Tuvalet Eğitimi 6 Yaşındaki Oğlum Gece Tuvalete Uyanamıyor!

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

chaoticthunder

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2011
2
0
gündüz hiçbir problemi yok. altına kaçırma gibi bir sorunu yok.ama geceleri birtürlü çişinin geldiğini anlayamıyor. doktora götürdüm. fiziksel hiçbir rahatsızlığı olmadığını sadece uykusu ağır olduğu için uyanamadığını söyledi. çözüm olarak ise, alarm gibi birşey önerdi. hani şu, çocuk altını ıslattığı anda ciyak ciyak bağırıp çocuğu uyandıran alarmlardan. fakat o bana çok yanlış geldi. düşünsenize tam uykunun tatlı yerinde birden ciyak ciyak bağıran bir ses. bunun çocuğun psikolojisini bozacağını düşündüm ve almadım..
sabah ıslak uyandığında ağlayan yüzler mi çizmedik, gülen güneşler mi yapmadık..
saati kurup saat başı tuvalete kaldırdığım da oldu. gecede 3 kez kaldırıp ,4. kez altını ıslattığı oldu.
büyük oğlum da gece ve gündüzü 5 günde öğretmştim üstelik daha 2 yaşındaydı. ama küçük oğluma gece tuvaleti alışkanlığı kazandıramıyorum..
gecede 3 kez kaldırıyorum ve mecburen bezliyorum. artık 6 yaşında ve ona uygun bez bulamıyorum. "anne bana artık adam bezi al bu küçük geliyor" diyor..
hiç bezlemediğim zamanlarda oldu fakat dediğim gibi 3 kez kaldırdım 4. ye yine ıslattı. bazen , birkaç gün kuru bezle kalktığı da oluyor.ama genelde hep ıslak ):
bu çocuk neden çişi geldiğinde uyanamıyor? bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

gündüz hiçbir problemi yok. altına kaçırma gibi bir sorunu yok.ama geceleri birtürlü çişinin geldiğini anlayamıyor. doktora götürdüm. fiziksel hiçbir rahatsızlığı olmadığını sadece uykusu ağır olduğu için uyanamadığını söyledi. çözüm olarak ise, alarm gibi birşey önerdi. hani şu, çocuk altını ıslattığı anda ciyak ciyak bağırıp çocuğu uyandıran alarmlardan. fakat o bana çok yanlış geldi. düşünsenize tam uykunun tatlı yerinde birden ciyak ciyak bağıran bir ses. bunun çocuğun psikolojisini bozacağını düşündüm ve almadım..
sabah ıslak uyandığında ağlayan yüzler mi çizmedik, gülen güneşler mi yapmadık..
saati kurup saat başı tuvalete kaldırdığım da oldu. gecede 3 kez kaldırıp ,4. kez altını ıslattığı oldu.
büyük oğlum da gece ve gündüzü 5 günde öğretmştim üstelik daha 2 yaşındaydı. ama küçük oğluma gece tuvaleti alışkanlığı kazandıramıyorum..
gecede 3 kez kaldırıyorum ve mecburen bezliyorum. artık 6 yaşında ve ona uygun bez bulamıyorum. "anne bana artık adam bezi al bu küçük geliyor" diyor..
hiç bezlemediğim zamanlarda oldu fakat dediğim gibi 3 kez kaldırdım 4. ye yine ıslattı. bazen , birkaç gün kuru bezle kalktığı da oluyor.ama genelde hep ıslak ):
bu çocuk neden çişi geldiğinde uyanamıyor? bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

offff aynı sorunu yaşıyorum canım.Ve artık çok sıkılmaya başladım.Psikolojik ya da fizyolojik bir olay olduğunu sanmıyorum ben mesela kendi oğlumda.Çok sıvı alıyor gece tuvaletini yapmadan yatmıyor ama farketmiyor çişinin geldiğini tuvalete kalkmıyor.bu sene okula başlayacak korkuyorum artık.Geceleri kaldırıyorum tuvalete az da olsa yapıyor ama bazı sabahlar bir bakıyorum yine kaldırdığımhalde yapmış.Kesinlikle sıvı hiç bir şey almamaları gerekiyor bunu anladım.Bez bağlaması da iyi değil.Çünkü benimki alışmış bana bez al da yapmiyim çiş diyor.Tembelliğe alışıyorlar böylece.

arkadaşlar acaba bu çocukların bir sıkıntısı mı var? fiziksel sebep yokmuş ya, acaba duygusal birşey mi yaşadılar? ben çocukluğumda ergenlik çağına kadar altımı ıslattım. her seferinde utancımdan ölüyordum ama gece uyanamıyordum. kardeşlerim dalga geçiyordu. annem bir keresinde popomu yakmakla tehdit etti ama benim elimden bişey gelmiyordu. ben çok hassas ve duygusal bir insanım. eminim o dönemlerde yaşadığım bişeyler beni etkiledi diye düşünüyorum. bir araştırın. gözlemleyin bakalım.

Gece problemi yaşayan cocukların idrar kesesi küçük olduğu icin bu sorunu yaşadıkları dusunulerek hazırlanmış bir calışma var.Cocuğa gun boyu 2-2,5 litre su icirip cisi geldikten sonra 45dk-1saat arası zaman geçtikten sonra tuvalete girebileceği söylenecek .Girince de oturup 25 e kadar yavaşça sayacak sonra cisını yapacak.Kendi icinde bir ödül vs sistemi de var denemek isterseniz onu da yazarım.8 yasından küçüklerde garantisi yokmuş ama büyüklerde bir hafta icinde bu problemden kurtulanlar varmış.Hastanelerde verilen ilaclar da aynı mantıkla çalışıyor ;cisi kesede tutup keseyi genişletmek.Denemeye deger...

benim kızım ana sınıfına başladı ve yaklaşık 6. 7 aydır geceleri kaçırıyor sürekli değil tabi belli saatte tuvalete kaldırıyorum ben kaldırana kadar yapmadıysa ondan sonra yapmıyor zaten. arkadaşın kızı 3 yaşında annesi hiç kaldırmıyor kendisi tuvaleti gelince uyanıp gidiyor. delirecek gibiyim.o da korkutarak alıştırmış sanırım bende deneyim diyorum psikolojisini bozarım diye korkuyorum. benim 5 aylık bir kızım daha var ablası kardeşine bez almaya başladığımızda gece kaçırmalarına başladı. kardeşini kıskandığını düşünmüyorum ama ne yapacağımı ben de bilmiyorum.

muhteşem bir sabra ihtiyaç var....

erkek çocukları çok yorulduklarında kaçırıyor,
çok derin uykudan uyanamıyorlar biraz enerji verici beslenmeye dikkat.!!!!

kızlar aynı sorun bendede var:KK43:
4 yaşında oğlum var yakında 5 olacak halen geceleri kaçırıyo....bende bezliyorum gündüz hiç problem yok hatta kendisi yapıp kendiside ellerini yıkıyabiliyor ama geceleri mümkün değil kaldırmak çok ağır uyuyor...bende doktora götürdüm piskolojik diyo 2 yaşında kardeşi var oda bezli haliyle banada bez bağla diyo....banada oöten aleti önerdiler ama bende almadım...yanlız araştırmalarıma göre kaçırmaması için ilaç varmış doktor reçetesi ile satılıyo hap ilaç ne kadar doğru olur onuda bilmiyorum yan etkileride vardır mutlaka....4 yaşındaki cocuğa ilaç vermek pek doğru gelmio bana...oooffff çamaşır yıkamaktan yıldım bu kış gününde kurumuyorda....

merhaba arkadaşlar.benimde iki kızım var 6 ve 4 yaşlarında ve ikiside gece altını ıslatıyor.büyük kızızmda tuvalet eğitiminin başından itibaren gece konusunda başarı sağlayamadık.28.ayının içinde hiç hazırlık yapmadan wc eğitimine başladık.bir haftada gündüzü hallettik ama gece hiç olmadı.her yaz deneyip sonbaharda beze döndük.2011 aralık ayında bir öğretmen arkadaşımın psikolog eşine götürdüm ve her ikisinede ev ortamında terapi uyguladı.kiçük kızımın sorununun ablasına bağlı olduğunu büyüğü ise doktora götürmemi söyledi.doktor bir ilaç verdi.akşam yatmadan yarım saat önce emiyor.yattıktan 1.5-2saat sonra kaldırıyorum.sonra kaldırmıyorum.ilacın etkisi gece idrar oluşumunu baskılayan bir hormonun artırılmasına yönelikmiş.2.ayımızı bitirmek üzereyiz ilaçla.3 ay bitecek 1ay ara verip duruma bakacağız.bu durum büyük oranda genetikmiş.babada bende 12 yaşımıza kadar zaman zaman(ben nerdeyse her gece)yapmışız.dr.hiçbir şey yapılmazsa 12 yaşında kendiliğinden geçer dedi.büyük hep böyle olduğu için çok takmadım ama şu anda küçük kız çok sıkıntılı.o başlangıçtan beri gece konusunda daha iyiydi.çoğu gece kuru kalkardı.ama son iki haftadır nerdeyse her gece yapıyor.psikolog yatmadan önce sıvı alınımını kes,gece kaldır,asla sadece üstünü değiştirme mutlaka yıka(bazı çocuklar idrar kokusuna alışır bunu duymak için altına yapar)dedi.gece kalk,nevresim sök,çocuğu yıka,ertesi geceye kadar çamaşırları yıka,kurut,ütüle,tak ve o gece yine çıkart.bezdim artık.bence bu durum kesinlikle psikolojik.yani mutlaka fizyolojik birşeyler vardır başlangıçta ama sonra aileler için o kadar yıpratıcı bir süreç ki bir süre sonra ister istemez çocuğa bu yansıtılıyor.ve çocukta bunu aşamıyor.en yakın zamanda daha profesyonel bir çocuk psikoloğuna götürmeye karar verdim ben.gece tuvalet sorunu olmayan anneler o kadar şanslı ki.

merhaba arkadaşlar.benimde iki kızım var 6 ve 4 yaşlarında ve ikiside gece altını ıslatıyor.büyük kızızmda tuvalet eğitiminin başından itibaren gece konusunda başarı sağlayamadık.28.ayının içinde hiç hazırlık yapmadan wc eğitimine başladık.bir haftada gündüzü hallettik ama gece hiç olmadı.her yaz deneyip sonbaharda beze döndük.2011 aralık ayında bir öğretmen arkadaşımın psikolog eşine götürdüm ve her ikisinede ev ortamında terapi uyguladı.kiçük kızımın sorununun ablasına bağlı olduğunu büyüğü ise doktora götürmemi söyledi.doktor bir ilaç verdi.akşam yatmadan yarım saat önce emiyor.yattıktan 1.5-2saat sonra kaldırıyorum.sonra kaldırmıyorum.ilacın etkisi gece idrar oluşumunu baskılayan bir hormonun artırılmasına yönelikmiş.2.ayımızı bitirmek üzereyiz ilaçla.3 ay bitecek 1ay ara verip duruma bakacağız.bu durum büyük oranda genetikmiş.babada bende 12 yaşımıza kadar zaman zaman(ben nerdeyse her gece)yapmışız.dr.hiçbir şey yapılmazsa 12 yaşında kendiliğinden geçer dedi.büyük hep böyle olduğu için çok takmadım ama şu anda küçük kız çok sıkıntılı.o başlangıçtan beri gece konusunda daha iyiydi.çoğu gece kuru kalkardı.ama son iki haftadır nerdeyse her gece yapıyor.psikolog yatmadan önce sıvı alınımını kes,gece kaldır,asla sadece üstünü değiştirme mutlaka yıka(bazı çocuklar idrar kokusuna alışır bunu duymak için altına yapar)dedi.gece kalk,nevresim sök,çocuğu yıka,ertesi geceye kadar çamaşırları yıka,kurut,ütüle,tak ve o gece yine çıkart.bezdim artık.bence bu durum kesinlikle psikolojik.yani mutlaka fizyolojik birşeyler vardır başlangıçta ama sonra aileler için o kadar yıpratıcı bir süreç ki bir süre sonra ister istemez çocuğa bu yansıtılıyor.ve çocukta bunu aşamıyor.en yakın zamanda daha profesyonel bir çocuk psikoloğuna götürmeye karar verdim ben.gece tuvalet sorunu olmayan anneler o kadar şanslı ki.

Arkadasım ayni dert bendede var napcam cok şaşkınım. Acikcasiii psikolojik oldugunu bende biliyorum gece 3 kere kaldırıyorum ama 4 üncuye yine yapıyorlar;(
Acaba ilacın Adı ne nasıl bişey mrk ettimmmm....

Arkadasım ayni dert bendede var napcam cok şaşkınım. Acikcasiii psikolojik oldugunu bende biliyorum gece 3 kere kaldırıyorum ama 4 üncuye yine yapıyorlar;(
Acaba ilacın Adı ne nasıl bişey mrk ettimmmm....

canım çok özür dilerim msjını görmedim çok geç cvp veriyorum.ilacın adı minirin melt.daha önce yazdığım msja bakmadan yazıyorum.insanlarda gece idrar oluşumunu baskılayan bir hormon salgılanırmış.bu ilaç bu hormonun salgılanmasın sağlar ya da arttırırmış. bu ayın ortasında bizim 3 ayımız bitecek ve 1 ay ara verip bakacağız.inşallah kurtuluruz artık bu sıkıntılı durumdan.tabi hep beraber...

Benimde oğlum 5.5 yaşında. 3 Yaşında gündüz eğitimini tamamlayıp bezden kurtulduk fakat sabahları bir türlü kuru kalkamadık. ( hata bende sanırım çünkü tuvalet eğitimine başlayınca gecede bezlememek gerekiyormuş ama ben bezlemeye devam ettim. Ara ara denedik gece bezi çıkartmayı ama her seferinde yatağa yapıyordu. 4.5 yaşında yaşında artık bezlememeye karar verdim gece 3 defa kaldırmaya başladım. Yatmadan önce fazla sıvı vermemeye dikkat ettim. Bazen ıslattığı oluyordu, zamanla bu kaldırmaları 2 ye indi sonra 1 e. Şu an işte 9:30 10:00 gibi yatıyor bende kendim yatarken ( 12 gibi) kaldırıyorum. Sabah 7:30 da kuru kalkıyoruz:)....şimdi sırada 2,5 yaşındaki diğer oğlum var bakalım napıcaz:)):emir_bebek:

X