6.5 yaşındaki kızım 117 cm ben 167 eşim 177 boyunda ama kızım yaşıtlarına gore kısa gorunuyor sizlerde nasil

selenakif

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2024
70
21
37
Merhaba kızım 6.5 yaşında ve 117 cm.bircok ortamda yasitlarindan kısa kalıyor.ben 167 eşim 177 boyunda.sizlerde durum nasil

Benim oğlum 4 yaşında 96 cm 13 kilo endokrin bolumune gittim yasitlarindan kisa durdugu icin kemik yasina baktilar 2 yas geriden geldigini bunun bir sorun olmadigni soylediler. Hatta daha iyi bile dedi doktorumuz normal cocuklar 18 20 yasina kadar uzuyo diyelim senin oglun 22 yasina kadar uzar dedi

Doktorunuz sacmalamıs bayagı

Mantıken şöyle olmuyor mu, zaten çocuğunuz 2 yaş geriden geldiği için 22’de tamamlanacak, yaşıtları 20’de tamamlanınca aslında denk olmuş oluyorlar avantaj değil. Yanlış mı anladım ki? Benim de sizinkinden küçük çocuklarım var merak ettim bu yüzden

Merhaba kızım 6.5 yaşında ve 117 cm.bircok ortamda yasitlarindan kısa kalıyor.ben 167 eşim 177 boyunda.sizlerde durum nasil
Siz uzun olabilirsiniz de genetikte sülalede minyon yok mu ona çekmiştir belki, belki ilerde atacak boyu

Yasayip gorcez bende cok tecrubeli degilim daha 1 kere goturdum 1 ay sonra kontrolumuz var ona gidicez buyumesi ve uzamasi takip altinda olucak

Ben de geçen gün konu açmıştım. Takviyeler ve mamaya başladık. Bugün doktor barfiks çubuğu da alın asılsın birkaç santim de olsa fark eder dedi.

Yasayip gorcez bende cok tecrubeli degilim daha 1 kere goturdum 1 ay sonra kontrolumuz var ona gidicez buyumesi ve uzamasi takip altinda olucak

Söylediğim gibi o zaman aslında avantaj bir durum yok, sağlığı yerinde olsun da boy, kilo önemli değil. Abim ortaokulda sınıfın en kısasıydı, şuan 1.87 falan sanırım. Allah sağlık versin

Kız ne saçmalaması. Kemik yaşı küçükse büyüme potansiyeli oluyor çocukların. Benim kızımın da boyu yaşıtlarından kısa. Kemik yaşına da bakilacak ona göre tedavi uygulanacak.
Saçmalamış
22 sine kadar uzar daha iyi demesi oldukca sacma
Uzun boylu bebekler 18 ıne kadar 180 olur mesela
Kısa boylu bebekler 22 sine kadar 180 olur

Yani biri yine geç uzamış oluyor. Ooo super 22 sıne kadar uzadıgı ıcın daha uzun olacak fılan degıl yani.

22 yasındaki coxuk 20 yasında olacagı ıcın daha Cok uzun olmayacak hanımefendi
Birisi 18 yasında 180 leri bulurken sızın kı 22 yasına kadar uzamaya devam edip 180 leri bulabilecek.
Ooo daha uzun oldu aslanım fılan degıl yani.

Boyle seylerı kafanıza takmanızı anlayamıyorum sacının telıne kurban olurum o her halıyle guzel fılan oluyoruz bız

Sız de nıye kısa fılan buna takılıyorsunuz, cocugunuzu yarıstırmak Sımdıden baslamıs.
Bence onu sadece sevın saglıgına şükredin

Ayrıntılı anlatırdım fakat kendin araştırıp okursan edindiğin bilgiler daha kıymetli olur.

"Boy Kısalığı, Budak Rüveyda, Türkiye Çocuk Hast Dergisi, 2008;2(2) :58-64"

Bu makalede kemik yaşı ve büyüme potanselinin ilişkisine değinmiş. Dikkatli bir şekilde okursan ve kendin de ayrica kaynak taraması yaparsan konu hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Bu arada boy kısalığı, bireylerde psikolojik sorunlara, sosyal uyumsuzluklara veya ozguven yetersizliğine sebep olabilir. Bununla birlikte kısalik büyüme hormonu eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu çeşitli gelisim bozukluklarına da sebep olabilir. O yüzden takip edilmesi ve araştırılması gerekiyor.

Yani mevzu çocuk yarıştırmak değil. Bilinçli bir ebeveynin çocuğunun gelişimini takip etmesi. Zaten her çocuğa da tedavi uygulanmıyor. Aile öyküsü, boy potansiyeli, persentil değeri vs. gibi kriterlere bakılıyor.

Son düzenleme:
Benim kızımda 6 yasında 116 boyu Ben normal biliyorum suan kısa mı yani kızım Benim boyum 158 esimin 175 cokda uzun olmasını beklemiyorum ama suan tedirgin oldum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…