4 aylık bebeğimin uykuya dalma zorluğu

sonadim

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2024
3
1
30
Tecrübeli anneler lütfen yardımcı olun kafayı yemek üzereyim. Bebeğim tam 4 aylık. Doğduğu günden beri belli başlı uyku düzeni kurmaya çalışıyorum. Uyanıklık sürelerine dikkat ederek uyutuyorum. Bazen memede bazen de meme sonrası kucağımda uyuyor dik sallayarak. Hiçbir şekilde yatay sallayamıyorum ayağımda sallayamıyorum sevmiyor. Bir de reflümüz var maalesef aşırı derecede kusuyor. Kusmaktan uyandığı uykuları da çok oldu. Bu yüzden memede dalsa bile koynuma dik bir şekilde alır yarım saat tutar öyle yatırırım. Gündüzleri uykularında atak ve huysuz dönemleri hariç problem yaşamam. Uykusu geldiğinde maksimum yarım saate dalar. Ama doğduğumuzdan beri Allah’ın her günü olan bir durum var ki nedendir diye düşünmekten, bişeyler denemekten yoruldum. Akşam 7 den sonra bir önceki uykusundan uyandığı saate göre uyanıklık süresini hesaplar akşam uykusuna geçirmeye çalışırım. Bir akşam bile akşam uykusuna 2 saatten önce yatağına yatırabilmişliğim yok. Akşam olunca çocuğa bişeyler oluyor. 2 saati doldurmadan tam olarak dalmıyor. Bazen 3 saat uğraşmışlığım var. Bazı günlerde direk memede dalıyor. Koynuma alıyorum dik tutmak için. Aradan 30 dk geçiyor artık yatırmayı düşünüyorum daha yatırmadan gözlerini açıyor. Bu hep olan bişey. Bir tur dalar beklerim 15 dk 30 dk artık bi ara kesin kalkar ve sil baştan başlarım. Reflü olduğu için de bir daha emmesi kusmasını tetikler falan falan derken 2 saati her akşam kesin buluruz. Gündüzleri 15 dk ya dalmışlığı olan bu çocuk akşam uykusunda neden 2 saat uğraştırıyor beni diye düşündüm. Belki zor dalıyordur diyeceğim ama gündüz kolay dalarken akşam uykusunda neden bu hiç yaşanmaz ? Büyüyünce geçer dedikçe 4 ay bitirdik bir kere sekmedi bu durum. Akşam kendime asla vakit ayıramam. Bir yemek bile yiyemiyorum. Çünkü 2 saatin sonunda saat 10 u bulmuş oluyor ben de bitmiş oluyorum ve yatıyorum. Gece de sık uyanıyor zaten. Var mı bu durumu yaşayan ? Veya bir fikri olan. Bir kere akşam uykusuna gündüzdekiler gibi kolay geçsin şaşkınlıktan bayılırım. Bu çocuğa akşam uykusuna geçişte ne oluyor yardım edin

Bebeğiniz kendi kendine oyalanabiliyorsa uyutmaya çalışmayı bırakın bi süre. Bende kendimi harap ediyordum uyutayım diye, bebeğim ağlıyordu uykuya dalmamak için. Yenilerde biraz kendi haline bırakıyorum ana kucağında, biraz kucağımda oturtuyorum falan. Uykusu geldiğinde belli ediyor zaten, o zaman emziğini verip sallıyorum daha hızlı geçiyor uykuya.

Bebeğiniz kendi kendine oyalanabiliyorsa uyutmaya çalışmayı bırakın bi süre. Bende kendimi harap ediyordum uyutayım diye, bebeğim ağlıyordu uykuya dalmamak için. Yenilerde biraz kendi haline bırakıyorum ana kucağında, biraz kucağımda oturtuyorum falan. Uykusu geldiğinde belli ediyor zaten, o zaman emziğini verip sallıyorum daha hızlı geçiyor uykuya.
Yok zaten uykusu geldiğini anlamadan uykuya geçmiyoruz. Artık mızmızlanmaya başlıyor hiçbir şekilde oyalayamıyoruz o zaman uyutmaya geçiyorum. Uykuya dalmasının zorluğundan çok akşam uykusunda daldıktan yarım saat sonra mutlaka uyanıp bir daha zor dalması. Dalmışken istisnasız neden uyanıyor bu çocuk çözemedim :KK43:

Yok zaten uykusu geldiğini anlamadan uykuya geçmiyoruz. Artık mızmızlanmaya başlıyor hiçbir şekilde oyalayamıyoruz o zaman uyutmaya geçiyorum. Uykuya dalmasının zorluğundan çok akşam uykusunda daldıktan yarım saat sonra mutlaka uyanıp bir daha zor dalması. Dalmışken istisnasız neden uyanıyor bu çocuk çözemedim :KK43:
Aynı durumu yaşıyoruz 7 aylık oğlum emzik biberon almıyor meme bağımlılığından diye düşünüyorum doğduğundan beri böyle malesef

X