4.5 yaşındaki oğlumun davranışları

tuce_tuce

Sen ne yaparsan yap olacak olan zaten oluyor
Pro Üye
Anneler Kulübü
11 Mart 2013
33.128
53.006
32
Herkese selam oğlum şuan tam 4.5 yaşında yeni yeni saçma sapan davranışları başladı . Sürekli bir şımarıklık hali geldi . Mesela şuan tatildeyiz annemlere geldik annem babam oğlum denize havuza gidiyorlar vs birlikte zaman geçiriyorlar . O zamanlarda annemle babamın ortak söylediği şey çok düzgün çocuk çok eğlenceli çok zeki çok bilmiş , çok hareketli yoruyor vs vs . Ama eşimle ben ortamda olduğumuz zaman veya birimiz ortamda olduğumuz zaman şımarık davranışlar başlıyormuş . Gözleri devirmeler bitmek bilmeyen istekler vs vs gibi işte gerçekten çok zor oluyor annemle babam bunu fark ettiler . O böyle yapıyor diye istekleri yapılmıyor kuralları var ama birşey değişmiyor aynı kafada devam . Bu sabah sohbet ederken oğluma dedim ki sen babanla beni neden bu kadar fazla üzüyorsun . Verdiği cvp evet bilerek yapıyorum dikkat çekmek istiyorum . Yine sabah o erken kalktığı için önceden kahvaltı yaptı biz yapacağız oyalansın oynasın diye arabadan oyuncakları çıkarttım arabasının şarjı yokmuş ona problem çıkarttı kahvaltı ağzımdan burnumdan geldi . Annem diyor ki haklısın böyle çocuk bakmak çok zor diyor . Biz ne yapacağız ya nasıl düzene girecek bu çocuk? Birde okuldan kapandı şimdi tamamen birlikteyiz yalnızız . Günde 4-5 saat parktayız bisiklet scooter kum etkinlik vs vs geçiyor ama artık bunalıyorum bende

Dikkat çekmesi gereken durum yaşıyor mu ? Çocuk psikiyatrisine götürün.

4,5 yaşında çocuktan yetişkin gibi sizinle oturup dertleşmesini veya sizi anlamanızı beklemeyin.
Sizden ilgi görmek için değişik hallere giriyorsa evde veya hayatında bi ortamda bi eksiklik var demekki.
Ona yüklenmek yerine kendinizi kontrol edin önce.
Tatil dışında yeterince ilgilimisiniz?
Kendini ifade edip duyurabiliyormu?
Yanında tartışma kavga ediliyormu?
Okulda bi sorunu varmı?
Etrafındaki arkadaşlarıyla uyumlumu yoksa ortamda kendi ispat etmek içinmi saçmalıyor?
Gibi gibi..
Bu sıra uzar gider.

Dikkat çekmesi gereken durum yaşıyor mu ? Çocuk psikiyatrisine götürün.
Hayır ne yaşayacak aksine bence çok fazla ilgileniyoruz . Çevremdeki herkesin de söylediği bu zaten . Elimizi verdik kolumuzu kaptı resmen

Valla bu saydıklarınızın hiç biri yok okulda bi sorun yoktu zaten . Yanında kavga eden yok zaten biz evde çok az tartışırız onda da çocuk görmez duymaz sırf duymasın diye msj yazarım eşime oda bana . Valla günde ev düzenini vs sağladıktan sonra öğlenden akşama kadar onunla ilgileniliyor Lego boyama hamur park gezme suyla oynama evdeki hayvanlarla ilgileniyoruz birlikte yemek yapıyoruz gibi gibi daha yapabilirim bilmiyorum?

Ama belki de ana sorun da budur sürekli onunla ilgileniyor olunması

Tek cocuk mu? Bence de fazla ilgilenildigi icin boyle. Ben de tek cocuktum ordan biliyorum. Insanlarin yaninda degil ama eve dondugunuzde surekli ilgilenmeyi birakin, artik rahatlikla kendi kendine oyun oynayabilecek yasta. Her cagirdiginda isinizi gucunuzu birakip kosmayin. Kaliteli zaman gecircem diye yirtinmayin ozetle : ) Cocuklarin bagimsiz zaman gecirebilmeye de ihtiyaci var. Kardesi olanlarda bu surec dogal gelisiyor ama tek cocukta anne babanin dikkat etmesi gerekiyor maalesef.

Benim oglum 17.5 aylik o da muhtemelen tek cocuk olarak buyuyecek. Gun icinde mutlaka disari cikarmaya, kitap okumaya etkinlik yapmaya dikkat ediyorum ama kalan zamanda bazen saliyorum kendi kendine oynasin diye bilerek yuzune bakmamaya calisiyorum. Sizlaniyor bir sure sonra bakiyorum oynuyor kosede. Ekran da vermiyorum. Anne babalar olarak surekli cocuklari eglemek zorunda degiliz iste belli bir yastan sonra bunu gorevimiz zannetmeye basliyorlar.

Bence de sorun sürekli ilgileniyor olunması. Kendin sunu yap. Kendine oyun kur diyin. Bi de onla ilgili şeyleri yanında konuşuyo musunuz? Yani annenizle ya da eşinizle dikkat çekmeye çalışıyo derken o duyuyo mu?

Benimki de sürekli canım sıkılıyo modunda.

Evet ya tek çocuk ve ben salamıyorum vicdan azabı başlıyor . Annem diyor ki sende böyleydin sürekli ilgilenmek isterdin vs diyor . Salmak istiyorum gerçekten o kadar yıprandım ki bazen ne hali varsa görsün istiyorum . Bu arada bende ekransız büyüttüm şimdi hala aynı

Ama belki de ana sorun da budur sürekli onunla ilgileniyor olunması
Ben de öyle düşünüyorum. Çocuklara kendi kendilerine oynama becerisini kazandırmıyoruz. Sürekli onlarla ilgileniyoruz. En ufak bir geri çekilmede hemen dikkat çekmek istiyorlar. Tek başlarına oynamayı öğrenmemiş oluyorlar çünkü

Onun yanında konuşmuyoruz li sırf daha fazla şımarmasın diye . Birde tüm olaylar benim üzerimde ilerliyor kural koyucu ben olmuşum eşim yüzünden her sorun bana soruluyor ve sonuçta kötü anne ben oluyorum . her olay boğuluyorum yemin ediyorum ki

Göz devirme şımarık konuşma vs üffff sorun bizde çocukta değil ki

Ben yaptigimin cocugun iyiligi icin oldugunu hatirlatiyorum kendime. Benim annem cok ustume duserdi, oyle etkinlik falan bilinmiyor tabi o zamanlar kendi kendimi eglemeyi ogrenmistim ama baska bircok konuda bencil yetistigimi, hep bir seyleri kendime hak gordugumu biliyorum. Kendi kendime ugrastim bunlari duzeltmek icin cunku sosyal ortamda bu yonlerimi maskelesem de tatminsiz ve mutsuz biriydim. Cocugum oyle olsun istemiyorum bakalim becerebilecek miyim.

Bir de ingilizcesi olana su kitabi mutlaka tavsiye ederim. Cocuk yetistirmekle ilgili cok konuda ezber bozuyor:
"Hunt, gather, parent: what ancient cultures can teach us about the lost art of raising happy, helpful little humans"

Çocukla o an ilgilenmeyip başka şeylerle ilgilendiğiniz zaman ne hissediyorsunuz

Bir de ingilizcesi olana su kitabi mutlaka tavsiye ederim. Cocuk yetistirmekle ilgili cok konuda ezber bozuyor:
"Hunt, gather, parent: what ancient cultures can teach us about the lost art of raising happy, helpful little humans"

Not aldım kitabı Türkçe çevirisi var mı acaba

Çocukla o an ilgilenmeyip başka şeylerle ilgilendiğiniz zaman ne hissediyorsunuz
Hic iyi hissetmiyorum 1 yasindan once yapmiyordum zaten. Ama artik cok fazla sey anliyor. Kotu hissetmemek icin kalan zamanda elimden geleni yaptigima emin olmaya calisiyorum. Butun gun sevgisi ilgisi hic eksik olmuyor yani. Sadece her an her saniye ilgi beklemesini istemiyorum. Sizinkinin yasinda cok daha az kotu hisserdim ama herhalde. oglum ben biraz gazete okuyacagim sen onumde oyuncaklarinla oyna deyince bunu anlayacak yasta artik. Bence iciniz rahat olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…