39. Hafta ve Vajinal Muayene

Merhaba yaptigi sey cati muayenesi mi yoksa dogum suresi zamanini asmasin diye zarlari siyirma islemi mi? Ben ikisini de oldum cati muayesini ilk kez oldugunuz icin muhtemelen kendinizi cok sıktınız ondan oyle olmustur. Eger zar siyirmaysa zaten o biraz can yakiyor, benim bebegimin kilosu fazla oldugu icin normal sansini kacirmamak icin zarlari siyirma islemi yapilmisti.

Sunu soyleyebilirim ki ben ilk dogum yapiyorum diye hastaneye yattigimda 3 cm lik acilmam vardi ve alttan muayene ettiklerinde canim cok yandi. Doktorum yoksa normal istemiyor musun filan bile dedi. 35 haftalik oldugum ve kasilmalarim olmadigi icin dogum yapamadan taburcu ettiler

Yaklasik 3 hafta sonra dogum yapicagim gun kasilmalarim oldu ama yine yanlis alarmdir diye gitmedik ve gittigimizde 7 cm lik acilmayla yatisim yapildi. Bu sefer doktor kontrol ettiginde neredeyse elini bile hissetmedim. Dogum bir teslimiyet meselesi, kosullar uygunsa istiyorsaniz gercekten zor degil🥰 Bebegim 3950 dogdu ve epiduralsiz yaptim. Eger istiyorsaniz ve her sey yolunda giderse aciyi bir kenara birakin ve kavusma anina odaklanin. Acilma oldukca alttan yapilan muayeneleri hissetmiceksiniz, bana oyle olmustu. Saglikla kavusun insallah🙏
Bana yapılan muayene çatı muayenesiydi, sizinkini ilk kez duydum. Benim bebeğim çok iri değil, 39+2de 3300-3400 gram civarındaydı. Mesajınız bana çok umut verdi, açıkçası doğum başlayınca vajenin gevşeyeceğini ve yumuşayacağını ben de tahmin ediyordum, sizlerin deneyimleri bana güç verdi. İnşallah sağlıkla normal doğum yapabilirim, miniğimi kucağıma aldım diye buraya yazmak nasip olur

Bana yapılan muayene çatı muayenesiydi, sizinkini ilk kez duydum. Benim bebeğim çok iri değil, 39+2de 3300-3400 gram civarındaydı. Mesajınız bana çok umut verdi, açıkçası doğum başlayınca vajenin gevşeyeceğini ve yumuşayacağını ben de tahmin ediyordum, sizlerin deneyimleri bana güç verdi. İnşallah sağlıkla normal doğum yapabilirim, miniğimi kucağıma aldım diye buraya yazmak nasip olur

Bende ilk kez duymustum dogumu tetikliyormus, artik suni sanci icin gun alinca o yontemi denedik. Kesinlikle yumusuyor kasilmalarla, neredeyse bir sey hissetmiyorsunuz elle yapilan muayenede. Benim suyumu da doktor patlatti, onda da pek bir sey hissetmedim. Oyle bir teslimiyet oluyor ki sadece bebekle kavusmaya odaklaniyorsunuz. Her bir kasilmada ona daha cok yaklastiginizi hayal edin gerisi gelir. Amin insallah, en onemlisi saglikla kavusmak dogum sekli de hic farketmez. Gonlunuzden gectigi gibi olur insallah🙏

Bende ilk kez duymustum dogumu tetikliyormus, artik suni sanci icin gun alinca o yontemi denedik. Kesinlikle yumusuyor kasilmalarla, neredeyse bir sey hissetmiyorsunuz elle yapilan muayenede. Benim suyumu da doktor patlatti, onda da pek bir sey hissetmedim. Oyle bir teslimiyet oluyor ki sadece bebekle kavusmaya odaklaniyorsunuz. Her bir kasilmada ona daha cok yaklastiginizi hayal edin gerisi gelir. Amin insallah, en onemlisi saglikla kavusmak dogum sekli de hic farketmez. Gonlunuzden gectigi gibi olur insallah🙏
Dediklerinizi aklımda tutacağım, desteğiniz için çok teşekkürler

Bende vajinismus atlattım acilmam olmadığı için 41. Haftada sezeryan oldum çatı muayenesi bı kere yaptılar hiç açılmamıştır doktor kaynaklı olabilir mi acaba yada psikolojik? Ben çatı muayenesi ile ilgili kimseyi dinlemedim etkilenmemek için çünkü huyumu biliyorum vajina konusunda pimpirikliyim 😅

Bende vajinismus atlattım acilmam olmadığı için 41. Haftada sezeryan oldum çatı muayenesi bı kere yaptılar hiç açılmamıştır doktor kaynaklı olabilir mi acaba yada psikolojik? Ben çatı muayenesi ile ilgili kimseyi dinlemedim etkilenmemek için çünkü huyumu biliyorum vajina konusunda pimpirikliyim 😅
Bence açılmanızın olmaması psikolojik kaynaklı olabilir, zaten vajinismus da bir tutma hastalığı, kasları tutma sıkmayla ilgili. Özellikle perine masajını yaparken bunu çok daha iyi anladım ben. Tabii ki fizyolojik sebepleri de olabilir ancak özellikle sporcu annelerin de blinç altında doğuma dair kaygılar bulunuyorsa çok güçlü olan kaslarını istemsizce tutabildiklerini duymuştum. Yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi doğum hem bir teslimiyet hem de bir bırakma hali. Kaygı ve stres olumsuz etkiliyor

X