32.hafta Dolumunda Ssk Işlemleri

facundia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2007
123
0
49
Selam kızlar;

Biliyorum hepimizin en az 7-8 haftası var ama 32. hafta dolduğunda SSK'da hangi işlemleri nasıl yaptıracağımız konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa benim gibi çok fazla bilgisi olmayanlarla paylaşsın şimdiden dedim. (Konular içinde göremedim bu başlığı eğer daha önce açıldı ise vaktiniz aldığım için özür dilerim. :eek:)

sanırım hastaneden is goremez raporu alıyorsun yani sadece aldıgın rapor yeterli olmuyor ama seni yanıltmayayım, yine de ssk ya gidip net olarak ogrenebilirsin
yada calistigin kurumda yardimci olabilir..

canım bence en iyisi doktoruna gittiğinde randevunda sor...ne gibi işlemler yapman gerektiğini...ben bu hafta gittiğimde sorucam...hemşire felan bilğilendirir bizi...benimde bildiğim doktorun gecici iş görememezlik raporu duzenliyor onuda çalıştıgın iş yerine veriyorsun...benim doktorum uygun görurse ben son 3 hafta kalana kadar çalışmak istiyorum...5 haftayı dogumdan sonraya ekleyip,bebeğimle daha fazla zaman geçirmek istiyorum...

Bende 37.haftaya kadar çalışırım diyordum ama artık pek emin değilim :)))). Dinlenmek istiyorum sabahları kalkmak çok zor gelmeye başladı çok tembel oldum bu haftalarda.. Allah sana güç versin, inşallah istediğin gibi son 3 haftaya kadar çalışabilirsin..

Ben de dayanabildiğim kadar dayanmak istiyorum. Hatta mümkünse zaten doğum yapacağım hastanede çalıştığım için işe diye gelip doğuma gitmek istiyorum :)))) Tabi bu çok zor. Şimdiden zorlamaya başladı o kadar nasıl dayanacağım bilemiyorum. Yasal işlemlere gelince bildiğim kadarıyla eğer 32. haftadan sonra da çalışmak istiyorsak doktorun çalışabilir raporu yazması gerekiyor. Çalışmayacak olsak bile doktor 32.hafta dolduğunda bir rapor hazırlıyor ve iş yerinin personel birimine veriyoruz. Personel de gerekli açıklamayı yapar sanırım o zaman.

Böyle de bir yazı buldum..
Doğum iznine ayrılmak için yapılması gerekenler:
Öncelikle çalıştığınız firmanın hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğunu öğrenin. Firmanızın muhasebe bölümünden bu bilgiyi alabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde sigorta müdürlükleri ilçeleri paylaşmıştır. Firmanın adresine göre doğru kuruma gitmeniz gerekir. Aksi takdirde size işlem yapmazlar.
Kendi doktorunuzdan beklenen doğum tarihini öğrenin. Bu tarihten en fazla 8 hafta öncesini hesaplayın. İşte randevu almanız gereken gün bu gündür. Kadın doğum bölümünden her hangi bir doktordan randevu alın.
İşyerinizden aldığınız vizite kağıdı ve sağlık karnesiyle sigorta hastanesine gidin. Burada muhtemelen doktor önce son adet tarihinizi soracaktır. Karnınızı elle muayene edip doğum ayını tahmin edecektir. Eğer muhtemel doğum tarihi konusunda sizinle aynı fikirde olursa size doğum izin belgesini verecektir. Eğer yanlış bir zamanda gelmişseniz gelmeniz gereken tarihi doktordan öğrenmeden gitmeyin!
Size verilen bu belgeyi saklayın. Daha sonra doğum ücretinizi almak için bu belgeye ihtiyacınız olacak. Doğum izniniz bu belgenin verildiği tarihte başlar.

Sigortalı anne doğum izin ücretini ne zaman ve nasıl alabilir?
Ücretli izninizin bittiği günden itibaren geçici işgöremezlik ücretinizi firmanızın bağlı bulunduğu İl Sigorta Müdürlüğü'nden alabilirsiniz. Analığınızdan dolayı geçici işgöremezlik ödeneği alabilmeniz için aşağıdaki belgeleri ilgili Sigorta İl Müdürlüğü'ne teslim etmeniz gerekmektedir:
Doğum öncesi istirahatinin başladığı tarihli vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
Doğum sonrası istirahatinin başladığı tarihli vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
Doğum sonrası 57. güne ait vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
Doğum raporunun aslı.
Doğum öncesi ve doğum sonrası istirahatine ait para kağıdı. Bu belge doğum iznine ayrıldığınızda size verilen belgedir.
Evlilik cüzdanı fotokopisi.
Çalıştığınız son 4 aylık döneme ait bordro fotokopisi.

Bende 37.haftaya kadar çalışırım diyordum ama artık pek emin değilim :)))). Dinlenmek istiyorum sabahları kalkmak çok zor gelmeye başladı çok tembel oldum bu haftalarda.. Allah sana güç versin, inşallah istediğin gibi son 3 haftaya kadar çalışabilirsin..

canım sabah kalkıp işe gelmek benim içinde işkence gibi...ama dogumdan önceki 2 ay evde kalırsam alışkın olmadıgım için çok zorlanırım...yapacak hiç bişi yok sıkılırım ve zaman gecmek bilmez...doktorum izin verirse vede ben dayanabilirsem son 3 haftaya kadar çalışmak istiyorum...

canım sabah kalkıp işe gelmek benim içinde işkence gibi...ama dogumdan önceki 2 ay evde kalırsam alışkın olmadıgım için çok zorlanırım...yapacak hiç bişi yok sıkılırım ve zaman gecmek bilmez...doktorum izin verirse vede ben dayanabilirsem son 3 haftaya kadar çalışmak istiyorum...

Bende aynı düşünüyorum evde sıkılırım patlarım diye..İtiraf edeyim ki miskinlik ve yorgunluk sıkıntıyı bastırıyor gibi şu na :eek:..Kısmet olursa bende 1 ay öncesinde çıkacağım izne bakalım hayırlısı...yerimseniben

Ben de dayanabildiğim kadar dayanmak istiyorum. Hatta mümkünse zaten doğum yapacağım hastanede çalıştığım için işe diye gelip doğuma gitmek istiyorum :)))) Tabi bu çok zor. Şimdiden zorlamaya başladı o kadar nasıl dayanacağım bilemiyorum. Yasal işlemlere gelince bildiğim kadarıyla eğer 32. haftadan sonra da çalışmak istiyorsak doktorun çalışabilir raporu yazması gerekiyor. Çalışmayacak olsak bile doktor 32.hafta dolduğunda bir rapor hazırlıyor ve iş yerinin personel birimine veriyoruz. Personel de gerekli açıklamayı yapar sanırım o zaman.

Doğum yapacağın hastande çalışmak süper birşey bu :hooray:

benim bir arkadasım 10 nisanda sezeryanla dogum yapacak...izne gectiğimiz cuma ayrıldı...doguma 2 hafta kala...bebeğiyle daha fazla vakit gecirmek için...inşallah bizde öyle oluruz...

benim bir arkadasım 10 nisanda sezeryanla dogum yapacak...izne gectiğimiz cuma ayrıldı...doguma 2 hafta kala...bebeğiyle daha fazla vakit gecirmek için...inşallah bizde öyle oluruz...

Amin inşallah:nazar:...Haftasonu eşim haberlerde duymuş isveçte hem annenin hem babanın tam 1 yıl ücretli izni varmış. Baba iznin kullanmadığı kısmını ayrı şirketlerde bile çalışalar anneye devredebiliyormuş çünkü bu hak devlet tarafından verilen bir hakmış şirketten şirkete fark etmiyormuş..Ahhh keşke bizde de öyle olsa bebişlerle daha çok vakit geçirebilsek gözümüz arkada kalmasa

Amin inşallah:nazar:...Haftasonu eşim haberlerde duymuş isveçte hem annenin hem babanın tam 1 yıl ücretli izni varmış. Baba iznin kullanmadığı kısmını ayrı şirketlerde bile çalışalar anneye devredebiliyormuş çünkü bu hak devlet tarafından verilen bir hakmış şirketten şirkete fark etmiyormuş..Ahhh keşke bizde de öyle olsa bebişlerle daha çok vakit geçirebilsek gözümüz arkada kalmasa

biz özel sektörde çalıştıgımız için normal hakkımız olan 4 ayı kullanmaya çekiniyoruz işimizden olurmuyuz diye...

İsveç'teki yasaya bayıldım valla... 1 yılı geç yarısına razıyım... Özel sektörde olunca iş kaybetme korkusundan izin lafını ağzına bile alamıyorsun bazen...

bide işin kötusu normalde maaslarımızın gideceği yer belli...iş yeri maaş vermiyor ve sskdan alıyoruz ya...onuda 4 ay sonunda iş bası yaptıgımızda alıyormusuz...biz 4 ay ne yapıcaz...neden aylık aylık vermiyorlar

bide işin kötusu normalde maaslarımızın gideceği yer belli...iş yeri maaş vermiyor ve sskdan alıyoruz ya...onuda 4 ay sonunda iş bası yaptıgımızda alıyormusuz...biz 4 ay ne yapıcaz...neden aylık aylık vermiyorlar

aaa öyle mi yapıyorlarmış.. bunu bilmiyordum.. eyvah yandık desene 4 ay... nasıl ödenecek evin kredisi :KK43:((

Valla katılıyorum tam bir saçmalık, aylık olarak vermedikleri gibi tam maaşta vermiyorlar biliyorsunuz 3'te birini mi 2/3'ünümü ne ödeyeceklermiş..

özel sektörde çalışınca malesef işyeri kuralları gecerli oluyor,
4 ay izin düşünüyorsun ama dogumdan sonra başlarlar ne zmn geliyorsun diye,
maaş konusuna gelince bir yöntemde işyerinden normal aylığını almaya devam ediyorsun
ssk dan paranı alınca da aynen işyerine veriyorsun.tabi işyeriyle anlaşmaya bağlı herşey .

özel sektörde çalışınca malesef işyeri kuralları gecerli oluyor,
4 ay izin düşünüyorsun ama dogumdan sonra başlarlar ne zmn geliyorsun diye,
maaş konusuna gelince bir yöntemde işyerinden normal aylığını almaya devam ediyorsun
ssk dan paranı alınca da aynen işyerine veriyorsun.tabi işyeriyle anlaşmaya bağlı herşey .

Tamamen işverenlerimizin iyi niyeti ve insiyatifine mahkumuz :çok üzgünüm:

valla ben aynı sorunu daha hamileliğimin ilk günlerinde yaşamaya başladım daha 2 aylık hamile iken yerime eleman bulma çabasına girdiler.:KK43: yani gerçekten hamileliğime sevinemedim bile diye bilirim stres sıkıntı ..insanın çok zoruna gidiyor sen yıllarını veriyorsun bir iş yerine kendi iş yerinmiş gibi görüyor elinden gelenin fazlasını veriyorsun ama karşı taraftan böyle bişey gelince düşünüyorsun way beee yıllardır menfaat mış meğer diyeeee... ayrıca bu denli tepki vermemide hamileliğime bağlıyorlar alakasız bi şekilde..amannn neyse sizlerinde canını sıkmayayım..ama malesef benim iş yerim böyle bi yer :KK43:((

X