Sivilceli Ciltler 30 yaşına gelip hala sivilce derdi çekenler...

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

Esra

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
14.259
34.618
38
Kaç kişi var benim gibi bilmiyorum. Artık bu durumdan çok sıkıldım, şu yaz günlerinde daha da fazlalaştı sanki.Roaccutane dışında her türlü hap (şu 2-3 aylık verilenler) jel, krem vs kullandım. kısa süreli faydası oluyor , bırakınca tekrar başlıyor.
sorunum hormonal malesef, yarım yamalak bir pco teşhisi kondu( her belirtiyi göstermediğim için böyle söylüyorum) .yumurtalıklarımda kistler var, bu da reglden sonra yumurtlamamı engelliyormuş, hal böyle olunca da sivilcelenme oluyormuş.
beni jinekologa zaten dermatolog gönderdi. özellikle çene bölgesinde çıkan kistik sivilceler yumurtalık hastalıklarının habercisiymiş. doğum kontrol hapına başladım 1 yıl kadar önce, 6 ay kullandım. cildim şahaneydi, yumurtlama sorunum giderildiği için sivilce de çıkmıyordu. yalnız artan bacak ağrılarım dolayısıyla hapı bıraktım ve 2 ay sonra yine her şey başa döndü.
cildime çok iyi bakıyorum, fondöten vs kullanmam( ya da çok nadir diyelim) günlük temizliğini, nemlendirmesini yaparım.haftalık kil maskesi vs kullanırım. üstelik oldukça kaliteli ürünler kullanırım.
ama olmuyor, olmuyor, olmuyor.regl dönemim geldiğinde çenemde 2-3 tane devasa sivilce çıkıp on gün boyunca düzelmiyor.düzelince de izi kalıyor. tam kendimi iyi hissedecekken hop diğer regl dönemim geliyor.
bıktım artık( cildim o kadar beyaz ki, ufacık bir kızarıklık bile çok belli oluyor. bir de nohut gibi sivilceyi düşünün ( üstelik hep olmadık zamanlarda çıkıyor, düğünde ,bayramda vs...
Roaccutane da düşündüm ama bana uygun değilmiş.
bugün artık tekrar doğum kontrol hapına başlayacağım. çünkü bu ara psikolojim fena bozuldu. inşallah ciddi yan etkileri olmaz da biraz rahat ederim.
benim gibi olanlar var mı, varsa sizler nasıl çözüm buluyorsunuz ??

bir tek ben miyim
dün itibarıyle dkh içmeye başladım.
bugün koltuk altımda büyük bir sivilce çıkıyormuş gibi bir beze var, ve oldukça ağrılı.
haptan olamaz herhalde değil mi, bir günde nasıl böyle bir etki yaratabilir ki
bu hapı sırf bu nedenle içmeye korkuyorum, beni paranoyak yapıyor

Bende varım canım. Yalnız değilsin
Mesajını bi okuyayım bende ayrıntılı yazacağım şimdi.

Ben 32 yaşındayım. 24'ümden beri ara ara çoğalmakla birlikte neredeyse hiç sivilcesiz kalmadım :) Ama ergenliğimde hiç sivilcem yoktu.
Her türlü sivilce ilacını bende kullandım (senin gibi Roac. hariç) tek iyi gelen Acnelyse, ama onu da nereye kadar kullanabilirim ki? Hem o da çok iyi gelmiyor ama en azından lekelerini çabuk geçiriyor.
Ve bingoo, benimkilerde sadece çene bölgesinde. Kistik olanlardan.
Beyaz tenliyim, ayrıca çilliyim (Ama çillerimi çok severim)
Dermokozmetik ürünlerle sabah akşam mutlaka cilt bakımımı yaparım, haftalık peeling ve kil maskemi asla aksatmam. Cilt makyajı hiç yapmam. Sadece hergün eyeliner ve rimel kullanırım.
Yani senin gibiyim :)
2 yaşında bi oğlum var. yumurtlamayla ilgili bi sıkıntım olduğunu sanmıyorum, düzenli regl oluyorum. Doğum kontrol hapını hiç kullanmadım.
Artık gerçekten çok bunaldım, yarın aile hekimine gidip karaciğer enzim tahlili yaptırmak istediğimi söyleyeceğim. Tahlildeki sonuca göre hareket edeceğim artık canım.
Buradan haberleşelim olur mu?

Saraçoğlu'nun 15 günlük lavanta kürüne başlayıp eğer bi değişiklik olmazsa doktora gitmeye karar verdim. Yediklerime de dikkat edeceğim.
Lavantam hazır, demliğim hazır. Bu akşam 1. günümü yaparım. Hadi hayırlısı bakalım.

hoşgeldin sevgili Dumaaam,
üzüldüm senin de hala sivilce sorunu yaşamana.
sıkıntımız hemen hemen aynı.
ben ilk mesajımda yanlış ifade etmişim, ben de düzenli regl oluyorum ve yumurtluyorum, yalnız yumurtaların hepsi çatlamıyormuş. sivilcelerim bu sebepten oluyormus doktorun dediğine göre.
burdan görüşmeye devam edelim, inşallah çözüm buluruz.
dediğim gibi ben hapa başladım zaten, muhtemelen kullandığım düre boyunca sıkıntım olmayacak.
keşke hapsız çözüm bulabilseydim.
lavanta kürünü bilmiyorum, anlatabilir misin?
izlere de iyi gelen bir şey mi acaba?

bu arada benim de 3,5 yaşında bir kızım var

Esra hanım merhaba.size özelden mesaj atıp soracaktım hangi doğum kontrol hapını kullandığınızı fakat beceremedim.Bende sizinle aynı durumdayım.polikistik over var bende de.çenemde ağrılı sivilceler çıkıyor tamamen hormonal kaynaklı agrıdan duramıyorum bazen.sizin kullandığınız hapın markasını yazar mısınız? çünkü her dkh sivilcelere iyi gelmiyor.

bu amaçla hap adı yazmam doğru mu bilmiyorum ama doktorum beni yazz 24+4 isimli hapa yönlendirdi.
zaten prospektüsünde de akne tedavisinde kullanılır yazıyor.
bu benim ikinci başlayışım.önceki altı aylık kullanım sürecimde tek bir sivilce bile çıkmamıştı.
yalnız tabiki her hapın olduğu gibi bunun da yan etkileri var, pkolo olduğunuza göre haplar hakkında bilgi sahibisinizdir
ama siz yine de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin olur mu

Tsk ederim cvp için. Sürekli doktora gidiyorum zaten kontrol amaçlı. Hatta doğum kontrol kullanmaya uygun muyum diye kan testi yaptı doktorum.sadece öneri olarak doktoruna söylerim bu hapı uygun bulursa kullanırım.

Hadi bende geleyim bari. 30 yasindan beri sivilce belasiyla ugrasiyorum.Kac yasinda oldugumu sormayin. Hatta roac. bile kullandim ama biraktiktan sonra geri geldi. Simdilerde eskisi gibi degil ve tek tuk cikiyor. Sadece limonlu sabun kullaniyorum o kadar.

Lucky hosgeldin,
Roaccutane kullanmana ragmen tekrar cikmasi ne kadar kotu.
peki kistik olarak cikiyor mu yine? Sebebi neymis senin hala cikmasi icin?

Lavanta kürü, karaciğerden kaynaklı sivilceler içinmiş canım. Karaciğeri temizliyormuş. Bende buradan okumuştum.
Ama ben hala başlayamadım canım.

bende varım arkadaşım 2 defa roacutan tedavisi gördüm cildim pırıl pırıl oldu ama tekrar çıkıyo en son dr tüylenem için hormon ilacı yazmıştı aldactone o iyi geldi birde izmirde sıhhat eczanesinde bir krem var ciddi anlamda cildi kurutoyo sivilce çıkmıyo fiyatıda on lira bişey bu kremi tavsiye ederim birdehormon ilacını birde ter önleyici mendil var silver wet diye gümüş iyonlu onu kullandığım dönemde hiç sivilce çıkmıyo bunları tavsiye ederim

sekerkız, 2 defa roaccutane a rağmen tekrar çıkması ne kadar sinir bozucu. hormonlarla ilgili bir durum demek ki, e tabi roaccutane hormonlarını düzenlemediği için durup durup tekrar çıkıyor:/
ter önleyici mendili yüzüne mi sürüyorsun?

evet dikkat ettm regl dönemnde azıo sivilceler hormonal yani ter önleyici mendiller çok iyi idi yüzüme sürüyodu evet malesefki piyasadan kalkmış

Ben de 26 yaşındayım ve hafif düzey pcoyum. 2 defa tedavi oldum (roac.vb değil) ve yine tekrarladım.
En son gittiğim cildiye doktoru bu sorun benim bünyemden kaynaklandığı için tekrarladıkça cildiyenin yolunu tutmam gerektiğini açıkça söyledi.

İlginçtir bana domatesi fazla tüketme diye uyarıda bulundu. Gerçekten çok domates yerim ve 3 haftadır azalttım. Tedavi olunca çok çabuk sonuç alıyorum, ancak evde geçiştirdikçe sorunlarımdan kurtulamıyorum. Yapacak bir şey yok, uzman destekli devam edeceğim tedavime. Gerekirse 2 yılda 1 tedavi olurum.

_lavin_ geçici tedaviler çözüm oluyorsa gayet iyi bence, domatesi bilmiyordum olabilir mi acaba?

ben dkh kullanmaya başlayalı 15 gün olacak nerdeyse, ve hiç sivilcem çıkmadı bu sürede.
hem üzülüyor hem seviniyorum bu duruma malesef.
bu hapı kullanmadığım sürece kurtulamayacağım anlaşılan kendilerinden.

aldactone kullanna varmı hem tüye hem sivilceye iyi geliyo aslında bi ay kullandım sadece o dönem hiç sivilcem çıkmamıştı ama evlilk durumu felan varsa sakıncalıymş hamilelk açısından o yüzden çekiniyorum ne kadar önce bırakılmalı acaba kullannan varmı ?

Dayanamadım ve cuma günü aile hekimine gittim. Pazartesi günü tahlil yapalım dedi. Dün iki tüp kan verdim. Sonuçlarını bugün alacağım.
Cuma günü gittiğimde tanıtım numunesi olarak onlara verilmiş bir merhem verdi. Bi sür bakalım dedi.
Cumadan beri cildim daha iyi hatta bayağı iyi. Ama iyi gelen merhem mi yoksa aynı gün şubat ayından beri kullandığım o kaliteli nemlendiriciyi bırakmam mı bilmiyorum.
Bakalım öğleden sonra sonuçları tekrar paylaşırım kızlar.

biri beni mi çağırdı ya... sivilce artık benim diğer adım... ( bende burada adı geçen geçmeyen tüm sivilce ilaçlarını, kremlerini, haplarını, kürlerini kullandım ama nafile! NOT: iki gün önce MAYDANOZ SUYU na başladım. (maydanozu kaynat iç kalanını yüzüne sür) basit bir yöntem. çok araştırdım. işe yararsa mutlaka yazarım.biraz zaman alacak gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…