Çocuk Hastalıkları 3 aylik bebegim domuz gribi oldu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.989
Cevremizde grip olan kimse yok aslinda, nerden kapti bu virusu bilmiyoruz.

2 gun once huzursuzlandi, normalde odamiz ayri olmasina ragmen huzursuz diye o gece ortamizda yatirdim, yanimda uyuyor bende telefon karistiriyordum elleri tenime degdiginde cok sicak oldugunu fark ettim tesadufen. Hemen kiyamet gibi olumlu yoruma aldanip aldigim temassiz olcerle atesini olctum. İlk defa kullaniyoruz urunu bu arada...

37 cikti, ama daha sicak geldi bana, uzerinin kalin olabilecegini dusunerek soydum o ara atesi dusunce normal oldugunu dusunerek uyudum. Sabah uyandigimda daha sicak geldi bebegim, ama olctugumde hala ates gorunmuyordu. Sonra elimdeki baska bir termometreyle olcum yaptim ve 38 i gorunce hemen carpol verip en yakinimdaki hastaneye gittim. Carpole ragmen muayene sirasinda 38,5 cikti atesi, kan idrar tahlilleri yapildi temiz cikti. Doktora oksuruyor cok grip olabilir mi dedigimde sadece oksuruyo diye grip diyemeyiz eve gidin 4 saatte bir ates dusurucu ver dedi.

Aksama kadar inleye inleye uyudu yavrucum, aksam oksurugu hizlandi, esim eve gelince hemen doktorumuzu aradik, bugun yapilan muayeneden tatmin olmadigimizi soyledik.kalkip kendi hastanemize kendi doktorumuza gittik, muayene etti tahlil sonuclsrina bakti. Aslinda iyi gorunuyor ama atesin sebebini bulmak lazim, bi test var onu deneyelim insallah pozitif cikmaz dedi.

Swap alinarak test yapildi bir saat sonra sonuc cikti, domuz gribi....

Doktorumuz once bizi sakinlestirdi, bulasicidir maske kullanin mutlaka dedi. Sansliymisiz cunku ilaci olan turdenmis, ilaci olmayan turu olsa isimiz daha zormus...

Recetemizi verdi ve evde yapin takibini hastane mikrop yuvasi daha zararli onun icin hergun kontrole gelmeniz lazim ama dedi, cigerlere inip inmedigini inceleyecekler....

Eve geldik ilaci berdik, hemen uyudu kuxucum, yarim saat sonra bi gurultuyle uyandi, midesinden inanilmaz bir gurultuyle 3 aydir hic kusmayan oglum balgamla birlikte ilaci cikartti, yarim saat sonra tekrar, ve 10 dk sonra tekrar, ve sonrasinda durmadan dakika basi ogurerek ve ses cikararak kusmaya basladi. Ayni zamanda tikaniuo gozleri portluyo, bi degisik oluyodu. Aglamaya basladim kesin ilac zehirledi diye dusundum, evden nasil ciktigimizi bilmiyorum kosa kosa hastsneye gittik, hemen yatis yapildi serum takildi....

2 gun yattik, odamiz karantina odasiydi, kapinin onune bi tane sepetle eldiven ve maske kutusu koymuslar herkes girmeden once mutlaka bunlari kullaniyor, kimse ogluma dokunmamaya calisiyordu.

2 gun boyunca bebegimin atesi ates dusurucu kullanmamamiza ragmen gayet iyiydi, serum ve ilsc destegi surekli yapildi, bir gun sonra kendine geldi gulmeye agular yapmaya basladi tekrar.

Genel durumu iyi, cigerler etkilenmedigi ve atesi cikmadigi icin tabircu olduk. Doktorumuz surekli erken fark edildigi ve dogdugu gunden beri sadece anne sutu aldigi icin cok rahat nezle gibi atlattigini bu saatten sonra korkacsk bisey olmadigini soyledi.... zaten hastalik baslar baslamaz 24 saat icinde ilaca baslanmazsa sonrasinda tedavilere cevap vermrxmis, biz sansliydik ki hemen anlasildi

İlk doktorun lafina kalsaydim bebegimin muhtemelen cigerleri e kadar sarmis bir domuz gribiyle belki cok daha agir bir tablo ile karsilasaxaktik.

Benim imkanim vardi doktoruma ulasabildim, dogru teshis icin pesine dustum tedavi yollarini butce olarak kaldirabildim ama ya olmasaydi?

Mutlaka ama mutlaka gripten supheleniyorsaniz bu testi yaptirin, asla bir doktorla kalmayin. Arastirdigima gore devlet hastaneleri bu testi 40 derece ates ve bilinc kaybi olmadan yapmiyormus, sacmaligin tabiki daniskasi... biraz pahali bir test ve ne yazikki heryerde yapilamiyor, fakat domuz gribi virusu sadede ama sadece swap ile yapilan bu testte anlasiliyor...

Bugun taburcu olduk, takibimizi yapan docent 5 gun daha ilaca devam etmemizi soyledi. Evladim cok sukur cok iyi. Tekrar gulucuklere oyunlara basladi bizimle, kolundaki serumdan arta kalan morluklari gormesem hasta oldugunu unutacagim.

Simdi tedavimiz tamamen bitsin ilk isim o doktoru ve o ates olceri sikayet etmek olacak.

Kizlar kisadan hisse sudur, doktorum her zaman der ki en iyi doktor annedir, biz 5 dk muayene ederiz ama anne 24 saat gozlemler, hisseder ve anlar. Ben acile giderken kesin grip oldu diye gittim, doktoru uyardim ama o kabul etmedi, goruyorum ki yine yanilmamisim.... tek doktorla kalmayin aman yahu grip deyip gecmeyin, Arkadasima doktor grip olsa anlar miydi diye sordugumda gribi bile anlamiyosa sifon crksin o diplomanin uzerine dedi, baktim dogru diyor....

Cok gecmis olsun.
Nerden çıktı bu domuz gribi yine anlamak mumkun degil.
Kac bebekte duydum.
Allah herkesin yavrusunu korusun.

Kimsenin hasta olmamasi virusleri saglam insanlarinda tasidigi tezini dogruluyor maalesef
El yikamak cok onemli eve girene ellerini yikatin
Gecmis olsun dr unuz cok dikkatliymis

Kimsenin hasta olmamasi virusleri saglam insanlarinda tasidigi tezini dogruluyor maalesef
El yikamak cok onemli eve girene ellerini yikatin
Gecmis olsun dr unuz cok dikkatliymis
Doktorumuz gercekten cok iyi bir teepitte bulundu. Arastirdigim kadariyla domuz gribi vakalarinda bebek hastalar icin kullanilan normal grip ilaclari olumlere sebep oluyormus. Sabahki gittigimiz beceriksiz doktor grip ilaci vermis olsaydi neler yasardik kimbilir.... cok dikkatli olmak gerekiyor kesinlikle. Ornek olsun diye ozellikle yazdim buraya da, evladinizda gribal etkiler goruyorsaniz, kan testleri normal gorunuyorsa mutlaka influenza testi yapilmasi icin diretin yanlis ilac kullanimi ya da tedaviye gec kalinmasi sonuclari donulmez olabilir

X