2li test - ense kalınlığı

Bu yaziyi yazmak için çok bekledim. Hamile oldugumu ögrendigimizde çok sevinmistik. Bütün kan testlerim her zamanki gibi mükemmel degerlerde, mide bulantisi, bas dönmesi vs eser yok, her sey süper gidiyordu. 2li test zamani gelinceye kadar. Yine güle oynaya Ankara'da özel bir hastaneye gittik teste. Hersey normal cümlesini duyup eve dönmeyi planliyorduk. Doktor önce ultrason muayenesi yapti ve surati düstü ne oldugunu anlamamistik. Odasina konusmaya çagirdi. Bir doktorun hastaya yaklasimi o kadar önemli ki. Konusma su sekilde devam etti. Bu bebek saglikli degil, bu gebelik devam etmemeli. Bu cümleden sonrasini kulaklarim kabul etmedi. Beynimden kaynar sular yavas yavas döküldügünü hissediyor, etraftaki sesleri duymuyordum. Bebekte ense kalinligi normalin üzerindeymis. Bebek engelli olacakmis, yasama ihtimali çok düsükmüs vs vs bir sürü olumsuzluklar. Bizi ünlü bir radyologa (Eyüp Ekici) yönlendirdi. Birkaç saat içinde randevu alip gittik ama dünya o saatten sonra bizim için farkli dönüyordu. Ankara'daki en ünlü radyologlardan birinde yarim saat kadar ultrason muayenesi oldum. Bebegin elini açtigini, kaldirdigini gördüm. Radyolog ense kalinligini 7.2 olarak ölçtü ve gerekli yönlendirmeyi doktorunuz yapsin diyerek bir açiklama yapmadi. Doktora ertesi sabah gittik raporu gösterdik, ayni cümleleri tekrar etti. Bu gebeligi unutacaksiniz, bir ilaç ile düsük yaptiracagiz, isterseniz 2 ay sonra tekrar gebelik düsünebilirsiniz. Daha önce de benzer hastalarim oldu hepsi gebeligi sonlandirdilar, devam etmediler. Bu herkesin basina gelebilir, üzülmeyin gençsiniz vs vs. Baska bir yolu yöntemi yok mu? olasiligi nedir bu isin diyorum, mucize beklemeyin saglikli bir bebek sahibi olma sansiniz yok diyor! Tek duam Rabbim bizi gebeligi sonlandirmakla devam etmek arasinda seçim yapmak zorunda birakma idi. O gün ise gitmedim, ertesi gün 31 Aralik yarim gün ve sonra yilbasi tatili. Ruh gibi dolasiyordum, kimse ile görüsmek istemiyordum, kimseyi görmek istemiyordum. Sirkette müdürün bile dediklerini anlamiyordum, arkadaslar idare ediyordu. Yilbasi tatili tüm gün okudum. Türkiyede, dünyada benzer durumlar, konu ile ilgili son çikan akademik makaleler, forumlar vs. Tip ile ilgili ögrendigim terimlere doktorlar bile sasiriyordu. Ne yapacagimizi bilmiyorduk, yapacagimiz en dogru seyi yaptik ve Rabbime sigindik. Rabbim bizi seçim yapmak zorunda birakma. Bir çikis kapisi ariyorduk, baska doktor bakiyoduk. Bize azcik umut verebilecek, su yolu deneyebiliriz diyebilecek bir doktor. Sonra aklimaiza gebeligin ilk baslarinda gittigimiz Fatma Reside Önalan Hanim(Allah ondan razi olsun) geldi. Telefon ile arayip görüsecektim, ondan umutlu bir söz duymayi hayal ediyorduk. Ertesi gün aradim ve gayet rahatlatici bir tavir ile ense kalinligi tek basina gebeligi sonlandirmak için bir kriter degildir, bunun için ileri inceleme gerekli dedi. Siz gelin konusalim bir çikis yolu buluruz dedi. O an içime dogan rahatlik, umut kapisi, heyecan tarif edilemezdi. Randevu aldik hemen gittik ayni ölçümleri o da yapti ve izlenecek yolu çizdik. 2 asama vardi önümüzde biri kromozom incelemesi digeri organ taramasi. Daha önce ense kalinligi 6 olan hastasinin oldugunu ve saglikli bebegi oldugunu söylemesi de ayrica bir umut oldu bize. Kromozom incelemesi için 2 seçenek sundu anne kaninin yurt disina gönderilmesi ya da plesentadan doku örnegi alinmasi. Iki seçenek için de nasil yaptiracagimiz, bu iste en iyilerin kimler oldugu konusunda bilgilendirdi ve seçimi bize birakti. Önümüzdeki duvar kalkip yeni bir yol açilmisti.
Çok düsündük. plesentadan örnek alinmasi bebek için riskliydi. Digeri de sadece 5 kromozomu degerlendiriyordu. Fazla da zamanimiz yoktu çünkü bebişimiz her geçen gün büyüyordu. Ankarada CVS konusunda en iyi isimlerden birinden randevumuzu aldik. O da bizi ekstra rahatlatti ancak 2 hafta sonra sonuçlar belli olacakti. Mail ile bize bilgi verilecekti. Esimin mailini verdik çünkü ben o maili açamayabilirdim. Iki hafta belki de hayatimizin en zor iki haftasiydi durup dururken aglamalarla geçti. Gece uyanip agladigimiz oluyordu. Beklemek çok zordu ama Rabbime siginma, yalniz ondan bekleme, insana dayanma gücü veriyordu. Sonuçlar gelmisti ve çok sükür kromozomlar normal çikmisti. Simdi ikinci asama 21.haftayi bekleyip detayli organ taramasina girecektik. Içimiz biraz daha rahatti ama kalp özellikle en riskli organdi. Biraz daha rahatlamis ama yine de arada aglama krizleri tutan bir hamile olarak o haftalari da geçirdik ve 45 dk süren detayli ultrason sonucu herseyin normak oldugunu ögrendik. Içimiz içimize sigmiyordu. Bundan sonra normal kontroller için Reside Hn a devam ettik. Tam olarak atlatmismiydik ense kalinligi olayini belki evet ama insan o yasadiklarindan sonra herseyden süphelenir en ufak seyden korkar olmustu.
Çok uzatmak istemiyorum. Sonuç ne mi oldu. dünya tatlisi su an besiginde uyuyan minicik sapasağlam (Rabbime sükür) bir oglumuz oldu :) Bu olayi paylasmak istiyorum ki ense kalinligi yüzünden gebelik sonlandiran hamile, insanlari bu yönde yönlendiren doktor sayisi azimsanmayacak derecede. Biz en riskli ense kalinligi degerlerinden birine sahiptik. Normali maksimum 2.5 olmaliyken bizimki 7.2 idi. Gebelik ile gerçekten biz, insan yaratilisina sadece sahit oluyoruz, hersey Rabbimizin elinde kimse tek bir organina bile müdahele edemiyor. Rabbim herkese bize gösterdigi gibi sikintilardan çikis kapisi gösterir ins.

Merhaba findukurdu,
Çocuğunu Allah bağışlasın, Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin. Ben de 11 hafta dolduğunda doktora kontrole gittiğimde bebekte aynı senin gibi ensede ödem görüldü 5.50 mm gibi bir değer çıktı. Cvs yapıldı down sendromu Trizomi 13 ve 18 değilmiş. Şimdi array testi ve detaylı kromozom analizinin sonuçlarını bekliyoruz biri 23 biri 27 kasımda çıkacak. Onlar temiz çıkarsa bize de kalbinde sorun olabileceği söylendi. Hatta kalbinde de sorun yoksa iskelet sistemi hastalıkları olabileceği söylendi buna da detaylı ultrasonda 25. Haftada bakılıyormuş en erken. Benim merak ettiğim sizin ödeminiz Bebek doğmadan normale döndü mü, döndüyse kaçıncı haftada döndü?

Merhaba findukurdu,
Çocuğunu Allah bağışlasın, Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin. Ben de 11 hafta dolduğunda doktora kontrole gittiğimde bebekte aynı senin gibi ensede ödem görüldü 5.50 mm gibi bir değer çıktı. Cvs yapıldı down sendromu Trizomi 13 ve 18 değilmiş. Şimdi array testi ve detaylı kromozom analizinin sonuçlarını bekliyoruz biri 23 biri 27 kasımda çıkacak. Onlar temiz çıkarsa bize de kalbinde sorun olabileceği söylendi. Hatta kalbinde de sorun yoksa iskelet sistemi hastalıkları olabileceği söylendi buna da detaylı ultrasonda 25. Haftada bakılıyormuş en erken. Benim merak ettiğim sizin ödeminiz Bebek doğmadan normale döndü mü, döndüyse kaçıncı haftada döndü?
Merhaba,

Bugün sonuç çıkacak herhalde inş hayırlısı ile temiz çıkar. Aslında o ödem 11-13 hafta arası yapılan bir ölçüm 13ten sonra zaten bakılmıyor diye biliyorum. Bizim süreçte cvs sonucu aldıktan sonra 25. haftaya kadar kontrole gitmedim. 25.haftadaki detaylı ultrason sonucunda da dr artık korkulacak bir şey yok demişti. Benim naçizane tavsiyem eğer testler temizse acaba acaba diye kendini yiyip bitirme. Allah ın izniyle inş sağlıklı bıcır bıcır bir bebeğin olur

X