27+0 iki hafta geriden gelme

aygunhnm3

Üye
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2023
5
0
31
Kızlar salı günü 27+0 ken önce kadın doğuma gittim. Ben öncesinde İzmirde ücretli detaylı ultrason yaptırmıştım ama acilen taşınıp şehir değiştirdiğim için doktoruma raporu gösteremedim. Taşındığım ildeki Kayseri Erkilet kadın dogumda doktora göründüm. Ultrasondan baktı bi sorun yok gayet yolunda dedi. Detaylı ultrason raporunu doktora gösterince şehir hastanesinde perinatoloji var önce kadın doğumcuya git ordan seni perinatolojiye gönderecekler dedi,oraya sevk etti. Gittim perinatolojiden önce ultrasona girdim sonucu alıp kadın doğumcuya gösterdim iki hafta geriden geliyo perinatolojiye sevk ediyorum dedi. O an ağlıyorum kadın diyo ki donuk donuk 'şu an neye ağladığınızı gerçekten anlamıyorum' ben komple ağlamaya başladım ilk gebelik çünkü korkuyorum sonuçta. Sonra perinatolojiye gönderdi doktor ordanda sonuçlar çıktı işte fetal geriden geliyo iki hafta vs dedi. İsterseniz kordondan sıvı alıp bakılabilir ama eşinizle ortak isteğe bağlı bununda riskleri var kanama,düşük,bebekte kalp durması gibi vs dedi kabul etmedim. İkinci alternatif ise anneden kan alınıp Dna bakılması dedi 15-20 bin en son duyduğum fiyat devlet karşılamıyo dedi onada yok dedim. Zaten bu testler tedavi amaçlı değil tespit amaçlı çocuğunuz down sendromlumu otizmli mi vs ona bakılır dedi. Ben zaten ikili tarama testimi yaptırmıştım temiz çıkmıştı. Yani sinirlerim bozuldu hastaneden çıkana kadar ağladım ertesi gün koltuk altı lenflerim şişmiş stresten dokunamadım. Sonuçlar aşağıdaki gibi bana bi yardım eder misiniz nolur çok tedirginim :KK43:
885 g ± 131 g(1lb 15 oz) 25w5d Hadlock 11.3%

BDP: 64.98 mm Last 26w2d (24w0d-28w3d)Hadlock 16.6%

HC: 247.01 mm Last 26w6d (24w5d-28w6d)Hadlock17.9%

AC: 217.98 mm Last 26w2d (24w1d-28w3d)Hadlock 20.6%

FL:46.60 mm Last 25w4d (23w3d-27w4d)Hadlock 5.5%

Bu kadar stres yapmayın bebeğe de iyi değil zaten, ben sonuçlardan çok anlamadım ama 2 hafta geride gözüken tam olarak nedir ? Zaten doktorlar 2 ileri 2 geri çok problem etmiyor bir de cihazdan cihaza değişiyor bu durum.

Kızlar salı günü 27+0 ken önce kadın doğuma gittim. Ben öncesinde İzmirde ücretli detaylı ultrason yaptırmıştım ama acilen taşınıp şehir değiştirdiğim için doktoruma raporu gösteremedim. Taşındığım ildeki Kayseri Erkilet kadın dogumda doktora göründüm. Ultrasondan baktı bi sorun yok gayet yolunda dedi. Detaylı ultrason raporunu doktora gösterince şehir hastanesinde perinatoloji var önce kadın doğumcuya git ordan seni perinatolojiye gönderecekler dedi,oraya sevk etti. Gittim perinatolojiden önce ultrasona girdim sonucu alıp kadın doğumcuya gösterdim iki hafta geriden geliyo perinatolojiye sevk ediyorum dedi. O an ağlıyorum kadın diyo ki donuk donuk 'şu an neye ağladığınızı gerçekten anlamıyorum' ben komple ağlamaya başladım ilk gebelik çünkü korkuyorum sonuçta. Sonra perinatolojiye gönderdi doktor ordanda sonuçlar çıktı işte fetal geriden geliyo iki hafta vs dedi. İsterseniz kordondan sıvı alıp bakılabilir ama eşinizle ortak isteğe bağlı bununda riskleri var kanama,düşük,bebekte kalp durması gibi vs dedi kabul etmedim. İkinci alternatif ise anneden kan alınıp Dna bakılması dedi 15-20 bin en son duyduğum fiyat devlet karşılamıyo dedi onada yok dedim. Zaten bu testler tedavi amaçlı değil tespit amaçlı çocuğunuz down sendromlumu otizmli mi vs ona bakılır dedi. Ben zaten ikili tarama testimi yaptırmıştım temiz çıkmıştı. Yani sinirlerim bozuldu hastaneden çıkana kadar ağladım ertesi gün koltuk altı lenflerim şişmiş stresten dokunamadım. Sonuçlar aşağıdaki gibi bana bi yardım eder misiniz nolur çok tedirginim :KK43:
885 g ± 131 g(1lb 15 oz) 25w5d Hadlock 11.3%

BDP: 64.98 mm Last 26w2d (24w0d-28w3d)Hadlock 16.6%

HC: 247.01 mm Last 26w6d (24w5d-28w6d)Hadlock17.9%

AC: 217.98 mm Last 26w2d (24w1d-28w3d)Hadlock 20.6%

FL:46.60 mm Last 25w4d (23w3d-27w4d)Hadlock 5.5%
Sizi çok iyi anlıyorum. Ailemizdeki tüm bebekler gelişim geriliği ile doğdu. 5 çocuktan sadece 1 tanesi yoğun bakıma girmedi. Yeni doğan yoğun bakımı olan bir hastane bulmanı tavsiye ederim. Gelişim geriliği olan bebeklerde su azalması da gözlemleniyor. Kimi doktor ciğer geliştirici vurma taraftarı iken kimisi vurma taraftarı olmuyor. Su azaldığı için de erken doğum kaçınılmaz oluyor. Kimi doktor kan sulandırıcı da kullandırıyor ki bebek iyi beslensin diye. Son zamanlarda kendinizi çok yormuşsunuz. Bundan sonra yiyip içip sola yatın. Yanlış hatırlamıyorsam gelişim geriliğinin adı tıpta iugr diye geçiyordu. Ben iyi bir beslenme ile iugr den hafif düzey iugr ye döndürdüm oğlumu. Kaşar çok güzel kilo aldırıyor. Kefirli muzlu ballı karışım yapıp onu içiyordum ceviz yiyordum. Hep sol tarafıma yatıyordum. Bir de multivitamin kullanıyordum. Bebek en iyi sola yatınca kanı iyi alabiliyormuş. Hep soluma yatıyordum. Öyle ki sağıma dönmeyeyim diye sırtıma yastık koyuyordum

Ben de aynı haftalar civarı 2 haftalık IUGR öğrendim, doktorlar size o işlemler hakkında bilgi vermek durumundalar ona takılmayın o kadar. Evet bahsettikleri riskler mevcut. Ben bebeğimi sağlıkla kucağıma aldım şükür. İnşallah siz de sağlıkla bebişinize kavuşursunuz zor bir süreç oluyor.

Geçmiş olsun kendinizi boş yere üzmüşsünüz 1 2 hafta önde geride bunlar çok önemsiz şeyler. Doktorlar farklı da olcebiliyor benim hamileligimde hep sat ile uyumluydu sonra 21 hafta iken detaylıya girdim dr bütün değerleri önde gordu 2 3 4 hafta. Iddialasti benimle sat yanlış söylüyorsun diye hayir dedim regl oldum biliyorum bhcg artışı haftalık usg hepsini kontrol ettim. Neyse o zaman sende şeker var bebek obez fln dedi. Ya sabır 😀 kendi doktorumla görüştüm başka doktora gittim fazla fazla olcuyoruz yine de o kadar fark göremedik görsek bile 1 2 hafta önde geride problem değil dedi. 27 haftalık olmuş bile kucağınıza almanıza 3 ay kalmış stres yapmayı çocuğu testlerle kurcalamayi bırakıp sevimli bebek alışverişlerine enerji harcayın bu arada kendim de doktorum bence sakin olmalısınız

Bu arada ölçümler zaten normal aralıkta. Kg ve boy farkını kafaya takmayın minyon insandan kolay kolay iri yarı bebek beklenmez mesela. Benim boyum 178 kızım 55 cm doğdu( kız bebek üst sınırı 50 erkek bebek üst sınırı 52 cm) eşim de dr olduğu icin anomali mi var dedi hatta doğum anında 😀😀😀 doktor da anası 2 metre el kadar çocuk doğacak değil herhalde dedi. Yani bebeğiniz minikte olabilir bu gelişim geriliği değil ki

X