2018'de Tüp Bebek Yaptıranlar, Yaptıracaklar buraya

Merhabalr arkadaslar. Herkese hayirli gunler. Ben 14+4gunluk hamileyim. 2. Tup bebek denememle hamile kaldim. Transfer oncesi embriyoya genetik tarama yaptirmadim. Bu hafta keske yaptirmasaydim dediğim ikili testim yapildi ve kanda 1/127 oranında down sendromu riski cikti. Doktorum yurt dışında bir test daha yapildigini soyledi. Lakin sonuc pozitif cikarsa elbette tedavisinin olmadigini ve bebegi istersem alabilecegini soyledi. Asla boyle birseeyi duusnmuyorum. O testi de yaptirmayacagim.ultrason tetkikleri ve ense olcumu gayet guzledi. Ama basina boyle bir test sonucu gelip normal dogum yapan herhangi bir tanidiginiz var mi?
Merhaba canım yanlıs anlama ama amnıyosentezı bn pek saglıklı bulmuyorum ıcın rahat etsn ıstıyorsan bı kan testı var yurt dısına gonderılıyor oda sonucı soyluyor ıkız gebelıklerde uygulanıyor genelde. ben ıkılıyı yaptrmadm sonucta tedavısı olan bırsey degıl ve oyle bırsey olsa zaten Allah korusun yınede aldrımayı dusunmedık. stres olmamak ıcınde yaptrmadım. bnmde ense kalnlıgına burun kemıgıne normal kontrolde baktı ıyı dedı kan aldrmadım. kana bence takılma Rabbım saglıkla kucagına almayı nasıp etsın ınsaallah.

Günaydın arkadaşlar, benim özellikle sabahları olmak üzere gün içinde çok fazla bulantı yaşıyorum, balona çıkıp hava almazsam çok daha fena oluyorum ve hiçbir şey yiyemiyorum, bu defa içim rahat etmiyor az biraz sağlıklı diye yemeye çalıştıklarımın sonuda hüsran napıcam böyle nasıl geçer:KK43: bu hafta içi randevum var doktor bunun için ilaç veriyor mu ya da tavsiyeniz olan bir şey var mı? Bu arada iki kese görmüştük bu yüzden mi zor geçiyor
hayırlı olsun canım 1 haftadr bende cok fenaydm ne yesem cıkıodu dunle bugun cok sukur ıyıyım doktor bana premessis plus verdı ıcınde vıtamnde ver tamamen kesmedı ama rahatlattı doktoruna sor ıstersn. bırde mekan degısıklıgı yap cok ıyı gelıo bırde ayva ye bol bol mıde asıdını duzenler.

Yasim 33 canim. Ultrasonografi de ense kaliinligi 1.6 cikti ve burun kemigi de goruldu. Dun doktorum tekrar inceledi ultrason görüntüsü normal. Amniyosentez yaptirmaya da korkuyorum açıkçası. Onda da bebegi kaybetme riskim var Allah korusun. Dun iki arkadasimin yuzde yuz down sendromlu doğacak dedikleri bebeklerin saglikli dogdugunu da ogrendim. Gecen haftaya kadar kayinimin normal yolla olan bebeklerine de riskli debmisti ve yurt idisndan tetsleri temiz geldi lakin olayi takiben 3 gun sonra bebegi kalbi durdugu icin kaybettiler. 5 aylikti.Olayin sokunda oldugum icin degisik yorumlar ariyorum.

Günaydın kızlar. Benim ikili testte kombine riskim 1/248 yaş riskim 1/115 çıktı. Ultrason ölçümleri gayet iyiydi. Önce şunu tam olarak anlamak lazım. Amniyosentez dışında bunun sonucunu %100 kesin gösteren bir test yok. (Cordosentez var ama o daha karışık bir konu) 2li, 3lü, 4lü testlerin ve nifty gibi yurt dışına gönderilen testlerin sonuçları şu şekilde çıkar. Bu güne kadar tutulan kayıtlarda benim ve bebeğimin değerlerine sahip 248 hamilenin 1 tanesinin bebeği hasta çıkmış. (bunun da doğruluk payı %80) Yani bu bir risk değeri, sonuç 1/333333333 bile çıksa Allah o 1 i tutturur bebek hasta çıkar, sonu. 1/3 bile çıksa bebek sağlıklı çıkabilir. Yurt dışına gönderilen testler de bir risk sayısı verir, fakat o risk sayısının doğruluk payı %98.

Biz eşimle karar verirken tek bir soru vardı, eğer bebeğimiz hasta çıksaydı aldıracaktık. Benim de 3. tüp denememde tuttu. Bir önceki akşam ya sonuç temiz çıkarsa ama amniyosentez sebepli bebek düşerse dedim eşime. O da çok üzülücez ama tutana kadar tüp bebek yapmaya devam edicez dedi sağ olsun. Aldırmam diyen için yaptırmayı tavsiye etmem. Bu kişiye özel iyi düşünülmesi gereken bir karar...

İşleme gelince 2-3 dk süren bir işlem, acıyor ama dayanılmayacak kadar değil. Şırınga ile bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan 20 ml alınıyor. Down sendromu dahil 12 farklı hastalığa bakıldı. Şükür temiz çıktı. Sonrasında biraz kasılma oluyor 1 saat kadar hastanede yattım. Eve gelince 4-5 gün yatarak istirahat ettim. Delik 1-2 saatte kapanıyormuş ama ben nolur ne olmaz diye su yapan şeyler sürekli içtim ve yedim. Ortalama 1/200 kadar düşük riski olduğunu söylüyorlar, fakat buradaki en önemli kriter enfeksiyon kapmamak, ve çok steril bir ortamda yapılması. Ameliyathane ortamında ve iyi bir perinatolog tarafından yapılırsa risk çok daha fazla azalıyor. Ama işte sonuçta bu da bir risk...

Günaydın kızlar. Benim ikili testte kombine riskim 1/248 yaş riskim 1/115 çıktı. Ultrason ölçümleri gayet iyiydi. Önce şunu tam olarak anlamak lazım. Amniyosentez dışında bunun sonucunu %100 kesin gösteren bir test yok. (Cordosentez var ama o daha karışık bir konu) 2li, 3lü, 4lü testlerin ve nifty gibi yurt dışına gönderilen testlerin sonuçları şu şekilde çıkar. Bu güne kadar tutulan kayıtlarda benim ve bebeğimin değerlerine sahip 248 hamilenin 1 tanesinin bebeği hasta çıkmış. (bunun da doğruluk payı %80) Yani bu bir risk değeri, sonuç 1/333333333 bile çıksa Allah o 1 i tutturur bebek hasta çıkar, sonu. 1/3 bile çıksa bebek sağlıklı çıkabilir. Yurt dışına gönderilen testler de bir risk sayısı verir, fakat o risk sayısının doğruluk payı %98.

Biz eşimle karar verirken tek bir soru vardı, eğer bebeğimiz hasta çıksaydı aldıracaktık. Benim de 3. tüp denememde tuttu. Bir önceki akşam ya sonuç temiz çıkarsa ama amniyosentez sebepli bebek düşerse dedim eşime. O da çok üzülücez ama tutana kadar tüp bebek yapmaya devam edicez dedi sağ olsun. Aldırmam diyen için yaptırmayı tavsiye etmem. Bu kişiye özel iyi düşünülmesi gereken bir karar...

İşleme gelince 2-3 dk süren bir işlem, acıyor ama dayanılmayacak kadar değil. Şırınga ile bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan 20 ml alınıyor. Down sendromu dahil 12 farklı hastalığa bakıldı. Şükür temiz çıktı. Sonrasında biraz kasılma oluyor 1 saat kadar hastanede yattım. Eve gelince 4-5 gün yatarak istirahat ettim. Delik 1-2 saatte kapanıyormuş ama ben nolur ne olmaz diye su yapan şeyler sürekli içtim ve yedim. Ortalama 1/200 kadar düşük riski olduğunu söylüyorlar, fakat buradaki en önemli kriter enfeksiyon kapmamak, ve çok steril bir ortamda yapılması. Ameliyathane ortamında ve iyi bir perinatolog tarafından yapılırsa risk çok daha fazla azalıyor. Ama işte sonuçta bu da bir risk...
doktor gıbı anlattınız valla Rabbım saglıkla kucagınıza almayı nasıp etsın :anne::nazar:

:KK68:valla bende nasil durulur diyordum
Ama 3 gundur allahim hastaligim gecsin oyle diye dua ediyrm :dua: nasil birsey sen dusun halbuki okdr ozlendiki okdr sabirsizlaniyorumki kucagima almak icin ama yine onu dusunup bir kac gun daha lutfen diyorum :KK43:
Bugun ilk defa ruyamda dogum yaptigimi gordum bebegimi gordum hemen emzirmeye basliyordum. Cok enteresan garip duyguydu.daha once yasanmamislardan. Bulutlarin ustunde gibi hafif ...sanki icinde kocaman bosluk varmis ve o an dolmus ama full mutluluk ile kelimeler yetersiz kaldi anlatamadim :KK200: allah yardimcimiz olsun hepimizin.
Rabbim sifanizi verecek inşallah bebiş de bekleyecek evvel Allah'ın izniyle.
Oyyy inşallah sağlıkla güzelce gelecek minik normal doğum olacağı için sütünde hızlıca gelecek o güzelligi beslemeye devam edeceksin canım. İnşallah çok daha güzel bir duygudur hepimiz yaşarız.
Canm pek giremiyorum:) bugün taburcu olduk bebişimle birlikte. İyiyiz çok şükür :KK200:
Gözün aydın canım maşallah size hoşgeldin evine minik prenses.

arkadaşlar merhaba yumurta toplama işleminden sonra progesteron hormonu yüksek çıkıpta transferi ertelenen varmı aranızda

arkadaşlar merhaba yumurta toplama işleminden sonra progesteron hormonu yüksek çıkıpta transferi ertelenen varmı aranızda
Benim trasferlerim hep bu yuzdn bosa gitti erteledilerse iyi yapmislar. 5 transferimde de yuksek progesteronla islem yapmisllar. Ertelenmesi iyi bisey merak etme

Benim trasferlerim hep bu yuzdn bosa gitti erteledilerse iyi yapmislar. 5 transferimde de yuksek progesteronla islem yapmisllar. Ertelenmesi iyi bisey merak etme
dün yumurta toplama işlemim gerçekleşti bugün doktorum aradı progesteron yüksek bu ay transferi erteliyoruz riks' e giremeyiz dedi. Yani doğru olan bu öylemi

Günaydın arkadaşlar, benim özellikle sabahları olmak üzere gün içinde çok fazla bulantı yaşıyorum, balona çıkıp hava almazsam çok daha fena oluyorum ve hiçbir şey yiyemiyorum, bu defa içim rahat etmiyor az biraz sağlıklı diye yemeye çalıştıklarımın sonuda hüsran napıcam böyle nasıl geçer:KK43: bu hafta içi randevum var doktor bunun için ilaç veriyor mu ya da tavsiyeniz olan bir şey var mı? Bu arada iki kese görmüştük bu yüzden mi zor geçiyor
Bulantı bende de çok oldu hâlâ sabahları etkileniyorum. İkizle alakası var mı sanmıyorum senin hormon dengen kan değerlerin değişiyor bünye buna alışma evresinde vücuda yansıyor ister istemez canım. Bana doktor zencefil özlü bir hap yazmıştı ama almadım.

Sabahları odani havalandır, çubuk kraker beyaz leblebi al iyi gelir. Asla aç kalma boş mide daha çok bulanıyor ama çocuğu beslemek için canının istemediği şeyleri de yemeye çalışma. İlk 3 ay senin vitamin depoların dan faydalanıyor . Şu an kendini zorlaman iyice mideni bulandırır.

Bulantı bende de çok oldu hâlâ sabahları etkileniyorum. İkizle alakası var mı sanmıyorum senin hormon dengen kan değerlerin değişiyor bünye buna alışma evresinde vücuda yansıyor ister istemez canım. Bana doktor zencefil özlü bir hap yazmıştı ama almadım.

Sabahları odani havalandır, çubuk kraker beyaz leblebi al iyi gelir. Asla aç kalma boş mide daha çok bulanıyor ama çocuğu beslemek için canının istemediği şeyleri de yemeye çalışma. İlk 3 ay senin vitamin depoların dan faydalanıyor . Şu an kendini zorlaman iyice mideni bulandırır.
Sağ ol cnm tavsiyelerin için, uygulamaya çalışacağım evet zorlayınca daha kötü oluyorum ben de az az tüketmeye çalışıyorum inşallah kolaylıkla geçer 3 ay

X