2014 ikiz anneleri

Canım omzuna tuttun,çekti bu çalışıyor dedin demi? Başka birşey uyguladın mı? ben çalışıp çalışmadığını anlarız diyorum eşim de süt çekecek kadar çalışma gücü yoksa anlayamazsak sonradan geri de alınmaz diyor alamadım gitti kaç gündür sinir oldum ya..

Canım sgk.dan doğum parası cüz'i birşey alabiliyoruz,özel sektöredkilerin doğum parası bayağı yüklü oluyor 5 binlerden bahseden var:) ama onlar sanırım bir süre maaşlarını yarım aldıkları için doğum parasını böyle alıyor.devlete bağlı di mi senin okul?gerçi özel olsa da çok farkedeceğini sanmam ama..benim 1 sene önce doğum yapan ark.ım var aynı okuldan,o doğumdan birkaç ay sonra yani ilkbahar gibi 180 tl.ye yakın bir para almıştı.süt parası olayı sanırım bizde yok,hiç rastlamadım,araştırmak lazım ama sanırım yok,çünkü okuduğum kadarıyla özeldekiler izinleri biter bitmez dönünce patronları izinlerini süt her gün kullanmamalarına karşılık bu parayı veriyor diye gördüm forumlarda..ama emin değilim bu konuda.
İzne gelince de doğum izni hala artırılmadı malesef,tekil gebelik 16 hafta bizimki 18 hafta,doğumdan önce 10,sonra 8 şeklinde.geçen gün bir ark.ım yılbaşından sonra herkes için 2 hafta artırılma durumu yürürlüğe girecek dedi ama inanmadım,hiç oraya ümit bağlamamaya çalışıyorum hayal kırıklığına uğramamak için..sen şimdi 7 hafta çalıştın ya canım,doğuma kadar sadece birkaç gün kullanmış olacaksın,doğum yaptığın günden itibaren 18 hafta say(ama kullandığın şu birkaç günü düş tabi) bayağı bir süre gider,hazirana kadar gelirsin herhalde,o arayı da kadın doğumcundan ve aile hekimi gibi dr.lardan birkaç hafta rapor alarak kapatırsan yani 1 temmuzu geçmeyi başarırsan(başarırsak:)) yazın da maaş alabiliriz rapor-izin almaya gerek kalmadan otomatik yatar..sonrası eylül,,eylül'e Allah kerim,ücretsiz düşünüyorsan eylülde başlatırsın..

ben de çalışabilmeyi,bir miktar iznimi aktarabilmeyi,Allah nasip ederse yaz tatiline kadar rapor filan alabilirsem ayarlamayı çok istiyorum,eylülde ücretsiz izin düşünüyorum,kuzularımı bırakacak kimse yok,ama eylül'e ulaşmam mümkün olmazsa mecburen erken dönemde de izni başlatabilirim,inşaallah gerek kalmaz,hepimiz ayarlayabiliriz canım,hem kuzulardan ayrılmamış oluruz,hem de masraf çok,birkaç ay daha maaş alırız.Bu arada galiba doğumdan sonra dr yazdığı rapora hem çalıştığın sürenin aktarılabileceğini,hem ne zaman doğum yaptığını yazıyor,buna göre okula götürdüğünde izinlerin aktarılıyor.en son düzenlemeye göre erken gerçekleşen doğumlarda kullanılamayan izinler aktarılıyor,yanmıyor yani..7 hafta çalıştın o kesin aktarılıyor,atıyorum 37+5te doğum oldu,sen 5 gün kullandın onu düş,37den 40a 3 hafta var,3 haftayı da 5 gün eksik olarak kullanırsın,artı bi de 8 hafta da sonrası için var..amma uzun yazdım iyi anlatabilmek için,umarım araştırmalarımdan yanlış şeyler çıkarmamış ve sizi yanıltmamışımdır,bir yanlışım varsa beni de düzeltin..öperim çok:)
Sütüde çeker canım,bebeğinde çekme gücü ne kadar olabilirki Zaten.omzumda denedik,eşimin göğsünde denedim:KK66:)onun göğüslerde benimkine yakın:))

Kizlarrrr mrbbbbb napiyonuzzz bakalimmm..benim dun bi saat sol kasima bicak saplanir gibi agrim oldu sonra gecti sukur ama bugunde var cok siddetli dgl ama bole nasil dyim bi bicak arada girip cikiyooo simdi bu benim ilk gebelim sanci olup olmadinia anlamiyorumm cumartesi kontrolum var simdiden gitmek istemiyorimm.dun biraz avmde gezmistim ayakta kalmal yordu sanirimm

Herşeyimiz hazır tatlım:)bi bebekler eksik:)yok canım gec kalmadın ama 30 olmadan bitirmeye bak,çünkü gerçekten çok ağırlaşcaksın

Zaten ben annemde kalıyorum herşeyimi annem yapıyor kıyafetler yıkanıp ütülenecek yaaa çok ağırlaşacaksın deme çok korkuyorum midemde sürekli gaz oluyor ancak gezinerek çıkıyor hala sabah bulantılarını gezinerek atlatıyorum çok ağırlaşıncada gezinebilirim dimi annem Allah ona göre sabrını verir diyor senin yanında kim var şimdi ev işi yemek kim yapıyor bu arada 15 gündür günlük tutmaya başladım bebeklerle konuşuyorum bol bol bu yaşadıklarımın hastalık olmadığını gelip geçici bir durum olduğunu sayılı günler kaldığını söylüyorum kendi kendime:))psikolojik bu kadar sıkıntı yaşayan varmı kkda:KK66:)

Kizlarrrr mrbbbbb napiyonuzzz bakalimmm..benim dun bi saat sol kasima bicak saplanir gibi agrim oldu sonra gecti sukur ama bugunde var cok siddetli dgl ama bole nasil dyim bi bicak arada girip cikiyooo simdi bu benim ilk gebelim sanci olup olmadinia anlamiyorumm cumartesi kontrolum var simdiden gitmek istemiyorimm.dun biraz avmde gezmistim ayakta kalmal yordu sanirimm

Canım tam senin haftanda kasık sancısı için acile gitmiştim ama herşey normaldi,sonra doktorumda rahim büyümesi demişti.sağ taraftaydı benimde sancı.dinlen bol bol yapacak bişi yok başka

Zaten ben annemde kalıyorum herşeyimi annem yapıyor kıyafetler yıkanıp ütülenecek yaaa çok ağırlaşacaksın deme çok korkuyorum midemde sürekli gaz oluyor ancak gezinerek çıkıyor hala sabah bulantılarını gezinerek atlatıyorum çok ağırlaşıncada gezinebilirim dimi annem Allah ona göre sabrını verir diyor senin yanında kim var şimdi ev işi yemek kim yapıyor bu arada 15 gündür günlük tutmaya başladım bebeklerle konuşuyorum bol bol bu yaşadıklarımın hastalık olmadığını gelip geçici bir durum olduğunu sayılı günler kaldığını söylüyorum kendi kendime:))psikolojik bu kadar sıkıntı yaşayan varmı kkda:KK66:)

Günlük tutman çok gzl canım bebekler doğunca bu günlere gelip gidersin:)yalnızım canım,yemekleri kendim yapıyırum,canım istemezse dışardan yediğimizde oluyo.valla doğruları söleyimmi canım,30 dan sonra adım atmak zor geldi bana,bünyeye göre değişir tabi...ewdeyim hep,doktora gitmek için dışarı çıkıyorum sadece.ama sen annenin yanındasın rahat ol bence telaş yapma,baktın yoruluyosun yapamıyosun anneciğine bırak o halletsin herşeyi

Ya biraz baktım da forumlardan,içinde çemen otu varmış o yüzden bazı kişiler hem içeceğin pastırma gibi koktuğunu,bazıları da içtikçe bizim çemen koktuğumuzu yazmış,ve kengo'bun önerileri gibi önerilerde bulunan olmuş,kilit taşı su,su içmedikçe ne yapsanız gelmez diyorlar,onun dışında dereotu,bulgur,incir,rezene çok önerilmiş.bi de bazıları humanayı içince bebeklerinin daha huzursuz,gazlı olduğunu yazmış..ayy bilemedim ya biraz daha bakarım içime sinmezse almam,zaten çoğu ottan minicik minicik değerler var içinde,ben severim aslında doğal şeyleri karıştırmayı,kürler filan yapmayı ama 2 çocukla sabrım olur mu onu kestiremedim işte..

canım ya,sen anlattıkça hayal ettim sizi ayyyyy düşünmeye bile kıyamadım,öpüp koklayınca herşeyi uykusuzluk,yorgunluk gidiyor diyorsun ya,onların sevgisi bambaşka birşey demek ki..sen anneliği tatmıştın önceden,çoğumuzun ilk ya o yüzden meraktayız nasıl olacak ne hissedeceğiz diye:)
Ben de sedef gibi beraber emzir diye öneride bulunacağım sanki daha önce doğurmuş gibi:KK1:bebeklerinin temposuna göre sen en iyi şekilde ayarlarsın zaten canım,ama lütfen bizi yalnız bırakma,vakitlerimiz azalıyor gittikçe ve heyecan artıyor,tecrübelere ihtiyacımız var.inşaallah sütün bol bol olur taşar:)kuzulara fazlasıyla yeter:)
süt için önerilerini de not alacağım canım sağol,yenilerini öğrendikçe yaz e mi:)

Ya bu arada ben netten pompa almak istiyorum,eşim de sütü iyi çekip çekmediğini nerden anlayacağız diyor,sonuçta göğsümüzde deneyemiyoruz ya şimdilik..ben de omzumuzda filan deneriz bakarız dedim,sonraya bırakmak istiyor,ama benim pimpirikli tarafım buna razı gelmiyor,doğumdan sonra al desem sanki birşeyler çıkacak,ya tedarikte sıkıntı olacak ya hemen alınamayacak gibi geliyor hemen almak istiyorum..sitelere de baktım,hijyenik ürün olmadığından arızalı olmadıkça iade alınmaz diyor,eşim de haklı bir yerde,tam olarak nasıl anlayacağız çekim gücünün yeterli olup olmadığını..lansinoh alıcam galiba,2li olduğundan vakit tasarrufu sağlar diye düşündüm..pompa alanlar sorularıma cevap arıyoruuuum:)
Eylülcüm ben de internetten aldım lansinoh çift pompalı yanında da göğüs ucu kremini aldım.birkaç gün önce geldi bende denemek için çalıştırdım koluma bacağıma tuttum denemek için benim göğüslere tutmak zararlı diye bişi anlamadım sonra fedakar anneciğimin göğsünde denedim:KK66:) çok güzel Çekiyor fiyatıda uygun çoğu markaya göre tavsiye ederim Allah'ım güzel günlerde kullanmayı nasip etsin...

Günlük tutman çok gzl canım bebekler doğunca bu günlere gelip gidersin:)yalnızım canım,yemekleri kendim yapıyırum,canım istemezse dışardan yediğimizde oluyo.valla doğruları söleyimmi canım,30 dan sonra adım atmak zor geldi bana,bünyeye göre değişir tabi...ewdeyim hep,doktora gitmek için dışarı çıkıyorum sadece.ama sen annenin yanındasın rahat ol bence telaş yapma,baktın yoruluyosun yapamıyosun anneciğine bırak o halletsin herşeyi

Canım herşeyi annem yapıyor zaten ben gaz sorunu yüzünden hiç yemek yiyemiyorum sürekli boş geziniyorum hiç kilo almadım sadece 4 kilo inşallah 30 lu haftalarımda hafif geçer sen kaç kilo aldın?

Canım herşeyi annem yapıyor zaten ben gaz sorunu yüzünden hiç yemek yiyemiyorum sürekli boş geziniyorum hiç kilo almadım sadece 4 kilo inşallah 30 lu haftalarımda hafif geçer sen kaç kilo aldın?

18 kilo aldım ben canım en son cumartesi günü 71 kilo geldim:)75 i geçmemeyi umut ediyorum:)

Ben diğer çocukları 18 ay emzirdim tabiki ikizleride bu kadar uzun süre emzirirmiyim bilmiyorum ama şuan için yetiyor zaten Dr da ilk 6 ay yetse yeter dedi sonra ek gıda falan takviye yaparız dedi inşallah mama kullanmayız
tek başıma bakmak zor ama her kafadan ses çıkması daha stresli gibi ...

Rabbim sizlerede inşallah sağlıklı bir şekilde bu duyguları yaşamayı nasip etsin:KK16:
Ins canim..6 ay tek süt verebilsek sonrasında önemli degil zaten yettiği kadar..
Merhaba Arkadaşlar ben yeni geldim aranıza. sayfalar çok olduğu için hepsini okuyamadım ara ara bakabildim. Umarım inşallah hepniz sağlıkla bebişlerinizi kucağınıza alırsınız. Kucağına alanlar da güle güle büyütsünler kuzucuklarını. Biraz kendimden bahsedeyim size ben 6 sene sonra tüp tedaviisyle 8 haftalık ikizlere hamileyim. ama biraz sıkıntılarım var. iki kere kanama oldu. şimdide lekelenmelerim oluyor. doktor rahim ağzın kısa dedi, dikiş atılır dedi. 5. aydan itibarende çalışman yasak dedi. İnşallah sağlılka sonunu görürüm. Ban tavsiyeleriniz ve fikirleriniz var mı. sizin az kalmış doğumunuza maşallah , benide aranıza kabul edersiniz tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Şimdiden teşekkürler
Canım hem hayırlı olsun hemde gecmis olsun..bol bol dinlen bende olmadı cok sükür ama birçok arkadasımızda kanana oldu ikiz gebelikte normal sayılıyor ama dinlenmek cok mühim..
Arkadaşlar 5 hafta 6 günlük hamileyim. Bugün doktorara gittim. 2 tane kese göründü. Doktor ikiz gebelik dedi. Sizlerin ne zaman belli oldu?
4,5 haftalıkken iki kese göründü canım benimde..

Sütüde çeker canım,bebeğinde çekme gücü ne kadar olabilirki Zaten.omzumda denedik,eşimin göğsünde denedim:KK66:)onun göğüslerde benimkine yakın:))

Allah seni ne yapmasın:KK1::KK1: adamcağız duymasın yazık:)
Ya dün ben de eşim ikna olmayınca,senin göğsünde denesek olmaz mı dedim:KK1:

Kızlar midem yanıyo bugün.ağır bişeyde yemedim

canım çocuklar mideye baskı yapıyor herhalde artık,ondan yanıyordur.

Eylülcüm ben de internetten aldım lansinoh çift pompalı yanında da göğüs ucu kremini aldım.birkaç gün önce geldi bende denemek için çalıştırdım koluma bacağıma tuttum denemek için benim göğüslere tutmak zararlı diye bişi anlamadım sonra fedakar anneciğimin göğsünde denedim:KK66:) çok güzel Çekiyor fiyatıda uygun çoğu markaya göre tavsiye ederim Allah'ım güzel günlerde kullanmayı nasip etsin...

Canımm hayırlı olsun,güle güle kullanmak nasip olsun inşaallah.Ben de bu hafta içinde halletmeye çalışacağım.ya anneciğine yazık,canı acımamıştır inşaallah.belgüzar bak annen bu kadar fedalkarlık yapıyor,sırf onun için bile toparlanman lazım:)mutlu et onu tamam mı:)

Ay bugün kaç yere gittim yoruldum ya..endokrine gittim muayene olamadım.
sonra kadın doğumcuma gittim tekrar..
sonra sağlık ocağına, iğnemi oldum.sakatlamış gibi acıtıyor bu iğne ya.bu arada hemşire son takip bilgilerinizi alayım dedi,kullandığım ilaçları,hangi hast. gittiğimi vs sordu,kaç kilosun dedi,ben orda tartılmak istemedim,kıyafetlerden dolayı fazla çıkıyoruz diye:KK1:evde tartılmıştım birkaç gün önce dedim,iyi tamam onu yazalım dedi,ben de bu aralar biraz düzensiz çıkıyor diye (bağırsak problemleri yaşayınca oynuyor tam anlamıyorum) tahmini birşey söyledim,eve geldim tok halimle bile o kadar çıkmadım,aldığım kilodan 2 kilo fazla söylemişim dalgınlıkla,kızdım kendime,kendi kendimi niye fazla kilolu ilan ettim diye:KK1:hemşireye yarın gidip yok o kadar almadım valla diyormuşum:)bu arada paltoyu da giyince göbüş daha kocaman oluyor,herkes bana bakıyor..ama kalkıp yer veren yok!:KK19:

Kızlar bakın ne buldum:))
$fotoo.jpg

Son düzenleme:
Kizlar herkese iyi geceler henüz geçmişi okuyamadim umarim herşey yolundadir. Ben bugün baya bi panik yaşadim, kum döktüğümü söylemiştim gece acile gidecek kadar ağrim oldu ama gitmedim. Bugün eşimin ısrarı ile doktorumu aradim. Anlattim ağrim oldu gece şimdi geçti idrarim da kum çıkmış dedim. Açikcasi sali gelince bakariz kumdan olmuştur ağri demesini beklerken hemen hastaneye gitmemi bazen başka ağrıların da doğumu vs tetikleyebildigini yada iki agriyi karistirabilecegimi, vajinal rahim boyuna da bakip nöbetçi doktor beni arasin dedi. Apar topar gittim ama çok korktuk, çok şükür bir sorun çıkmadı. Hatta bu sefer idrarda kum ve lökositte yok sadece orta bakteri demiş nasil oldu bu kadar ağrim oldu bilmiyorum. yine de 1 kullanimlik monurol saşe diye bir karisim verdi kendi doktoruma sorunca da içebilirsin dedi. Madem önemli bir sorun yok niye şimdi boş yere ilaç içi yorum :KK43:( bu ilacı kullanmış olan var mi aranizda?
Özellikle benim haftamda olan kizlar bu haftalarin riskli olduğunu fazla ağri vs olursa ciddiye almami söyledi doktorum sizinde bilginiz olsun :KK34:
öncelikle geçmiş olsun canım, zaten ilacı kullanmışsın ama ben de belirteyim: bana da vermişti doktor.. hemde bebeklerin organlarının oluştuğu 10. haftada felan..Epey de işe yaradı :)
birde aksu, bi defa daha yazmıştım ama, görmedin sanırım.. dua listesine beni de eklermisin? :)

http://i.imgur.com/xffEcYU.jpg
Iste bu teyzesi:) birbiriyle uygun iki ayrı takım yani ben boyle tercih ettim altları degistirilebilir:) ikili paket yani kuzularım için ideal:)
aman çok tatlı bunlar :KK16: maşallah maşallah
ben de cinsiyet kesinleşince almaya başlicam bişiler, kızlar için harika kıyafetler var :))

Kızlar bebeklerinize nasıl bakıcaksınız?yani yalnızmı yoksa yanınızda biri olcakmı
benim bebişlere büyük ihtimalle annem bakacak.. yada ben işe dönmeyip annemle bakıcaz, kendim bakıcam diyemiyorum çünkü kendime hiççç güvenmiyorumm :KK31:

Canımm hayırlı olsun,güle güle kullanmak nasip olsun inşaallah.Ben de bu hafta içinde halletmeye çalışacağım.ya anneciğine yazık,canı acımamıştır inşaallah.belgüzar bak annen bu kadar fedalkarlık yapıyor,sırf onun için bile toparlanman lazım:)mutlu et onu tamam mı:)

Ay bugün kaç yere gittim yoruldum ya..endokrine gittim muayene olamadım.
sonra kadın doğumcuma gittim tekrar..
sonra sağlık ocağına, iğnemi oldum.sakatlamış gibi acıtıyor bu iğne ya.bu arada hemşire son takip bilgilerinizi alayım dedi,kullandığım ilaçları,hangi hast. gittiğimi vs sordu,kaç kilosun dedi,ben orda tartılmak istemedim,kıyafetlerden dolayı fazla çıkıyoruz diye:KK1:evde tartılmıştım birkaç gün önce dedim,iyi tamam onu yazalım dedi,ben de bu aralar biraz düzensiz çıkıyor diye (bağırsak problemleri yaşayınca oynuyor tam anlamıyorum) tahmini birşey söyledim,eve geldim tok halimle bile o kadar çıkmadım,aldığım kilodan 2 kilo fazla söylemişim dalgınlıkla,kızdım kendime,kendi kendimi niye fazla kilolu ilan ettim diye:KK1:hemşireye yarın gidip yok o kadar almadım valla diyormuşum:)bu arada paltoyu da giyince göbüş daha kocaman oluyor,herkes bana bakıyor..ama kalkıp yer veren yok!:KK19:
yer vermeyenlere çok çok sinir oluyorum. Nasıl bir insanlıktır bu yaa :s cidden bukadar mı tuhaflaştık milletçe :/
sağlık ocağında ben de 2 kilo fazla çıkmıştım, pazarlık edip 1 kilo bari eksik yaz dedim kadına :KK1:
62 yazdı :KK19: oysa ben 60.7 fln çıkıyodum evde..

geçmiş olsun sana da, hastane, sağlık ocağı, o bölüm bu bölüm çoook yoruyor insanı :/
en çok da psikolojik olarak..

ay yazık yaa kadına :KK1: hem korktum, hem güldüm, hem üzüldümm :KK61:

Eylülcüm alemsin ya ne güzel bi fotoğraf ya ben bu kadınıda örnek almalıyım rahatlığına bakarmısın İnan arkadaşım daha rahat ve mutlu olmak için nasıl çabaladığımı bilemezsin korkularımı yenmeye çalışıyorum sürekli ayakta olmamı ve gezinmemide takmıyorum artık bebeklerim Allah'a emenet karşı komşumuz hemşire ve benimki gibi gezinmenin rahmi zorlamayacağımı aksine rahimin yürüyüşle daha iyi genişlediğini söylüyor eğer bir sorun yoksa tüm gebelere yürüyüş ve hareket öneriyoruz diyor Allah herkese kolaylık versin benim gebelikte böyle geçecek napim arkadaşlarım ayakta doğurcan diyor:) bu arada sen doğum iznine ayrıldınmı ne öğretmeniydin ben okul öncesi öğretmeniyim ve ben bu sene hiç çalışmadım doktorum riskli diye sürekli heyet raporu verdi. Ayrıca hazırlığın bittimi benim baya bitti alışveriş ama yıkayıp ütülenecek.

iyi dilekleriniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum.inş.sizlerde bu haftalara sağlıklı sıhatlı gelirsiniz.size birşey soracam biz perşembe günü 37+1 olacagız bu durumda ben 37 tamamlayıp 38 den gün mü aldım.yoksa 36 tamalayıp 37 den gün mü aldım...hanımlar ayaklarınızı hafif yüksege koyup bol bol uzanın.şeker ve tuza çok dikkat edin.sıtrese girmemeye çalışın.uzanıp eğilmeyin.korkmayım Allaha bol bol dua edin.kendime gelir gelmez size yazacagım hemen.

X