2014 Haziran Annelerinin Tarifleri

ben de ıspanak, yumurta ve peynir yemeyen bebeler için bir tarif yazayım. yarım kilo ıspanak, üç yumurta, bir yemek kaşığı beyaz peynir, bir yemek kaşığı rende kaşar. iki yemek kaşığı tam buğday unu tuz azıcık karabiber hepsini karışım haline getirip ince kıylmış ıspanağı ilave edip çeyrek bardak zeytin yağı koyuyoruz. kekden daha koyu kıvamlı karışımı yağlanmış tavada yassıloyoruz. arkalı önlü pişiriyoruz. ben de çayla yiyorum valla:)

Kiymali sebze puresi
2 sap brokoli
2 sap karnabahar
1 domates
1 sogan
2 dis sarimsak
50 gr kiyma
1 kucuk havuc
2 dilim balkabagi
Hepsini dogra sogabi kiymayla kavur diger nalzeneleri kat uzerini gececek kadar su ekle yarim saat kadar pisiyor sonra blendirdan gecir eger balkabaginiz tatliysa tadi super oluyor

protein vitamin deposu
Bol malzemos çorbası :)))

Kuzu incik
Kırmızı mercimek
Yeşil mercimek
Bulgur
Pirinç (evde kalmadığı için ben kullanamadım:KK43:)
Kereviz
Havuç
Soğan
Sarımsak
Tereyağı
Ya da sebze yemeyen bebekler için yedirmek istediğiniz tüm sebzeler

Kuzu incik düdüklüde haşlanır.
Ayrı bi tencerede tereyağında soğan sarımsak salça kavrulur.
Bakliyat ve küp küp doğranmış sebzeler eklenir. Didiklenmiş et de katılarak kaynamaya bırakılır.
Sonra blenderdan geçirdim ve ohhh misss.

Sebzeden nefret eden Et düşkünü bebeklere sebze yedirme yöntemidir :KK66:

Ciğerli iğrenç tarhana çorbası :)))
Kuzu ciğer
Tarhana
Tereyağı
Soğan
Sarımsak

Tereyağında soğan sarımsak kavrulur ve ciğer eklenir. Bikaç kez çevirildikten sonra bol su eklenir ve ciğerler haşlanana kadar kaynatılır. Haşlandıktan sonra blenderdan geçirilir ve çorba kıvamına getirilir.
Ayrı bi kasede biraz tarhana suda eritilir.
Blenderdan geçirilen ciğer çorbası tekrar ocağa alınır. Tarhana yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. Bi taşım da bu şekilde kaynatılır.
Ev leş gibi kokar ama etobur bebiş bayılarak afiyetle yer :)))

kabaklı omlet : bir adet minik kabak, bir adet küçük kapya biber, bir yumurta, rende kaşar, bir yemek kaşığı tam buğday unu, dereotu, tuz yapılışı: kapya biber küp küp doğranır zeytinyağında sotelenir. Sonra küp küp doğranmış kabaklar ilace edilir hafif sotelenince karışım halinde diğer malzemeler eklenir arkalı önlü pişirilir yarısı anneye yarısı bebeğe afiyet olsun:KK66:

Domatesli şehriye çorbası

Domates
Soğan
Sarımsak
Şehriye
Tereyağı
Kuru Nane

Tereyağında soğan sarımsak sotelenir. Soyulmuş ve küp küp kesilmiş domatesler ve nane eklenir bi iki kez çeviriler. Ardından 4-5 bardak su eklenir. Kaynayınca blenderdan geçirilir ve pürüzsüz hale getirilir. Daha sonra içerisine arpa veya tel şehriye atılarak şehriyeler yumuşayana kadar kaynatılır.

Bu daha yenilebilir bir çorba olduğundan bunu ailecek yiyeceğimiz miktarda yapıyorum :)))

Köfteli yoğurt çorbası

Kıyma
Ekmekiçi
Kimyon karabiber tuz

Bulgur
Pirinç

Yoğurt
Un
Yumurta

Tereyağı
Kuru nane

Köfte malzemelerinden köfte hazırlanır ve minnacık yuvarlanır. Az yağda hafif rengi dönene kadar kızartılır .

Bi tencerede 4-5 bardak suya bulgur ve pirinç atılıp yumuşayana kadar kaynatılır.

Ayrı kasede un yoğurt yumurta çırpılarak terbiye hazırlanır. Tencereden azıcık su katılarak ılık hale getirilir ki tencereye dökülünce kesilmesin.

Terbiye, kaynayan tencereye yavaş yavaş eklenir.
Köfteler de atılarak karıştırılarak kaynatılır. Kaynayınca bir kaşık tereyağı ve nane eklenerek 1-2 dk daha karıştırmaya devam edilir.

ben de ıspanak, yumurta ve peynir yemeyen bebeler için bir tarif yazayım. yarım kilo ıspanak, üç yumurta, bir yemek kaşığı beyaz peynir, bir yemek kaşığı rende kaşar. iki yemek kaşığı tam buğday unu tuz azıcık karabiber hepsini karışım haline getirip ince kıylmış ıspanağı ilave edip çeyrek bardak zeytin yağı koyuyoruz. kekden daha koyu kıvamlı karışımı yağlanmış tavada yassıloyoruz. arkalı önlü pişiriyoruz. ben de çayla yiyorum valla:)
Düz yazı biçiminde değil de alt alta tane tane yazsan da rahat okusak ya canısı :KK66:

Screenshot_2015-10-21-18-24-00.png bu da benden olsun

A apriori11 domates çorbasına hastayız

Enerji bombası ara öğün

10-15 tane bebe bisküvisi
Bir bardak süt
Rondodan geçirilmiş ceviz fındık badem karışımı
Bal
Tahin
Ruşeym

Yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın ve bebenize yedirin

Sonra vay bu bebe niye bi dk yerinde durmuyo diye aöylenmeyin ama :KK66:)

Enerji bombası ara öğün

10-15 tane bebe bisküvisi
Bir bardak süt
Rondodan geçirilmiş ceviz fındık badem karışımı
Bal
Tahin
Ruşeym

Yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın ve bebenize yedirin

Sonra vay bu bebe niye bi dk yerinde durmuyo diye aöylenmeyin ama :KK66:)
Benimki hayatta yemez boyle karisimlari :KK43:

Bebişlere koskolay sağlıklı atıştırmalık;

Kestaneyi alıyoruz yıkayıp (çizmeden) tencereye bırakıyoruz. Kkabakları çatlayıp ayrılmaya başlayana kadar haşlıyoruz. Bu sırada siyah suyunuda bırakıyo.(pişip pişmediğini kontrol etmek için içinden bi tane alıp bıçakla ortadan kesin. İçi piştiyse tamamdır)
Kolayca soyup kendi yemeyi seven bebişlerimizin eline direkt olarak veriyoruz. Benimki gibi yemeyen sıpalarada çatalla ezip kaşıkla minik ağızlara servis ediyoruz.:)

Pişme süresi; 45-60 dk arası

Ekşili köfte;
Kıyma ve prinçi (hafif baharatlayarak) yoğurup minik minik köfteler yapıp unlu bi tabağın içine koyuyoruz. (Unu çok abartmayın göz kararı koyun) tencerede suyu kaynatıp bu unlu köfteleri atıyoruz.. Köftelerin pişimine yakın 1 yumurta sarısı ve biraz limonu ve tenceredeki sudan 2 ymk kaşıgı alıp çırpıyoruz.. Sonra bu karışımı tencereye yavaş yavaş karıştırırak koyuyoruz.. Biraz daha pişirip altını kapatıyoruz.. (En son olarak maydanoz çok yakışıyor ama boğaza kaçma ihtimali yüksek olduğundan ben koymuyorum..)

Kurufasülye yemeyen bebişler için
Yalancı kestane şekeri

- 1 su bardağı haşlanmış kabuğu soyulmuş kuru fasülye
-1 yemek kaşığı buğday ruşeymi
-1 yemek kaşığı çekilmiş ceviz
- 2 tatlı kaşığı bal ve ya pekmez
-çay kaşığının ucuyla tarçın

Fasülyeler çatalla ezilir diğer malzemeler eklenip iyice karıştırılır. Top haline getirilir. Varsa keçiboynuzu ununa bulanır. Yoksa şart değil. Afiyetle yenir.
Top yapmadan direk kaşıklada yedirilebilir ben öyle yaptım.

Test edildi, sıpam tarafından onaylandı.Tadınada baktım kestane gibi :)

X