2014 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    497
Kızlar selam bayağıdır bakamadım. Geçmişi okuyamadım coşmuşsunuz yine. :)
Umarım herkes çok iyidir, meleklerinizi ve sizleri çok öpüyorum.
OĞLUŞU dün ateş ve kusma ile (39,5) hastaneye götürdük, canımın damarını bulacağız diye elini kolunu deldiler. HOŞ ONLARIN suçu da değil doğrusu, zaten damarları çok incedir ve korkunca, ateş de eklenince iyice çekildi damarlar tabi. :KK43: bugün de sabahtan bu saate kadar hep. 37 civarındaydı, şimdiyse. 38,5 oldu yine. :KK43: yemek yemiyor pek ve su da zorla içiriyorum :KK43:
Kızım prensesim de benimle yoruldu herhalde bugün pek hareket etmedi güzel meleğim. Dün de şu düşüğe karşı yapılan iğnelerin 2.sini yaptırdım. Harmony testimin sonucu da hala gelmemiş bugün 10. Gün oldu ... Haftaya çarşamba da ayrıntılı da göremediği yüzünü görmek isteyen dr umla randevum var. Bizden bu kadar. HERKese sağlıklı hayırlı günler diliyorum... MELEKLERİNİZi benim için de sevin...:emir_bebek::KK3:

yok azericim son durumun kizimla alakasi yok. keske hersey onun beni yormasi kadar olsa.. cok canim sikkin stresten basim agridi

Canim hayirdir ben mi atladim acaba ne oldu ???
Fazla strese sokma kendini lutfen :KK19:

OĞLUŞU dün ateş ve kusma ile (39,5) hastaneye götürdük, canımın damarını bulacağız diye elini kolunu deldiler. HOŞ ONLARIN suçu da değil doğrusu, zaten damarları çok incedir ve korkunca, ateş de eklenince iyice çekildi damarlar tabi. :KK43: bugün de sabahtan bu saate kadar hep. 37 civarındaydı, şimdiyse. 38,5 oldu yine. :KK43: yemek yemiyor pek ve su da zorla içiriyorum :KK43:
Kızım prensesim de benimle yoruldu herhalde bugün pek hareket etmedi güzel meleğim. Dün de şu düşüğe karşı yapılan iğnelerin 2.sini yaptırdım. Harmony testimin sonucu da hala gelmemiş bugün 10. Gün oldu ... Haftaya çarşamba da ayrıntılı da göremediği yüzünü görmek isteyen dr umla randevum var. Bizden bu kadar. HERKese sağlıklı hayırlı günler diliyorum... MELEKLERİNİZi benim için de sevin...:emir_bebek::KK3:

Gecmis olsun canim ateside baya varmis ufakligin .....
Carcabuk toparlanmasi dilegiyle....
Eee abisinin hasta oldugunu hissetmis olmali guzel kizin... :26:
Sonuclarininda temiz cikmasi dilegiyle :nazar:

güzel anneler iyi akşamlar yarıyıl tatili gireli giremiyorum
çok fazla sayfa birikmiş okuyamadım umarım herkes iyidir
minik melekler:KK16: de iyidir inşallah

cilegim bosver.. forum herkese acik olmasa yazip yazip dokecem icimi de olmuyo iste.. Allaha havale ediyorum

aaaaay bende çok merak ettim :26:

Anne karnında dinletilen klasık müziğin etkisini az çok duymuşsunuzdur. nasıl dinletilmesi gerektiği konusunda da biraz okudum ve bizim duyabileceğimiz düzeyde çalınırsa bebeğimizin de duyabileceği ille kulaklığı göbeğe dayamak gerekmediği yazıyordu. Dinleyeyim dedim ne dinlesek diye bakınırken en çok Beethoven 5. senfonisinin çocuğa ulaştığını gösteren çalışmalar varmış diye okudum. bu müzikler genelde sakınleştirici fakat bebeğimiz tepkı de verebilirmiş.nitekim açtım 5. senfoniyi bi süre sonra tekmeler hafiften başladı va ara ara devam etti :KK1: siz de deneyip deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özellikle henüz hissetmemiş olanlar belki açılışı yaparsınız :KK1:

yarın bunuda deneyim bakalım :KK1:

slm arkadaşlar nette sorun olduğu için uzun süredir giremedim umarım hepiniz iyisinizdir rabbim sağlık versin cümlemize....kızlar size bir sorum olacak biri bana yardım etsin ya dün akşam 6 dan sonra bebeğimin hareketleri kesilmişti gece 1 e kadar şekerli ne yedim yok tık yoktu sonra eşim acile gidelim dedi bende sabahı bekleyelim belki sabah hareket eder dedim ve yattım gece kaçkez kaktım hep hareket eden bebekte tık yoktu sabahta kalktığımda ses seda olmayınca 10 a kadar bekledim sonra doktora gittim bebeğe baktı sorun yok kalbi atıyor dedi ve şeker yüklemeni yapalım dedi ve yaptı şimdi aklıma takılan ben yarın 22 haftalık olacağım şeker yüklemesi 24. haftada olmuyormu bu adam niye erken yaptı testi bana ya herkes 24. haftasında yaptırıyor kafama takıldı sinirlerim bozuk böyle erken yaptıran var mı testi yoksa bebekte bir sorun gördüde ondan mı yaptı bana söylemedi doktor biraz uyuz ağzından cımbızla laf alıyorum ya soru sordurmuyor

Kızlar bugün dermatolojıylede görüştüm bende henüz yok şükür:KK16: çatlatlar için kesinlikle pahalı kremlere boşuna para verme diyor sadece saf vazelin kullan dedı kendısıde oyle kullanmış ikizleri varmışöhiç çatlağı olmamış bıraz bunye meselesı çatlaklar ama mantıklı geldi yağlar falan yuzeyel kalıyomuş cıltte vazelin haps oluyomuş sürekli nemli olmayı sağlıyomuş

Gecmis olsun umarim cabucak atlatir.Kizini gormeye gidince detaylari bizimle paylas:KK66:

slm arkadaşlar nette sorun olduğu için uzun süredir giremedim umarım hepiniz iyisinizdir rabbim sağlık versin cümlemize....kızlar size bir sorum olacak biri bana yardım etsin ya dün akşam 6 dan sonra bebeğimin hareketleri kesilmişti gece 1 e kadar şekerli ne yedim yok tık yoktu sonra eşim acile gidelim dedi bende sabahı bekleyelim belki sabah hareket eder dedim ve yattım gece kaçkez kaktım hep hareket eden bebekte tık yoktu sabahta kalktığımda ses seda olmayınca 10 a kadar bekledim sonra doktora gittim bebeğe baktı sorun yok kalbi atıyor dedi ve şeker yüklemeni yapalım dedi ve yaptı şimdi aklıma takılan ben yarın 22 haftalık olacağım şeker yüklemesi 24. haftada olmuyormu bu adam niye erken yaptı testi bana ya herkes 24. haftasında yaptırıyor kafama takıldı sinirlerim bozuk böyle erken yaptıran var mı testi yoksa bebekte bir sorun gördüde ondan mı yaptı bana söylemedi doktor biraz uyuz ağzından cımbızla laf alıyorum ya soru sordurmuyor

Hemen endise edip kendini uzme.Ne kadar uyuz olsa da bizden daha fazla şey bildigi kesin. Ona guven mutlaka mantikli bir acikklamasi vardır illa da kotu bir sey olcak anlamina gelmez boyle davranmasi.sakin panik yapma canim

Arkadaşlar 2 gün önce sağlık ocağında yaptırdığım kan tahlilimde ALT değerim 60 U/L (0-35), AST değerim 42 IU/L (0-35) çıktı. Yani normal değerlerin üzerinde çıktı. İyi ki aile hekimim bu tahlilleri yaptırmış.
İnternete baktığımda normal bir hamilelikte AST değerlerinde yükselme olması beklenmez yazıyor.
ALT yüksekliğine neden olan en sık patoloji HELLP (şiddetli preeklampsi, gebelik zehirlenmesi) sendromudur diyor.
Dün beni takip eden doktoruma sonuçları gönderdiğimde aç karna başka merkezde yeniden yaptır, hafif yükselmiş diyor. Bugün kan verdim sonuçlarım akşam çıkacak ama korkuyorum. İnşallah bana ve bebeğime bişey olmaz ve Allah sağlıklı, analı-babalı kucağıma almayı nasip eder. :nazar::KK49::emir_bebek::nazar:
ALT ve AST değerini ölçtüren ve değeri yüksek çıkan arkadaşlar var mı?

Korkulcak kadar yükselmemiş canım, bunlar karaciğer enzimleri, yorulduğunda bile artar ve bu kan değeri için aç karnına vermen gerekiyor. Yediğin yumurta peynir bile yükseltir. Bende genelde ayda bir hematolojiye gidip bu değerlere baktırıyorum, tam kan sayımı ile ve tok karnına yaptırdığımda aynısı çıkıyor.

korkma canım bende daha yeni başladım 3-4 gün oldu...bebek büyüdükçe hissedeceksin canım..rahatlamak için ağla ama strese girme oldumu..bebeğin sağlıklı şükret :)hamilelik hormonları işte ne hallere sokuyor bizi..

hemen gelip batıralım bir parti yapalım :) çekirdek çitleyelim :) sonrada sen bizi öldür :) ellerinize sağlık canım..

Pasaportunuz Varsa hemen atlayın gelin:KK55: ben size kıyamam ki canımmm:KK54:istediğiniz kadar batırabilirsiniz sonra temizleriz hep beraber neolcek:KK34::KK19::KK1:

Canim hayirdir ben mi atladim acaba ne oldu ???
Fazla strese sokma kendini lutfen :KK19:

Gecmis olsun canim ateside baya varmis ufakligin .....
Carcabuk toparlanmasi dilegiyle....
Eee abisinin hasta oldugunu hissetmis olmali guzel kizin... :26:
Sonuclarininda temiz cikmasi dilegiyle :nazar:

Âmìn Canım sağol iyi dileklerin için...

Belki o kadar şekerli yediğini söylediysen gelmişken bakayım demiştir. Aklına kötü şeyler getirme bence ...:nazar:

Gecmis olsun umarim cabucak atlatir.Kizini gormeye gidince detaylari bizimle paylas:KK66:

Sağol Canım. Paylaşırım elbet, inşallah güzel haberler ile gelirim ...

Herkes için güzellikler diliyorum, uyumaya çalışayım biraz, gece kalkıp koca kazığım oğluşuma ilaç vereceğim...

İyi geceler...

Hemen endise edip kendini uzme.Ne kadar uyuz olsa da bizden daha fazla şey bildigi kesin. Ona guven mutlaka mantikli bir acikklamasi vardır illa da kotu bir sey olcak anlamina gelmez boyle davranmasi.sakin panik yapma canim

nebileyim canım ya herkesinki 24. hafta civarı olunca benimkini niye yaptı bu kadar erken diye düşünüp duruyorum bide internette erken doğum riski olanlarınki erken yapılıyor diye yazınca korktum benim plasentam aşağıda off off ne zor bu zamanlar böyle ya

Belki o kadar şekerli yediğini söylediysen gelmişken bakayım demiştir. Aklına kötü şeyler getirme bence ...:nazar:

yok canım söylemedim öyle bir şey inşallah kötü bir şey yoktur erken yaptırmasında,,,,

bu arada teşekkür ederim kızlar cvp verdiğiniz için

platform herkese, hatta misafir üyelerede açık olduğu için ben pek paylaşmak taraftarı değilim..
kendi içimizde topik olarak birbirimize güvensek bile, dış etkenler var :KK34:
nolur nolmaz..
tabi bu benim düşüncem ve tercihim :KK34:

Canim emin ol hepimizde var o karmakarisik duygular.....
En ufak esim sesini yukseltti gecenlerde kac saat oturdum agladim :KK52:
Sonradan neden agladigimi anlamaya calistim :KK9:

Yorgunlugunu atarsin tez zamanda ins. :KK34:
Ayni sekilde canim bende bugun derledim topladim....
Allah (c.c.) tan babamiz supuruyor ben evimi supursem o supurgeyle canim cikar herhalde....
Haliya yapistimi birakmiyor sagolsun :KK53:

Oyyyy kiyamam o tatli cadi nasil yormus oyle seni :KK9:
Yerim o pitircigi :KK56::KK52:

Allah kocişlerden razı olsun😊bide bizim yerimize doğursalar ne güzel olur😄

Kızlar ben geceleri uyuyamıyorum. bu gece sabah 7 de uykuya daldım, galiba biraz erken doğumdan korkuyorum, yatakta sağa sola dönuyorum durmadan uyku gelmıyor. :KK43:(

alıntıdır...
Hamilelikte reflü rahatsızlığına çok rastlanmasının sebebi, hamilelik döneminde yoğun olarak salgılanan progesteron hormonunun yemek borusu ile mideyi ayıran ve genelde kapalı durması gereken kapakçığı gevşetmesidir. Bunun sonucunda yiyecekler ve mide asidi yutak borusuna ve boğaza kadar geri gelmeye başlar. Bebeğin büyüyerek mideye baskı yapması da bu durumu kolaylaştırır.

Hamileler reflü durumunda, gögüste yanma ve ekşime hissi duyarlar. Ağızda acı ve ekşi bir tat oluşurken koku da hissedilir. Tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, boğulma hissi ve gaz oluşur. Kalpte baskı ve çarpıntı dahi hissetmek mümkündür. Reflü ne kadar uzun süreli ve ne kadar yukarı çıkıyor ise yanma hissi de o oranda fazla algılanmaktadır.

Doğum sonrasındaki günlerde reflü genellikle kendiliğinden geçer. Hamilelikten önce anne adayında reflü şikayeti varsa rahatsızlığın şiddeti iyice artabilmektedir. Çoğul hamilelik durumunda da reflü rahatsızlığı daha kuvvetli seyredebilir. Anne adayının yaşı da reflü rahatsızlığında önem taşımaktadır. Yaş ileri ise reflü daha etkili olmaktadır. Hamilelerde cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaz ve ciddi reflüsü olup da hamile kalmayı planlayanlarda reflü ameliyatının hamilelikten önce yapılması önerilmektedir. Reflü tanısı sadece yakınmalarla koyulur. Sadece doktorun belirleyeceği çok özel durumlarda endoskopi önerilir ki, bu işlemin de bebeğe herhangi bir zararı olmaz.

Geceleri ortaya çıkan reflü rahatsızlıklarında yapılabilecek en kolay şey anne adayının başı yukarda kalacak şekilde yatış pozisyonunu ayarlamasıdır. Ayrıca bu durumun ilaçla da tedavisi mümkündür ve doktorların önerdiği ilaçlar bebek açısından güvenlidir. Hamilelik reflüsü katlanılması gereken bir hastalık değildir. Bugün özellikle hamileligin üçüncü ayı bittikten sonra bebeğe zararsız ve reflüye etkili tedaviler mevcuttur. Bu etkili tedavilerin kullanılması anne adaylarının yaşam kalitesini artırır.

Hamilelik döneminde reflü rahatsızlığına önlem olarak; akşam yatmadan önce ağır şeyler yemekten kaçınılmalı, yemek saati yatmadan 2-3 saat önceye alınmalıdır. Ayrıca, yanma hissini artıracak yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Reflüyü tetikleme ihtimali daha az olan yemekler tercih edilmelidir. Bu yiyeceklerden bazıları; elma, muz, lahana, salatalık, havuç, ayva, taze fasulye, bezelye, brokoli, fırında pişmiş patates, haşlama et, tavuğun gögüs eti, fırında balık, beyaz peynir, kepek, yulaf, mısır ekmeği, pirinç, maden suyu, yağsız salata. Yenmemesi ve uzak durulması gereken yiyeceklerden bazıları da; greyfurt suyu, portakal suyu, sirke, limon, limonata, domates ve domates sosu, hardal, patates kızartması, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, soslu makarna, şarap, her çeşit kahve, çay, sirkeli ve yağlı salata, çikolata, patates cipsidir.

Dikkat edilmesi gerekenler :

Alkolden uzak durulmalıdır.
Sık sık ve az az yemek yenilmelidir.
Yemekler yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir.
Çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
Kahve, çay, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
Yatmadan önce hafif şeyler yenmelidir.
Gün içinde bol miktarda sıvı almak gerekir.
Aşırı sıcak besinler alınmamalıdır.
Gevşek ve rahat kıyafetler giyilmelidir.
Daima dik oturulmalı, asla kambur durulmamalıdır.
Fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir.
Doktora danışılmadan ilaç alınmamalıdır.
Reflü nedeniyle bilinçsiz alınan bazı ilaçlar düşüğe yol açmaktadır.
Yatarken belden kıvrılmak yerine, dizleri bükerek yatmanın mideye daha az basınç yaptığı unutulmamalıdır.

Midedeki bu yanma ve ekşime, halk arasında "bebeğin saçları çıkıyor" olarak yorumlansa da, ciddiye alınmalı ve doktora mutlaka bahsedilmelidir. Hamilelik döneminde yaşanan reflü, uygulanan basit tedavi yöntemlerine cevap vermiyor ve şiddetini de artırıyorsa, hamileliğin normal seyri olarak algılanmamalı kesinlikle uzman doktorlara danışılmalıdır. Ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermemek için erken dönemde yapılan küçük testlerle, annenin ve bebeğin sağlığında önlem alınabilir.

doktorunuza sorsanız gaviscon diye bir şurup vardı hamilelerin kullandığı, o hemen rahatlatıyor. belki sizde de etkili olur

Sagolun kizlar Allah razi olsun cok guzel bilgiler vermissiniz. Saglikli gebelik diliyorum herkese:KK19:

iyi geceler güzel anneler; bugün ayrıntılı ultrasonumuz vardı... Çok şükür her şey yolunda ve normal, özel bir görüntüleme merkezinde radyoloji uzmanı 1 saatten uzun süre inceleme yaptı, ilk kez renkli fotoğraflarımız da oldu böylece... tek tek saymayacağım ama tüm gelişimimiz olması gerektiği gibi... her ultrason öncesinde olduğu gibi çok gergindim bugün de sanırım o yüzden yüzünü elleriyle kapattı hep sıpacık, ama kıpır kıpırdı maşallah,poposunu havaya dikip yattı bir de,çok güldük...

Allah'ım hepimizi nazarlardan korusun kızlar, sağ salim kavuşmayı nasip etsin bebeklerimize... gün geçtikçe rahatlayacağım yerde daha endişeli oldum ben... dua edelim birbirimize nolur....:KK16::nazar:

bu arada sabah memlekete gidiyorum İzmir'e... 10 gün annemlerde kalacağım, babamızı yalnız bırakacağız oğlumla... o süre içinde yazamayabilirim,fırsat buldukça sizi takip ederim tabiki...

Sağlıklı, bol tekmeli, musmutlu günler diliyorum ve tüm annişleri ve meleklerini çokçana öpüyorum:KK16::KK16:

Ohoooo ben 23.üncü haftayı bitiricem daha anlamlı ne bir hareket ne de bir tekme duydum minnaktan... Daha çok erken böylesine evhamlanman için canım

ucak .!.:
canım senin düşük tehhliken neden var...benimde rahmim yarım erken doğum riskim var 13.haftaya kadar progestan kullanmıştım şimdi ilacım yok her kontrolde rahim agzı ölçülüyor

Benim 8. haftamda çok feci kanamam oldu, kasılmalarım olduğu için kanama geçirdim, bir gece hastane yattım, 3 adet serum verdiler, 2 adet düşük önleyici iğne vuruldum kanamamın olduğu gün... Kanama sebebinin rahmimin içindeki et parçasından dolayı olabileceğini söyledi doktorum... 27. haftaya kadar önlem olması açısından haftada 1 düşük önleyici iğne vuruluyorum ve ayrıca her gün günde 3 defa progestan hapını kullanıyorum, son 3 haftadır akşam içeceğim progestan hapını vajinadan fitil şeklinde kullanıyorum, rahim ağzındaki kasları sıkı tutuyormuş o ilaç, buna benzer birşey demişti doktorum fitil olarak kullanmamın nedenini... Yani anlayacağın benim düşük riskim hala devam ediyor ilaçlar olmasa daha rahatsız hissedeceğim muhakkak... Rabbim bebeğimi bana bağışlasın, benim de böyle bir imtihanım var hamilelikte...

X