2014 Aralık Anneleri

benimde gec döllenme oldu 4+5 de keseyi gördük yarın 5+6 doktora gidicem acaba kalp sesini duyarmıyım. bilen de varsa yazsın lütfen:18::18::18:

Canım yarın kesenin içinde bebişini görebilirsin ancak. Kesen 1 cm e ulaşmıştır. Kalp atışı için daha erken. 7-8. haftalarda kalp atışı izlenir.

benimde gec döllenme oldu 4+5 de keseyi gördük yarın 5+6 doktora gidicem acaba kalp sesini duyarmıyım. bilen de varsa yazsın lütfen:18::18::18:

ilk zoru atlatıp keseyi görmüşün canım ..darısı bana :18:
biraz sık dişini kimi 6.haftada kimi 8.haftada kalp atışını duyuyor rahat ol annesi sıkıntı yaptırma bebişine emi..
benim komşum 8.haftada duymuş çokta sağlıklı kızı var şimdi..

kızlar gunlerdir aç geziyorum.
içtiğim su bile midemi bulandırıyor...

doktora gitsem bulantı için ilaç falan verir mi???

evet canım folit asit içeren aynı zamanda bulantıya ii gelen premesis die bi hap yazdı bana geçen hafta doktorum ondan önce 2 hafta kadar folbiol u kullandım .. premesis i ilk bugün aldım bakalım ii gelecek mi .. su benimde bulandırdı midemi geçen hafta hep çubuk kraker etiform ekmek peynir midemi bastırmaya çalışıyorum sakın kızartma yaglı hamurişi yeme direk çıkartıosun ben bi kez canım kek çekti die iş yerinden kek aldım yapyağlı mahvetti hemen midemi , inşallah tüm hamilelik boyunca sürmez bu bulantılar gecer 3.ayda :KK31:

evet canım folit asit içeren aynı zamanda bulantıya ii gelen premesis die bi hap yazdı bana geçen hafta doktorum ondan önce 2 hafta kadar folbiol u kullandım .. premesis i ilk bugün aldım bakalım ii gelecek mi .. su benimde bulandırdı midemi geçen hafta hep çubuk kraker etiform ekmek peynir midemi bastırmaya çalışıyorum sakın kızartma yaglı hamurişi yeme direk çıkartıosun ben bi kez canım kek çekti die iş yerinden kek aldım yapyağlı mahvetti hemen midemi , inşallah tüm hamilelik boyunca sürmez bu bulantılar gecer 3.ayda :KK31:

premesis hemen değilde 2-3 gün içinde iyi geliyor bana iyi geldi..
sade soda ve evde kendin yaptığın az yağlı kaşarlı veya beyazpenirli tostta iyi geliyo bulantılara ben 1-2 hafta sırf bunlarla beslendim...

ceviz yiyorum günde 3 tane falan , 2 bardak süt.haftada 2 bıldırcn yumurtası. folik asit. şimdilik bunlara dikkat ediyorm

Evet ceviz bende aklıma geldikçe atıyorum agzıma ama süt için öyle hergün içicem diye kural koymadım cok süt sever biri değilim de o yüzden ama içmek lazım tabi

ilk zoru atlatıp keseyi görmüşün canım ..darısı bana :18:
biraz sık dişini kimi 6.haftada kimi 8.haftada kalp atışını duyuyor rahat ol annesi sıkıntı yaptırma bebişine emi..
benim komşum 8.haftada duymuş çokta sağlıklı kızı var şimdi..

inşllah bende yarn duyarım alttan bakcaz belki görünür:18::18:

kimse hoş geldin demedi ama ben yinede aranıza katılmayı deniyim..
mide bulantım benimde arada oluyor ama aşırı değil çok şükür.. Nedense su içtikten sonra bulanıyorum..
ve sürekli karnım aç gibi hissediyorum.. yemek yiyorum, yarım saat sonra açlık hissi oluşuyor neden acaba?
ve geçen haftalarda çok üşüyordum bu ara pek yok Allah'tan.. ilk hamileliğimde yaşamadığım şeyler yaşıyorum
enteresan yaa :26:

Son düzenleme:
Canım yarın kesenin içinde bebişini görebilirsin ancak. Kesen 1 cm e ulaşmıştır. Kalp atışı için daha erken. 7-8. haftalarda kalp atışı izlenir.

ben önceki hamileliğimde alttan 6 haftlkken duymuştum . düşmüştü o ama bu ilk bebeğim olacak:KK17:

premesis hemen değilde 2-3 gün içinde iyi geliyor bana iyi geldi..
sade soda ve evde kendin yaptığın az yağlı kaşarlı veya beyazpenirli tostta iyi geliyo bulantılara ben 1-2 hafta sırf bunlarla beslendim...

kesinlikle tost ii geliyor eet canım , buarada annemden öğrendiğim kadarıyla peygamber efendimiz hamile kadınların ayva,hurma ve kavun yemelerinin iyi olacağını söylemiş. ben ayva bulamadım bikaç yere baktım sora buldum çok şükür :KK16: inşallah hepimiz sağlıklı kolay bi hamilelik geçiririzzzzz :KK31:

canim bendede var astim ilac olaylarni napiyosun oksuruk falan
varmi?
ben ilk 4 hafta malsef ilac kullandim bilmeden:KK43: doktor bisey olmazdedi Allah in izniyle..ama ilk uc ay hicbisey kllanma dedi insallah oksuruk falan olmz.bide astimlilar normal dogum yapabiliyomu acaba? kizlar benide ekleyin listenize..

Oncelikle cok gecmis olsun insallah sorunsuz bi hamilelik gecirirsin. Bende astim yok ama sol akcigerimin tamami gecen yil alindi tek akcigerle yasiyorum ve onda da kronik bi rahatsizligim var maalesef o yuzden ben de ilac kullaniyorum fisfis seklinde, kadin dogumcum beni gogus hastaliklarina yonlendirdi hemen ordaki doktor kullanilan fisfislarin bebege olumsuz bi etkisi yok dedi. son aylarda nefes sıkışıklığı olursa dozu bile arttirabiliriz bi sıkıntı olmaz dedi. Dogum konusunda kadin dogumcum normal dogum yapabilirsin ama anestezi uzmanlarina danismamiz gerekir dedi. Insallah hepimiz saglikla bebeklerimizi kucagimiza aliriz..

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

arkadaşlar tahmini olarak 6. haftamın içindeyim ve dişim inanılmaz ağrıyor. bir önerisi olan var mı acaba?

mide bulantım benimde arada oluyor ama aşırı değil çok şükür.. Nedense su içtikten sonra bulanıyorum..
ve sürekli karnım aç gibi hissediyorum.. yemek yiyorum, yarım saat sonra açlık hissi oluşuyor neden acaba?
ve geçen haftalarda çok üşüyordum bu ara pek yok Allah'tan.. ilk hamileliğimde yaşamadığım şeyler yaşıyorum

bende yeni katıldım canım :)
o üşüme bende de vardı ilk öğrendiğim hafta şimdi azaldı.
kasık ağrım şiddetli birde bel ağrım var onun dışında herşey yolunda..
rabbim bebeklerimiz sağ salim kucağımıza almayı nasip eder inş canım

hayırlı olsun kac haftalık:KK23::KK23::KK23::KK23::KK23:

hayırlı olsun kac haftalık:KK23::KK23::KK23::KK23::KK23:

8+2 ama doktora daha bugün gidicem zaten geçen hafta öğrendim:)

bende yeni katıldım canım :)
o üşüme bende de vardı ilk öğrendiğim hafta şimdi azaldı.
kasık ağrım şiddetli birde bel ağrım var onun dışında herşey yolunda..
rabbim bebeklerimiz sağ salim kucağımıza almayı nasip eder inş canım

Amin canım inşallah

Çalışan hamileler için sağlıklı beslenme önerileri

Gebelik süresince, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlamak için çoğu besin öğesinin gereksinimi artar. Anne adayının uyguladığı diyet bütünüyle yetersizse, bebeğin gelişimi bozulabilir ve bebek çeşitli sorunlarla karşılaşabilir veya aşırı besleniliyorsa beraberinde aşırı kilo alımı doğumun güçleşmesine, bebeğin iri doğmasına ve buna bağlı olarak da çeşitli sağlık risklerinin doğmasına neden olabilir.

Bütün besin gruplarının dâhil olduğu yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni, artan besin öğesi gereksinimini sağlamak ve gebelik dönemini sorunsuz geçirmek için en ideal yoldur. Çalışma hayatı ve yoğun iş temposu anne adaylarının yetersiz ve dengesiz beslenmesine neden olabilir.

Bu durumu engellemek, gebelik nedeniyle artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için normal zamanda tüketilen besinlere ilave olarak tüketilmesi gereken besinler, miktarları ve beslenme ilkeleri şöyledir.
Yemekler azar azar ve sık sık tüketilmeli, yaşanan kan şekeri problemleri özellikle öğün aralarında tüketilen sağlıklı besinlerle dengelenmeye çalışılmalıdır.
Güne muhakkak kahvaltı ile başlanmalı, evde veya işyerinde fark etmeksizin süt, peynir, yumurta, ekmek (kan şekeri dengesi için çavdar, tam buğday gibi ekmekler tercih edilmeli) gibi besinler muhakkak kahvaltı menüsünde yer almalıdır.
Öğle ve akşam yemeklerinde gereksiz kalori alımı engellenmeli, özellikle fazla tüketilen ekmek, pilav, makarna gibi besinler ihtiyaç dâhilinde tüketilerek, protein kaynağı (et, tavuk, balık, kuru baklagiller, yoğurt, ayran) yiyeceklerin ve sebze-salata tüketimine daha fazla önem verilmelidir. Günün bir öğününde alınamayan bu besin grupları muhakkak diğer öğünle dengelenmelidir.
Süt, yoğurt, ekmek, peynir, kuru meyve ve yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem gibi) ara öğünler için tercih edilebilecek sağlıklı seçeneklerdir. Kuru meyve ve yağlı tohumlarda miktar kontrolü yapılmalı, bu besinlerinde fazladan enerji alımına neden olacağı düşünülerek avuç avuç yemek yerine sayı ile yenmesi yoluna gidilmelidir.
Her gün 3 – 4 porsiyon süt ürünü tüketilmeli, süt içilemiyorsa süt yerine yoğurt, ayran, peynir, kefir veya sütlü veya yoğurtlu çorbalarla süt grubu takviyesi yapılmalıdır.
Et / tavuk / balık gibi besinler sağlıklı pişirilme yöntemleriyle hazırlanarak (ızgara veya fırında gibi) her gün 3 – 4 porsiyon olacak şekilde tüketilmeli, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta haftada en az 3 – 4 kez iyi pişmiş olarak beslenme düzeninde yer almalıdır. Sabah yapılan erken kahvaltıda yumurta tüketilemiyorsa hafta sonu veya günün başka bir öğününe de ilave edilerek önerilen rakamlara ulaşılmalıdır.
Vitamin ve minerallerin zengin kaynağı olan sebze ve meyveler 5 – 7 porsiyon olacak şekilde sebze yemeği, salata, sebze çorbası veya taze olarak, meyveler ise suyunu içmekten ziyade meyve olarak (özellikle kabuğu yenebilenlerde iyice yıkandıktan sonra kabuğu ile birlikte) her gün menülerde yer almalıdır. Mevsiminde meyve ve sebzeler tercih edilmeli, tazesine ulaşılamadığı durumlarda konserve ürünler yerine dondurulmuş olanları tercih edilmelidir.
Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde 8 – 10 bardak su içilmelidir. Özellikle sık karşılaşılan bir sorun olan kabızlık probleminin çözümünde su tüketimi önemlidir. Bununla birlikte kabuklu meyve tüketiyor olmak, sebze ve salata tüketimine önem vermek ve oturarak geçen uzun çalışma saatleri arasında ofis içinde küçük yürüyüşler yapmakta kabızlık probleminin çözümüne yardımcı olur.

Bunlar çok güzel bilgiler. Çoook teşekkürler. Bebeğini sağlıkla dünyaya getirmen dileğiyle :):KK49:

X