Çocuk Hastalıkları 2 yaşındaki kızımda kaygı bozukluğu var.

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Üstün zekalı olabileceğini doktor söyledi bazı testler yapılıyormuş onun için erkenmiş.

Ekran ....Neden korktuğunu ifade edemiyor mu? . Ekrandan gördüğü sekilleri sayıları ingilizce nesneleri tekrar etmesi ezberden . Bunlar karşılıklı etkileşim olmadan TV'den gördüğünü tekrardan aklında kalanları takıntılı bir şekilde sürekli tekrarlıyor anlattiginiza göre. Hiç iyi gelmememis ekran. Siz ingilizce iki üç kelime ogrendi saniyorken aslında ufacık bebeğin iç dünyasında kopan anlamlandiramadigi başa cikamadigi beyninde kopan fırtınayı görüyorsunuz. Kaygı orda gördüğü birşeyden yada arada reklam giriyor ondan bundan oluşmuş olabilir. TV telefondan Pasif öğrenme olur. Bebeklerin aktif öğrenmeye ihtiyacı var. Neyi nerede konuşması gerektiğini bilmesi için. Artık 2 kelimeli cümleler siralamali kendini ifade etmeli.

Üstün zekalı olabileceğini doktor söyledi bazı testler yapılıyormuş onun için erkenmiş.
Bence 2 yaş aşısında korktuğu için üzerinde kaygı kalmış, kendini ifade edip konuşuyor mu? İletişim kurdukca bence kaygı seviyesi azalacaktır. Ergoterapist ile görüştünüz mü? İç mekan dış mekan arası geçişte sorun olduğu için değerlendirse belki sizi yönlendirebilir. Üstün zekalıysa bambaşka yorumlayıp anlamlandırıyor da olabilir bence çocuk doktoru harici bi kaç görüş daha alın.

Ekran konusunda haklısınız fakat kendisininde çok ilgisi var( harfler, sayılar renkler, geometrik şekiller vs.) Uyurken bile bunları tekrarlıyoruz. Dışarı çıktında ilgisini hep harfler, sayılar, renkler, şekiller çekiyor. Her şeyden önemlisi hafızası çok güçlü. Bir şey söylediğimizde hemen öğreniyor. Konuşma konusunda ufak tefek cümleler kuruyor ama tam olarak ifade edemiyor kendini.

Tam olarak kendini ifade edemiyor. Ufak tefek cümleler kuruyor. Çocuk doktoru ve çocuk psikiyatrisi ile görüştük.

Benimde kızıminda ezberi küvetli herşeyi önden yaptı 2 yaşında konuşma bizim gibi şekil renk boyama herşey Ana okulunda 10 kıta istiklal marşını ezberledi sadece benim tekrarimla. Onunlada yetinmedi vurgulu güzel okumak için çalıştı .Şuanda ne verilirse tekrara ihtiyacı olmadan anlıyor. Ezberi iyi ve öğrenmeye açık oldu hep. Üstün zeka demiyelimde bu öğrenmeye açık parlakzeka. Bu güzel bişey fakat bunu ekranla değil siz öğretin. Ki nerede kullanmasi gerektiğini bilsin bu bilgileri. Belkide beyin önde; bedeni yaşında olunca kaygı oluşturuyordur neden korktuğunu bile bilmiyordur.

Üstün zekalı çocukların duyarlılıklarıda üstün oluyormuş onunla ilgili bir yazı okumuştum. Yarın tekrar çocuk psikiyatri doktoruna gideceğiz.

Benim oğlumda sünnetten sonra aşırı derecede hastane fobisi oluştu. Sizin de tetikleyen bir şey vardır. Ayrıca acaba çocuğunuzu çok mu dışarı çıkardınız park vs. Belki de biraz evde kalmak istiyordur, o yüzden tepki veriyordur

Aslında alışması için daha çok üzerine gittik. Sık sık dışarıya çıkarttık. Bilmiyorum ters mi tepti.

Bir şey söylediğimizde hemen öğreniyor.
Ama bütün çocuklar öyle değil mi zaten? 3 çocuğumun da 4 aylıkken ilk kelimeleri anneydi. 6 aylıkken 5-6 kelimeleri vardı, ekran hiç vermedim, okuduğum masalları ezberliyorlarmış meğerse, birbirlerine anlatırlarken duydum, gördükleri, duydukları her şeyi ezberliyorlar. Hepsi öyle çünkü beyinleri çok açık. Doktorumuz da bilmesine rağmen hiç “üstün zekalı olabilir” demedi mesela.
Ortanca oğlum 2,5 yaşında hiç tekrarlayıcı hareketleri olmadı o yaşında.
Sizin bebeğiniz üstün zeka değil, maalesef uyaran eksikliği, ekran maruziyeti var, o yüzdn sürekli sayılar harfler şu bu söylüyor ve korkuyor. Bunun da sebebi ekran maruziyeti. İleride “çocuğum otizm mi” dememek için lütfen ekranı kesin. Kitaplar var, resimler var, orman var, park var. Bakın bir süre sonra düzelecek, adım gibi de eminim.

Yani acikcasi doktorunuz sizi ciddiye almamis olabilir. 4-5-6 aylik bebekte en fazla babildama olur kelime falan olmaz. Ha sizin cocuklarda vardiysa gercekten hepsi birden (!) ustun zekali olabilir mutlaka bir test yaptirin.

Yani acikcasi doktorunuz sizi ciddiye almamis olabilir. 4-5-6 aylik bebekte en fazla babildama olur kelime falan olmaz. Ha sizin cocuklarda vardiysa gercekten hepsi birden (!) ustun zekali olabilir mutlaka bir test yaptirin.
Videoları var. Yalan söyleyecek halim yok :) ben test yaptırmayı uygun görmüyorum.

Videoları var. Yalan söyleyecek halim yok :) ben test yaptırmayı uygun görmüyorum.
Videolari olabilir cunku o aylarda o kelimeleri bilincsiz soyluyorlar. Buna babildama deniyor. Kelime sayilmiyor onlar ve butun bebeklerin yaptigi sey. Size bilincli olarak 4 aylik anne dedilerse mucize cocuk olarak birkac seneye haberlerde goruruz zaten.

Hanımefendi hiçbir şey bilmiyorsunuz ama sadece konuşuyorsunuz. :)
Aynen öyle olmuştur tamam deyip sonlandırıyorum :)

Hanımefendi hiçbir şey bilmiyorsunuz ama sadece konuşuyorsunuz. :)
Aynen öyle olmuştur tamam deyip sonlandırıyorum :)
Kusura bakmayin ama esas sizin bilmediginiz cok belli. Insanlar vay canina diyebilir ama arada bilen birine denk gelirseniz boyle 4 aylik konustu cocugum deyince gulerler size haberiniz olsun.

Merhaba arkadaşlar, bugün farklı bir çocuk psikiyatrisine gittik. Asperger sendromu teşhisi konuldu ve ayrıca üstün zekalı dedi doktor. Göz teması yok dedi bu çocukta, adına seslendiğinde bakmıyor dedi. Bende fark etmiştim ama emin olamamıştım. Kaygı durumlarında asperger sendromunda olan şeylermiş. Ergotrapi ve floortime terapisi verdi. Ekranı tamamıyla bitirdik. 2 ay sonra tekrar görücem düzelmiş olacak dedi.

Otizm düzeliyor mu? Ekran konusunda ben çok katiyim.oyuzden ekrana vurgu yaptım yanlış anlamayın. 0-3 yaş hiç ekran vermeden gideceğim. Şuan 22 aylık oğlum. 3 yaşdan sonrada kontrollü yas *5 dk olacak şekilde ilerleyecegim.Göz teması yok seslenince bakmıyor deseydiniz bende otizm den suphelenirdim. Ekranda aynı otizm benzeri bu davranışlara neden oluyor. İnşallah ekrandan kaynaklıdır yoksa otizm genetik. Ekran sadece septomlari hızlı ilerletip geriletiyor tanı da daha erken konmuş oluyor. Geçmiş olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…