Anket 18 yaş özgürlük müdür?

18 yaş özgürlükmüdür?

• Ankete Katılan
    79
Kararsızım.
Çünkü ben; 18 yaşımdayken hala ailemle yaşıyordum,okuyordum ve onların harçlıklarıyla geçiniyordum ben...tatlicadiarzu

Değildir güzelim, değildir.
O yaşta muhtemelen üniversiteye hazırlanıyorsundur. Bir yandan okul, bir yandan dershane, bir yandan evdekiler...

Şanslıysan 19'unda üniversitedesin. Hiç sevinme, YÖK sana geçen yılı aratır...

22-23 yaş civarında üniversite biter, bu kez de para kazanma telaşına düşer ve özgürlüğünü ertelemek zorunda kalırsın.

Bir kaç yıl içinde de aşık olur, evlenir ve özgürlüğü bu kez tamamen unutmak zorunda kalırsın.

insanlar o yaşlarda daha çok hataya eğilimli olabiliyorlar o yüzden bence de özgür değildir :sm_confused:

Tabi ki değil.. 18 yaş çok erken özgürlük için. Dünyayı toz pembe gören, ve kişiliğin daha yeni yeni oturma noktasına gelen, neyin iyi neyin ciddi anlamda kötü olduğunu bilemeyecek kadar toy, toz pembe yalanlara kolayca kanılabilecek kadar saf, bir anda gözü karartıp kadar kine yenik düşülecek kadar tutarsız eğitilmesi ciddi anlamda gerekli bir yaş.. Değil 18 20 bile özgürlüğü elde edebilmek için uygun bir yaş pek değil. tamam bir yere kadar özgürlük ama yine de ebeveynlerin kontürölünden, özellikle nasihatlerinden, deneyimlerinden ve bakış açılarından ciddice yararlanılması gereken bir dönemdir.

ne özgürlüğü bence özgürlüğün kaybedilmeye baslandıgı bi yas.çocukken o çocuk bırak ne yaparsa yapsın denir ama 18 yasından sonra sen artık büyüdün kendine dikkat et diye söylemlerin baslandıgı bi yas.ve bizde kendimize dikkat ederken özgürlüklerimizden hep fedakarlık ediyoruz.18 yasından sonra kim ailesinin izin vermediği bi yere gitmek isterken ben artık 18 yasımı doldurdum özgürüm siz bana karısamazsınız deyip çekip kapıyı gidebilirki.ben hiç duymadım böyle bişey çevremden.sonrada zaten evlilik faslı baslar ve bu sefer eşine danısmak zorunda kladıgın bir çok sey çıkar ortaya.bilmiyorum amabence özgürlük değildir...

hayır bence değildir o yaşta aileler kişi ergen oldu diye daha çok üstüne düşüp baskı yapabiliyorlar buda özgürlüğü kısıtlıyor

O yaşta muhtemelen üniversiteye hazırlanıyorsundur. Bir yandan okul, bir yandan dershane, bir yandan evdekiler...

22-23 yaş civarında üniversite biter, bu kez de para kazanma telaşına düşer ve özgürlüğünü ertelemek zorunda kalırsın.

Bir kaç yıl içinde de aşık olur, evlenir ve özgürlüğü bu kez tamamen unutmak zorunda kalırsın.

ben bu sıralamanın para kazanma telaşına düşme aşamasındayım,dilerim devamı aynı olmas..
sıralmayı bozup önce aşık oldum ama sırnaşık şey

Katılıyorum.....:1rolleyes:..................................

benim tam tersi ailem 18 yaşımdan sonra daha çok sıkmaya başladı beni. 18' e kadar onların gözünde çocuğuz ve bu yüzden içleri rahat oluyor ama yaşını doldurunca. kimle konuşuyorsun, nereye gidiyorsun, kaçta geleceksin v.s bunlarla daha sık karşılaşıyorsun

18 yaşında özgür değildim,şimdi hatırlamaya çalışıyorum 5 yıl geçti daha ama.. hani 18 oldum artık bambaşka olacak hayatım hallerini yaşamadım hiç..
okuyordum,ailemden ayrı yaşıyordum,hayatı öğrenmeye çalışıyordum belki biras özgür olmuş olabilirim.ama yine ailemin verdiği parayla yaşıyordum,elleri hep sırtımdaydı(manevi olarak da) Allah eksik etmesin..a.s

:roflol::roflol::roflol::roflol::roflol:senağlamasenağlama:çok üzgünüm:senağlamasenağlamaa.s

Tamamen katılıyorum,16-17 yaşındaki hallerimi hatırlıyorumda sanki 18 yaşını doldurunca özgür olacakmışım gibi düşünüp iple çekiyordum 18'imi ama 18 yaşına girince geçen yıllardan hiçbir farkı olmadığını gördüm.
Ben üniversite,çalışma,kariyer bölümünü es geçip 22 yaşında evlendim özgürlük mü nerdeeetatlicadiarzu bu seferde evlilik sorumluluğu girdi devreye,23 yaşında kızımı alınca kucağıma özgürlük diye bir kelimeyi bile hatırlayamaz oldum,herşeyim kızıma endeksliydi çünküa.s
Yaş 35 oldu artık özgür olsam ne olurrrrr olmasam ne olur:roflol:

kesinlikle hayır. bana göre18 yaş özgürlük degildir.sadece gençler daha bir bilmiş kesilir 18 oldu diye ben artık herşeyi yaparım ederim bilirim havalarındalardır.neden yaparlar ki böyle? sonra anlarlar.

Bunca karamsar yorum karşısında sanırım 18 yaşındaki gençleri intiharın eşiğine getirmişizdir arkadaşlar...

ya ne özgürlüğü devamlı çalışıyorum.bir yandan iş bir yandan üniversiteye girmem lazım o.hayat malesef genel klişelerdeki gibi olmuyor.aaa 18'im özgürüm yupiii:dance:diye bir şey yok malesef:1no2:geçen seneden tek farkı bu sene oy kullanabilmiş, referanduma katılabilmiş olmam.bir de arada vakit bulursam ehliyet alabilecek olmam.hiç bir farkı yoksenağlamahalbukim ben 18 olunca nasıl olurum acaba, nasıl değişir hayatım falan diye aptal aptal düşünüyordumsenağlamabu yazıyı okuyan 18ten küçükler sakın ha sakın 18de hayatınız bir anda şahane olucakmış gibi düşünmeyinyasakkelimegerçi herkes benim gibi mi olcak:mymeka:epey doluymuşumfisfisfis

X