16 hafta Gebelikte TSH düşüklüğü yaşayanlar

prensesveprens

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2024
56
29
26
16+4 haftalık ikiz hamileliğim var ve TSH değerim 0.06 çıkıyor dahiliye doktoruna yonlendirildim ve bana ilaç yazdı ilk önce araştırmak hiç aklıma gelmedi ama bugün bakınca gebelikte D kategorisindeymis bu ilaç ve gebelerin asla kullanmaması gerekiyormus kullanmayı düşünmüyorum şuan başka bir doktor görüşü almadan ama yinede bilgisi olan yaşayan veya basından geçen kimse varmı bu konuda ilaç şart mı yanı

16+4 haftalık ikiz hamileliğim var ve TSH değerim 0.06 çıkıyor dahiliye doktoruna yonlendirildim ve bana ilaç yazdı ilk önce araştırmak hiç aklıma gelmedi ama bugün bakınca gebelikte D kategorisindeymis bu ilaç ve gebelerin asla kullanmaması gerekiyormus kullanmayı düşünmüyorum şuan başka bir doktor görüşü almadan ama yinede bilgisi olan yaşayan veya basından geçen kimse varmı bu konuda ilaç şart mı yanı
Tiroidler için kesinlikle ilaç kullanılması gerekıyor gebelikte cunku gelişimş etkilegen bir hormon gercı ilk 3 ay için aşırı onemlı dıye bılıyorum ama olsun sen baska doktora gozuk yada eczanede soyle bu ılacı yazdı bunun muadılı gebelıkte kullanılanla degıstırmek ıstıyorum dıyıp yads ucretlı olarak al dikkat et o konuya

Tiroidler için kesinlikle ilaç kullanılması gerekıyor gebelikte cunku gelişimş etkilegen bir hormon gercı ilk 3 ay için aşırı onemlı dıye bılıyorum ama olsun sen baska doktora gozuk yada eczanede soyle bu ılacı yazdı bunun muadılı gebelıkte kullanılanla degıstırmek ıstıyorum dıyıp yads ucretlı olarak al dikkat et o konuya
Bnmki hipertiroidi oluyomus gebelikten önce böyle bir sıkıntım yoktu bu gebelikte oldu ve ilk doktorum T4 normalde TSH düşüklüğü önemli değil ve ilaca gerek yok hem yüksek olması daha riskliymis dedi ilaç vermedi ama bu dünkü doktor pek içimi rahatlatmadi üstüne verdiği ilaç D kategorisindeymis çok riskli yani

Siz ve doğmamış bebeğinize sağlayacağı potansiyel fayda potansiyel riskinden ağır basıyorsa, THYROMAZOL ile tedavinize hamilelik sırasında devam etmeniz gerekebilir.

Yazıyor prospektüsünde. Doktor düşüklüğün daha fazla zarar göreceğini düşünmüş demek ki. Yine başka doktora + kadın doğum doktorunuza danışın tabii

Ben bana reçete edilen ilaçları önce kadın doğum doktoruma soruyorum mutlaka. Siz de öyle yapın. Bir de bazı ilaçlarda doz önemli, mesela bende tuvalete çıkma sorunu vardı ilk trimesterda. Doktorumun verdiği ilaç prospektüste gebelikte ilk 3 ay kullanılmamalıdır yazıyordu. Doktora özellikle sordum ve söylediği dozun üzerine çıkmadan kullandım

X