16 aylık bebeğim ve gece uykusu

ve_sen

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2013
461
263
Merhaba , 16 aylık oğlum saabaha kadar memede uyumak istiyor. Artık sinir sistemim de kaldırmıyor bağırsam da emziriyorum yoksa uyumuyor.
Memeyi bıraktırmk istiyorum ama inek sütü alerjisi var hayvansal gıdaları tüketemiyor. Kalsiyum açısındanda eksık kalmasin diye memeden de kesemiyorum.
Çok gerginim ya artık emzirmek istemiyorum

00.30 da kalktım 1.30 a kadar emdı uyudu 2.50 de yıne kalktı. Emiyor ama uyuyo suan Bı yandan bıraksam 20 dakika oldu bırakır bu sefer 45 dakka ya kalkar dıye emdirmeye devam 4 aylık. Siz gece yatarken yemek de yedırsenız. Ay olarak buyuk ya tok olur uyanmaz belkı.

Calciumu gün boyu yeterici zaten aliyordur. Ve ömür boyu emziremeyeceğine göre,..

Uyku herşeyden önemlidir. Gelişimi için o calciumden bile önemlidir. Gece emzirmeyi birak. Açliktan değil, alişkanliktan yapiyor onu. En fazla su ve emzik ver ve tekrar odadan çik.

Evet zor olacak ve uykysuz kalacaksin fakat 1 hafta içinde o uyku düzene girer.

Ya lütfen araştırın ama gerçekt
Normal bebek davranışı bu zaten. Beraber yatmayi deneyin. Benim de oğlum 19 aylık. Memeye hep düşkündü ama 3 aydır pik durumda ve bu durumun 26. Aya kadar sürebileceğini biliyorum. Çünkü normali bu. 16/18-24/26 ay arası düştüleri bir dönem. Ayrıca alışkanlıktan değil ihtiyaçtan emiyor. Ben beraber uyuyarak uykusuz kalmıyorum. Ama mesela bugün başka bir sıkıntısı var muhtemelen. Bir saattir derin uykuya geçemedi. Meme artı ayakta sallama deniyoruz. Bebekler de birey üstüne daha dünyayi anlamlandırmaya çalışıyorlar ve bu süreçte meme, ten teması, sıcaklık, güven arıyorlar.

Evet uykusuz kalmak sizi yorgun ve sinirli yapiyor beni de yapmisti ama yaninizda bir iki yatirin bebeginizi dinlemeyi deneyin benim kizim besikte yatmazdi hemen uyanirdi artik sinir olurdum sonra meme verdim sutum olmamasina ragmen ve megee derdi memeymis yanimda olmakmis birkac gece benle yatti geceleri bosta olsa mememi emerek uyudu o an sutumu emerek uyumasini cok istemistim. Bu aylar bir daha gelmicek bence ona bakin ve sukredin nasilsa hersey yoluna girecek onla 1 saniye bile kiymetli bence

Benm kuzenim de ayni dertteydi sukur su anda biraktira bildi hayvansl gida ve sute alerjisi vardi doktorlar test yaptilar ve soya sutu iceblrmis ona gecis yaprak ve soya sutunden yaptigi yycklerler besliyor sizde bir uzmanla gorusseniz sizde bu sekilde yapblrsnz

Tecrübeli anneler umarım yardımcı olur, bağırmak kısmına takıldım. Elinizden geldiğince fevri davranmamaya özen gösterin. Ebeveynlerin davranışları bebek cocuklar üzerinde çok etki yaratıyor. Dikkatli olalım.

Aynı şey bizde de mevcut bizimde üst yan dişlerimiz patladı hem alttanda cikmaya başlamış ondan uyumuyor. 4 te emzirdim şimdi yine emzirdim. Bende uykusuz kalıyorum ama daha erken oldugunu düşünüyorum.
Birde öyle pat diye memeden kesmeyin diş huzursuzluğu vardır belki şu an günden güne emzirdiginiz saatleri azaltın.

Dişlerden mi desem bağımlılık mı desem bılmıyorum ben iişteyken gündüz 2 saat uyuyor bensiz. Bni görünce memeyi bırakmıyor . Bi atak dönemi falan sanıri m

14 aylık bebeğimle aynı sorunu yaşıyoruz akşam yemeğini yediririm, karnı güzelce doyar,bu gece rahat uyuyacak diye düşünürüm filan ama yok yani doğru düzgün uyumuyorum sabaha kadar. gece uykusuna geçer taş çatlasın 45 dakika sonra mizirdanarak uyanır geri yatırırım bir buçuk saat sonra emmek için kalkar sonra yine yine iki saatte bir uyanıyor hala. Cevremdekiler emdiği için böyle olduğunu söylüyor, sütten kesmiş çoğu sırf bu uykusuzluk yüzünden, bana da büyüdü artık kes gitsin sütten diyorlar ama ben kıyamıyorum. Bir de benim dışında kimsede uyumuyor geceleri, karnı tok mesela öyle mizirdaniyor diyelim babası kucağına alıyor uyutayım diye feryat figan nasıl başlıyor ağlamaya bana uzatıyor kollarını, dün eşim baya direndi bırak ağlasın alışacak böyle böyle ben bakayım biraz da sen geceleri perişan oluyorsun, ağlasa bile alma dedi, ortalığı yıkıyor alt üst komşumuz muhtemelen dövdüğümüzü zannetmistir en sonunda dayanamadım yine aldım, kucağıma gelince hemen susuyor içini ceke çeke yüzümü saçlarımı okşamaya başlıyor, öylece uyuyor. Sadece bende durunca geceleri eşim de bakamiyor ve mahvoluyorum sinir sistemim çöktü hiç iyi durumda değilim yani. Bir çözüm bulursanız ben de faydalanabilirim

Neyin ihtiyaci? Migdesi gece süte ihtiyaç duymuyor. Yani sütsüzde gayet uyuyabilir.

Ve o sicaklak güven olayi ilk 6-7 ay için geçerli. Cocuk 17 aylik şu an ve tek başina yatmayi çoktandir ögrenmeliydi. Daha öncedende uyku eğitimi verilmeliydi. Şimdide verilmezse, ilerisi için çok sikinti olur.

Uykusuz bebek, dünyayi anlamlandiramayan bebek. Gelişimi için hiç iyi değil.

Bir yaştan sonra gece emzirmesini kesebilirsiniz.
Gündüz yine emziriyorsunuz. Ama gece vermeyeceksiniz. Evet ilk bir hafta çok ağlayacak isteyecek ama sakince sarılır öper kucağınıza alırsanız bir süre sonra kabullenecek.
Ben 15 aylık kestim gece beslemesini. Bir hafta çok ağladı. Zor oldu. Ama sabrettik ve sonra deliksiz uyudu.
Yanına uzanır emzirir uyuturdum bir daha sabah kahvaltısına kadar yok. Kahvaltıdan sonra bir ili fırt çekerdi. Gündüz emerdi

Siz araştırın bence. Bir yaşından sonra gece emzirmesi reflüye de sebep oluyor, diş çürüklerine de. En önemlisi Büyüme hormonunu da yeteri kadar alamıyor. Uyku da anne süyü kadar mühim. Gündüz emer uykudan önce emer ama gece uykusundan uyanıp istiyorsa vermeyebilirsiniz.

Ayy bende oyle denemeye başlim her ağladıgında verıyorum memeyi böylede iyice kullanmaya başladı hemen yalandan mızıklanıyor. Geceleri emerek uyursa her agladıgında emmek istiyor ,eşim bir iki kere uyuttu mesela o g ece daha az uyandı

Ya biraz boyu da kısa benimde boy çok uzun değil hatta hiç değil 1.50 yim
O yüzden emmesi taraftarıyım da uyusa ona büyümesine daha faydalı sütten daha etkilidir aslında

Ya biraz boyu da kısa benimde boy çok uzun değil hatta hiç değil 1.50 yim
O yüzden emmesi taraftarıyım da uyusa ona büyümesine daha faydalı sütten daha etkilidir aslında
Ya takilma byle seylere sagligi yerindsyse olsun gerisi onemli dgl

Çalışıyormuşsunuz. Çocuk bütün gün sizi görmüyor gece boyu emmesi kadar normal bir durum yok. Ayrıca 16-18 aylarda çok büyük bir atak var memeye ekstra bir düşkünlük oluyor. Yanınıza alın meme açık olsun siz uyuyun o emsin. Lütfen bebeğinize bağırmayın.

Yasadigim ülkedede nette böyle anne gruplari var. Orada "çoçugunuz saat kaçta uyuyor" soruldugunda çogunluk 19-20 saat felan diye yaziyor.

Burda aynisini sorsan, saat 21da yatirana erken yatiriyor diye bakiliyor. Cogu saat 22-23da yatiriyor. Ve görüldügü gibi, gece uyandiginda her istegi yerine getiriliyor. Bazeleri 3 yasina kadar anne baba yaninda yatiriyorlar.

Yani Türkiyede uyku egitimi hakkinda ciddi bilgisizlik var, hele uyku öneminden, uyku hormonu ne zaman salgilaniyor,.. Annelik hep sürekli fedakar olmak, uykusuz kalmak ile esdeger görülüyor ki öyle degil aslinda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…