15 yaşındaki yeğenim sigaraya başladı :(((

doremi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2008
2.991
4
merhaba arkadaşlar, belki bu konu size okadar da çok önemli gelmeyebilir ama gerçekten benim için çok önemli ve sizin fikirlerinize çok ihtiyacım var...
ablamın kızı 15 yaşında, ailemizin ilk göz ağrısı, ilk torunu.
ve yeğenim sigara içiyor.. onu vazgeçirmek için ne yapıcam bilmiyorum...
ablama da açtım bu konuyu ve o da bende nasıl davransak bilemiyoruz..
tam ergenlik döneminde şuan ve biliyorsunuz ki, bizim diyeceğimiz herşey ona batacak..
ablam ilk baştan çok anlayışlı arkadaş gibi yaklaştı, yeğenim söz verdi birdaha içmeyeceği için, ama şuan benim yanımda bile izin almadan fosur fosur içiyor, aramızda çok yaş farkı olmadığı için beni kendine daha yakın görüyor bu yüzden de, kaç kere güzelce oturdum konuştum,,,
şimdi onu bu sigaradan vazgeçirmek için ne yapmalıyım. 1 senedir içiyor yani artık deneme-özenme zamanı çoktan geçti bence...
olurunamı bırakıcam, yoksa bana verebileceğiniz bir akıl varmı??

(arkadaşlar o daha 15 yaşında yaa)... :çok üzgünüm:

Çok üzüldüm ya,umarım bırakır bir an önce.Sabah işe giderken ben de görüyorum okul çağındaki çocukları,okula giderken sigara içiyorlar,içim acıyor onları öyle görünce.Sanırım o yaştaki gençlere ya da çocuklara sigaranın erken dönemdeki zararlarından bahsetmek gerekiyor.Dişlerin sararmış,kötü kokuyorsun gibi.Umarım bırakır,çok üzüldüm.

neden sigaraya başladığını anlattımı size sorunlarımı varmış
yada arkadaş çevresimi etkiliyor
pisikolojik destekte alabilirsiniz
Allah yardımcınız olsun canım

ablam geçen sene bunu ilk öğrendiği zaman psikologla görüştü ve üstüne düşmememiz gerektiğini, geçici olduğunu söyledi.ama üstünden bir sene geçti. değişen bir durum yok. içiyor hala.. (((((((

eniştem eskiden sigara içerken asla çocuklarının yanında içmezdi bile, okadar da dikkat ederdi, üstüne titrerdi dumanından bile zarar görmesinler diye ve üstelik egçen sene eniştem kalp krizi geçirdi,sebep: sigara içmesi!!!
bunu da biliyor bu kız.. nasılda üzüldü babasına ozamanlar. ama gel gelelim akıllanmadı daha ve halâ kendi içiyor..

Son düzenleme:
Malesef sigaraya alışma yaşı git gide düşüyor.Anne babalar,örnek alınan kişiler ya da arkadaş çevresi tetikliyor bunu.Bazı yerlerde bayramlarda babaların sigara hediye ettiklerini duşmuştum çok kötü.Ama 15 yaşındaki bir çocuğa yapma etme dedikçe tersini yapacaktır.En iyisi zamana bırakmak.Çünkü sigaranın zararını bilmeyen yok.Bunu sürekli yinelemek ters tepki yaratır.İnşallah hatasından tez döner.

çevreye bakınca geç bile kalmış diyesim geldi çünkü daha da küçüklerde gördüm sigarayı
şimdi onunki bi özentidir inşallah bu hevesi çabuk geçer

O yaştaki çocuklar genelde arkadaş ortamından dolayı sigaraya başlıyor. Bence kendi haline bırakın. Çünkü ne yaparsanız yapın o istemedikçe başarılı olamazsınız.İçmek isterse bir şekilde içer.

Yalnız yine de ona belli etmenden takip edin ne kadar içtiğini.

oluruna bırakamazsın ..bırakmamalısın bana kimse karışamaz gibi havalara girmene neden olur.
ceza aldımı sizden ya da aileden ?bişeyleden kısıtlayın onun oluruna bırakmayın sakın

oluruna bırakamazsın ..bırakmamalısın bana kimse karışamaz gibi havalara girmene neden olur.
ceza aldımı sizden ya da aileden ?bişeyleden kısıtlayın onun oluruna bırakmayın sakın

tabiki oluruna bırakmak istemiyorum ama yapacağımız küçük bir hata onu daha çok tetiklemesinden korkuyorum.
ben tavırlarımla ona belli ediyorum zaten.. eates arkadaşımın yazdığı gibi, ''çok kötü kokuyosun, hiç yakışmıyor eline'' diye tepkimi belli ediyorum..
günde düzenli 3-4 sigara içiyor benim gördüğüm kadarıyla..
allahım okadar üzülüyorum ki anlatam.. inşallah geçici bir hevestir. (

çevreye bakınca geç bile kalmış diyesim geldi çünkü daha da küçüklerde gördüm sigarayı
şimdi onunki bi özentidir inşallah bu hevesi çabuk geçer

bu yaşlardaki gençlere hiç kıyamıyorum ben yaa... nasıl üzülüyorum bilemezsin..
inşallah bi heves olarak kalır..

canım arkadaşlar inşallah bir hevestir üzerine düşmeyin zamanla geçer demişler ama tiryaklerinde büyük bir çoğunluğu hevesle başlıyor
heves olsa çoktan alırdı hevesini 1 yıl olmuş başlayalı
canım bir şekilde otoriterinizi ortaya koyun bilhassa aile büyükleri
bende çok üzüldüm yaa kötükedihüso

kesınlıkle oluruna bırakmamalı kısıtlamalara gıdılmelı bence soylemesıde uygulamasıda cok zor belkı ama onun bırakması beklenırse ımkansız gıbı gorunuyo bişeyler yapmalısınız okuldan almak gıbı buyuk seylerle gözunu korkutabılırsınız ama sen değıl anne babası canım 1 yıl olmus su saatten sonra çok zor hele hele aynı okulda aynı arkadaşlarla imkansız.Allah kolaylık versın asi gençlik laf geçse zaten dünya bu hale gelmezdı allah yardımcınız olsun:Saruboceq:

bu yaşlarda sigaraya başlayanların aklında etrafına.."ben artık büyüdüm sigara bile içiyorum "(hani büyükler içerya) demek istediklerini düşünürüm onu göstermek amaçlı..ve kesin etrafındaki lerden özenmiştir.konuşarak sigaranın zararlarında bahsederek belki ikna edebilirsiniz.

canım bı gelışme varmı yeğenınden bı çözum bulabıldınızmı merak ettım ınş. bırakmasada azaltmıstır haberlerını bekılıyorum

saol arkadaşım çok doğru söylüyosun da...
ben ne yapmalıyım bu durum da ???
zaten böyle başlanıyor bu sigaraya, nasıl soğutıcam onu, nasıl engelliycem,,
yoksa hiçbirşey yapmamam mı gerekicek? ters tepki yapmasın diye...bilmiyorum ki?
kafam çok karışık..

yazık canım ya çok üzüldüm. yaşı daha çok küçük eminim arkadaş çevresi yüzünden başlamıştır sigaraya. otorite koysanız, kızsanız, bağırsanız bile gizli gizli içer 1 sene az bir süre değil çünkü. ama genç bir kız oluyor snuçta bi kaç arkadaşımızın dediği gibi dişlerin sararıyor, kötü kokuyorsun, yakışmıyor eline vs. şeklinde tiksindirmeye çalışın. ya da sürekli babasını söyleyin gerçi onun bilincindedir ama :uhm: gerçekten zor bir durum inş. bırakır canım... :çok üzgünüm:

canım öncelikle çok üzüldüm geçici bi hevestir umuyorum ki...
ama şunu da diyemeden geçemiycem ülkemiz koşullarında özenti gençler sayesinde dua edelim ki
yavrularımız bırak 15 yasında 1 buçuk yasında sigaraya baslamıyorlar

1 haftadır bende kalıyor yeğenim, çaktırmadan takip ediyorum,,
ilk gün biz yattıktan sonra gece kalkıp mutfakta gizlice içti..
bir daha da görmedimm.. görmesem bile mutlaka kokusundan anlardım,
sigara kokusuna karşı çok hassasım..
inşaallah böyle böyle yavaş yavaş bırakır da kurtuluruz bu illetten..

şimdiki gençleri anlamak çok zor. benim de 15 yaşında bir yeğenim var. sigara içerken görmedim. ama akşamları işten çıkınca arkadaşları ile buluşup gece saat 12 lerde eve dönüyor. arkadaşlarının kötü olduğunu kendi söylüyor ve vazgeçemiyor. onların yanında ne yaptığını bilmiyorum. ama içer diye düşünüyorum. bana arkadaşlarının kötü madde kullandığını söyledi. onlarla arkadaş olma zarar görürsün diye anlattım. onlarla kardeş gibiyim bırakamam demişti.
arkadaş çevresi çok etkiliyor. çünkü kendi aralarında süt çocuğu bebe tabirleri var. içmeyen asi olmayana böyle diyorlar. benim yeğenim erkek. asla laf dinlemiyor.
senin yeğenin kız. engellemek daha kolay gibi. onunla sürekli konuşarak anlatarak vazgeçirmeyi deneyeceksin. mesela onu bir hastaneye götür sigara yüzünden hastalanları ziyaret edin. belki etkili olur.
zaten 18 yaşın altındakilere sigara satışı yasak nasıl alabiliyorlar anlamıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…