14 günlük evliyim ama yalnızım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kpss ile atandığınız için ve kadrolu olduğunuz için kadronuza eş değer bir kadroya kurumunuz muvafakat verirse gitme durumunuz var çoğu kurum muvafakat vermiyor ama bulunduğunuz ilde üst düzey bir bürokrat tanıdığınız falan varsa direk 1. elden haber gider işiniz hallolur bu işler ne yazıkki böyle yürüyor. Ama öyle sıradan bir siyasetçi, milletvekili iş görmez mümkünse iktidar partsinde üst düzey görevde biri olmalı.
Zaten memleketim Red verdi dilekçeme. Daire başkanı vs araya girdi. Bu sefer yüz yüze görüşelim alacağımız personelle demişler. Oyalıyorlar mı beni artık bilemiyorum

Uygulamalı+sözlü mülakat+kpss puanı ile atandım kuruma. Biz atandığımız zamanda da göndermeyeceklermiş lafı dolanıyordu ama kesin değildi. Şehirlerimizin arası 5 saat. Eşim nöbet usulü çalışıyor ben 8-5.. izinlerle vs bir araya gelmeye çalışacağız.
Memleketimdeki belediye beni kabul ediyor. Görüşmeler yaptık. Bize dilekçe ver kabul ederiz ve A**ya yollarız diyorlar ama bulunduğum yer sıkıntılı işte. Her ne kadar araya adam sokmayın deseler de eşim sabredemiyor. Siyasi bir tanıdık ayarlamış. İnşallah sıkıntı olmaz.
Ayrıca eşim kadro alınca yanıma gelebilir ama ben kendi memketime gitmek istiyorum. Ailemin kendi evimizi alana kadar bize verdiği kira ödemediğimiz sıfır evimiz, kurulu eşyalarımız var. Tüm ailem akrabalarım orada. Eşim buraya gelirse her şey sıfırdan olacak ve mecburen kiraya çıkacağız. A** çok yoğun bir şehir beni yordu. Kısmen buraya nazaran küçük olan memleketime geçmek istiyorum. Bilemiyorum çok mu şey istiyorum. Keşke herkes eşi ailesi neredeyse orada
Memleketinizdeki belediyedeki kabul olayını da siyasi tanıdıkla mı ayarlarladınız? Keşke herkes ailesi neredeyse orada yaşasa sözünüz de ayrı komedi. O şekilde yaşamak istiyorsanız keşke kendi şehrinizde iş bulsaydınız en başta.

Belediye çalışanı olarak nasıl tayin olucaj ki anlamadım.
Atıyorum İstanbul Belediyesinden Ankara Belediyesine geçilmez ki
Yani belediye çalışanı memur mu oluyor kadrolu personel mi ?

Belediye çalışanı olarak nasıl tayin olucaj ki anlamadım.
Atıyorum İstanbul Belediyesinden Ankara Belediyesine geçilmez ki
Yani belediye çalışanı memur mu oluyor kadrolu personel mi ?

Tayin hakkı sadece belediye başkanının onayına bağlı. Cumhurbaşkanıda gelse kendi sebeplerini sunup ikna eder tayin vermez. Ayni şekilde karşı tarafta kendi yetkisinde ister alır ister almaz. Bunu çok basit görmek başlı başına hata. Diğer şartlarda var ama onlara çözüm bulunur, norm kadro vs.

Ben belediyeyi cok hakli buldum ya.
Elemani yetistirmisim, gondermem ben de 🤗

Esiniz gelsin, 5 yilinizi doldurun, oyle donun aile sehrine. Hem bu 5 yilda degisik bir deneyiminiz olur. Olumlu yönden bakin olaylara bence.

Hem de 5 yilin sonunda tebdili mekanda ferahlik vardir deyip tasinirsiniz. Yerlesik hayata gecmek için zaten cok erken 😊

Benim kuzenim de esinden boyle ayrı kaldı uzun süre üstelik özel sektörde calisiyordu ama mecbur idare ettiler
Ben de evlendikten 1 sene sonra atandım ben de eşimden ayrı kaldım ama bizimki 1 yıldı
Haklısınız can sıkıcı ama bir çözüm bulunur insallah

Kpss ile atandığınız için ve kadrolu olduğunuz için kadronuza eş değer bir kadroya kurumunuz muvafakat verirse gitme durumunuz var çoğu kurum muvafakat vermiyor ama bulunduğunuz ilde üst düzey bir bürokrat tanıdığınız falan varsa direk 1. elden haber gider işiniz hallolur bu işler ne yazıkki böyle yürüyor. Ama öyle sıradan bir siyasetçi, milletvekili iş görmez mümkünse iktidar partsinde üst düzey görevde biri olmalı.
Ya hu bu ülkedeki herkesin ağzında şu itici cümle ..Bu ülkede işler böyle yürüyor .Bir de üst düzey diye akıl vermiş pes doğrusu.Torpille gelinen her makamdaki insanlara hakkım haram zehir zıkkım olsun .

Merhabalar.
A** Belediyesi x daire başkanlığında çalışıyorum.Eşim ise memleketim olan K** şehrinde sözleşmeli personel.
Ben aday memurluktan yeni geçtim asil memurluğa. Bizim asaletimizi hemen tayin almayalım diye memuriyetimizin 2. Yılında verdiler. Asaletimizi almaya haftalar kala kimseyi tayin için başka şehire göndermeyeceklerini, 5 yıl boyunca A** şehrinde çalışacağımız söylentileri çıktı ortaya. Benim de düğünüme az kalmıştı. Düğünden 2 hafta önce gidip şube müdürümüzle görüştüm. "Evet sizi 5 yıl boyunca göndermeyeceğiz. Başkanımızın kesin emri var ama senin durumun özel. Aile birliği kanunu denen bir şey var. Senin için başkanla görüşeceğim" dedi. Ben de içimde bir umutla düğünümü yapmak için memleketime döndüm. Düğün sonrası asalet töreni için A** şehrine geri döndüm. Tören sonrası eşimle beraber tayin isteği için Daire Başkanının karşısına çıktık. Bize 5 yıl tayin yasağı olduğunu, kimseye izin vermeyeceklerini söyledi. Eşim sözleşmeli personel olduğu için bulunduğum şehre tayin alamayacağını, sözleşmeli personel çalıştırmadıklarını, beni de eşimin çalıştığı ve aynı zamanda memleketim olan K** şehrine göndermeyeceklerini, eğer beni gönderirlerse bunun önünü alamayacaklarını herkesin gitmek isteyeceğini, yetiştirdiği personeli göndermeyeceğini belirtti. "Ama yeni evliyim aile birliği kanunu yok mu?" dedim. Daire başkanı "Belediyelerde böyle bir kanun yok. Eskiden vardı kaldırıldı. Memur neredeyse evi oradadır. Eş durumu vs yok artık" dedi. Kararlarının kesin olduğunu, belediye başkanının da bu konuda onayı olduğunu ve araya asla siyasi kimseleri sokmamamı, aksi halde durumun aleyhime işleyeceğini söyleyip beni odasından gönderdi daire başkanı.
Çok moralim bozuk. 14 günlük evliyim ve eşimden ayrıyım. Tüm yeni eşyalarım, düzenim memleketim K** şehrinde. Bekarken nasılda o şekilde devam ediyorum şu an. Sanki hiç evlenmemişim gibi. Etrafıma bakıyorum evli çiftler beraber, akşam aynı eve giriyorlar, birlikte yaşıyorlar. Peki ben? Yine yalnızım. Psikolojimi bozuyor bu durum.
5 yıl tayin yok ne demek? Ben 5 yıl boyunca ne yaparım? Dava açsam kazanır mıyım? Neler yapabilirim, bana yol gösterebilir misiniz?
Diğer yorumları hiç okumadan cevap yazıyorum.

ben şantiyeciyim eşim de öyle. binlerce insanla beraber çalışıyoruz. evledndiğim ilk yıl eşim rusyadaydı düğün için geldi ve 15 gün sonra döndü. ben de 1,5 yıl sonra peşinden gittim. ben de çalışıyorum. burada binlerce insan var senede sadece 15 gün ya da 30 gün eşini görüp 30 yıldır bu şekilde çalışan.
bahsettiğim mesafe de rusya ve türkiye uçakla 2 gün yolculuk var 4 aktarma ile. durumunuz çok da kötü değil biraz sıkın dişinizi haftasonları görüşebilirsiniz. yıllık izinlerde görüşebilirsiniz. belli de olmaz belki eşiniz 1 yıl sonra yanınıza gelir. neler değişir bu dönemde. memur olmuşsunuz bu büüyk bir şans. bizler gibi değilsiniz. bizim bir ölümüz bir hastamız olduğunda bile Türkiyeye gidemiyoruz. öyle izinlerimiz yok.

Ya hu bu ülkedeki herkesin ağzında şu itici cümle ..Bu ülkede işler böyle yürüyor .Bir de üst düzey diye akıl vermiş pes doğrusu.Torpille gelinen her makamdaki insanlara hakkım haram zehir zıkkım olsun .
Bu olayın torpille ne alakası var ki kendi kadrosunun üstüne bir kadroya atanma durumu yada maaş artışı yok, sadece kurumdan kuruma nakil durumu var .
Bende kamudayım çalıştığım kurumda gerek aile birliği gerek farklı sebeplerden nakille farklı kurumlara giden mesai arkadaşlarım oldu ki zaten gideceği kurumda boşta kadro olması birinci şart yani kendi kadrosuna eş değer bir kadro yoksa zaten gidemez, ikincisi çalıştığı kurumun izin vermesi lazım ama üst yönetim muvafakat vermediği için hepsi birilerini araya soktu ve gitti ,sendikalı olmak falanda kurtarmıyor ne yazıkki. İşler böyle yürüyor doğru değil ama olan bu gerçekler acıdır bu sizi rahatsız etti ise yapacak birşey yok ülkenin düzeni böyle işliyor...

Bu olayın torpille ne alakası var ki kendi kadrosunun üstüne bir kadroya atanma durumu yada maaş artışı yok, sadece kurumdan kuruma nakil durumu var .
Bende kamudayım çalıştığım kurumda gerek aile birliği gerek farklı sebeplerden nakille farklı kurumlara giden mesai arkadaşlarım oldu ki zaten gideceği kurumda boşta kadro olması birinci şart yani kendi kadrosuna eş değer bir kadro yoksa zaten gidemez, ikincisi çalıştığı kurumun izin vermesi lazım ama üst yönetim muvafakat vermediği için hepsi birilerini araya soktu ve gitti ,sendikalı olmak falanda kurtarmıyor ne yazıkki. İşler böyle yürüyor doğru değil ama olan bu gerçekler acıdır bu sizi rahatsız etti ise yapacak birşey yok ülkenin düzeni böyle işliyor...
Sizin gibiler olduğu sürece zaten bu düzen böyle devam eder hiç umudum yok duzeleceginden de.Evet bu durum beni rahatsız ediyor kaç belediyeye kendi aldığım puanla giremedim neden kimsenin kul hakkına girmeden kendi emegimle atanayim diye .Araya sokulan siyasiler sayesinde bizim yerimize daha düşük puanlar girdi bizim basvurularimiz bile gözükmedi.Atanan arkadaşta biliyordu heralde atanmadan önce gidemeyecegini buna göre yapsaydı hesabını.Siz tayin işlerinde bile siyasi kosturuyorsunuz işe girme işlerinde kim bilir neler yapmis olabilirsiniz diye düşünmeden de edemiyor insan?Bilmem ne demek istediğimi anlamissinizdir umarım.

Sizin gibiler olduğu sürece zaten bu düzen böyle devam eder hiç umudum yok duzeleceginden de.Evet bu durum beni rahatsız ediyor kaç belediyeye kendi aldığım puanla giremedim neden kimsenin kul hakkına girmeden kendi emegimle atanayim diye .Araya sokulan siyasiler sayesinde bizim yerimize daha düşük puanlar girdi bizim basvurularimiz bile gözükmedi.Atanan arkadaşta biliyordu heralde atanmadan önce gidemeyecegini buna göre yapsaydı hesabını.Siz tayin işlerinde bile siyasi kosturuyorsunuz işe girme işlerinde kim bilir neler yapmis olabilirsiniz diye düşünmeden de edemiyor insan?Bilmem ne demek istediğimi anlamissinizdir umarım.
boş konuşuyorsunuz ya. kadın kpss ile kendi hakkı ile atanmış, kurum değişikliğinin torpille hiç alakası yok. kimsenin hakkını yediği de yok. o kuruma geçmese oraya personel almayacaklar zaten. anlattığınız olayla bu olayın benzer en ufak bir yanı yok.

Yazdıklarımı iyi okuyunda öyle cevap yazın .Ben kpss ile atandım ve 13 yıldır aynı kurumda çalışıyorum.
Ben kendim bu işlere bulaşmadım ama zorunlu sebeplerden nakil olmak durumunda kalan birçok mesai arkadaşım bu şekilde başka kurumlara gitti. Atanmak ve sıfırdan bir işe başlamakla kurumlar arası nakil olmak aynı şey değil. Siz daha bunun ayrımını yapamıyorken boşuna kendinizi yormayın.

boş konuşuyorsunuz ya. kadın kpss ile kendi hakkı ile atanmış, kurum değişikliğinin torpille hiç alakası yok. kimsenin hakkını yediği de yok. o kuruma geçmese oraya personel almayacaklar zaten. anlattığınız olayla bu olayın benzer en ufak bir yanı yok.
Boş konusuyorsam neden cevap veriyorsunuz?Orada yazdıklarımı idrak bile edememissiniz .İyi günler size

Yazdıklarımı iyi okuyunda öyle cevap yazın .Ben kpss ile atandım ve 13 yıldır aynı kurumda çalışıyorum.
Ben kendim bu işlere bulaşmadım ama zorunlu sebeplerden nakil olmak durumunda kalan birçok mesai arkadaşım bu şekilde başka kurumlara gitti. Atanmak ve sıfırdan bir işe başlamakla kurumlar arası nakil olmak aynı şey değil. Siz daha bunun ayrımını yapamıyorken boşuna kendinizi yormayın.
Kendi hakkiyla giren kimseye tek bir kelime etmiyorum ve tebrik ediyorum.Ama en ufak bir şeyde bile siyasi peşinde koşup işini halletmeye çalışanların işe girme konusunda da bunu yapabilecegini düşünmeden edemiyorum dedim .Bu kısmı anlamadiniz galiba .Bu kısım üzerinden rahatsız olduğum konuyu yazdım .Ayrıca üyeye özellikle siyasi sokma demişler uyarmislar ama onlar hala siyasi peşinde bilmem anlatabildim mi size derdimi

Kendi hakkiyla giren kimseye tek bir kelime etmiyorum ve tebrik ediyorum.Ama en ufak bir şeyde bile siyasi peşinde koşup işini halletmeye çalışanların işe girme konusunda da bunu yapabilecegini düşünmeden edemiyorum dedim .Bu kısmı anlamadiniz galiba .Bu kısım üzerinden rahatsız olduğum konuyu yazdım .Ayrıca üyeye özellikle siyasi sokma demişler uyarmislar ama onlar hala siyasi peşinde bilmem anlatabildim mi size derdimi
"Sizin gibiler olduğu sürece zaten bu düzen böyle devam eder hiç umudum yok duzeleceginden de."buna diyen sizsiniz bana itamda bulunmuş oluyorsunuz ama ben kendi çabamla sınava girip tercih yapıp atanan biriyim. Bahse konu tüm arkadaşlarım aynı şekilde atanmış kişiler bizim dönemimizde sözlü sınav olayı yoktu zaten sınava gir, tercih yap, en yüksekten en düşüğe göre puan usulü tercih yaptığın kurumlardaki eğitim durumuna uygun olan boş kadrolara atanıyordun. O da puanın ve sıralaman yeterse.. Ben 4. tercihimde atandım 2 yıl özelde çalıştım farklı işlerde mesela.
Şuan zaten kurumlarda görevde yükselme sınavları yapılmıyor ve üst düzey kadrolara elden atama yapılıyor. Sözlü sınavlarda torpil devreye girebiliyor ve alım sayısı azaldı ve nakil içinde insanlar siyasi etmenleri devreye sokmaya mecbur bırakılıyor ki bazı kurumlarda tayin olayı yok mesela üniversiteler-belediyeler vs çakılı kadro oluyorsun tek seçenek becayiş ki bunu da çoğu kurum kabul etmiyor (karşılıklı iki memurun yer değiştirmesi kadroları uyumlu olacak) mecburen nakille gidiyor insanlar (onunda zaten gideceğin kurumda kendine uygun kadro bulması, kendi kurumundan muvafakat almak vs birçok zorlayıcı etkeni var) ve kurumlar yetişmiş personeli vermek istemiyor ama bu insanların aileleri eşleri var bazılarının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık sıkıntıları var zaten büyükşehirlerde geçim sıkıntısı ayrı dert. Siz atanamamış iseniz bu sizin şansızlığınız ama bu diğerlerinin suçu değil. Torpil her yerde her zaman vardı ,hep olacak ama konu sahibinin durumunda insanlar mecbur bırakılıyor bazı şeylere işin içine girince beni daha iyi anlayacaksınız .. Umarım sizde atanırsınız kısa sürede.

"Sizin gibiler olduğu sürece zaten bu düzen böyle devam eder hiç umudum yok duzeleceginden de."buna diyen sizsiniz bana itamda bulunmuş oluyorsunuz ama ben kendi çabamla sınava girip tercih yapıp atanan biriyim. Bahse konu tüm arkadaşlarım aynı şekilde atanmış kişiler bizim dönemimizde sözlü sınav olayı yoktu zaten sınava gir, tercih yap, en yüksekten en düşüğe göre puan usulü tercih yaptığın kurumlardaki eğitim durumuna uygun olan boş kadrolara atanıyordun. O da puanın ve sıralaman yeterse.. Ben 4. tercihimde atandım 2 yıl özelde çalıştım farklı işlerde mesela.
Şuan zaten kurumlarda görevde yükselme sınavları yapılmıyor ve üst düzey kadrolara elden atama yapılıyor. Sözlü sınavlarda torpil devreye girebiliyor ve alım sayısı azaldı ve nakil içinde insanlar siyasi etmenleri devreye sokmaya mecbur bırakılıyor ki bazı kurumlarda tayin olayı yok mesela üniversiteler-belediyeler vs çakılı kadro oluyorsun tek seçenek becayiş ki bunu da çoğu kurum kabul etmiyor (karşılıklı iki memurun yer değiştirmesi kadroları uyumlu olacak) mecburen nakille gidiyor insanlar (onunda zaten gideceğin kurumda kendine uygun kadro bulması, kendi kurumundan muvafakat almak vs birçok zorlayıcı etkeni var) ve kurumlar yetişmiş personeli vermek istemiyor ama bu insanların aileleri eşleri var bazılarının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık sıkıntıları var zaten büyükşehirlerde geçim sıkıntısı ayrı dert. Siz atanamamış iseniz bu sizin şansızlığınız ama bu diğerlerinin suçu değil. Torpil her yerde her zaman vardı ,hep olacak ama konu sahibinin durumunda insanlar mecbur bırakılıyor bazı şeylere işin içine girince beni daha iyi anlayacaksınız .. Umarım sizde atanırsınız kısa sürede.
İşte hala torpil olacak diyorsunuz hanımefendi ve üyeye siyasi sokun araya diye akıl veriyorsunuz sizin gibileri bu yüzden dedim bunu belirteyim .Çok hakkım yenildi sözlü mülakat torpil olayından kaç yerden gözü yaşlı döndüm.Bir lisans yetmedi ikinci lisansi bitiriyorum sırf birilerinin hakkına girmeden kendi emegimle atanayim diye.85-90 puan alıp atanamamayi kimseye yaşatmasın Rabbim .O yüzden torpilin t sinden nefret ediyorum .Benim hassasiyetimi umarım anlamışsınızdır .Evlenmek falan hayal kaldı bizim hayatimizda bunu da yazayım öyle işte .Daha fazla konuyu sabote etmek istemiyorum.Herkes gönlünün ekmeğini yesin inşallah .İyi günler

İşte hala torpil olacak diyorsunuz hanımefendi ve üyeye siyasi sokun araya diye akıl veriyorsunuz sizin gibileri bu yüzden dedim bunu belirteyim .Çok hakkım yenildi sözlü mülakat torpil olayından kaç yerden gözü yaşlı döndüm.Bir lisans yetmedi ikinci lisansi bitiriyorum sırf birilerinin hakkına girmeden kendi emegimle atanayim diye.85-90 puan alıp atanamamayi kimseye yaşatmasın Rabbim .O yüzden torpilin t sinden nefret ediyorum .Benim hassasiyetimi umarım anlamışsınızdır .Evlenmek falan hayal kaldı bizim hayatimizda bunu da yazayım öyle işte .Daha fazla konuyu sabote etmek istemiyorum.Herkes gönlünün ekmeğini yesin inşallah .İyi günler

Belediyede nakil olayı bambaşka ama, torpil değil ses duyurma ulaşma yolu gibi işin içinde şahit olmadığınız surece anlayamazsınız.
Gideceği belediyede köşedeki bakkal ile de kapı çalabilir yada Cumhurbaşkanı söylese ikna eder olmaz der. 1 kişinin ağzına aklına fikrine bırakılmış bir olay, ztn kolay kolay merkezi atama almaz. Aldığı personeli tanımak ister beklentisi olur.
Torpil diye kızıyorsunuz ama diyorum ya en tepeye hayır dese itiraz edecekleri bir durum yok sadece beklentisi uyarsa verilir - alınır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X