11 aylık bebeğimin uyku problemi :((

ys_gll

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Mart 2014
22
3
Merhaba kızlar, bebeğim şu anda 11 aylık.40'ı çıkana uyku konusunda hiçbir sıkıntısı yoktu ancak daha sonra gaz sancıları ve ağlama nöbetleri başladı.Ben de bu dönemde yeter ki uyusun diye yatağında sallayarak uyutmaya alıştırdım.9 aylık olana kadar bu şekilde devam ettik.Ancak bebeğim genellikle uykuya geçiş sırasında ağlama krizlerine giriyordu.Ben de gözümü karartıp tracy hogg yöntemiyle bebeğimi kendi kendine uyumayı öğretmeye karar verdim.İki hafta sonunda gündüz uykularında ağlama süreci kısaldı gece de ağlamadan kendi kendine uyumayı öğrendi ama bu öğrenme sürecinde o da ben de zorlandık.Tam herşey düzeldi derken iki hafta sonra hasta oldu ve bütün düzen bozuldu.Sürekli beni emmek istedi onu ağlatmamak için ben de emzirerek uyutmaya başladım çünkü artık ağlamaktan sesi kısılmıstı.Şimdi yine gece sık sık kalkmaya ve ağlama nöbetlerine başladı artık ne yapacağımı şaşırdım.O kadar çile çektikten sonra bir hastalıkla düzen bozuldu.Şimdi tekrar uğraşsam ilerde yine mi başa döneceğiz?Psikolojim bozuldu resmen.Çocuk yatağını gördüğü anda ağlama krizlerine giriyor.Uykusuzluktan gözleri kıpkırmızı kalsa da kesinlikle uyumak istemiyor.Banyo, ninni, rutinler her yolu deniyorum.Uyku saatleri kabusumuz oldu(Bu konuda benzer şeyler yaşayıp çözüm önerisi olan var mı??

kızım 3 gündüz uykusu uyuduğu zamanlarda saat 5 te 3. uykusunu uyuyordu. sonra bu uykuya çok direnmeye başladı. daha odasına girerken ağlıyordu. bu uyku geciktiği için aynı sorunu akşam uykusunda da yaşıyorduk. biz saat 5 teki uykuyu kaldırarak çözüm bulduk. akşam uykusu kendiliğinden düzeldi. uyku rutinlerimiz var. tracy i ve uyku eğitimi ile ilgili bir çok yazıyı okudum. sadece uyku rutinlerini uyguladım. bazen emzirerek bazen kucağımda uyuttum. benim kızım uyku eğitimine pek uygun olmadığı için denemedim. bir de kolik derdimiz vardı. kolikten geçtikten sonra uyku stresine sokmak istemedim. uyku eğitimi verenleri takdir ediyorum. benim kızım da bu aralar kendi kendine uyumaya başladı.
bazen herşeyi uygulamak mümkün olmuyor. bizim her günümüz aynı olmadığı gibi bebeklerin de keyfi her zaman aynı değil. gündüz uykularını azaltıp, uykusu gelene kadar odasında oyun oynamanızı tavsiye ediyorum. eğlendirin, güldürün, suyla oynatın biraz moraliniz düzelsin ikinizin de.
bizi haberdar edin gelişmelerden​

Dediğiniz gibi öğleden sonra uykusunu kaldırdım.2 gibi uyutuyorum bazen 3 bazen 4 gibi uyanıyor sonra akşam 8 civarında uyutuyorum.Böyle daha iyi oldu, uykudan önce en fazla 5 dk bağırıyor sonra uyuyor bazen yatağına yanına uzanıyorum sakinleştirmek için daha kolay uyuyor.Geceleri de iki kere kalkmaya başladı, emzirip uyutuyorum.Belki daha önce uyku eğitimi verdiğimden bu defa daha kolay uyum sağladı ama düzeldi diye sevinmeye korkuyorum çünkü birden huy değiştirebiliyor.İnşallah böyle devam eder bundan sonraki hedefim gece emmelerini kaldırmak.Doktorumuz gece emzirmememi söyledi ama şimdilik emzirmediğimde çok bağırıyor ve ağlıyor şu uyku düzeni iyice oturursa emmesini azaltmaya çalışacağım.Öneriniz için teşekkürler.

Bir de bizim odamızda uyuyordu odasını ayırdım bunun da olumlu etkisi oldu diye düşünüyorum.

:) çok sevindim umarım hep böyle devam eder. ara sıra bozulur gibi olursa moralinizi bozmayın bence tekrar normake döner. biz haftasonları yaşıyoruz bunu hepimiz evdeyken uyku düzeni değişiyor, haftaiçi normale dönüyor tekrar.

bizim gece emmeleri kendiliğinden bitti. akşam yemeğinde genellikle sorun olmuyor ama yemeğini yemezse muhallebi yedirip aç yatırmıyorum. muhallebiye 1 yaşına kadar şeker koymadım. şimdi az şekerli yapıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…