10 Aylık Bebek Gelişimi

FraRabia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2022
244
376
29
Merhaba

10 aylık oğlum var. Sadece 2-3 tane çıngırakla oynuyor onun dışındaki oyuncakları kediler gibi elleriyle itiyor.

Hikayemizi şöyle anlatayım günde 15-20 dakika da olsa kırmızı balık videosuna maruz kaldı.

Kaba ve ince motor gelişimlerini araştırdım biraz

Kaba motor gelişimi yerinde dönme, emekleme vs hep zamanında oldu. Son 1 aydır sıralamaya dahi başladı. Hatta bu aralar tutunduğu yerden kendini bırakıyor 3-4 saniye ayakta duruyor.

İnce motor gelişimiyse onu bilemiyorum ama sehpanın üzerinden birşey atınca arkasından bakıyor, ya da dönen tekerleği dikkatli şekilde inceliyor. Mesela koltukta telefon oluyor ona baya baya uzanıp eline alıyor ağzına götürüyor.

Bu sabahtan itibaren video ve televizyonu tamamen hayatından çıkarttım.

Bunlara ek bir de yemek sorunumuz var katı gıdayı tamamen reddediyor. 6. aydan itibaren denemediğim yöntem kalmadı kaşık gördüğü zaman elleriyle yüzünü gözünü ovuşturup duruyor.

Ancak bir şeyleri tutma , kavrama veya alıp ağzına götürme isteği asla yok belli başlı bir kaç tane oyuncağı var onlarla çok güzel oynayıp kavrıyor ancak genel olarak sadece kedi gibi iteleyerek oynuyor.

Bu konu hakkında fikriniz varsa değerlendirmek isterim. Şimdiden teşekkürler iyi pazarlar

Merhaba, anlattiginiz 10 aylik bir bebek icin biraz ilginc geldi. Genel olarak nesnelere uzanma, eline alma ve agzina sokma istegi yok mu diyorsunuz? Ama telefona uzanip agzina aldigini soylemissiniz. Belli dokulardaki nesnelere mi dokunmak istemiyor acaba?

Iletisim becerileri nasil? ma-ma, de-de gibi sesler cikarmaya basladi mi? Sizi taklit ediyor mu? Alkis, bay bay vs. bunlari yapiyor mu?

Evet mama , meme, da, de sesleri çıkarıyor . Elleriyle bir şeyleri kavrayıp oynamayı sevmiyor . Belli bir takım şeyleri alıyor mesela ( telefon, bir iki tane çıngırak, anahtar) vs

Evet mama , meme, da, de sesleri çıkarıyor . Elleriyle bir şeyleri kavrayıp oynamayı sevmiyor . Belli bir takım şeyleri alıyor mesela ( telefon, bir iki tane çıngırak, anahtar) vs
Anladim. 10 aylik bir bebegin bir seyleri kavrayip oynamayi sevmemesi karakter ozelligi olamaz, yani norm disi bir sey var bu durumda. Bana duyu hassasiyeti var gibi geldi. Ek gidaya da gecmekte zorlandiginizi soylemissiniz. Bir ergoterapiste danismanizi oneririm.

Anladım çok teşekkür ederim.. araştırayım bu hafta içi götüreyim..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…