zayıflama makarnası :))

saref

Guru
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2009
652
16
Arkadaşlar geçen kanal 7 de serdemin programındaki güzellik ve bitki uzmanı olan kadın şems aslan bi tarif verdi ZAYIFLAMA MAKARNASI :)))

( ayrıca kolestrol düşürücü ve detoks etkiside yapıyomuş )

malzemeler :

2 demet maydonoz
2 demet kereviz yaprağı
2 demet semizotu ( bu isteğe göreymiş.şems aslan seviyomuş o yüzden koyuyomuş )
2 demet dereotu

yapılışı :

bütün bu malzemeleri iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağıyla suyunu iyice sıkıyoruz.

sonra bu suyu geniş bir kaba alıp aldığı kadar un koyuyoruz ( ama kesinlikle beyaz un olmayacakmış.çavdar unu veya siyah un ikisi aynı olabilir arkadaşlar bilmiyorum valla :KK17: )

1 tane yumurta
2 yemek kaşığı yoğurt ve çok az tuz koyuyoruz .

sonra iyice yoğuruyoruz bildiğimiz hamur olacak.5-10 dk beklettikten sonra açıyoruz hamuru .
açtıktan sonra yuvarlıyoruz rulo gibi ama çok sıkı değil. sonra ince ince kesiyoruz erişte gibi makarna şeklinde olacak .

sonra onu bir tülbentin üzerine yayıp siyah un serpiyoruz üzerine.

kuruduktan sonra haftada 1 defa sarmısaklı yoğurtla yiyoruzz :KK8:

şems aslan zayıflamaya birebir dedi. hatta sofya lorende bu makarnadan yiyomuş ..

işte bu kadannnnn :KK16:

Ben makarnayı çook severim, değişik soslarla yemeyi özellikle. Şuan diyette olduğum için arada sırada bol domates soslu kepekli makarna yapıp yiyodum ama bunu da denicem mutlaka:) Umarım lezzetli olur.

Ben makarnayı çook severim, değişik soslarla yemeyi özellikle. Şuan diyette olduğum için arada sırada bol domates soslu kepekli makarna yapıp yiyodum ama bunu da denicem mutlaka:) Umarım lezzetli olur.

aslında makarnanın kalorisi yok diye biliyorum ben.haşlanmış makarnanın yani ..
ama sos ve yağla kavurduğun zaman çok kalorisi oluyomuş.

ama nettede böyle bir yazı gördüm burada paylaşayım dedim :)

Dilara Koçak’ın “Makarnadan korkmayın!” başlıklı bir dergi makalesinden aynen alıyorum:

1 porsiyon makarna ne demektir?

Kuru makarnanın 500 gramlık bir paketi pişirildiğinde, süzüldükten sonra 1000-1250 grama ulaşır. Bu miktardaki makarna, 250-350 gram ağırlığında, 4 porsiyon olarak servis yapılabilir. Ancak kilo kontrolü için 5 porsiyona da bölünebilir.

1 porsiyon makarna bir öğün için doyurucudur ve tok tutar. Önemli olan sos seçiminizdir. Makarnanın kalorisi üzerine eklenen sostan etkilenir.

1 porsiyon sade makarna (Çeyrek paket-125 gram çiğ-280 gram pişmiş) : 450 kkal

Eğer siz buna ilave sos olarak;

- 200 gram light yoğurt eklerseniz: 546 kkal
- 2 dilim az yağlı peynir eklerseniz: 546 kkal
- Sebze eklerseniz: 530 kkal
- Light ton balığı eklerseniz: 570 kkal
- Napoliten sos eklerseniz: 623 kkal
- Bolognez sos eklerseniz: 673 kkal
- Kremalı mantar sos eklerseniz: 723 kkal

almış olursunuz.

Makarna şişmanlatmıyormuş

Toplumda, makarnanın şişmanlattığı ve besin değerinin düşük olduğu şeklinde yanlış ve eksik bilgiler bulunduğu, bilinenlerin aksine makarnanın kalori ve yağ oranının çok düşük olduğu bildirildi. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Genel Sekre...

Toplumda, makarnanın şişmanlattığı ve besin değerinin düşük olduğu şeklinde yanlış ve eksik bilgiler bulunduğu, bilinenlerin aksine makarnanın kalori ve yağ oranının çok düşük olduğu bildirildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Ergin Erzurumlu, yaptığı açıklamada, makarnanın, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin ve yararlı bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Makarnanın A, B1, B2 vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein yönünden de çok zengin bir gıda olduğunu belirten Erzurumlu, makarnadaki yağ ve sodyum oranının da çok düşük olduğunu ve kolesterol riskinin bulunmadığını vurguladı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın 1991 yılında yayımladığı raporda yer alan "Sağlıklı Beslenme Piramidi"nin, günlük beslenmede çok az alınması gereken besinlerle, her gün birkaç kez alınması gereken besinleri gösterdiğini ifade eden Erzurumlu, rapora göre makarnanın, sağlıklı beslenmenin en temel unsurlarından birisi olduğunu ve piramitte, en çok kullanılması gereken besinler arasında gösterildiğini anlattı.

Makarnanın, kompleks karbonhidratlar grubundan olduğunu ve metabolizmada çabucak parçalanarak, hemen enerjiye dönüştüğünü dile getiren Erzurumlu, makarnanın bu nedenle kolay ve hızla hazmedilen bir besin olduğunu belirtti.

İtalyanların daha şişman olamsı gerekirdi

Makarnanın kalori ve yağ oranının çok düşük olduğunu ifade eden Erzurumlu, şunları kaydetti:

"Toplumumuzda, şişmanlara ’makarnacı’ denilir... Çünkü ülkemizde ’makarna şişmanlatır’ şeklinde yanlış bir inanış var. Oysa makarna şişmanlatmaz. Öyle olsaydı kişi başı makarna tüketimi bizimkinden 5-6 kat fazla olan İtalyanların bizden daha şişman olması gerekirdi, ama değiller. Genel kanının aksine, şişmanlatma riski yoktur. Şişmanlatan makarna değil, içine konulan yağ ve kalorisi yüksek soslar. Makarnanın içinde şişmanlatıcı unsurlar bulunmaz. Formuna dikkat eden herkes, hafif bir sosla yapılmış makarnayı gönül rahatlığıyla yiyebilir. Makarna hem çok doyurucudur hem de vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Acil enerji ihtiyacı duyan bir karşılaşmaya ya da gösteriye hazırlanan sporcular, sanatçılar, yani fiziksel güç gerektiren işlerle uğraşan herkes için makarna, özellikle tercih edilen bir temel besindir."

X