yurtdışı balayı ve kızlık soyadı sorunsalı

benben00

Guru
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2012
2.625
5.065
arkadaşlar merhaba lafı uzatmadan sorunumu anlatmak istiyorum.haziranda dugünüm var yurtdışında balayı düşünüyoruz pasaport başvurusu için harcı yatırdım randevuya gittim bu arada memura evlilik durumunda hem evli/bekar hanesinin değişmesi hemde 2.soyadının işlenmesi için yeni pasaport mu çıkarttırmam gerekiyor yoksa şerh mi düşüyorsunuz dedim oda artık pasaportların çipli olduğunu şerh düşülmediğini defterin değişmesi gerektiğini söyledi.o zaman 2ay sonra al pasaportunu tekrar 72tl defter ücreti ödemek zorunda kalırsın dedi.hadi ücret ödeyip defter değiştirmek mühim değilde ben düğünün ertesi günü(nikah düğünde kıyılacak) balayına gitmeyi düşünüyorum bu halde ne nüfus cüzdanım ne pasapartum değişmemiş olacak.yanımızda evlilik cüzdanı olsada mı yurtdışıa çıkamayız dedim hayır çıkamazsınız dedi ama bana pek inandırıcı gelmedi çok saçma buldum bu durumu.sonuçta nikahını düğünde yapan hiç kimse ertesi gün balayına çıkamıyor mu?yurtdışına balayına giden arkadaşlardan yardım bekliyorum:KK43:

Canımcım merhabaaa :)))

Bende fikrimi yazayım görmüşken paylaşımını,
Sorun olmaz çünkü nikahın kıyılınca hemen işleme geçmiyor yani kayda geçmesi zaman alıyor hatta 1 haftayı bulabiliyorda geçiyoda, yoğunsa hadi bilemedin 1-2 gün içinde resmi kayıtlara geçiyo evli olduğun.. hatta benim nikahım 6 eylül düğünüm 12 eylül olmasına rağmen düğün ertesi nüfus idaresine gittik evliliğiniz görünmüyor dediler düşün.
Benim öyle olmuştu balayında hatta evlilik cüzdanımızı vermiştik otele kayıtla tutması için ama yurtdışına çıkacaksın ve havaalanında sen eski kimliğin ve eski pasaportunla çıkış yapabilirsin.. kayıtlarda o şekilde olacak çünkü biletinde pasaportunda bakıcaklar geçiceksin.
ama dediği gibi ikinci kez defter çıkaracaksın artık öyle benimde süresi doldu uzatma yok yenisini çıkartmam gerekiyor.
Bence nikahınızı erken kıyın sorun olmaması için kafan rahat olur en azından işlemlerini halledersin rahatça

Canımcım merhabaaa :)))

Bende fikrimi yazayım görmüşken paylaşımını,
Sorun olmaz çünkü nikahın kıyılınca hemen işleme geçmiyor yani kayda geçmesi zaman alıyor hatta 1 haftayı bulabiliyorda geçiyoda, yoğunsa hadi bilemedin 1-2 gün içinde resmi kayıtlara geçiyo evli olduğun.. hatta benim nikahım 6 eylül düğünüm 12 eylül olmasına rağmen düğün ertesi nüfus idaresine gittik evliliğiniz görünmüyor dediler düşün.
Benim öyle olmuştu balayında hatta evlilik cüzdanımızı vermiştik otele kayıtla tutması için ama yurtdışına çıkacaksın ve havaalanında sen eski kimliğin ve eski pasaportunla çıkış yapabilirsin.. kayıtlarda o şekilde olacak çünkü biletinde pasaportunda bakıcaklar geçiceksin.
ama dediği gibi ikinci kez defter çıkaracaksın artık öyle benimde süresi doldu uzatma yok yenisini çıkartmam gerekiyor.
Bence nikahınızı erken kıyın sorun olmaması için kafan rahat olur en azından işlemlerini halledersin rahatça

nikahımızda düğünde olsun istiyoruz canım ya bencede sorun olmaz gibi ama bakalım bide tur şirketlerine soracağız.teşekkür ederim cevabın için:)

canım merhaba enimde nikahım düğünümde olucak ve balayına parise gidicez. Biz turumuzu alırken ordaki görevliye sorduk hiç bir sıkıntı olmaz evlilik cüzdanınız yanınızda olsun dedi. bende işin açıgı korkuyorujm sorun cıkarsa diye düğünüm mayısta henüz pasaportumu çıkartmadım :KK43:

canım merhaba enimde nikahım düğünümde olucak ve balayına parise gidicez. Biz turumuzu alırken ordaki görevliye sorduk hiç bir sıkıntı olmaz evlilik cüzdanınız yanınızda olsun dedi. bende işin açıgı korkuyorujm sorun cıkarsa diye düğünüm mayısta henüz pasaportumu çıkartmadım :KK43:

ya araştırıyoruz bizde işte bu arada düğünüm mayısta demişsin geç kalmamış mısın biraz çünkü parise vizede gerekiyor daha vize başrusu yapmanız gerekecek kimi turlarda da rezevasyonlar dolmuş ya

arkadaşlar ben anlamadım da :KK43:( ben sıfırdan pasaport çıkartıcam ilk defa ve bir hafta içinde çıkarmak istiyorum ama balayı eylülde yani pasaport geçerli olmayacak mı :KK43:( ayrıca yurt dışı oteli evlilik cüzdanına bakıp otele almayabilir mi bazıları almaz diyorda :KK43:(??? lütfen bilgi verinn ....

ya araştırıyoruz bizde işte bu arada düğünüm mayısta demişsin geç kalmamış mısın biraz çünkü parise vizede gerekiyor daha vize başrusu yapmanız gerekecek kimi turlarda da rezevasyonlar dolmuş ya

mrb canım biraz geç oldu kusura bakma biz tur şirketiyle anlaştık o bize nisan ortasında belgelerini hazırla dedi. biz belgeleri hazırlayıp tur şirketine vericez o vize işini halledicek. sadece imza için ankaraya gidicez. pasaportuda nisan başında çıkarıcam. tur şirketleri seni her konuda yönlendiriyo

arkadaşlar ben anlamadım da :KK43:( ben sıfırdan pasaport çıkartıcam ilk defa ve bir hafta içinde çıkarmak istiyorum ama balayı eylülde yani pasaport geçerli olmayacak mı :KK43:( ayrıca yurt dışı oteli evlilik cüzdanına bakıp otele almayabilir mi bazıları almaz diyorda :KK43:(??? lütfen bilgi verinn ....

Yurtdışı otelleri Müslüman ülkeler hariç Türkiye'dekiler gibi evlilik cüzdanı sormaz kültürlerine aykırı bir kere. Kıztık soyadınız yazan pasaportla da balayına çıkabilirsiniz henüz evliliğiniz kayıtlara geçmemiş oluyor.

Benimde aynı dertten sorunum var paris e gitmeyi düşünüyoruz, düğün ertesi günü. Buraya yazan arkadaşlardan giden ve sorun yaşayan varmıdır, soy adından dolayı ?

hiç sorun çıkmıyor biz balayından geldikten sonra nüfusumuzu yeniletmiştik :)

Kızlar bende aynı dertten muzdaribim. Eşimle erken rezervasyon olarak Roma’ya uçak biletlerimizi aldık ama kızlık soyadımla:KK43: Ekim ayında gideceğiz ve nikahı bu hafta yaptık. Eşimin soyadını kullanacağım ve pasaport yeni soyadımla olacak sanırım mecburen. Bilette değişiklik yapmıyorlar. Sorun olmaz dediler ama garantide veremiyorlar. Ne yapsam bilemiyorum:KK43:

Pek sorun olmayacak. Ben de sizin gibi aynı sıkıntıları çektim, düşündüm bir türlü anlam veremedim. İnsan sonuçta o kadar rezervasyon yaptırıyor, para ödüyor. Düşünsenize sizi çıkarmayacaklar :) Şimdi şöyle oluyor. Düğünde nikah kıyılınca siz sadece evli oluyorsunuz ve hala kızlık nüfus cüzdanınızı kullanıyorsunuz. PAsaportu da kızlık soyadınızla çıkardığınız için elinizde de hala kendi nüfus cüzdanı oluyor. BU durumda da tezat bir şey oluşmuyor. Ki zaten yurt dışında sizin nüfus cüzdanınızın bir değeri yok önemli olan pasaportunuz. Aynı soyadı taşıyıp taşımamanız da hiç önemli olmuyor. Dış ülkelerde evli olmadıkça aynı odada kalamazsınız gibi bir sorun yaratmıyorlar çünkü Türkiye gibi değil. Soran olursa da evlilik cüzdanını çıkarırsınız olur biter :) Daha sonra ülkeye dönünce nüfus kağıdınızı değiştirirsiniz :)

nikahım düğünümde olduğu için ve sırf soyad falan nolur nolmaz diye yurtdışına gidemedim.düğünümde nnikah kıydırmaktanda vazgeçmedim :)

benimde nikahım düğün günü olacak ve düğünden 3-4 gün sonra yurtdışına çıkacağız.
tur şirketi görevlisi balayından dönünce soyadınızı değiştrirseniz sorun olmaz dedi.
böyle bi durum yaşayan , bilen-duyan var mı?

X