Yenidoğan bebek ne zaman yıkanır?

Göbek bağı düşene kadar yıkanmaması tavsiye ediliyor
siz nasıl yaptınız?
Hastahaneden çıktıktan sonra 1 gün bekledim sonra yıkadım vücudundaki doğduğu sıvı katılaşıyor ilk banyosu önemli rahatlaması açısından ben göbek kordonuna gazlı bez kapattım bir şey yapıştırmadan zaten fileyle yıkadık dikkat ettim o gece çok rahat uyudu

siz nasıl yaptınız?
Kim tavsiye ediyormuş onu ya
İlk banyosunu doğunca hastanede yaptı, taburcu olduğumuz gün eve gelince yıkadım pakladım hastane mikrobu gitti sonra da hergün yada gün aşırı yıkadım, 10 yaşında şuan 10 yıldır hergün yıkanıyor
Kakasını çişini altına yapıyor hergün altını yıkamanız havalandırmanız gerekiyor zaten, onun dışında yetişkin gibi kirlenmiyor hergün şampuan kullanmadan şöyle bir suyun altında masaj yapmanız bebek için inanılmaz faydalı. Spor yapmış oluyor, serpiliyor, kasları gelişiyor, bağırsakları kan dolaşımı hareketleniyor, stresini atıyor,gevşiyor, mikroplardan arınıyor…..daha sayayım mı?
Saç kurutma makinesini düşük ısıda düşük ayarda tutarak banyo sonrası bir dakika göbeğine tutmanız arada boşta olan elinizle hava akımını kontrol ederek göbeğini kurutmanız yeterli

siz nasıl yaptınız?
bize de göbek bağı düşene kadar yıkamamayı tavsiye ettiler. göbeğin iyice kuruyacağından eminseniz yıkayın gibi bir yaklaşım var o yüzden riske atmıyorlar bildiğim kadarıyla. bizim göbek bağı düştü ertesi gün yıkadık diye aklımda kalmış.

23 günlükken yıkadım, göbeğindeki kanlı görüntü tamamen gidip iyice kapanana kadar bekledim

İlk banyosunu doğunca hastanede yaptı, taburcu olduğumuz gün eve gelince yıkadım pakladım hastane mikrobu gitti sonra da hergün yada gün aşırı yıkadım, 10 yaşında şuan 10 yıldır hergün yıkanıyor
Kakasını çişini altına yapıyor hergün altını yıkamanız havalandırmanız gerekiyor zaten, onun dışında yetişkin gibi kirlenmiyor hergün şampuan kullanmadan şöyle bir suyun altında masaj yapmanız bebek için inanılmaz faydalı. Spor yapmış oluyor, serpiliyor, kasları gelişiyor, bağırsakları kan dolaşımı hareketleniyor, stresini atıyor,gevşiyor, mikroplardan arınıyor…..daha sayayım mı?
Saç kurutma makinesini düşük ısıda düşük ayarda tutarak banyo sonrası bir dakika göbeğine tutmanız arada boşta olan elinizle hava akımını kontrol ederek göbeğini kurutmanız yeterli
ilk bebek olduğu için kurutabilir miyim endişesi var

ilk bebek olduğu için kurutabilir miyim endişesi var
Saç kurutma makinesini çalıştırıp önüne elinizi getirin bebeğin göbeğine doğru tutun 40cm mesafeden oldu bitti
Ben hiç böyle kurutmadım kendinize güvenmiyorsunuz diye tavsiye edilen metodu söyledim
Ben yıkadım tüm vücudunu kuruladım giydirmeden önce ekstra yumuşacık bir bezle yada gazlı bezle göbeğinin heryerini sildim

Artık oyle tembihliyo doktorlar moruk.

Ben 2 gün küvozde yattı eve gelince yıkadım. Çünkü doğar doğmaz bana vermemişlerdi ve çok ellenmişti. Sonra iki günde bir yıkamaya devam ettim. Göbek 4. Gün düştü. Günde bir kere sıkmak için bi sprey vermişlerdi bana.

Bence kesinlikle yıkanmaz diye bi şey yok. Ama kuruması da lazım o kordonun ancak öyle düşer. Duruma göre karar vermek lazım.

o zamana kadar bezle mi sildiniz
Bütün vücudunu silmedim hiçbi zaman, sabah uyandığında yüzünü ellerini boynunu ıslak pamukla temizledim her gün, poposunu da her altını açtığımızda ıslak pamuklarla sildim ıslak bez kullanmadım hiç, onun dışında banyo yapana kadar vücudunu silmedim zaten tertemizler 😊

siz nasıl yaptınız?
Hastaneden geldikden sonra 40 ı çıkana dek her gün yada gün aşırı yıkadık. Göbek bağını steril spreylerinden sikip gazlı bezle kuruladim içinden çıkıyor bezleri zaten. 4 günde düştü göbek bağı.
Bebek bu bir tarafı kaşınır anlatamaz rahat rahat yıkanıp yaglaninca mis gibi olur.

Göbek bagi 10 günde düstü, 15. gün yikadik. Bu arada dogumdaki o bebegi saran sivi bağışıklık sistemi için iyi . 10 sene önceki bilgileri gelip burda satmayın M Minaredenatbeni
Bebeğin üzerindeki sıvı pis yada bebek için kötü zararlı mı dedim ben
Şampuanla sabunla ovalaya ovalaya keseleye çitileye yıkayın o tabakayı arındırın mı dedim
Yoksa sadece su yeterli bebekler zaten kirlenmiyor mu dedim
Anlamada okumada engeliniz var gibi davranmanızın nedeni ne kelime kelime açık net yazmışım akıl fukarasına anlatır gibi tekrar ettiriyorsunuz nedir amacınız kendinizi böyle göstermekten ne zevk alıyorsunuz
Oğlumdan örnek vermem 10 yıldır başka bebek büyütmediğim başka doktora danışmadığım anlamına gelmiyor
benim verdiğim tavsiye bu, siz dilediğinizi verin, size ne benim verdiğim bilgiden
Artık oyle tembihliyo doktorlar moruk.
Ben hiç bu tavsiyeyi veren bir doktora denk gelmedim. 10 sene önce de gelmedim, 10 yıl içinde de gelmedim, birkaç gün önce yenidoğan bakımıyla ilgili bir hekimle konuştum oda yıkamanın faydasından bahsetti, bebeğin ruhsal ve nörolojik gelişimi açısından faydalarını anlattı resmen hayran kaldım
Hakikaten göbeği düşene kadar aman yıkamayın düştükten sonrada 5-10 gün bekleyin yıkamayın mı diyorlar, hem de bunu diyen doktor öyle mi
En son bunu savunan kişi rahmetli babaannemdi, kırkından önce yıkanırsa ölür sanıyordu filan

Maalesef sizin bebeğinizi hastanede yıkayarak o verniksten faydalanmasına engel olmuşlar. Bu yapılan doğru değil. Hastanede yıkanmaz silinir sadece. Göbek bağı düşene kadar da yıkanmaz.
Ayrıca saç kurutma tutmak ne demek korkunç! Nasıl bir radyasyon var onda.
Ve ayrıca yenidoğan bebek pis değildir. Büyüdükten sonrayı sormuyorlar. Göbek bağı düşünce her gün suyla, haftada 1 de şampuanla yıkanır. Siz bu bilgileri kimden öğrenmişseniz çok talihsizlik olmuş.

Bebeğin üzerindeki sıvı pis yada bebek için kötü zararlı mı dedim ben
Şampuanla sabunla ovalaya ovalaya keseleye çitileye yıkayın o tabakayı arındırın mı dedim
Yoksa sadece su yeterli bebekler zaten kirlenmiyor mu dedim
Anlamada okumada engeliniz var gibi davranmanızın nedeni ne kelime kelime açık net yazmışım akıl fukarasına anlatır gibi tekrar ettiriyorsunuz nedir amacınız kendinizi böyle göstermekten ne zevk alıyorsunuz
Oğlumdan örnek vermem 10 yıldır başka bebek büyütmediğim başka doktora danışmadığım anlamına gelmiyor
benim verdiğim tavsiye bu, siz dilediğinizi verin, size ne benim verdiğim bilgiden

Ben hiç bu tavsiyeyi veren bir doktora denk gelmedim. 10 sene önce de gelmedim, 10 yıl içinde de gelmedim, birkaç gün önce yenidoğan bakımıyla ilgili bir hekimle konuştum oda yıkamanın faydasından bahsetti, bebeğin ruhsal ve nörolojik gelişimi açısından faydalarını anlattı resmen hayran kaldım
Hakikaten göbeği düşene kadar aman yıkamayın düştükten sonrada 5-10 gün bekleyin yıkamayın mı diyorlar, hem de bunu diyen doktor öyle mi
En son bunu savunan kişi rahmetli babaannemdi, kırkından önce yıkanırsa ölür sanıyordu filan
Vallahi de billahi de. Ben taburcu olurken sordum küvözde ilgilenen hemşireye artık yıkasam bi sey olmaz di mi verniks olayı diye o da iki gün bekledi yeter dedi. Bekle dese beklerdim. Gerçekten herkes bekledi. Tam uzman sayamasak da bu işin içinde olan biri duymak istediklerimi söyledi bana yani. Bence de bi kac gün beklenebilir ama 10 15 günler çok çok fazla çok çok. Zaten üşür mü korkusuyla az daha isilik olcaktı çocuum kii enn sarmayan şapka filan takmayan insan benimdir benimki bile buhranlardaydı. Iki günde bir yıkadım mis gibi rahatlar uyurdu.

Benim doktorum da göbeği düşene kadar yıkama dedi yıkamadım ben. Çeşme suyu ile yıkandığını düşünürsek mikrop kapma ihtimali çok yüksek

Maalesef sizin bebeğinizi hastanede yıkayarak o verniksten faydalanmasına engel olmuşlar. Bu yapılan doğru değil. Hastanede yıkanmaz silinir sadece. Göbek bağı düşene kadar da yıkanmaz.
Ve ayrıca yenidoğan bebek pis değildir. Büyüdükten sonrayı sormuyorlar. Göbek bağı düşünce her gün suyla, haftada 1 de şampuanla yıkanır. Siz bu bilgileri kimden öğrenmişseniz çok talihsizlik olmuş.
yooo bebeğimi hastanede yıkanması gereken bir durumu olduğu için yıkadılar cahil manyaklar oldukları için değil yada sizin kadar bilmedikleri için değil
Benim bebeğim hasta doğdu ve bu tavsiyeleri veren doktorların tamamı profesör, bebeğimin hayatını kurtaran insanlar ne yazık ömürlerini bebeklerin güvenliğine sağlığına adamış ölene dek kendilerini bu konuda geliştiren insanlar sizin kadar bilmiyor vay be
Sebep? Neden yıkanmaz? Bu doktorların profesörlerin bilmediği ama sizin bildiğiniz sebep ne de göbeği düşene kadar yıkanmıyor?
Odadaki annenin babanın elinden düşmeyen bebeğin burnuna kadar sokup fotoğraf video çektikleri telefonlar tabletler bilgisayarlar bebeğin oyuncağındaki piller beşiğin başındaki dönencenin pilleri bebeğin başucundaki kamera dijital saat çok zararsız ama yalnızca birkaç gün en fazla 30 saniye verilecek oda 40 cm den verilecek ılık hava korkunç öyle mi
Yenidoğan bebeğe pis diyen kim lütfen derhal gösterin yenidoğan bebek pistir hergün şampuanla ovuştura ovuştura yıkanmalıdır diyen kim?

Hastanede doğar doğmaz şöyle bir sudan geçirdiler. Kan vardı üzerinde sezeryanla doğdu çünkü. 2 gün hastanede kaldık Hatta gözlerini acamadi 2 gün bebeğim o beyaz tabaka kirpiklerini yapıştırmış kurudugundan. Yıkanınca gözleri açıldı .3 çocuğumuda doktor yıkamayın diye bişey söylemedi eve gelir gelmez yıkadım her gün ve gün aşırı 4-7gun arası göbek bağları düştü. Hiç bir zararı olmadı yikanmanin aksine uyandırmak da zorlanıyordum emzirmek için.

Vallahi de billahi de. Ben taburcu olurken sordum küvözde ilgilenen hemşireye artık yıkasam bi sey olmaz di mi verniks olayı diye o da iki gün bekledi yeter dedi. Bekle dese beklerdim. Gerçekten herkes bekledi. Tam uzman sayamasak da bu işin içinde olan biri duymak istediklerimi söyledi bana yani. Bence de bi kac gün beklenebilir ama 10 15 günler çok çok fazla çok çok. Zaten üşür mü korkusuyla az daha isilik olcaktı çocuum kii enn sarmayan şapka filan takmayan insan benimdir benimki bile buhranlardaydı. Iki günde bir yıkadım mis gibi rahatlar uyurdu.
Bezdim yemin ederim
Söylemediğini söyledin gibi lanse ediyorlar, özellikle uyardığının tam tersini söylemişsin gibi davranıyorlar
Anneanneme babaanneme sorarsan 40 gün su değmeyecek çocuğa hala bunu savunuyorlar bir de bana 10 yıl önceki bilgini satma diyorlar ya
Herkes doktordan çok biliyor

X