Yavru kedi, çok acil bakar mısınız

Esra

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
14.087
33.965
38
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce hiç kedi bakmadım, hiçbir tecrübem yok. Kızım sokaktan hasta olduğunu söylediği minicik bir kedi getirmiş, iki gözü iki çeşme ağlıyor.
Eve aldık şimdi, sabah veterinere götüreceğim. Ama şimdi ne yer ne içer bu hayvan. Çok halsiz, iki üç dakikada bir uyuyakalıyor. Anneleri yok, bir haftadır sokakta olduğunu söylüyor kızım. Bir kardeşi daha varmış o ölmüş. Bu da ölmesin diye perişan oldu.
biz bu yavruya sabaha kadar nasıl bakalım lütfen yardımcı olur musunuz.

Enjektörle ağzına süt damlatın, şu an yapabileceğiniz tek şey bu, veteriner beslenmesi için biberon ve mama verecektir

Arkadaşlar merhaba,
Daha önce hiç kedi bakmadım, hiçbir tecrübem yok. Kızım sokaktan hasta olduğunu söylediği minicik bir kedi getirmiş, iki gözü iki çeşme ağlıyor.
Eve aldık şimdi, sabah veterinere götüreceğim. Ama şimdi ne yer ne içer bu hayvan. Çok halsiz, iki üç dakikada bir uyuyakalıyor. Anneleri yok, bir haftadır sokakta olduğunu söylüyor kızım. Bir kardeşi daha varmış o ölmüş. Bu da ölmesin diye perişan oldu.
Evde sut varsa sütle başlayın. Acil.
Daha sonra kedi mamaları var marketlerde kediler pek reddetmiyor onu yedirin. Ama çok küçükse sütun içinde edebilirsiniz. Biraz büyünce
Et tavuk varsa baharatsiz onu da yerler.
Ekmek konusunda seçici davranıyorlar.
Simdilik benim aklıma bunlar geldi.
Kolay gelsin minnosa da geçmiş olsun

Arkadaşlar merhaba,
Çok küçükse onlar için özel toz mamalar var ondan temin etmeniz lazım. Bir de sıcak tutmanız lazım. anne sıcaklığını hissetmek ister şimdi. enjektör ile besleyebilirsiniz. Şöyle bir yazı da buldum

Yeni doğmuş kedi bakımına başlamadan önce mutlaka yavrunun vücut ısısını kontrol edin. Asla vücut ısısı düşük bir kediye sıvı ya da besin vermeyin. Yeni doğan kediler kendi vücut ısılarını koruyamaz ve anne kedinin onları ısıtmasına muhtaçtırlar. Yavru kediler annesiz kalmaktan ya da bir rahatsızlıktan dolayı vücut ısıları düşmüş olabilir. Bu yüzden öncelikle onları ısıtmalısınız ve daima sıcak kalmalarını sağlamalısınız. Bu sıcaklığı sağlamak için evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. Yavru kediye dokunarak vücut ısısını kontrol edin. Hatta patilerinin tüysüz kısımlarına ve kulaklarına dokunun. Eğer bu noktalar soğuk gibiyse onu bir battaniye ile ısıtın. Elinize bebekler için kullanılan termometrelerinden varsa bunlar ile kulaktan da ölçüm yapabilirsiniz. Yavru kedilerin ideal vücut ısıları 37-39 derecedir. Kediyi battaniye veya başka bir malzeme ile sararken nefes alacağı bir şekilde sarmaya dikkat edin.

Evde sut varsa sütle başlayın. Acil.
Daha sonra kedi mamaları var marketlerde kediler pek reddetmiyor onu yedirin.
Et tavuk varsa baharatsiz onu da yerler.
Ekmek konusunda seçici davranıyorlar.
Simdilik benim aklıma bunlar geldi.
Kolay gelsin minnosa da geçmiş olsun
Yavru kedilere süt verilmez

Direkt sütü sindirmeleri zor diye biliyorum ama bir arkadaşta demiş sulandırıp vermek iyi bir fikir olabilir.

Süt olmaz bebek maması varsa o olur

Yoğurt olur

Su içirin belki susuz da kalmıştır

Yaş mama da alabilirseniz enjektör ile deneyin onu da yiyorlar

Yemek yerse çişini de Yaptırmayı unutmayın internette videoları vardır

Kolay gelsin

.

Eklentiler

• 9129FB37-E2BE-4F2C-BFEC-44F1DDA81CAD.jpeg
    9129FB37-E2BE-4F2C-BFEC-44F1DDA81CAD.jpeg
    75,2 KB · Görüntüleme: 124
  • B39CFB24-A645-4699-9759-194E0849B1C0.jpeg
    B39CFB24-A645-4699-9759-194E0849B1C0.jpeg
    51,2 KB · Görüntüleme: 122
Süt öldürür sakın vermeyin yazıyor internette. Parazit ve ishal yapar yazıyor. Yanlış bir şey yapmak istemedim emin olmadan.
Şu an için açlıktan ölmesini engellemek önceliğiniz, arkadaşlardan birinin dediği gibi su süt karıştırıp deneyin, yarın veteriner yapacaklarınızı anlatır zaten

Süt öldürür sakın vermeyin yazıyor internette. Parazit ve ishal yapar yazıyor. Yanlış bir şey yapmak istemedim emin olmadan.
Mecbur kaldiginiz durumda yari yariya sulandirip verebilirsiniz. Direkt verirseniz ishal olur.
Keci sutu varsa daha iyi ama onu da bulmak zor.
Eger 10-15 gunlukse zaten veteriner size biberon ile ozel sut tozu verecektir. Ama 1 aylik falansa marketten yavru kedi yasmamasi alip bu gecelik verebilirsiniz.

Çok küçükse onlar için özel toz mamalar var ondan temin etmeniz lazım. Bir de sıcak tutmanız lazım. anne sıcaklığını hissetmek ister şimdi. enjektör ile besleyebilirsiniz. Şöyle bir yazı da buldum

Yeni doğmuş kedi bakımına başlamadan önce mutlaka yavrunun vücut ısısını kontrol edin. Asla vücut ısısı düşük bir kediye sıvı ya da besin vermeyin. Yeni doğan kediler kendi vücut ısılarını koruyamaz ve anne kedinin onları ısıtmasına muhtaçtırlar. Yavru kediler annesiz kalmaktan ya da bir rahatsızlıktan dolayı vücut ısıları düşmüş olabilir. Bu yüzden öncelikle onları ısıtmalısınız ve daima sıcak kalmalarını sağlamalısınız. Bu sıcaklığı sağlamak için evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. Yavru kediye dokunarak vücut ısısını kontrol edin. Hatta patilerinin tüysüz kısımlarına ve kulaklarına dokunun. Eğer bu noktalar soğuk gibiyse onu bir battaniye ile ısıtın. Elinize bebekler için kullanılan termometrelerinden varsa bunlar ile kulaktan da ölçüm yapabilirsiniz. Yavru kedilerin ideal vücut ısıları 37-39 derecedir. Kediyi battaniye veya başka bir malzeme ile sararken nefes alacağı bir şekilde sarmaya dikkat edin.
Battaniye serdik altına, üstüne de örtelim o zaman

sıvı kaybına uğramış olabilir veteriner serum falan veriyor. yani çok geç bir saat değil sabahı beklemeden götürebileceğiniz bir veteriner yok mu?
sütü su ile karıştırıp verebilirsiniz.

Tek tek cevap yazamıyorum arkdaşlar kusura bakmayın, hepsini okuyorum mesajlarınızın. Ben küçük bir şehirdeyim soruşturdum veteriner bulamadım bu saatte. Sabah fakülteye götüreceğim. Yaş mama yer diyorsanız çıkıp arayayım marketlerde.

X