Yatırımdan Anlayan Hanımları Bekliyorum 🥰

Hiç katılmıyorum, kendini 200tl için borcun getirdiği manevi sıkıntıya sokmak akılsızlık. Türkiyede borca girmenin iyi olduğu yönünde bir yanılgı var. Oturacağın evdir, onu 10 yıl da 20 yıl da ödersin o ayrı. Ama oturmayacağın ev için sıkıntı çekmeye değimez. Aradaki fark 1000 tl olsa bir yere kadar hele ki 200tl için hiç değmez.

Evet borca girmemizin iyi olduğu asıl birikimin o şekilde yapılması gerektiği empoze edilmeye çalışılıyor. ☹️

Esenyurt sanırım

Yok esenyurt değil.

Arkadaşlar 50-60 m2 evlerden bahsediyorum. Aklınızda öyle über lüks şeyler canlanmasın. 🥰

Yatırım amaçlı ev alacaksanız, kolay kiraya verilir, gerektiğinde kolay satılır bir ev olmalı. Giriş kat hem kiraya vermek için hem satmak için çok ideal değil. Taliplisi çok daha az olacaktır, ara katta, balkonlu, ideal yerleşimli bir evi kiralarken daha iyi kiracılar bulur, satarken zorlanmazsınız. Enflasyonun da bu kadar yüksek olduğu bir ortamda kredi çekip ev sahibi olmak çok daha mantıklı, enflasyon nedeniyle maaşlar artarken sizin kredi hep aynı kalacak ve bir kaç yıla sizi hiç zorlamayacak.

Yatırım amaçlı ev alacaksanız, kolay kiraya verilir, gerektiğinde kolay satılır bir ev olmalı. Giriş kat hem kiraya vermek için hem satmak için çok ideal değil. Taliplisi çok daha az olacaktır, ara katta, balkonlu, ideal yerleşimli bir evi kiralarken daha iyi kiracılar bulur, satarken zorlanmazsınız. Enflasyonun da bu kadar yüksek olduğu bir ortamda kredi çekip ev sahibi olmak çok daha mantıklı, enflasyon nedeniyle maaşlar artarken sizin kredi hep aynı kalacak ve bir kaç yıla sizi hiç zorlamayacak.

O dediğiniz kriterdeki evler aşırı pahalı, bi 400 daha koysak yine yetmiyor. ☹️ Arkadaşlarımıza benzer konuştunuz. Ah işte borçtan çok korkmasak.. ☹️

O dediğiniz kriterdeki evler aşırı pahalı, bi 400 daha koysak yine yetmiyor. ☹️ Arkadaşlarımıza benzer konuştunuz. Ah işte borçtan çok korkmasak.. ☹️
Bu durumda da o giriş kat ölü yatırım oluyor bir nevi, uygun kiracı bulmak zor oluyor. Para gerekti satayım desen alıcısı az, illa satılsın dersen piyasanın altına veriyorsun. Yazın Ankara’da iyi bir semtte giriş kat daireyi fiyatı piyasa altına düşürüp satabildik, ( iyi ki satmışız az çok demeden altın yaptık çok daha kar ettirdi) O yüzden kendi oturmayacağım daireyi asla almam ben, alacaksam da nakite dönüştürmek isteyince zorluk çıkarmayacak bir daire olmalı

Bu durumda da o giriş kat ölü yatırım oluyor bir nevi, uygun kiracı bulmak zor oluyor. Para gerekti satayım desen alıcısı az, illa satılsın dersen piyasanın altına veriyorsun. Yazın Ankara’da iyi bir semtte giriş kat daireyi fiyatı piyasa altına düşürüp satabildik, ( iyi ki satmışız az çok demeden altın yaptık çok daha kar ettirdi) O yüzden kendi oturmayacağım daireyi asla almam ben, alacaksam da nakite dönüştürmek isteyince zorluk çıkarmayacak bir daire olmalı

Evet ha deyince satılabiliyor olması önemli çok haklısınız.
İnsanın kafası karışıyor. Arkadaş yazdı yukarıda, altın meselesini. Üstüne güzel düşünmemiz gerek. 🥰

İstanbul’da çadır olsa kiraya veriliyor. Bizim yerin dibi bodrum katı 2 haftada kiraya verdik. Diğer bir bodrumu bir ay içinde sattık. Ölü yatırım lafına katılmıyorum. Gayrımenkul gayrımenkuldur.

Evet içinde oturmayacağız. Bir kısmı altında bir kısmı borsada yatırım hesabında. Hepsini birleştirince bu kadar ediyor. Evin masraf çıkarma ihtimali ve kiracının iyi çıkmama ihtimali bizi de düşündürdü çok haklısınız.
Evde oturmayacaksaniz elinizde ki para ile alın evi ki almak istediğiniz evler ile kredili evler arasında kira farkı fazla yok.

Kiraya vereceğiniz evin muhitede önemli hastahane, üniversite civarında olursa daha iyi olur cabuk kiraya verebilirsiniz.

Evde oturmayacaksaniz elinizde ki para ile alın evi ki almak istediğiniz evler ile kredili evler arasında kira farkı fazla yok.

Kiraya vereceğiniz evin muhitede önemli hastahane, üniversite civarında olursa daha iyi olur cabuk kiraya verebilirsiniz.

Teşekkür ederim.
Muhitte kiralık boş ev pek yok, çabuk gidiyor. Tabi burada bizim şansımız devreye girecek. 😀😀 Herkesinki kapışılır bizimki elde kalırsa çok gülerim. 😀

Ben yatırım için ev almazdım, vergisi ve diğer çıkabilecek masrafları da dusunuyormusunuz?
Altin benim için birikim araci yatırım başka birsey
Ama ülke şartlarında neye yatırım yapmam daha iyi bilmiyorum.
Gelişmekte olan bir yerden dükkan tercih edip mümkünse marketlere kiraya vermek çok iyi olmaz mıydı?
Yada sepet yapmak ve diğer yatırım araçlarında değerlendirmek.
En azından elinizdeki para kadar alıp kira garantili sitelerde alabilirsiniz hoş oda pandemi de iptal olmuştur çünkü okullar kapandı.
Öğrencilere yönelik yönetim tarafından yürütülen ve kiraya verilen yurdumsu evler vardı öyle birsey de dusunulebilir
En azından eviniz ile kötü olma şansınız yok

Ben yatırım için ev almazdım, vergisi ve diğer çıkabilecek masrafları da dusunuyormusunuz?
Altin benim için birikim araci yatırım başka birsey
Ama ülke şartlarında neye yatırım yapmam daha iyi bilmiyorum.
Gelişmekte olan bir yerden dükkan tercih edip mümkünse marketlere kiraya vermek çok iyi olmaz mıydı?
Yada sepet yapmak ve diğer yatırım araçlarında değerlendirmek.
En azından elinizdeki para kadar alıp kira garantili sitelerde alabilirsiniz hoş oda pandemi de iptal olmuştur çünkü okullar kapandı.
Öğrencilere yönelik yönetim tarafından yürütülen ve kiraya verilen yurdumsu evler vardı öyle birsey de dusunulebilir
En azından eviniz ile kötü olma şansınız yok

Teşekkür ederim.
Dükkanın yakınından geçemeyiz. 2 milyon istiyorlar mümkün değil.

Yurdumsu evleri hiç bilmiyorum bir bakayım onlara da.

3-4 yıllık masrafsız ev diyorsunuz sonra masraf yaptırmaktansa bence üzerini kredi çekip sıfır ev alın veya 2-3 yıllık ev alın...

Ev bence çok iyi bir yatırım her yıl bir önceki yıla göre çok güzel kâr elde ediliyor...

Biz evimizi 9 yıl önce 120 bine aldık. 3 yıl önce satılığa koyduk 500 bine sonra vazgeçtik.

Geçenlerde eşim emlakçı bir arkadaşına bizim evi satacak olsak ne kadar olur demiş. Adam da 650-700 bin demiş tabi satmak için değil öylesine sormuş eşim.

Bulunduğunuz yerde sıfır evler uygunsa sıfır alın bence.

Tabi krediyi zorlanmadan ödeyebilecek misiniz önemli olan konu orası...

X