Yatırımdan Anlayan Hanımları Bekliyorum 🥰

Ev fiyatları artıyor evet, ama altın veya döviz olarak baktığınızda aynı kalıyor. Paranız altındaysa bir süre daha kalsın derim ben. Benim eşim hep dövizle para kazandığı için ev fiyatlarını hep dövize veya altına çevirip hesaplamak gibi bir huy edindik. Öyle bakınca ev fiyatları artmıyor. kiracıda, kiracının iyi olacağıda garanti değil, evin masraf çıkarma gibi riski var, içinde oturmayacaksanız nakitte kalmaktan yanayımdır hep.

Evet içinde oturmayacağız. Bir kısmı altında bir kısmı borsada yatırım hesabında. Hepsini birleştirince bu kadar ediyor. Evin masraf çıkarma ihtimali ve kiracının iyi çıkmama ihtimali bizi de düşündürdü çok haklısınız.

Elimdeki parayla evi alırdım. Sonra birikim yapabiliyorsam eger turkiyenin herhangi bir şehrinden veya bir kac şehirden ufakta olsa arsa alırdım. Kısa sureli kazanç düşünmüyorsanız arsa bana en mantıklısı geliyor. Ailemizde bu şekilde yapan cok kisi var. Arsayı al kenarda dursun.

Elimdeki parayla evi alırdım. Sonra birikim yapabiliyorsam eger turkiyenin herhangi bir şehrinden veya bir kac şehirden ufakta olsa arsa alırdım. Kısa sureli kazanç düşünmüyorsanız arsa bana en mantıklısı geliyor. Ailemizde bu şekilde yapan cok kisi var. Arsayı al kenarda dursun.

Teşekkür ederim.
Evet arsa da güzel yatırım ama işte ufakta olsa biraz bi gelir aksın diye eve yöneldik. Biriktirmeye devam edip inşallah dediğiniz gibi başka bi yerden alabiliriz çünkü İstanbuldayız buradan arsa imkansıza yakın. 🥰

Basinizi agritmayacak bir ev (yani yakinda büyük yatirimlar gerektirmeyecek bir ev) bulabilirseniz kredi cekmeden ev alin

Teşekkür ederim.

İnşallah güzel temiz bir ev bulabiliriz bizi uğraştırmayacak. 🤲🏻

Merhaba arkadaşlar. Eşimle bir miktar birikmişimiz var. Yatırımlık için ev almak istedik. Şuanki paramızla giriş kat orta yenilikte bir ev alabiliyoruz. Sıfır ev değil; 3-4 yıllık masrafsız evler. Alacağımız evde oturmak gibi bir amacımız yok.
Paramız kadar bir ev mi almalıyız yoksa üzerine kredi çekip daha iyi bir ev mi almalıyız? Hayatımızda hiç kredi çekmedik, kredi kartı da kullanmadık. Bu konuda çok bilgisiziz. Ben üstüne kredi çekip bir tık daha iyi bir ev alsak bile kira gelirinde çok bir oynama olmaz boşuna borca girmeyelim kafasındayım. Siz olsanız nasıl yapardınız?
Elinizdeki para ile ev almanızı öneririm, az çok bilgi sahibi biri olarak.
Bir de hiç kredili ürün kullanmamış olmanıza özentimi şuraya bırakayım, nazar boncuğumu da buraya bırakayım. 🧿

Yani yani çekeceğiniz 200.000lik kredi, kazanacağınız 200tlyse değmez diye düşünüyorum. Alın gitsin diyorum ben🙋‍♀️

Vallahi içim rahatladı, arkadaş ortamında farklı yorumlar geldi hep, kafamız karışmıştı. Borç ödememizin, kendimizi sıkmamızın daha iyi olduğu vurgulandı. İnsan böyle kendi gibi düşünenleri görünce içi ferahlıyor. 😻😻

Elinizdeki para ile ev almanızı öneririm, az çok bilgi sahibi biri olarak.
Bir de hiç kredili ürün kullanmamış olmanıza özentimi şuraya bırakayım, nazar boncuğumu da buraya bırakayım. 🧿

Teşekkür ederim.
Çarkı bugüne kadar döndürdük bakalım nereye kadar böyle gidecek ama elden geldiğince kredi kartı ya da krediye bulaşmamaya nakitle dönmeye çalışıyoruz. 🥰🥰

Kira getirisi degismeyecekse bir anlami yok kira getirisi ile cekeceginiz kredinin faizi mesela kac yılda karsilaniyor yani bu tarz bir denklemle kar etmiyorsaniz bir anlami yok neden yatirim icin birca giresiniz

aldığınız kirayı krediye vereceksiniz. bence elinizdekine uygun olan evi alın. illa zamanla değeri artacaktır.
yada ihtiyacınız yoksa kirayı biriktirin. ileride evi satıp üzerine ekleyip daha iyi bir ev alırsınız.
ben bu tip konularda hiç bir zaman alabildiğimin daha fazlasını hedeflemem.
önce alabildiğimi alıp zamanla büyütürüm.
hele de bizim ülke gibi oynak ekonomili ülkelerde hiç güven olmaz.

Kira getirisi degismeyecekse bir anlami yok kira getirisi ile cekeceginiz kredinin faizi mesela kac yılda karsilaniyor yani bu tarz bir denklemle kar etmiyorsaniz bir anlami yok neden yatirim icin birca giresiniz

Teşekkür ederim.
Yani 300-400 lira getirir çok da bişey oynamaz çünkü 200bin lik bir kredi çok da yükseltmiyor seviyeyi. Giriş olmaz da balkonlu olur 5-10 m2 büyür olup olacağı bu.

aldığınız kirayı krediye vereceksiniz. bence elinizdekine uygun olan evi alın. illa zamanla değeri artacaktır.
yada ihtiyacınız yoksa kirayı biriktirin. ileride evi satıp üzerine ekleyip daha iyi bir ev alırsınız.
ben bu tip konularda hiç bir zaman alabildiğimin daha fazlasını hedeflemem.
önce alabildiğimi alıp zamanla büyütürüm.
hele de bizim ülke gibi oynak ekonomili ülkelerde hiç güven olmaz.

Evet direkt kiraya vereceğiz. Şükür bi ihtiyaç yok oradan gelen kiraya, birikecek kenarda. Ben de sizin gibi düşünüyorum ülkenin durumu ortada. ☹️

Vallahi içim rahatladı, arkadaş ortamında farklı yorumlar geldi hep, kafamız karışmıştı. Borç ödememizin, kendimizi sıkmamızın daha iyi olduğu vurgulandı. İnsan böyle kendi gibi düşünenleri görünce içi ferahlıyor. 😻😻

Hiç katılmıyorum, kendini 200tl için borcun getirdiği manevi sıkıntıya sokmak akılsızlık. Türkiyede borca girmenin iyi olduğu yönünde bir yanılgı var. Oturacağın evdir, onu 10 yıl da 20 yıl da ödersin o ayrı. Ama oturmayacağın ev için sıkıntı çekmeye değimez. Aradaki fark 1000 tl olsa bir yere kadar hele ki 200tl için hiç değmez.

X