yaşam için aylık harcama miktarınız nedir?

Ve geldi ayın 15i

Bugün maaş gününüz ise bi 10 gram altın fotosu görmek isteriz

Geri kalan 25 bin civarı istediğiniz gibi harcayın isterseniz tamamına kahve alin sıkıntı değil:)
evet bugün ben de harcama günlüğüm için güncelleme hazırlıyordum
tamamen aldığım yaptığım her şeyi bu ay yazacağım, en azından elimde veri olsun🥲
gerçi bizim maaş 5 kalemde yatıyor
3 u dün yattı , geri kalanı ay sonuna kadar yatar😎

Asgari ücretin 8500 olduğu bir ülkede nerdeyse 4 katı kazanıp tek başınıza yaşarken para harcama sorunu biraz lüks. Size önerim; ne kazanırsanız kazanın mutlaka üçte veya dörtte birini direkt altına hemen yatırın ve o birikime asla dokunmayın. Evlendikten sonra (6 yıl) eşimle minimalist yaşamı tercih ettik ve inanılmaz mutluyuz. Parka giderken bile kahvemizi evde hazırlayıp gidiyoruz. İkinci el eşya kullanmaktan çekinmiyoruz, ayda bir veya iki kez dışarıda yiyoruz, bir kez sinema, tiyatroya gidiyoruz, bir tane de arabamız var. Toplu ulaşım da kullanıyoruz. Eve iç izolasyon da yaptırdık. Çocuk kamuya ait bir kreşe gidiyor. Haftada bir gün ev yardımcısı geliyor. 75 metrekare kendi evimizde evde bir çocukla üç kişi yaşayıp ayda 20-25 bin arası harcıyoruz.
Minimalist yaşamı araştırın; inanın, daha mutlu ve huzurlu olacaksınız.

nerden alicam 40 bin maaşla ev ya
peşinat vs de yok 🤦🏻‍♀️
tokiye de başvurmayı etik bulmuyorum
😃
Tek yaşayan kişilerden yorum istemişsiniz biliyorum ama belki biraz motivasyon olur kenara para koymaya diye yazıyorum :)

4 kişilik bir aileyiz. Eşim aylık sabit 20 bin maaş alıyor, prim de kazanıyor, aylık yayarsak 25 bin kazanıyor diyelim.
Ben 10 ay önce işe girdim. 34 yaşındayım, daha önce TR de çalışmadım. Yurtdışında doğup büyüdüm evlenince Türkiye'ye geldim ve hamile kaldım. 2 çocuğum var biri 9 biri 4 yaşında.
Bende 10500 maaş alıyorum şuan ( 5500 ile başladım geçen sene, asgari ücret artışlarıyla bu miktara çıktı)

Evimize 35bin TL maaş giriyor diyebiliriz.

3 yıl önce konut kampanyasından faydalandım ve kredi çektik. Ödememiz aylık 3600 TL. Aidat ile birlikte 4000 diyelim.
Konut almak hiç aklımızda yoktu peşinat yok diye fakat fırsat çıkınca BES ü bozduk, kenarda çocuğa takılan 6-7 çeyreği bozduk, annemizden borç istedik ve peşinwt yapıp bir ev aldık, Allah bilir hayırlısı olmuştur inşallah ama şuan hayatımızda aldığımız en mantıklı karar dedik. Neyse konu ev almak değil geçinmek.

Bugğüne kadar benim maaşım olmadan da geçiniyorduk, kredimizi, faturalarımızı ödüyorduk.
Ben işe gireli de maaşım yokmuş gibi davranmaya devam ediyoruz. Ben maaşımı kenara atıyorum ( hepsini değil ama ile girdiğimde hedefim aylık 3 gram altın alıp kenara koymaktı ve hala öyle yapıyorum.
10 ayda 30 gram altınımız oldu, eşim de ara da bi çeyrek ya da gram alır.
Tabi çocukluyuz her an gidip yemek yemeğe içmeye gidemiyoruz ama onların da kendilerine göre masrafları var.
Büyük kızımı alır sinemaya da giderim. ( Giderken halk günü hangisiydi diye bir göz atarım, mümkünse o güne denk getiririm). Bu ay en pahalısı değil ama bir airfryer de aldım. Ayda bir defa maaşım yatınca kızlarımı alıp da bir yerde tatlı yiyorum mesela , onlar yanında milkşake mesela isterler alırım, fakat ben türk kahvesinşn fiyatını görünce neyse evde içerim diyebiliyorum.

Kızım okumayı çok seviyor, eve sürekli kitap alınır. Alacağım kitapların fiyat karşılaştırmasını yaparım internette. 250 TL olan nat geo ansiklopedisini 90 TL ye 2. el uygulamasından aldım, yenisinden farkı yoktu.
Küçüğü tiyatroya götürüyorum. Belediyenin tiyatrosu pazar günleri 25 TL gibi bir rakam. 10 katı ödeyip farklı insta da reklamı çıkan tiyatroya götürüyorum.

Yılda bir defa kış aylarında uçak biletleri ucuz oluyor, ailemi görmeye giderim. 3 kişi git gel biletleri ucuz olmuyor tabi ama ocakta gidiyorum genelde, Pegasus ağustosta kampanya yapıyor kış ayları için, o zaman alıyorum biletimi. Bu yıl 5600 gibi bir miktar öderken ağustosta, Kasım da almak isteyince biletlerin toplam fiyatı 13bin e çıkmıştı.

Yani biraz denge meselesi ya. Kahve dışarıda içilir tabiiki, ama her 2 günde bir, sürekli olan bir ritüele dönüşünce çok yüksek miktarlar ödeniyor.

Okula beslenme koyuyorum mesela , belki toplam günlük 20 TL ye denk getiriyorum ama 2 hafta da bi de harçlık verip kızım bugün koyamadım sen alıver bişey diyorum.

AVM ye gitmek için mesela evin önünden otobüs geçiyor. İndiğim yerden bi 15 dk yürümem gerekiyor. Eşim der çocuklarla uğraşma taksi ile git gel . Taksiye her bindiğimde zaten Luna parkta gibi hissediyor insan, çocuklar bile korkuyor sürüş şekillerinden. Ben niye en iyi ihtimal 10 TL verip tın tın gideceğim yere 60 verip ödüm patlaya patlaya gideyim :)
Ama gerektiğinde de hiç acımam, taksiye atlar giderim.

İşin özeti:
Aylık gelir 35000
4 kişilik aile
Aylık ev kredisi -aidat-fatura : 6500 ( hadi telefon televizyon internet ile 7500 olsun)
Aylık birikim: en az 3 gram altın
Aylık verdiğim yardım paraları ( çocuk okutma- sma yardımları): 1500 civarı
Eve tatlı patates de alırım, avokado da girer, yeme içme marafımız 10000 var sanırım. Ama avokado file markette 15 TL olduğunu biliyorsam, gidip başka bir markette 25 TL ye gördüğümde, o gün alışverişimi oradan yapıyorsam bile o fiyata almam.

Biraz fiyat karşılaştırma, biraz rutin olup ama çok para tutan şeylerden kısmak gerekir.
En önemlisi, maaş yatar yatmaz birikimi kenara koyup yokmuş gibi davranmak.

Sizde yapabilirsiniz. Borçlarınızı işsiz olduğunuzda yapmıştınız sanırım, şimdi o borçları düzenli ödeyip, kenara kötü gün parası atma günü.
Hastalık var , işsizlik var, depresyon var, bunlarla baş edebilmek için bir güvencemiz olması gerek.

Çok karışık anlattım galiba kusura bakmayın :) ( telefondan yazıyorum, hem hata oluyor hem aklıma geldikçe üst taraflars bişey ekledim)

merhabalar ben özellikle ailesiyle yasamayan,tek yaşayanlar ya da çocuksuz çiftlerin aylık harcadıkları para miktarını merak ediyorum
kira ve faturalar dışında ne kadar gideriniz mevcut ?
son 6 aydır ailemle yaşıyorum , ondan önceki 10 yıl yalnız yaşadım.
şimdi yeniden yalnız yaşamaya geçme planindayim.
Kendimi neye hazırlamam gerekiyor :olamaz:
Kaç kaç aile evinde kalınır mı ya

😃
Tek yaşayan kişilerden yorum istemişsiniz biliyorum ama belki biraz motivasyon olur kenara para koymaya diye yazıyorum :)

4 kişilik bir aileyiz. Eşim aylık sabit 20 bin maaş alıyor, prim de kazanıyor, aylık yayarsak 25 bin kazanıyor diyelim.
Ben 10 ay önce işe girdim. 34 yaşındayım, daha önce TR de çalışmadım. Yurtdışında doğup büyüdüm evlenince Türkiye'ye geldim ve hamile kaldım. 2 çocuğum var biri 9 biri 4 yaşında.
Bende 10500 maaş alıyorum şuan ( 5500 ile başladım geçen sene, asgari ücret artışlarıyla bu miktara çıktı)

3 yıl önce konut kampanyasından faydalandım ve kredi çektik. Ödememiz aylık 3600 TL. Aidat ile birlikte 4000 diyelim.
Konut almak hiç aklımızda yoktu peşinat yok diye fakat fırsat çıkınca BES ü bozduk, kenarda çocuğa takılan 6-7 çeyreği bozduk, annemizden borç istedik ve peşinwt yapıp bir ev aldık, Allah bilir hayırlısı olmuştur inşallah ama şuan hayatımızda aldığımız en mantıklı karar dedik. Neyse konu ev almak değil geçinmek.

Bugğüne kadar benim maaşım olmadan da geçiniyorduk, kredimizi, faturalarımızı ödüyorduk.
Ben işe gireli de maaşım yokmuş gibi davranmaya devam ediyoruz. Ben maaşımı kenara atıyorum ( hepsini değil ama ile girdiğimde hedefim aylık 3 gram altın alıp kenara koymaktı ve hala öyle yapıyorum.
Tabi çocukluyuz her an gidip yemek yemeğe içmeye gidemiyoruz ama onların da kendilerine göre masrafları var.
Büyük kızımı alır sinemaya da giderim. ( Giderken halk günü hangisiydi diye bir göz atarım, mümkünse o güne denk getiririm). Bu ay en pahalısı değil ama bir airfryer de aldım. Ayda bir defa maaşım yatınca kızlarımı alıp da bir yerde tatlı yiyorum mesela , onlar yanında milkşake mesela isterler alırım, fakat ben türk kahvesinşn fiyatını görünce neyse evde içerim diyebiliyorum.

Kızım okumayı çok seviyor, eve sürekli kitap alınır. Alacağım kitapların fiyat karşılaştırmasını yaparım internette. 250 TL olan nat geo ansiklopedisini 90 TL ye 2. el uygulamasından aldım, yenisinden farkı yoktu.
Küçüğü tiyatroya götürüyorum. Belediyenin tiyatrosu pazar günleri 25 TL gibi bir rakam. 10 katı ödeyip farklı insta da reklamı çıkan tiyatroya götürüyorum.

Yılda bir defa kış aylarında uçak biletleri ucuz oluyor, ailemi görmeye giderim. 3 kişi git gel biletleri ucuz olmuyor tabi ama ocakta gidiyorum genelde, Pegasus ağustosta kampanya yapıyor kış ayları için, o zaman alıyorum biletimi. Bu yıl 5600 gibi bir miktar öderken ağustosta, Kasım da almak isteyince biletlerin toplam fiyatı 13bin e çıkmıştı.

Yani biraz denge meselesi ya. Kahve dışarıda içilir tabiiki, ama her 2 günde bir, sürekli olan bir ritüele dönüşünce çok yüksek miktarlar ödeniyor.

Okula beslenme koyuyorum mesela , belki toplam günlük 20 TL ye denk getiriyorum ama 2 hafta da bi de harçlık verip kızım bugün koyamadım sen alıver bişey diyorum.

AVM ye gitmek için mesela evin önünden otobüs geçiyor. İndiğim yerden bi 15 dk yürümem gerekiyor. Eşim der çocuklarla uğraşma taksi ile git gel . Taksiye her bindiğimde zaten Luna parkta gibi hissediyor insan, çocuklar bile korkuyor sürüş şekillerinden. Ben niye en iyi ihtimal 10 TL verip tın tın gideceğim yere 60 verip ödüm patlaya patlaya gideyim :)

İşin özeti:
Aylık gelir 35000
4 kişilik aile
Aylık ev kredisi -aidat-fatura : 6500 ( hadi telefon televizyon internet ile 7500 olsun)
Eve tatlı patates de alırım, avokado da girer, yeme içme marafımız 10000 var sanırım. Ama avokado file markette 15 TL olduğunu biliyorsam, gidip başka bir markette 25 TL ye gördüğümde, o gün alışverişimi oradan yapıyorsam bile o fiyata almam.

Biraz fiyat karşılaştırma, biraz rutin olup ama çok para tutan şeylerden kısmak gerekir.

Sizde yapabilirsiniz. Borçlarınızı işsiz olduğunuzda yapmıştınız sanırım, şimdi o borçları düzenli ödeyip, kenara kötü gün parası atma günü.
Hastalık var , işsizlik var, depresyon var, bunlarla baş edebilmek için bir güvencemiz olması gerek.

Çok karışık anlattım galiba kusura bakmayın :) ( telefondan yazıyorum, hem hata oluyor hem aklıma geldikçe üst taraflars bişey ekledim)
Millet neler biliyor ya
Su gün halk günü
Su aylarda uçak kampanyası filan falan ay hiç bilmem
Nerden duyup goruyorsunuz

Millet neler biliyor ya
Su gün halk günü
Su aylarda uçak kampanyası filan falan ay hiç bilmem
Nerden duyup goruyorsunuz
😅 Bizde bilmiyorduk ki :) bazı şeyleri etraftan öğreniyoruz ( ben mesela Büyük kızım 2 yaşındaydı, oturduğumuzun yerin karşısında lise vardı, o lisede anaokulu kısmı vardı, çocukları 3 yaş itibaren alıyorlardı ( devlet anaokulu) , böyle bir ıygulama olduğunu bilmezdim, komşular yazdırınca öğrendim, denk geldi yolladım, ikinci çocukta insan daha tecrübeli ona göre okul vs bakıyor ).
10 yıldır aynı ülkeye her yıl bilet aldığınızda artık hangi dönemlerde uygun oluyor biliyorsunuz, bildirim gelmese bile siteye 3-4 günde bi bakıp o dönemde denk getiriyorsunuz.

10 kat pahalı olan tiyatro ya götümüyorum * yazacaktım telefon tam tersini yazdı.
Ha bu arada, tatlı patates ve avokado da yerim ama yazları da domates konservesi ve dondurucuya fasülye bezelye vs de hazırlayıp atıyorum, diyorum ya, denge

Bende kendimce kredi çekip birikim yapmayı hedefliyorum çünkü borçlanınca mecburen ödeniyor diğer türlü ne kadar kazanılırsa o kadar harcanıyor.
Ama kredi çekip birikim yapmanın cezası varmıdır nasıl oluyor onu araştırıyorum bu konuda bilgisi olanlar yazabilirmi acaba?
Emin değilim ama altın vs alırsanız kredi kartı ile karışırlar mi ki?

Ve geldi ayın 15i

Geri kalan 25 bin civarı istediğiniz gibi harcayın isterseniz tamamına kahve alin sıkıntı değil:)
Ben de çok para harcadım kazancina göre ama kahve o kadar pahalı mı onu anlamadım.
Dip not :kahve hiç sevmem

😃

İşin özeti:
Aylık gelir 35000
4 kişilik aile

uzun uzun çok güzel yazmışsıniz teşekkür ederim.
ben geçtiğimiz sene çalışmadım öncesinde de maaşım çok iyi değildi.
şimdi 3 aydır yine başladım
ondan sanırım harcamalar biraz yükseldi.
ama bu ay hep düzenli yazıyorum kendi harcama gunlugumde
Mart ayında net bir tablo olacak.
para harcama seklimi net anlarsam daha iyi olur dedim
maalesef kısma konusunda iyi değilim hep çok durtusel para harcıyorum
umarım zamanla değiştireceğim

ben 40 bin günlük faize yatırdım aylık miktarı 800 e yakın veriyor
faiz konusunda sıkıntısı olmayanlar için iyi bir miktar
her ay paranın üzerine ek yapacağım.

güvence konusunda kesinlikle katılıyorum özellikle kadınların mutlaka ama mutlaka güvencesi olmalı.

Ve geldi ayın 15i

ha bu arada size yazmadım 🤐
diğer harcama günlüğünde yazmıştim söyleyeyim hemen
40 bin günlük faizli birikim hesabına yatirdim ayın 15 inde
artık o paraya hiç dokunmayacagim ekleme yapmak dışında.
faiz miktarı iyi.
tabi direkt 15 inde altın alsam o paraya daha karda olabilirim
neyse 40bini Starbucksa vermemekte bir kar benim icin :olamaz: :KK53:

uzun uzun çok güzel yazmışsıniz teşekkür ederim.
ben geçtiğimiz sene çalışmadım öncesinde de maaşım çok iyi değildi.
şimdi 3 aydır yine başladım
ondan sanırım harcamalar biraz yükseldi.
ama bu ay hep düzenli yazıyorum kendi harcama gunlugumde
Mart ayında net bir tablo olacak.
para harcama seklimi net anlarsam daha iyi olur dedim
maalesef kısma konusunda iyi değilim hep çok durtusel para harcıyorum
umarım zamanla değiştireceğim

ben 40 bin günlük faize yatırdım aylık miktarı 800 e yakın veriyor
faiz konusunda sıkıntısı olmayanlar için iyi bir miktar
her ay paranın üzerine ek yapacağım.

güvence konusunda kesinlikle katılıyorum özellikle kadınların mutlaka ama mutlaka güvencesi olmalı.
Ben siz bir açıdan da anlıyorum. Ablam yurtdışında yaşıyor, hekim kendisi ( yanlış hatırlamıyorsam sizde ) . Mesela ev almasaydı ve onun kredisini ödemeseydi kesinlikle birikim yapabilen birisi değil. Her pazar günü sinemaya gider. Eşiyle restoranta gitmeyi sever. Eşi marka ayakkabı seviyor, ablamın da en az 5 adet renkli renkli tipleri farklı Converse i var .
Ben mesela evde ağda işlerimi hal ederim ama kendisi lazer mazer herşeyi yaptırdı :)) biz 10 yılda 2 defa tatile gittik yaz ayında ( açıkçası ihtiyacını da duymuyoruz dediğim gibi ben hakkımı kışın yurtdışında harcıyorum. Anneanneler Mersin de oturuyor yazları oraya gidip deniz keyfini yapıyoruz), ablam her yaz Türkiye'ye 5 yıldızlı otele tatile gelir, bütün yıl bu tatil için birikim yapar, harcarken hiç üzülmez.
Kendisi de der, onun için en büyük zevk, bişey alırken kartın onaylandığını okumak 🤣

Annem de şaşırır, aramızda da 4 yaş fark var, birlikte büyüdük, parasal konusunda nasıl bu kadar farklı olursunuz der hep.

Ablam böyle mutlu oluyor ve ben harcama demem mesela ona, çünkü evini aldı, yavaş yavaş ödüyor. Evini almasaydı eminim ki ay sonunda hiç birikimi olmazdı, harcardı sonuna kadar. Kendisi yine de artık biraz birikim yapmaya çalışıyor. bi kaç defa parasız kalıp acil bir durum için benden para alması gerekti, şimdi kötü gün parasının önemini anladı :)

Ben siz bir açıdan da anlıyorum. Ablam yurtdışında yaşıyor, hekim kendisi ( yanlış hatırlamıyorsam sizde ) . Mesela ev almasaydı ve onun kredisini ödemeseydi kesinlikle birikim yapabilen birisi değil. Her pazar günü sinemaya gider. Eşiyle restoranta gitmeyi sever. Eşi marka ayakkabı seviyor, ablamın da en az 5 adet renkli renkli tipleri farklı Converse i var .
Ben mesela evde ağda işlerimi hal ederim ama kendisi lazer mazer herşeyi yaptırdı :)) biz 10 yılda 2 defa tatile gittik yaz ayında ( açıkçası ihtiyacını da duymuyoruz dediğim gibi ben hakkımı kışın yurtdışında harcıyorum. Anneanneler Mersin de oturuyor yazları oraya gidip deniz keyfini yapıyoruz), ablam her yaz Türkiye'ye 5 yıldızlı otele tatile gelir, bütün yıl bu tatil için birikim yapar, harcarken hiç üzülmez.
Kendisi de der, onun için en büyük zevk, bişey alırken kartın onaylandığını okumak 🤣

Annem de şaşırır, aramızda da 4 yaş fark var, birlikte büyüdük, parasal konusunda nasıl bu kadar farklı olursunuz der hep.

Ablam böyle mutlu oluyor ve ben harcama demem mesela ona, çünkü evini aldı, yavaş yavaş ödüyor. Evini almasaydı eminim ki ay sonunda hiç birikimi olmazdı, harcardı sonuna kadar. Kendisi yine de artık biraz birikim yapmaya çalışıyor. bi kaç defa parasız kalıp acil bir durum için benden para alması gerekti, şimdi kötü gün parasının önemini anladı :)
benle kardeşimde sizin gibiyiz.
kardeşim bebekliginden beri para biriktir 🤐
Boğa burcu lüks şeyleri çok sever hepsini kendi para biriktirir alır .
ben de aynen ablaniz gibiyim😂
aslında yapı olarak minimalist biriyimdir eşyalara çok harcamıyorum gibi 😅
cidden harcamak güzel bide ülkemizde her şey çok pahalı.
ama ben inanıyorum bu aydan sonra akıllı ilerleyeceğim :KK53:

ha bu arada size yazmadım 🤐
diğer harcama günlüğünde yazmıştim söyleyeyim hemen
40 bin günlük faizli birikim hesabına yatirdim ayın 15 inde
artık o paraya hiç dokunmayacagim ekleme yapmak dışında.
faiz miktarı iyi.
tabi direkt 15 inde altın alsam o paraya daha karda olabilirim
neyse 40bini Starbucksa vermemekte bir kar benim icin :olamaz: :KK53:
Bereketli olsun :) en azından bir adım atmışsınız
( Ben biraz faiz işlerine dikkat etmeye çalışan birisiyim, evet kredi kartı kullanıyoruz, ev kredisi çektik vs ama mesela bazen hisse senedi falan filan böyle şeylere girmek istiyorum kendimi tutuyorum:) , altına devam bizde )

Sevindim sizin için, bakarsınız ileride mükemmel evi bulup, kiralık değil de satılık olduğunu görüp , çılgınlık yapıp ev alırsınız 😄

Bereketli olsun :) en azından bir adım atmışsınız
( Ben biraz faiz işlerine dikkat etmeye çalışan birisiyim, evet kredi kartı kullanıyoruz, ev kredisi çektik vs ama mesela bazen hisse senedi falan filan böyle şeylere girmek istiyorum kendimi tutuyorum:) , altına devam bizde )

Sevindim sizin için, bakarsınız ileride mükemmel evi bulup, kiralık değil de satılık olduğunu görüp , çılgınlık yapıp ev alırsınız 😄

Katılım endeksine uygun hısse senetlerı var, onları arastırabılırsınız

X