yaşam için aylık harcama miktarınız nedir?

Para harcama kalemleri çok değişken. Kişiden kişiye değişiyor. Şehirden şehire de değişiyor. Örneğin istanbul, izmir gibi büyükşehirlerdeki lüks yaşam ile iç anadolu, doğudaki şehirlerin lüksü çok farklı. Antalyadaki lüks yaşam çok farklı. Siz kendi dinamiklerinize göre bir karar vermelisiniz. Örneğin doğuda ya da iç anadoluda kuc8k bir şehir de yaşasam lüks anlayışım şehir dışına tatile gitmek olurdu. Hatta yurtdışı tatillerine giderdim. Ama izmirde yaşasam lüks anlayışım bambaşka olurdu. En basitinden yemek yemek bile daha lüks olur.

Yeme bagimliliginin para versiyonunu yapıyor olmalısınız. Yoksa başka türlü aile evindeyken 37 binin tamamen harcanması hayat ne kadar pahalı denilse de mantıklı gelmiyor bana. Sanki asgari ücretten bahseder gibi bir haliniz var bence asıl bu korkutucu.

Yani neye harcıyorsaniz her gün yazmalısınız çünkü günlük bin tl rahat harcıyorsunuz besbelli en az. Bu ciddi bir miktar.
Çok lüks restorantlara mi gidiyorsunuz sürekli ve bu size normal geliyor, sürekli hesabı siz mi ödüyorsunuz diğerleri için ya da surekli lüks markalardan düzenli bir alışveriş halinde misiniz bilmiyorum ancak var bir kaçak belli ki.

Burada 50 bin yetmiyor vs diyen insanlar dahi evli, özel okulda çocuk falan okutuyorlar diye o lafları söylüyorlar. Ev kirası, faturalar vs odenmeden bu derece savurgan olmanız sizin için tehlikeli bir durum. Bir yandan bunu çözmeye çalışıyor gibisiniz buraya yazmanizdan anlıyorum, ilk etapta giderlerinizi not alın bakalım sizdeki kaçak neredeymiş
ya ben sizin şu mesajinizdan sonra cidden yuh dedim kendime jcjdjdnd
hakikatten nereye gidiyor bu para ?
Ocak /Şubat ayında totalde 60/65 bin harcamisim
oturup baktığımda
bunun tam olarak 42 bini spiritüel çalışmalara gitmiş
1200 terapistime gitmiş ( sadece onunla devam edeceğim artık)
3000 8 haftalık bir spiritüel çalışmaya gitmiş , kedimi kaybettigim icin katilamayacagimi beyan etmiştim, ibanimi istedi geri yatırmak için ama yatırmadı ... neyse.
37 /38 bini de regresyon üzerinde çalışan birine vermişim totalde 10 konu için.
şimdi bu konuda eleştiriler olur elbette ama ben fayda göreceğime inandığım için yaptım ve bence çok çok etkili olduğu konular oldu .
ondan pişman değilim ama artık sadece terapist ile devam edeceğim sadece.
bu da ayda 3600/4800 arası bir masraf demek.
ama neyseki söylediniz ve baktım
bu çalışmalar olmasa az olmasa da aşırı uç harcamiyormusum
bu şartlarda marttan itibaren toparlanmaya girmem gerekiyor

Para yönetimini başkalarına bakarak yapamazsınız çünkü herkesin yaşam standartları başka. Biri İstanbul’da yaşar 20k kira verir kimi Edirne’de yaşar 10k kira öder. Kira masrafları bölgesel olarak çok değişir. Faturalar bile şehire göre çok değişiyor.

Maaşınızın asgari ücret gibi gelme sebebi ne kadar para alırsanız o kadar harcarsınız. Şu an 37k alıyorsanız ona göre yaşıyorsunuz. Siz eğer 30k alsaydınız ona göre harcamalar yapacaktınız. Gelirinizin yüzde 20 sini direkt başka bir hesaba geçirin. O para hiç yokmuş gibi davranın. Hayatınıza devam edebildiğinizi göreceksiniz.

Para yönetimi konusunda sıkıntılarınızın olduğunu düşünüyorsanız YouTube da bir sürü içerik var bu konu ile ilgili olarak. Bana güzel gelmişti tavsiyeleri bir bakabilirsiniz isterseniz 😊

oturup baktığımda
3000 8 haftalık bir spiritüel çalışmaya gitmiş , kedimi kaybettigim icin katilamayacagimi beyan etmiştim, ibanimi istedi geri yatırmak için ama yatırmadı ... neyse.
şimdi bu konuda eleştiriler olur elbette ama ben fayda göreceğime inandığım için yaptım ve bence çok çok etkili olduğu konular oldu .
42 bini eğitim harcaması vs olarak görebiliriz konudan bağımsız ki iki aylık bir çalışma anladığım kadarıyla.

Ama siz bu iki ay dışında sürekli sanki aylardır yetmiyor modunda yazmışsınız. Ama sanırım siz sadece iki üç aydır çalışıyorsunuz ve hazir baslamisken çalışmaya bu tarz şeylere de verecek bütçem var diyip harcadınız ki olabilir.

Ancak eğer sadece iki üç aydır harcamiyorsaniz ben de sizi anlamıyorum zaten. Çünkü aylık neredeyse 20 bine mal olarak bir eğitim vs harcaması dışında çok önceden daha az harcayabildiginizi biliyor olmanız gerekiyordu gibi geliyor. Evet çalışmadığım dönem oldu diye yazdınız vs de calismadiginiz dönem olmuş gibi değil de direkt sadece yeni çalışmaya başlamış gibi bir düşünce ve görünüm içindesiniz bilginiz olsun.

Bu çerçevede bu tarz eğitimlere ara vermeniz bütçeniz için de faydalı olacaktır. Zaten iki ayda 40 bin böyle bir şeye gitmezse bu para elinizde kalabilir demektir.

Siz kendinizi takip etmeye devam edin, paranızın da peşinden gidin. Yatıracağım diyip yatırmayan bir insana hesabını da sorun. Paranın yanlislikla hiçbir zaman miktar olarak kucumsenmemesi gerektiğini dusunenlerdenim. Yani 3 bin diyip peşinden kosmamazlik yapmayın, alin onu da geri.

42 bini eğitim harcaması vs olarak görebiliriz konudan bağımsız ki iki aylık bir çalışma anladığım kadarıyla.

Ama siz bu iki ay dışında sürekli sanki aylardır yetmiyor modunda yazmışsınız. Ama sanırım siz sadece iki üç aydır çalışıyorsunuz ve hazir baslamisken çalışmaya bu tarz şeylere de verecek bütçem var diyip harcadınız ki olabilir.

Ancak eğer sadece iki üç aydır harcamiyorsaniz ben de sizi anlamıyorum zaten. Çünkü aylık neredeyse 20 bine mal olarak bir eğitim vs harcaması dışında çok önceden daha az harcayabildiginizi biliyor olmanız gerekiyordu gibi geliyor. Evet çalışmadığım dönem oldu diye yazdınız vs de calismadiginiz dönem olmuş gibi değil de direkt sadece yeni çalışmaya başlamış gibi bir düşünce ve görünüm içindesiniz bilginiz olsun.

Bu çerçevede bu tarz eğitimlere ara vermeniz bütçeniz için de faydalı olacaktır. Zaten iki ayda 40 bin böyle bir şeye gitmezse bu para elinizde kalabilir demektir.

Siz kendinizi takip etmeye devam edin, paranızın da peşinden gidin. Yatıracağım diyip yatırmayan bir insana hesabını da sorun. Paranın yanlislikla hiçbir zaman miktar olarak kucumsenmemesi gerektiğini dusunenlerdenim. Yani 3 bin diyip peşinden kosmamazlik yapmayın, alin onu da geri.
kadın IBAN istedi ben de verdim dedim size bırakıyorum isterseniz verin istemezseniz vermeyin çünkü bu tarz şeylerde genelde geri ödeme yapmazlar, bence de yapılması gerekiyordu bu arada.
ama yapi olarak böyle şeylerin peşinde dusemem

çalışma da şöyle;
meslekte 4. yılım.
geçtiğimiz yıl çalışmadım ocakta yeniden başladım.
çalışmadığım yıl 60 bin civarı bir borç yaptım.
bizde bu yaza kadar maaşlar çok azdı
bu yaz devlet maaslarimz üzerinde reform yaptı ve maaşlar yukseldi.
ilk çalıştığım yıllarda çok ortalama bir maaş alıyordum ancak bana yetiyordu uç şeyler yapmasam da.

Ah yavrum ben senin annen olsaydım maaşını elinden alır sana harçlık verirdim günlük 500 tl. Bununla ister benzin al ister kıyafet ister ye iç . Kalan parayı da yine sana yatırım yapardım

evet çünkü maalesef harcamalarım bir türlü oturtamiyorum
kazandığım bana az geliyor çok durtusel harcıyorum , min 37 kazanıyorum ek mesai eğitim vs olmazsa ama bitiyor 🤦🏻‍♀️
ki şu an aile evinde yaşıyorum
acaba bende mi bir sorun var diye insanların harcadıkları miktarlara bakmak istedim.
muhtemelen ben de bir sorun var ama çözmekte zor hxjdjd
para ile ilgili duygusal olarak sorunlarım var
parasız kalınca ya da istediğim gibi harcamayınca aşırı sıkılmış hissediyorum
aylar önce maddi durumumu düzeltme kararı aldım ama bir arpa boyu yol alamadım
ha diyeceksiniz ki başlıklarla önerilerle ne olacak sonuçta yaoman gerekeni yapmıyosun
siz de haklısınız bilmiyorum 🥺😮‍💨
bence minimal yaşam, veya afrika gibi ülkelerde yaşaayan ve evi bile olmayan insanların videolarını izleyerek işe başlayabilirsin, 37 000 tl ülkemiz için normal standartların üzerinde bir rakam, ki 8500 tl asgari ücretle geçinen, veya 5000-6000 tl gibi emekli maaşlarıyla geçinen insanlar var. Sizin geçinememe nedeniniz nedir? neye para harcıyorsunuz, aylık bir döküm yaparsınız, bizler de burda yorumlayabiliriz belki. en basitinden giyim, gidip marka alacağım hep marka giyineceğim diye bir takıntınız varsa, burdan başlayarak bir standarda oturtmaya çalışabilirsiniz. Ama yaşam tarzınız, yetiştiğiniz hayat eğer ki çok lüks idi ise, zaten o doğrultuda yaşamaya devam etmek istemeniz de normaldir.

Bende kendimce kredi çekip birikim yapmayı hedefliyorum çünkü borçlanınca mecburen ödeniyor diğer türlü ne kadar kazanılırsa o kadar harcanıyor.
Ama kredi çekip birikim yapmanın cezası varmıdır nasıl oluyor onu araştırıyorum bu konuda bilgisi olanlar yazabilirmi acaba?

bence minimal yaşam, veya afrika gibi ülkelerde yaşaayan ve evi bile olmayan insanların videolarını izleyerek işe başlayabilirsin, 37 000 tl ülkemiz için normal standartların üzerinde bir rakam, ki 8500 tl asgari ücretle geçinen, veya 5000-6000 tl gibi emekli maaşlarıyla geçinen insanlar var. Sizin geçinememe nedeniniz nedir? neye para harcıyorsunuz, aylık bir döküm yaparsınız, bizler de burda yorumlayabiliriz belki. en basitinden giyim, gidip marka alacağım hep marka giyineceğim diye bir takıntınız varsa, burdan başlayarak bir standarda oturtmaya çalışabilirsiniz. Ama yaşam tarzınız, yetiştiğiniz hayat eğer ki çok lüks idi ise, zaten o doğrultuda yaşamaya devam etmek istemeniz de normaldir.
eskiden coook izlerdim o belgeselleri
TRT belgeselde çok güzel programlar var,
yeniden başlamalı belki.

Bi arkadasım bi maaşını 1 ayakkabıya verirdi öyle marka takıntısı var mı? Ondan mı yetmiyor acep

Bu ay maaşını alınca ilk işin bir cumhuriyet altını almak olsun.
Gençsin bekarsin harika bi mesleğin var tabiki yiyip içip harcayacaksin. Bu yaşlar Bu zevkler bir daha gelmeyecek. Yaş ilerledikçe kahve zevkin bile degisecek ama
Kenarda da kimseye muhtaç olmayacak guvencen olsun
Bir cumhuriyet altını su anda 8 bintl
Aylık yine 30bin sana kalır ki hiç az bir meblağ değil
(Yıllık yuvarlarsak kenarda neredeyse 100 bin para olur hiç azimsama çünkü altin artiyor)
Kalan 30 bini kira fatura mutfak masrafi gibi aylık rutinlerini kenara yaz örneğin 10binde oraya gitsin kaldi sana 20 bin
Kendince sınır koy örneğin 2000tl kahve 5000tl kıyafet çanta ayakkabi 1000tl kitap 2000tl disarda yemek 2000tl sevdiklerine hediye 3000 eve eşya gibi gibi etti sana 15 bin
Kalanla ister tatile çık ister eğitim al. Kendini sıkmadan güzelce harca.
Yani demem o ki planli yaşamak her zaman rahat ve güvende hissettirir.

Bu ay maaşını alınca ilk işin bir cumhuriyet altını almak olsun.
Gençsin bekarsin harika bi mesleğin var tabiki yiyip içip harcayacaksin. Bu yaşlar Bu zevkler bir daha gelmeyecek. Yaş ilerledikçe kahve zevkin bile degisecek ama
Kenarda da kimseye muhtaç olmayacak guvencen olsun
Bir cumhuriyet altını su anda 8 bintl
Aylık yine 30bin sana kalır ki hiç az bir meblağ değil
(Yıllık yuvarlarsak kenarda neredeyse 100 bin para olur hiç azimsama çünkü altin artiyor)
Kalan 30 bini kira fatura mutfak masrafi gibi aylık rutinlerini kenara yaz örneğin 10binde oraya gitsin kaldi sana 20 bin
Kendince sınır koy örneğin 2000tl kahve 5000tl kıyafet çanta ayakkabi 1000tl kitap 2000tl disarda yemek 2000tl sevdiklerine hediye 3000 eve eşya gibi gibi etti sana 15 bin
Kalanla ister tatile çık ister eğitim al. Kendini sıkmadan güzelce harca.
Yani demem o ki planli yaşamak her zaman rahat ve güvende hissettirir.
haklısınız bu ayın 15 inden itibaren zaten düzenli harcama günlüğü tutacağım
maalesef para ve yemek konusunda çok durtuselim
muhtemelen güvende hissetmekle ilgili bilinçdışı konular olduğu için 💜
ama yaşım 31 ve şuan borçtan başka hiçbir şeyim yok
annemlerin bana 5 yıl önce hediye ettiği bir araba var sadece,
o da ne kadar benim bilmiyorum...
evlilik çocuk vs pek düşünmediğim şeyler benim geleceğimi kesinkes garantiye almam lazım
(her kadının alması lazım)
herkesin cebinde minimum bir yıllık harcayacak kötü gün parası bulunmalı
umarım hem borçlarımi kapatacağım hemde bu parayı biriktirecegim .
şu an ailemle yaşıyorum 3/6 ay arası bunu sürdürme planım var iyi bir birikim yapmak için ideal bir dönem

Çok ilginc, hiç masrafınız yokken bu kadar parayı nasıl harcamayı başarıyorsunuz ki?
Güneydoğu'da yaşıyorsunuz, çok pahalı bir yerde de değil.
sonbaharda güneydoguda bir hafta tatil yaptım, her yere de gittim, güne beyranla başlayıp kebapla sonlandırdım, uzak ilçelere gittim, hanlarda konakladım, cebimden bir haftada 4500 lira çıktı . İstesem de harcayamam heralde bir ayda 35 bin lirayı . Yazın 9 Şehirlik bir Balkan turuna çıkmıştım, euroyu 17,5'den sayınca yine cebimden o kadar bir rakam çıkmıştı,biletler dahil 😂😂
Ruhum fakir Heralde.
Beni cebimde 100 dolarla hiç bilmediğim bir ülkeye bırak, on gün sonra hala cebimde hala para olur bence 😂
Belli ki para biriktirmeyi bilen biri değilsiniz, o yüzden maaşı aldığıniz gibi en yakın kuyumcuya gidip, on gram altin alın kutusunda. 11,5bin falan. Aldıktan sonra satmak da mesele onları. Tirtiklayamazsiniz da.
Kalan paranizi da saçın savurun, gönlünüzce yiyin...
Böyle böyle hiç farkına bile varmadan epey para biriktirirsiniz. Ben her maaş aldigimda birz iki,üç gram altın alırdım çalışırken. Bir yıldır çalışmıyorum, üstelik çok fazla geziyorum. Hala beni bir sene daha idare edecek kadar bir rakam var bankada. Daha fazla tirtiklamadan işe girmek, arsa almak ya da amaaan diyip Asya'ya gitmek arasında kararsızım:)

Çok ilginc, hiç masrafınız yokken bu kadar parayı nasıl harcamayı başarıyorsunuz ki?
Güneydoğu'da yaşıyorsunuz, çok pahalı bir yerde de değil.
sonbaharda güneydoguda bir hafta tatil yaptım, her yere de gittim, güne beyranla başlayıp kebapla sonlandırdım, uzak ilçelere gittim, hanlarda konakladım, cebimden bir haftada 4500 lira çıktı . İstesem de harcayamam heralde bir ayda 35 bin lirayı . Yazın 9 Şehirlik bir Balkan turuna çıkmıştım, euroyu 17,5'den sayınca yine cebimden o kadar bir rakam çıkmıştı,biletler dahil 😂😂
Ruhum fakir Heralde.
Beni cebimde 100 dolarla hiç bilmediğim bir ülkeye bırak, on gün sonra hala cebimde hala para olur bence 😂
Belli ki para biriktirmeyi bilen biri değilsiniz, o yüzden maaşı aldığıniz gibi en yakın kuyumcuya gidip, on gram altin alın kutusunda. 11,5bin falan. Aldıktan sonra satmak da mesele onları. Tirtiklayamazsiniz da.
Kalan paranizi da saçın savurun, gönlünüzce yiyin...
Böyle böyle hiç farkına bile varmadan epey para biriktirirsiniz. Ben her maaş aldigimda birz iki,üç gram altın alırdım çalışırken. Bir yıldır çalışmıyorum, üstelik çok fazla geziyorum. Hala beni bir sene daha idare edecek kadar bir rakam var bankada. Daha fazla tirtiklamadan işe girmek, arsa almak ya da amaaan diyip Asya'ya gitmek arasında kararsızım:)
evet evet bunu reddetmiyorum ki
maalesef para ve yemek konusunda çok durtuselim 🥺
hayatımın hiçbir döneminde iyi olmadım
ama bu ay 42 bin civarı spritüel şeylere harcadım
pişman değilim 😅
3 binini geri aldım
bir daha böyle bir harcamam olmayacak ama ev tutup dizmeyi düşünüyorum
eşyalı evler bu şehirde çok kötü yengeç
giyinme odalı kocaman mutfaklı
siyah dolaplı vs muhteşem evler var kirası 3500/5000 arasi
benim esyam yok ama.
ya dişimi sıkıp biraz daha ailemle yaşayıp gel git yapacağım ya da minimal bir ev dizecegim.

oturup baktığımda
Spirituel ve regresyon calismalari derken??

Aldiginiz maasla cok guzel birikim yapabilirsiniz ama siz harcamayi tercih ediyorsunuz muhtemelen. Ben olsam ev alir, maasin bir kismini krediye baglardim.

X