Verimli Yaşam Günlüğüm

neredeyse bir ay olmuş yazmayalı... bu bir ayda seminer raporlarını falan teslim edip 4.00 ortalama ile ikinci dönemi bitirdim şükür.
şu an tercih dönemi LGS tercihleri var çocuklar pek dikkate almadıkları için sonuçlar iç açıcı değil, benim bunu bile kendime yüklememe ne demeli, ama hayır işimi en iyi şekilde yaptım benim işim onları anlamak dinlemek, rehberlik etmek, gidecekleri yola itemiyorum ve herkes kendi yaşamını yaptığı seçimlerle kendisi seçiyor.
tıpkı benim gibi. şimdilerde yine çok yabancılaşıyorum hayatıma. ben istiyorum ki evde oturayım, kitaplarıma gömüleyim,tezim makalelelrim üzerinde çalışayım , ingilizce öğreneyim, dünyayı tanıyayaım bla bla bla ...
tatil başladığından beri önce kaynıma bebek görmesine oradan kayınpedere, şimdi de annemlerdeyiz. her sene standarda binen akraba ziyaretleri. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum bencil miyim ama buna ayırdığım bütçe ile her sene bir haftalık başka bir yere tatile gidebilirim. ve ihtiyacım olan bu. sırtımda bir çantayla elimde iki çocukla göçebe hayatı yaşamaktan hiç mutlu değilim. yaz tatilleri adeta işkenceye ve yorgunluğa dönüşüyor. ömrüm yollarda bitiyor. bu sene tatilden beklentim elimde kahve üretmek, yazmak çizmek okumak. belki bir hafta kafa dinlemek. hepsi bu. ama elime geçmiyor. kalabalık, sıcak, çocukların istekleri, tatilin getirdiği rutinden uzaklaşma, üstüne düzensiz yenen yemekler, herkesin bi sadece yemekten zevk alma anlayışı ve üstüne aldığım beni mutsuz eden kilolar.
sanırım çok iç karartıcı bir yazı oldu ama içimi boşaltmaya ihtiyacım vardı.

ve yarın doğum günüm...

yeni yaşımın ilk gününden merhaba günlüğüm;
yeni yaşım bana mutluluk, huzur, sevgi ve bolluk bereket içinde bir yaşam getirsin inşallah

32 YAŞIMDA YAPMAYI HEDEFLEDİĞİM ŞEYLER

İngilizcemi geliştirmek

Tezi bitirmek, yüksek lisanstan mezun olmak

Bdt konusunda uzmanlaşmak, bol bol okuma yapmış olmak, süpervizyonu tamamlamak

Bedenimle barışmak, kendimi ve ailemi sağlıklı beslemek, düzenli spor yapmak

evimin düzenini kimseye ihtiyaç duymadan sağlamak

çocuklarımın çok yönlü gelişimlerine hem maddi hem manevi katkıda bulunmak

tüm bunları yaparken sosyal hayatımı da dengeli bir şekilde idame ettirmek :)

yeni yaşımın ilk gününden merhaba günlüğüm;
yeni yaşım bana mutluluk, huzur, sevgi ve bolluk bereket içinde bir yaşam getirsin inşallah

32 YAŞIMDA YAPMAYI HEDEFLEDİĞİM ŞEYLER

İngilizcemi geliştirmek

Tezi bitirmek, yüksek lisanstan mezun olmak

Bdt konusunda uzmanlaşmak, bol bol okuma yapmış olmak, süpervizyonu tamamlamak

Bedenimle barışmak, kendimi ve ailemi sağlıklı beslemek, düzenli spor yapmak

evimin düzenini kimseye ihtiyaç duymadan sağlamak

çocuklarımın çok yönlü gelişimlerine hem maddi hem manevi katkıda bulunmak

tüm bunları yaparken sosyal hayatımı da dengeli bir şekilde idame ettirmek :)
Helal olsun ben gibi tembelede öneriniz var mı

Merhaba 10 gün önce yazmışım en son. Aslında buraya daha çok yazabilmek istiyorum. Atomik alışkanlıklar kitabını okudum. Bununla ilgili kendimde bir düzenleme yapip paylaşacağım, ama kitabı çok beğendim. Geç kalınmış bir kitap benim için, sürekli bir şeyler yapmak isteyip de surdurememem mukemmelliyetciligimden ve küçük ilerlemeleri kucumsememden kaynaklanıyor. Ama bir sıfırdan büyüktür her zaman. O yüzden bu doğrultuda bir sözleşme yapacağım kendimle.

Merhaba sevgili günlük yarın pazartesi, yeni bir rutin başlatmak için gayet iyi bence. Günlük rutinimde yaz tatili boyunca mutlaka yer vermek istediğim bir kaç şey var:
1- Spor yapmak
2- Sezgisel beslenmek
3- Cilt ve dis bakımı
4- Bdt' ye çalışmak
5-İngilizce çalışmak
6- Akademik çalışma
7- Kitap okuma
8-Meditasyon yapmak

Bu listeyi her gün buradan takip etmek istiyorum. Bakalım ne kadar başarılı olacağım.

Günlük rutinde genelde sabah kalk kahvaltı hazırla, çocuklara ders çalıştır, evi topla, İngilizce çalış, yemek yap, yemek saati, park saati, ailece kitap okuma saati, çocukların yatış rutini ve akademik çalışma ve yatarken meditasyon şeklinde. Buna Bdt ve spor eklemem gerekecek, çocuklar ders çalışırken bende spor yapabilirim. Bdt de park saatinde olabilir ya da İngilizce park saatinde Bdt İngilizce saatinde olabilir.

Hedefim her gün 5 dk da olsa bu sıraladıklarıma vakit ayırmak. Bu alışkanlıkları her gece yatmadan ne kadarını yapıp ne kadarını yapamadığımi ve uyamadiklarima neden uyamadigimi görmek için günlük yazmaya çalışacağım 🤗

1-Spor yapmak
2- Sezgisel beslenmek
3- Cilt ve dis bakımı
4- Bdt' ye çalışmak
5-İngilizce çalışmak
6- Akademik çalışma
7- Kitap okuma
8-Meditasyon yapmak
Günlük takip için burada kalsınlar

1-Spor yapmak -
2- Sezgisel beslenmek -
3- Cilt ve dis bakımı +
4- Bdt' ye çalışmak +
5-İngilizce çalışmak +
6- Akademik çalışma +
7- Kitap okuma +
8-Meditasyon yapmak +

İlk gün çok fazla yapılacak şey vardı genelde dışarda geçti akşamda elektrik kesilince hiç bir şey yapamadım, dünün sonucu ise böyle. Bu sezgisel yeme meselesi aklımı karıştırıyor, içimdeki zayıflama isteğini atmak çok zor, ama diyetten başka bildiğim zayıflama yolu da yok, ne yapacağım bu konuda bilmiyorum. son bir diyet yalanına da kanmak istemiyorum.

-Spor yapmak -
2- Sezgisel beslenmek -
3- Cilt ve dis bakımı +
4- Bdt' ye çalışmak -
5-İngilizce çalışmak +
6- Akademik çalışma +
7- Kitap okuma +
8-Meditasyon yapmak +
2. gün de tam istediğim gibi değil maalesef

Sevgili günlük
Bugün yeni bir diyete başladım, kilolarım aldı başını gitti, ilk gün bitti, hedefim listelere bire bir uymak

Şu ders çalışma ile ilgili her gün bugün derslere vakit ayırmak çok gerçekçi olamadı, o yüzden bir gün İngilizce bdt bir gün kitap okuma tez şeklinde gitmeye karar verim
Bakalım neler yapabileceğim, pek bir yol kat edemeden temmuz bitti, bundan sonrası daha güzel geçer inşallah

Oğlumla zaman zaman geriliyoruz, hiç ders çalışmak istemiyor, nasıl sevdirecegim hiç bir fikrim yok, terzi kendi sokugunu dikemiyor, yanlış olduğunu bile bile sesim yükseliyor, tahammülüm çok düşüyor, ilişkimiz yıpranıyor

Bdt eğitimi bitti bugün sınavım da gayet iyi geçti şükür ki
Temmuz ayi da bitti hiç bir hedefimi gerceklestiremedim bdt eğitimini bitirmek dışında
Ama diyet iyi gidiyor en azından 🤗

Sevgili günlük;
Çok yorulduğum çok üzüldüğüm defalarca hayatı sorguladigim bir üç günün ardından yazıyorum. Dedem intihar etti, evet 82 yaşındaki dedem hiç bir sağlık problemi, ilişki problemi para problemi yokken intihar etti. Arkasında koca bir enkaz bıraktı annem dayilarim hele teyzem, teyzemin eşi vefat edeli iki ay olmadı daha, neden yaptı bilemiyorum, aklım almıyor, dedem ki tanıdığım en güçlü insanlardan biriydi, hiç durmazdi, bir işi bırakır birine başlardı, anlayamadık.. bize koca bir soru işareti bıraktı.
Benim ise devreler yandı, ne hissettiğimi, ne yaptığımı bilmiyorum, koca bir boşluğa düştüm, nasıldim ne yapıyordum, ben nerede kalmıştım, bilemiyorum. Bugün evime döndüm, 4-5 kitap aldım, şu önünüzdeki bir kaç gün bir şeyler yapmaya zorunda hissetmeden yaşamak istiyorum, diyet gitti zaten, o ayrı bir konu, çok canım sıkılıyor kendimi bildim bileli diyetler yapıyorum ama hep daha fazla kilo alıyorum, verdiğimi de aldım bu bir kaç günde oysa iyi gidiyordum. Neyse su önümüzdeki günlerde pek bir şeye zorlamadan kendimi bir bakacagim içimden ne geliyor ne yapmak istiyorum, diyet yapmayacağım, ders çalışmayacagim, bakalım canım ne isteyecek, bakalım becerebilecek miyim planlamadan yaşamayı, ve en önemlisi iyi hissedebilecek miyim?

SEVGİLİ GÜNLÜK
Epey toparladım, ölümlü olduğumuzla yüzleşip kabul ettim, bunu kabul edince bende bir değişim hissettim. Bugün saçlarımı boyattım, saçlarım için ürün aldım, brezilya fönü yaptırdım. Botoksu yeniledim ve cilt bakımı rutini için dermatoloğun önerdiği ürünü aldım. Bunların hepsi 4000 civarı tuttu. Bu para ortalama altı aylık bakım param. Şu anda kredi kartından hallettim ama bu parayı ayırmam gerek. Ortalama aylık bin lira bir yere bakım için para atmaya karar verdim. Benim öyle ev eşyası, takı falan o tarz şeylerde gözüm yok, ama bu bakımlar bana çok iyi geliyor. Bir de spora gidiyorum 300 TL de o var aylık. Yani o da bin sekiz yüz yapar altı ayda. Eder 5800. Aylık bin lira atarsam bir sonraki bakımıma rahatça harcarım.
Bu geçtiğimiz bir kaç günü kitap okuyarak geçirdim. Yaşam dersleri diye bir kitap okudum ki, bayıldım. Ölümün kıyısındaki insanlarla yapılan görüşmelerden derlenmiş bir kitap. Bence herkesin okuması gerek. Diyeti bıraktım ne yazık ki. Diyet yapamıyorum bu çok net. Ama dikkat de etmem lazım, çünkü kendimi de beğenmiyorum kilolu iken. Bu da çok net.
Dert etmeden anda yaşamaya çalışıyorum, anın tadını çıkarmak ve yol insannı olmak. Sonuçlara takılmadan yolda olmayı önemsemeye karar verdim. Ve öz şefkat meselesi. Bunu anlıyorum sanırım yavaş yavaş, bana iyi gelenlere odaklanıyorum. Suçluluk çekmemeyi öğreneceğim.

merhaba sevgili günlük iki gündür makalemin üzerinde çalışıyorum, epey yol kat ettim, güzel kitap okudum. Çocuklarıma karşı naziğim, kimseyi darlamıyorum, daha aktif olmaya çalışıyorum, bugün bir arkadaşımla buluştum çok iyi geldi.

Tek bir meseleyi aşamıyorum. Bedenime minnettarım ancak daha zayıf olmak istiyorum. Kendimi böyle beğenemiyorum ne yaptımsa.

Sevgili günlük
Ben hep çok kaygılı, hep mükemmeli arzulayan bir insan oldum. Bence diyeti basaramamin altında da bu var. Hedeflerim hep çok büyük. Örneğin yaptığım glutensiz ve laktozsuz diyette on günde 2.5 kilo verdim ve begenmedim, çünkü 4 kilo veren de vardı 6 kilo veren de.
Her şey önce kabul etmekle ve uygun minik hedef belirlemekle başlıyor. Bu nedenle olmak istediğim kişi için acele etmeden yavaş yavaş sindire sindire ilerlemeye çalışacağım artık.
Yaşamla ilgili en temel hedefim anı yaşamak, çekirdek ailemin iyiligini önceliklendirmek, zira ben ölünce beni hatırlayacak olanlar, bu dünyada olmayisimi umursayacak olanlar sadece onlar. Bu nedenle koşulsuz sevgiye dayalı bir ilişki kurmak, öfkemi kontrol etmek ve çocuklarıma nazik olmak, eşimi incitmeyen kaliteli bir ilişki kurmak benim için en önemli şey.
Ve tabiki kendim. Kendime iyi gelmeden başkalarına iyi gelemeyeceğimin farkındayım. Bu yüzden bu güne kadar yaptığımla ve olduğumla kendimi kabul ediyorum. Olabileceğim en iyi yer burası ve olması gereken bu ki buradayım. Eğer ömrüm varsa yaşayacağım her yeni gün için bana verilen yaşam armaganina minnettarım. Ve umarım başarabilirim, kendim için niyetim, her yeni günün son günüm olabileceği ile ilgili farkında olarak yaşamak.
Bu doğrultuda günlük rutinde yukarıdaki öncelikleri aksatmayacak şekilde yer vermek istediklerim şunlar:
Sağlıklı yaşam: Besin gruplarini sayarak beslenmek en güzeli olur diye düşünüyorum, bunun için Ayça Kaya'nın 5333 yöntemini uygulayarak başlamak istiyorum. Bir hafta sonra kilomdaki değişime göre devam mı edeceğim azaltmak mi gerekiyor ona karar vereceğim. Bu süreçteki hedefim mümkün olduğunca sıkmadan besin değişimlerini kullanarak çeşitli ve yasaksız beslenebilmek. Mukemmelliyetcilige kapılmadan suçluluk çekmeden battı balık olayına kapılmadan fazladan yemis bile olsam kaldığım yerden devam etmek. Bunun için beslenme günlüğü tutmak istiyorum.
Ek olarak haftada 90 dk egzersiz hedefi koyuyorum. Günlük 15 dk ya tekabül ediyor.
Cilt bakımı ve diş bakımı: Sabah akşam cildimi yıkama köpüğü ile yıkayıp nemlendirmek ve güneş kremi kullanmak rutinde atladığım olabiliyor, sağlıklı bir cilt için bunu da atlamadan yapmak istiyorum ve sabah akşam disleri fırçalamak
Kişisel gelişim: Her gün kitap okumak sayfa sayısı önemli değil.

Akademi: Her gün 15 dk tezle ilgili bir şeyler yapmak.

İngilizce: Telefondaki İngilizce uygulamalarından birinde 5 dk vakit geçirmek

Ve yatmadan önce günümü degerlendirmek

Şimdi gelelim mevcut durumu değerlendirmeye

Aile ile ilişkiler: Bu konuda epey ilerleme kaydettim. Çocuklara karşı sesimin tinu epey düştü, öfkenin beni ele geçirmesine izin vermemeye çalışıyorum. Bu konuda birlikte daha çok eğlenceli vakit geçirmeye ihtiyacımız var. Bunun için bir şeyler yapabilirim. Yarın çocuklarla müzik açıp çifte telli oynayacagim 🤣, planım bu.
Sağlıklı yaşam: Bu konuda 5333 e yarın başlıyorum, suya dikkat etmek için surahiyi kullanacağım, bakalım nasil geçecek, beslenme günlüğü tutacağım, 15 dklik bir egzersiz yapmak hedefimde.
Kişisel gelişim : Kitap okuyorum zaten aynen devam.
Cilt bakımı ve diş bakimi: Temizle, nemlendir, güneş kremi, dişleri iki kez fırçala çocuklarla yap 👌

Akademi: 15 dk tez için, 5 dk ingilizce için
Yatmadan buraya yaz 🤗

Aile ile ilişkiler :Bugün sabah uyandıktan sonra çocuklara uzun uzun sarıldım öptüm, gidiklayarak uyandırdım, müzik açıp birlikte dans ettik ve parka geldik.
Sağlıklı yaşam : Beslenme günlüğü tutmaya başladım. Şu ana kadar iki litfe su içtim ama çok kahve içtim bugün. Beslenme sabah : 1 dilim ekmek peynir zeytin yumurta domates salatalık
Ara 1 kornet dondurma
Akşam: 2 dilim ekmek 2 avuç içi kadar tavuk salata 5-6 dilim patates
-Spor: 15 dklik video
Bakım: Cilt ürünlerim geldi onlara başlayacağım bu akşam, sabah elimdekilerle yaptım
Kişisel gelişim: Kitap okudum epey
Akademik çalışma : 25 dklik pomodoro
İngilizce: 25 dklik pomodoro

Bugün klasik müzik dinledim, o kadar iyi geldi ki anlatamam ❤️

son bir kaç gün görümcemlere gittiğimiz için giremedim. Değerlendirecek olursam pek iyi sayılmazdı, ara ara çocuklara sesim yükseldi çünkü yol çok yordu ve migrenim tuttu ne yazıkki. Çok fazla ekran izlediler, pek kaliteli vakit geçiremedik. Sağlıklı yaşam da askıya alındı, geri 74 kilo olmuşum. Cilt ve diş bakımımı düzenli yaptım şükür. Kitap ve akademik çalışmada yok ne yazıkki.

Gelelim bugüne. Dün evimize geldiğimizde kendime gitmeden önce oluşturduğum beni hatırlamasını istedim. Kesinlikle olmak istediğim kişi bu düzenlemelere uyan kişi. Yoksa mutsuz ve gergin oluyorum. Bunun farkında olarak bugün

Sağlık ocağına gidip tahlillerimi yaptırdım. Diyetisyenden randevu aldım ve gittim. Akşam yemeği ile listeme başladım. Akşam da spora gittim. Makalemi göndermek için dergi araştırdım ve incelemelerimi hocama gönderdim. Kitap okudum. Cilt ve diş bakımlarımı yaptım. Çocuklarımı yüzmeye götürdüm ve sesimi yükseltmedim. Eşimle ekonomi konusunu konuştuk ve bir eylem planı çıkardık. İçime çok sindi. Çamaşırı topladım. Yatak odasının düzenini değiştirdim. Çalışma alanımı düzenledim. Yarın bir kurs başlayacak dört gün sürecek. Migren ağrısı beni epey zorluyor, eğer geçmezse yarın iğne vurduracağım. Gayet güzel bir gündü. Daha iyileri benim olsun. Görüşmek üzere...

Merhaba sevgili günlük, yine epeydir yazmamisim, tatil bitti okul açılıyor, az kaldı. Yazmadığım günlerde makalemi gönderdim, cilt bakımı ve diş bakımını düzenli yaptım, güzel kitap okudum. Artık Eylül başlarken tez önerimi yazıp etik kuruldan izin almam gerekcek. Kullanacağım ölçme araçları için de gerekli izinleri almam lazım. Bunlar için adım adım bir çalışma takvimi belirleyip bu dönem verimi toplayıp somestr dönemi analizleri yapıp ikinci dönemde de tezimi tamamlamayı istiyorum. Bu yılin sonuna kadar veri toplama isim biterse çok rahat ederim. Çocuklarla birlikte bir otelin havuzuna üyelik yaptırdık her gün gidiyoruz, zaman orada akıp gidiyor, akşamları sporum var haftada üç gün. Yeni bir düzenlemeye ihtiyacım var.

Bu arada sakin sakin yapmaya çalıştığım hayatımın son diyetinde(öyle olması için çok çaba harcıyorum) 2.2 kilo vermişim ilk hafta. Bence gayet iyi, haftalık hedefim 300 Gr. Dolayısıyla hedefimi tutturdum fazlasıyla. Tabi ilk hafta olmasının etkisi var bunda. Spor, yüzme, cilt bakımı yaptığım bedenime iyi gelen şeyler. Kitap okuma müzik dinleme ruhuma iyi gelen şeyler. Ama bir de iş ayağı var ki akademik çalışma kısmı eksik kalıyor, okul açılınca okuldaki kısmı hallederim zaten. Bu sene eve iş tasimadan okuldaki işi okulda halletmek istiyorum.

Selam günlük, bu hafta pek bı keyifsizim, hatta depresif. Regl öncesi dönemde olmamın etkisi çok. Acaba biraz da kendimi sartiliyor muyum diyorum bazen regl öncesi dönemdeyim, ofkeliyim gibi. Sabah kırdım geçirdim evdekileri, sesim çok yükseldi. Şimdi ruhum açıyor, benim derdim ne, yazamadiysan yazamadın dün akşam, sanki sen ölünce seni dergi editörleri hatırlayacak seni, senin çocukların hatirlayacak bir tek, belki eşin. Ona göre onceliklerini belirle kızım, lafta kalmasın artık, senin ilk hedefim bu hayatta çocuklarınla mutlu bir haayat gerisi hikaye, tamam tabiki istediklerini yap, başarıların olsun ama abartma unutma ölümlüsün belki bir nefes sonran yok

X