Tuvalet Eğitimi Tuvalet Eğitimi : Hazır mısınız ?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Wisper bence de kızın tam olarak hazır değil, ama sinyal vermeye başlamış bu konuda, sen onu giyinik bir şekilde günde bir kaç kere lazımlığa oturt çişini kakasını nereye yapacağını pekiştirsin kafasında anladığım kadarı ile çiş ve kakanın oraya yapılması gerektiğini henüz kavrayamamış ama yaptıktan sonra bezinden rahatsız oluyor bir kaç ay içinde hazır olacak gibi şu an eğitime hazır değil başlama derim...

angelsecret teşekkür ederim cevap için haklısın sinyal vermeye başladı ve dediğin gibi çiş ve kakanın oraya yapılması gerektiğini bilmiyor.dediğini yapmaya başlayacağım teşekkür ederim...

benim oglum 2.5 yaşında çişini söylemeye yeni başladı ama bazen inatçılık ediyor üstüne yapıyor kakasını bir türlü yapmadı çokta üstüne düşmek istemiyorum çünkü o zaman daha çok inatlaşıyor az önce kakam var dedi götürdüm yapmadı uyutacagım diye bez bagladım 2 dakika sonra bezine yaptı halinden o kadar memnunki sanki kakasını hiç söyleyecekmiş gibi ne yapacagım bilmiyorum

alt katta bir komşum var kızı 3.5 yaşında kadın kızını döve döve 1 günde ögretti zavallı kız hep üstüne yaptıgı zamanlarda annesi dövüyor

alt katta bir komşum var kızı 3.5 yaşında kadın kızını döve döve 1 günde ögretti zavallı kız hep üstüne yaptıgı zamanlarda annesi dövüyor

afedersin ama elleri kırılsın diyeceğim insan nasıl yavrusuna vurabilir yavrum ne acı çekiyordur kim bilir sabırlı olsun azcık ölür mü?

Sevgili Adıvar, yazı için çok teşekkürler, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Oğlum 2 yaşına yeni girdi. Doktorumuzun söyledikleri ve kendi araştırmalarım oğlumun tuvalete hazır olduğunu gösteriyor, aynı bu yazıdaki gibi titizliği, kakasını başka bir yere giderek ve herkesten uzakta yapmak istemesi, altını ıslatırsa rahatsız olması ya da şuçluluk duyması (her nekadar ben ' oğlum yok bişey, çiş yaptın, bir daha yapacağın zaman söyle desem de)... Daha önemlisi ve doktorumuzu ve duyanları şaşırtan ise oğlumu yaklaşık 3 aydır gece ve gündüz uykularında bezlememem, çünkü uykuda yapmıyor benim oğlum, bu bile hazır olduğunu gösteriyor. Ama maalesef alaturka tuvalete bir ara götürünce yapan oğlum zamanla kakasından korkmaya başladı, doktorumuz görmesin ürkebilir dedi. Sonra her gün düzenli olarak sabah ve akşam 2 kere kaka yaparken ( belli saatlerde) kakasını tutmaya başladı ve ben o zaman eğitimi kestim. Bak bezini bağlıyorum deyince kakasını yapmaya başladı, önceleri biraz çekindi beze yapmaktan bile. Klozete arasıra oturakla oturuyor ( klozet aparatı yani- ördekli ) ördek çişş diyor kalkıyor kendisi asla yapmıyor, alaturkaya eskiden yapıyordu şimdi onu da istemiyor. klozet oyun, diğer tuvalet de kaçılacak bir yer oldu onun için. ama tuvalete girene de bakmak istiyor merak da ediyor. Bu arada şimdi tatil için annemin yanındayım ve doğru zaman değil tekrar başlamak için diye düşünüyorum. Farklı mekanlara gidiyoruz burda ve sürekli yolculuk yaparken asla öğrenemez zaten. Unutmadan ekleyim bakıcım 1,5 yaşından önce yaptırmaya başladı tuvaletini, bi gün hevesle ve bana sormadan başlamış, karşı çıktım ama yapıyor dedi, şaşırdım, iyi o zaman dedim, hatta mutlu oldum, erken olduğunu bile bile kasları hazır demek ki diye devam ettik. Önceleri güzel gitti, 2 saat tuttuğu oluyordu, sonra kışın hasta oldu birkaç kere ve havalar soğuk bi daha hasta olacak diye kestik -baharda tekrar başladım yaklaşık 22 aylıkken- şimdi ise yine beze döndük ve halinden şikayetçi değil oğluşum. Sanırım erken başlamanın ve yarıda kesmenin sonuçları bunlar. Maalesef eskiler tuvalet eğitimi hakkında okuduklarımı söyleyince kitaba göre yetiştiriyorsun ben 6-7 aylıkken öğrettim diyorlar.
Çok uzun anlattım ama sorum şu, ben tuvalet eğitimine tekrar ne zaman başlasam? Tuvaleti, klozeti, musluğu, sifonu seviyor, sadece oturunca yapmıyor. Biraz daha ara versem mi yoksa hazırken tatil dönüşü tekrar başlasam mı? Görüşlerinizi bekliyorum kızlar...

Son düzenleme:
Sevgili özüm;
Şu an çocuğunuz çok önemli bir şeyi,yani ihtiyacını tuvalette gidermeyi öğrenmeyi çalışıyor..
Bu bizler için en büyük derstir ve çocuğa görede böyledir.Bence başlamışken siz devam edin,çünkü çocuk her defasında sil baştan yeniden öğrenmek zorunda kalıcak ve bu çocuğunuz için çok zor olucaktır..
Altını bezlemeyin,geceleri yatarkende altını bezlemeyin,yattığı yatağın çarşafının altına naylon serin ve çarşafının onun üzerine serin..Çocuk eğer geceleri bezlenirse bir sürede gece çişini öğrenmesine alıştırmak zorunda kalabilirsiniz..
Ben oğlumu çişe alıştırırken inanın sizin çektiğiniz sıkıntıların aynısını çektim,geceleri altını bağlamk yerine,çarşafının altına naylon sermek hem onun öğrenmesi açısından hemde çocuğunuzun bilinçlenmesi açısından en doğru olandır..
Eğerki bir kaç kere altına yaptığında zaten rahatsız olucak kendisi zamanlar bunu alışacaktır...
Sevgiler.

Merhabalar , benim oğlumda 3 yaş 2 aylık.
Geçen yaz tuvalet eğitimi için denedik maalesef olmadı hiç hazır değildi.
Tuvalet eğitiminde hazır olmanın öneminin farkındayım,kesinlikle zorlamadım.
Ama hala hazır değil.Geceleri daha bugüne kadar bir kez bile kuru kalkmadı.
Tuvalete,klozete asla oturmuyor.Beraber gittik kilotlar aldık,alıştırma kilotumuzda var.
Kilotunu bezsiz giymiyor.Kakasını bezine yaparken yaptığını söylüyor,çişini bilmiyor.
Bakalım ne zaman başaracağız bilmiyorum.Hala uğraşıyoruz.
Kızımda o kadar kolay olmuştuki ,birkaç gün içinde bezlemeyi bırakmıştık.2 yaş 3 aylıktı.
Hepimize kolay gelsin.

afedersin ama elleri kırılsın diyeceğim insan nasıl yavrusuna vurabilir yavrum ne acı çekiyordur kim bilir sabırlı olsun azcık ölür mü?

sabır denen şeyi bilmiyor biraz cahil biri zaten kızı düşse vuruyor bagırsa vuruyor kız baya dayak yiyor annesinden çok korkuyor benimki daha arada yapıyor tam ögrenemedi zamanla ögrenir kocaman oluncada üstüne yapacak degilya :ecrin_bebek:

benim kızım 27 aylık lazımlığa oturuyor ve kalkmaka istemiyor kaldırdığımızda ağlıyor fakat tuvaletinide yapmıyor kalktığında altına yapıyor her yer kirleniyor ne yapıcam bilemiyorum lütfen bana bir akıl verin

öncelikle tesekkürler bilgi icin.

benim oglumda suan 2.5yasinda,
ne güzel 3-4 hafta öncesine kadar söylüyordu, sonra bir iki hfta sonrasi birakti söylemeyi kilot giydirdigim halde, altina hem büyügünü hem kücügünü yapmaya basladi bu günde en az 6-8 kere oldu ve beni de cok yoruyordu, cünkü yaptiktan sonra altina tuvaletim geldi anne diyordu ve tekrardan tuvalete gidiyorduk,o yüzden artik bende pes ettim, cünkü hamileyim ve cok yorulmustum,

acaba devam mi etsem yoksa onun ne zaman istiyeceginimi beklesem?

slm arkadaşlar oğlum 26 aylık bende tuvalet eğitimine başlayacam ama çiş diyor yalnız yaptıktan sonra söylüyor eskiden bezine yapınca hemen aldırır asla bekletmezdi şimdi anne ayıp diyor ve aldırmıyor tuvalete oturmayı reddediyor konuşuyorum tamam diyor ödül vermeyi teklif ediyorum ama malesef galiba bu iş çok zor olacak çok umutsuzum

allaha sükür ben kurtuldum bez derdinden,

3 haftadir oglum geceli gündüzlü tuvalete yapiyor,

bunu nasil basardim , söyle anlatayim, ben her iki saniyede bir sordugum halde anne cis yok diyordu, sve altina yapiyordu, ben cok sinirleniyordum,
sonra bir gün yine ayni dava, ben tuvaletten ciktim o arkamdan geldi, ve ben tam cikarken sordum oglum varmi cisin diye o hayir dedi, ve odasina gitti ve odasina gittigi gibi hem cisini hem büyügünü altina yapinca bende salterler atti, birde hamileyim üstelik zaten zorlaniyorum,
aldim onu banyoya sicak suyla korkuttum, taabiki sicak dediysem haslak degildi yani yanlis anlamayin yakmadim cocugumu:)) sonra gözünün önünde bezlerini torbaya topladim ve cöpe attim yani sakladimda o cöpe attim biliyor:))

ve o gün bugündür geceli gündüzlü tuvalte yapiyor oglum.
Allaha sükür kurtuldum:)

Not: aynisini annemde bana kücükken uygulamis ve bakinki bende cocuguma ayni taktikle biraktirdim:))

bende kızıma 2 gündür tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum ..
bir arpa boyu yol almadım ne güzel kurtulmuşsunuz ama korkutmakla ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum çok şaşkınım ve çaresizimmirmirmirmir

çok güzel ve faydalı bilgiler paylaşımın için sağol canım gerçi havalar soğudu şu ara ama bende yavaş yavaş alıştırmak istiyorum artık iki yaşına girecek benim oğlumda umarım başarılı oluruz

oncelıkle cok guzle bır konu acmsıısn tesekru edrım :) benım kızım 4 ekımde 2 yasına gırdı yazın bahcelı evımız e gectıgımızde poposunu acıordum bahceye yapıorud tuvalete gıtmıordu arkads geldı onun kızı wc gıdınce oda gıtmeye basladı ama yapmıorud oturordu sonra kendı kendıen konsup kalkıordu sımdık ıse evde hanı ben alsıtırmak sıtıorum ama sıkmakta ıstemıorum acıkcası bend ecok arstırdım sıkmayın yazıor zamnla kendısı alsır dıyor doktorlar bend eole yapıorum.Evde bazen suna genlde dıyebılrım kendısı bezını cıkartıp cıplak gezıor wc gıdelım dıorum yok dıyor (kaynanm sag olsun cocuka bayoyu gosterdı orada alsıcakmıs oldu dedım eve sıdık kokusundan gırlmesın ) orayı sıtıor orası olmaz dıncede yapmıor bende gdıorum onunla wc bak bende yapıorum dıorum heyecanlanıor ama yok eger 5 dak bos bırakırsam tamam salıor yere ama yapıncada soyluor korkarak kımı gece bezını cıkartırıor kendıısı ole yatıor sabaha kadar allaha sukur tek damla bıle yapmadan ama gunduz olunca nıye yapıor anlamdım cevremdekılerde gece ısemeyen cocuk cabuk alsır dıyorlar ksın alıstırmaya calsıcam ama ınsallah olur :KK43: cok uzun yazdım ama

aslında bende yazın daha kolay olur diye düşünmüştüm tuvalet açısından ama olamadı malesef.girişimimiz oldu oldukçada iyi gidiyodu fakat alışamadı bizde biraz ara verdik.ve dün yine başladık.umarım bu sefer başarırız.kolay gelsiiin

Arkadaşlar benim kızım 27 aylık tuvalet eğitimine daha önce iki kez başladık ama bırakmak zorunda kaldık. İlkinde o, ikincisinde ben rahatsızlandım . Hiç üstelemedim bir süre ara verdikten sonra şimdi yeniden başladık.Daha bir kaç gün oldu ama hala bezini çıkartıp alıştırma çamaşırına geçemedik. Ben biraz fazla mı rahat davranıyorum bilmiyorum. Zorlamiyim derken abartmış olmak da istemiyorum. Biraz biraz yol katetmeye başladık en azından artık lazımlığına arada gidip "çiş yapıcam" diyo, altını ıslattığında elini götürüp "anne eğğ yaptım diyo", sabahları kuru uyanıyo ve tuvalete her gittiğimizde yanına mutlaka oyuncak istiyor. Lakin bir problemimiz şu ki; biz evde fazla bulunamıyoruz. Sürekli bişeyler çıkıyor ve dışarı çıkmak zorunda kalıyoruz. Bu kez de gün boyunca tuvalet olayımız olmuyor... İşimiz uzun sürecek bu gidişle :KK43:

sabırlı olmak lazım bu işte ben ogluma çişini sevmeyi ögrettim önce güzel çişi geldimi oglumun diye oyunlarla tuvalete götürdüm birde herkesin bezi bırakmadın mı sen hala demesinden nefret ediyorum cocuk 3 kez alıstı vebu yüzden bıraktı artık söyleyenleri bir güzel fırcalıyorum siddetle tavsiye ederim

X