Çocuğunda dil ve konuşma problemi yaşayanlar çözebildiniz mi 😔

Tüm sesleri konuşmadan bağımsız olarak çıkarabilmemiz daha kısa sürdü. Okumaya yazmayı sökmeden halletmiştik çok şükür. Ancak dile yerleşmesi kelimeler özelinde pekişmesi için terapilere devam ettik. Bir de oğlum evde çalışırken çok sıkılıyor istemiyordu . Uzun mesai satleri ile de çalıan anne olduğum için pek evde çalışamadık belki çalışabilsek daha çabuk sonlandırabilirdik.

Okuma yazmaya sınıftaki çoğunluk ile beraber geçti geri kalma söz konusu olmadı . Ama çok çalıştık beraber . Abisinde bu kadar çalıştırmaya ihtiyaç duymamıştım. Harflere geçip , kelimelere başlayınca günde en az 1-2 saat beraber oturtana kadar çalıştık😅

İlk seansına siz de girdiniz mi ? Bizim her iki merkezde de ilk tanıma değerlendirme seansı veli ile yapıldı. Çocukta merak uyandıracak materyaller etkileşimler vardı terapide o yüzden hiç sıkılmadı . İlk merkezde sınıfta salıncak vardı mesela terapide binebiliyordu bayılıyordu oraya . Evde çalışırken sıkılmasına rağmen merkezlere severek gidiyordu.

Okulda öğretmeni durumu farkedip de benimle konuştuğunda bu yaş çocukların alay konusu yapabileceğini ama sınıflarında böyle bişey olmadığını söyledi . Oğlum da bana böyle birşeyden hiç bahsetmedi. 3. Sınıf bitmek üzere severek gidiyor okula da.

Size de kolaylıklar dilerim. Geç kalmış sayılmazsınız . Okulun açılmasına harflere geçmelerine 5-6 ay var nerdeyse haftada 2 seans ile çok yol katedersiniz. Evde de çalışabilirseniz süreç daha hızlı ilerler.

Çözmüş olmanıza çok sevindim fakat iki yıl da bayağı uzun olmuş.Haftalik seans sayısını artirsaydiniz daha hızlı ilerlerdi belki.İlkokul 1 de alay etme olayı oldu mu hiç ya da okuma yazmada sıkıntı?

Biz müdürle konuştuğumuz binada başlayacağız zaten başka yeri var mı bilmiyorum.Oglumu değerlendiren hoca bana çok bilgili geldi,sırf hocaları için haftaya iki seans randevu aldım bakalım ne olacak ama oğlum değerlendirmede çok sıkılmış bir daha gitmeyelim oraya dedi, inşallah onun da seveceği faydalı bir süreç olur.
Tüm sesleri konuşmadan bağımsız olarak çıkarabilmemiz daha kısa sürdü. Okumaya yazmayı sökmeden halletmiştik çok şükür. Ancak dile yerleşmesi kelimeler özelinde pekişmesi için terapilere devam ettik. Bir de oğlum evde çalışırken çok sıkılıyor istemiyordu . Uzun mesai satleri ile de çalıan anne olduğum için pek evde çalışamadık belki çalışabilsek daha çabuk sonlandırabilirdik.

Okuma yazmaya sınıftaki çoğunluk ile beraber geçti geri kalma söz konusu olmadı . Ama çok çalıştık beraber . Abisinde bu kadar çalıştırmaya ihtiyaç duymamıştım. Harflere geçip , kelimelere başlayınca günde en az 1-2 saat beraber oturtana kadar çalıştık😅

İlk seansına siz de girdiniz mi ? Bizim her iki merkezde de ilk tanıma değerlendirme seansı veli ile yapıldı. Çocukta merak uyandıracak materyaller etkileşimler vardı terapide o yüzden hiç sıkılmadı . İlk merkezde sınıfta salıncak vardı mesela terapide binebiliyordu bayılıyordu oraya . Evde çalışırken sıkılmasına rağmen merkezlere severek gidiyordu.

Okulda öğretmeni durumu farkedip de benimle konuştuğunda bu yaş çocukların alay konusu yapabileceğini ama sınıflarında böyle bişey olmadığını söyledi . Oğlum da bana böyle birşeyden hiç bahsetmedi. 3. Sınıf bitmek üzere severek gidiyor okula da.

Size de kolaylıklar dilerim. Geç kalmış sayılmazsınız . Okulun açılmasına harflere geçmelerine 5-6 ay var nerdeyse haftada 2 seans ile çok yol katedersiniz. Evde de çalışabilirseniz süreç daha hızlı ilerler.

Hanımlar merhaba,

Benim 5,5 yaşında bir oğlum var.Seneye 72 aylık oluyor inşallah ve 1.sinifa başlatmak istiyorum fakat yanlış çıkardığı sesler var.Bu sebepten okulda akran zorbalığına ugrasin istemiyorum.

Bu durum zamanla düzelir diye bekledim fakat zaman geçiyor ve düzelmiyor olduğunu görünce bir üniversitenin dil konuşma bölümünde terapiye başladık.Artikulasyon bozukluğu imiş bunun adı.

Orada stajyerler hocanın verdiği talimatlari uyguluyor.Hoca gidiyor geliyor arada odaya.Oglum yetişkinlere karşı çekingen o yüzden cevapları biraz zor alıyorlar ve aceleci davranıyorlar.Hoca oğlum için kavramlari gruplamada akranlarindsn geride olduğunu söyledi.Sorulari yeteri ksdar hızlı cevaplamadigini da söyledi.Uc defa gittik seansa,bu kadar gelmeye hal bir gelişme yok baksanıza dedi bana.Oglumu akranlarına karşı çok sosyal ve zeki olatak görürken bunları duymak üzüyor beni bir anne olarak.Evde TV yi sıfıra indirmek için ona oyun odası yaptım,beraber daha çok vakit geçirmeye özen gösteriyorum,seansta oynanan kartlı oyunları eve de veriyorlar evde de oynayın diye, oynuyoruz.Kendimi de çocuğumu da yetersiz hissetmeye başladığım için bazı şeylere daha bir özenir oldum.

Haftada 1 seans yetmez, dışarıdan da 2 seans destek alın dediği için bugün özel eğitim ile de görüştüm.Degerlendirme yapıldı oğluma.Bu hoca da bilişsel gelişimi gayet iyi hiperaktivite yok fakat biraz dikkati de eksiklik var gibi ve bir şey sorunca öylece kalıyor dedi.Buyuk ihtimalle bu çocuk çok düzeltildi dedi bir şeylere cevap verirken.Ya yanlış söylersem de düzeltirlerse kaygısı yaşıyor dedi.

Öteki terapiyi bırakmamı ,orada haftada 4 seans ve ilaveten psikoterapi almamız gerektiğini söyledi kurucu müdür.Maddi olarak 3-4 ay buna müsait değilim dediğimde çocuğunuz için bulmanız gerekiyor dedi gerekirse borç harç,kredi her neyse.Yoksa ileride size hesap sorar,beni niye dil engelli yaptın der Üstelik bütün seansları tek bir güne arka arkaya toplayacakmis.

Oğlumun gerçekten bu kadar yoğun bir programa ihtiyacı var mı bilmiyorum.

Boyle bir sorunu olan varsa neler yaşadınız nasıl çözdünüz gerçekten merak ediyorum.Paylasirsaniz çok sevinirim.
Oğlunuz hangi ay ve yıl doğumlu? Benim 31.12.2018 doğumlu 5 yaş 4 aylık oğlumda da bence artikulasyon sorunu var. Önceden K harfini T olarak söylerdi, onu kendiliğinden düzeltti, şu an R harfini söyleyemiyor. Ortanca oğlumu dil gelişim geriliği olduğu için konuşma terapisine götürüyorum, büyük oğlumu da bu durumdan dolayı gösterdim kendisine ama 5-6 ay daha beklememizi söyledi. Yalnız ben oğlumu 1 sene daha anaokuluna göndermeyi düşünüyorum, siz ilkokula bu sene Eylül'de mi vermeyi düşünüyorsunuz?

Ben ilkokul öğretmeniyim.Sesleri okula yazma öğretimi aşamasında düzgün çıkaramayan olduğunda harfi biliyor ama çıkaramıyor diyerek aynı harf üzerinde takılı kalmıyorum, gecikme olmaz o sebeple okuma yazmada.Benim korkum zorbalığa uğraması alay edilmesi,taklit edilmesi,okula bu nedenle soğuması Allah korusun.

Değerlendirmede ben müdürün yanında kaldım hoca çocuğu götürdü beni çağırmasldi.

Bu arada ikinci yerden vazgeçtim iptal ettim art niyetli çünkü

Oğlunuz hangi ay ve yıl doğumlu? Benim 31.12.2018 doğumlu 5 yaş 4 aylık oğlumda da bence artikulasyon sorunu var. Önceden K harfini T olarak söylerdi, onu kendiliğinden düzeltti, şu an R harfini söyleyemiyor. Ortanca oğlumu dil gelişim geriliği olduğu için konuşma terapisine götürüyorum, büyük oğlumu da bu durumdan dolayı gösterdim kendisine ama 5-6 ay daha beklememizi söyledi. Yalnız ben oğlumu 1 sene daha anaokuluna göndermeyi düşünüyorum, siz ilkokula bu sene Eylül'de mi vermeyi düşünüyorsunuz?
1 Ekim 2018 doğumlu.Sizinkiyle tam 3 ay araları.71 aydan iki hafta fazlası oluyor Eylül'de..
1,5 yıl kreş,1 yıl da ana okuluna gitmiş olacak.Artik ilkokula başlasin istiyorum fakat bu harf sorununu çözebilirsek, yetişirse gönderirim, değilse şüpheliyim.

X