Bahçe Bakımı ve Çiçekler Tükettiğimiz sebze köklerinden yeniden sebze üretme deneyimlerim

Biliyorsun bunlar hep denemelerdi. Ya tutarsa diyerekten. Kerevizin bu haline bile sevindim çünkü yaprağını kullanmaktı amacım. Ama altta durumlar nasıl hiç bilmiyorum 😁
Bir tanesini çekeyim bakayım yarın kök ne alemde merak ettim..Bende seneye ekeyim bakayım 🥰
Bu arada benim lahanaları hatırlarsın. Bak büyüdüler fakat bu nasıl olacak böyle emin değilim. Ortada göbekte yok henüz

Eki Görüntüle 2805739 Eki Görüntüle 2805740
Ooo lahanalar corbalik olmus bile😍
Artik cicek acarlar,gobek yapmayabilirler,ama dusunsene corba bile olsa kok bereketi😍
Ben de tohum dokulup fide cikmis bir koseden ozenle lahanalari sokup baska yere dikmistim,Tutmuslar nasil sevindiydim,baktim cicek aciyorlar:KK70:
Yaprak yapamadan:))
Topladim haslayip limonlu salata yaptim oooh mis:))

Ooo lahanalar corbalik olmus bile😍
Artik cicek acarlar,gobek yapmayabilirler,ama dusunsene corba bile olsa kok bereketi😍
Ben de tohum dokulup fide cikmis bir koseden ozenle lahanalari sokup baska yere dikmistim,Tutmuslar nasil sevindiydim,baktim cicek aciyorlar:KK70:
Yaprak yapamadan:))
Topladim haslayip limonlu salata yaptim oooh mis:))
Bende çorba yada salata yapayım dediğin gibi, bol limonlu :KK48:

Sonuç olarak köklerini yeniden ektiğim kırmızı pancar ve kerevizler her daim yaprak vermeye devam ediyor. Ama toprak altında kök var mı bilmiyorum. Yaprakları için bile olsa güzel bir tecrübe oldu..

20210424_151754.jpg

20210424_151730.jpg

20210424_151718.jpg

Biliyorsun bunlar hep denemelerdi. Ya tutarsa diyerekten. Kerevizin bu haline bile sevindim çünkü yaprağını kullanmaktı amacım. Ama altta durumlar nasıl hiç bilmiyorum 😁
Bir tanesini çekeyim bakayım yarın kök ne alemde merak ettim..Bende seneye ekeyim bakayım 🥰
Bu arada benim lahanaları hatırlarsın. Bak büyüdüler fakat bu nasıl olacak böyle emin değilim. Ortada göbekte yok henüz

Eki Görüntüle 2805739 Eki Görüntüle 2805740

Bu lahanaları yemek nasip olmadı bende kendi haline bıraktım. En azından tohumluk olsun diye

20210424_151813.jpg

Sonuç olarak köklerini yeniden ektiğim kırmızı pancar ve kerevizler her daim yaprak vermeye devam ediyor. Ama toprak altında kök var mı bilmiyorum. Yaprakları için bile olsa güzel bir tecrübe oldu..

Cok basarili olmussun isabel,sunlara baaak😍
Pancarlari haslayip yogurtlu salata yapabilirsin,yufkayla borek olur,kereviz yapragini tursuda kullaniyorum ben,baska ne olur acaba?
Rabbim nasil da bereket veriyor,yenilen geri geliyor resmen ya😢

Bu lahanaları yemek nasip olmadı bende kendi haline bıraktım. En azından tohumluk olsun diye

Ahhahhaa benimkinin ikizi:-)
Karnabaharlarim kardan etkilenmisti,bir kismi ciliz cicek verdi,ama 3 u 4u tam bir karnabahar oldu,kac gundur salatasina muptelayim:))
Gec cinsiymis demekki,artik karnabahar mi olur diyordum,hatta bir ikisi duruyor,ciceginin ustune kapanmis,veresi yok,ellesmedim ben de:KK70:

Eki Görüntüle 2805674
Isabel bitkilerini gorunce cay demlemeye giderken yolumu degistirip bahceye ciktim ve yagmur altinda maydanozlarimi cektim:))
Hani gec kaldim acaba cikar mi demistim de ekmemi soylemistin.
Kar altinda kaldi filan,pek umidim yoktu aslinda,cok sevindim,maydanozu cok kullanirim cunki😄
Maydonozlarim buyudu😍
20210425_181958.jpg

Cikmisken karnabahari da cektim,nasil kucaklamis kuzusunu gormelisin😍
20210425_182236-1.jpg

Tükettiğimiz belli bazı kök sebzelerin çöpe atacağımız kök kısımlarından yeniden sebze üretimi ile ilgili izlediğim videolardan sonra bende denemeye karar verdim. Evdeki kereviz,lahana,brokoli, havuç, turp gibi sebzelerimi toprağa yeniden ektim. Bakınız 2 günde bu hale geldiler .Sonucu sabırsızlıkla bekliyorum. Sizlerde evde deneyebilirsiniz. Ayrıca toprak yerine cam bir kapta su içinde bile bir süre büyütüp sonra toprağa ekebilirsiniz..
Bunlar dışında kırmızı pancar,soğan,sarımsak,marul, zencefil,patates vs de olabilir

Eki Görüntüle 2719404

Kereviz-Beyaz lahana -turp ve havuç
(Kereviz ve lahana yeşillendi ,havuç ve turp bekliyorum)

Eki Görüntüle 2719406
Brokoli

Ben mor lahanayi denemiştim
Ciceklendi ve kurudu
Lahana vermedi bana

Cok basarili olmussun isabel,sunlara baaak😍
Pancarlari haslayip yogurtlu salata yapabilirsin,yufkayla borek olur,kereviz yapragini tursuda kullaniyorum ben,baska ne olur acaba?
Rabbim nasil da bereket veriyor,yenilen geri geliyor resmen ya😢
Evet canım gerçekten çok iyi oldu bu ikisi.Kereviz o bildiğimiz kalın saplı hale bile gelmiş.Pancar yaprağı önerilerini değerlendireceğim. Kereviz ise baharat gibi birçok çorbaya ,yemeğe katılıyor. İster kurutulup ister böyle yeşil haliyle. Sabahları 4-5 dal Kereviz ,yarım limon ve yarım demet maydanoz ile harika bir detox içeceği oluyor. Benim Kereviz yaprağında özellikle uğraşmamın sebebi bu yeşil su için :KK39:
Dediğin gibi Rabbim sınırsız nimet vermiş çok şükür :dua:

Ahhahhaa benimkinin ikizi:-)
Karnabaharlarim kardan etkilenmisti,bir kismi ciliz cicek verdi,ama 3 u 4u tam bir karnabahar oldu,kac gundur salatasina muptelayim:))
Gec cinsiymis demekki,artik karnabahar mi olur diyordum,hatta bir ikisi duruyor,ciceginin ustune kapanmis,veresi yok,ellesmedim ben de:KK70:
Kesin geç döllenme ikizlerdir bizimkiler :-)
Ahhh ne güzeldir o karnabaharları yemek.İnsan kendi yetiştirince daha bir lezzetli, kıymetli oluyor..Afiyetler olsun..:KK36:
Bende sen gibi baktım birşey vermiyor kendi haline bırakıyorum. Vardır bir çabası :KK39: