Bahçe Bakımı ve Çiçekler Tükettiğimiz sebze köklerinden yeniden sebze üretme deneyimlerim

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.143
48
Tükettiğimiz belli bazı kök sebzelerin çöpe atacağımız kök kısımlarından yeniden sebze üretimi ile ilgili izlediğim videolardan sonra bende denemeye karar verdim. Evdeki kereviz,lahana,brokoli, havuç, turp gibi sebzelerimi toprağa yeniden ektim. Bakınız 2 günde bu hale geldiler .Sonucu sabırsızlıkla bekliyorum. Sizlerde evde deneyebilirsiniz. Ayrıca toprak yerine cam bir kapta su içinde bile bir süre büyütüp sonra toprağa ekebilirsiniz..
Bunlar dışında kırmızı pancar,soğan,sarımsak,marul, zencefil,patates vs de olabilir

20201112_121859.jpg

Kereviz-Beyaz lahana -turp ve havuç
(Kereviz ve lahana yeşillendi ,havuç ve turp bekliyorum)

20201112_121906.jpg

Brokoli

Hergün gidip gelip bakıyorum. Büyüyorlar sanki ama yavaş yavaş. Kereviz,brokoli ve lahana köklerini toprakla buluşturmuştum. Bunlar bugün ki halleri.Sizce de büyümüşler mi ?

20201127_111620.jpg
20201127_111700.jpg
20201127_111639.jpg

İki gün önce marul kökünü de bıraktım toprağa.Kenardan küçük bir filiz vermiş

20201127_111654.jpg

Ve bugünde dolapta kendiliğinden filizlenen zencefilleri diktim.

20201127_111728.jpg

Cok guzel,nasil oldu ,bence hepsi buyuyebilir,tohum olusturabilir.
Ben kok ekme degil de sokmeme yaptim😂
Lahana,brokoli,karnabahar ve pirasanin koklerinini toprakta biraktim,yavru brokoliler lahanalar olustu,pirasa ise tamamen kopyaladi kendini,koca pirasalar oldu😍
Patatesler yine de en guzel klonlanan sebze:)

Cok guzel,nasil oldu ,bence hepsi buyuyebilir,tohum olusturabilir.
Ben kok ekme degil de sokmeme yaptim😂
Lahana,brokoli,karnabahar ve pirasanin koklerinini toprakta biraktim,yavru brokoliler lahanalar olustu,pirasa ise tamamen kopyaladi kendini,koca pirasalar oldu😍
Patatesler yine de en guzel klonlanan sebze:)
Evet kök sökmemek mantıklı. 🥰
Kesinlikle en iyi sonucu pırasalar verdi. Büyüyorlar.Kereviz ve kırmızı pancar topraküstü yapraklar gayet güzelleşti. Ama toprak altında neler var bilemiyorum 😁Bunların yaprakları lazım bana o yüzden sonuç hoşuma gitti.
Beyaz lahana olduğu gibi kaldı,brokoli çiçeğe döndü, mor lahana iyi gidiyordu, şimdi yerini bulamıyorum.
Zencefil,turp kurudu.Havuç tuttu gibi
Marul ise olacak sanırım 🥰
Patatese hemen başlayacağım

Evet kök sökmemek mantıklı. 🥰
Kesinlikle en iyi sonucu pırasalar verdi. Büyüyorlar.Kereviz ve kırmızı pancar topraküstü yapraklar gayet güzelleşti. Ama toprak altında neler var bilemiyorum 😁Bunların yaprakları lazım bana o yüzden sonuç hoşuma gitti.
Beyaz lahana olduğu gibi kaldı,brokoli çiçeğe döndü, mor lahana iyi gidiyordu, şimdi yerini bulamıyorum.
Zencefil,turp kurudu.Havuç tuttu gibi
Marul ise olacak sanırım 🥰
Patatese hemen başlayacağım
Zencefili ben saksiya ekmistim,adeta boynuz gibi bir filiz cikardi,sonra öldü nedense.
Havuc ancak yaprak yapar zannimca,onun koku lazim bize:))
Fakat kereviz super ise yarar,tursu vsde.
Karnabahar ekin seneye,cok guzel yetisiyor brokoliyle.
Fakat bu yil brokolilerim erken,gelisemeden aciverdi,o yuzden küçük kaldi,bir muddet soguk hava istiyordu.
Karnabaharlarim sanirim gec cins,o yuzden kurtardi,hala yaprak halinde.
Gecen yil gibi bu yil da koklerini toprakta birakacagim hepsinin..
Yarin resim eklerim,ha unutmadan,sogan da cok guzel klonlaniyor,yemeklik soyarken kokunu 1cmden kesiyorum,topraga ektigim soganlar gecen yil tum yesil sogan ihtiyacimi karsiladi:)

Zencefili ben saksiya ekmistim,adeta boynuz gibi bir filiz cikardi,sonra öldü nedense.
Havuc ancak yaprak yapar zannimca,onun koku lazim bize:))
Fakat kereviz super ise yarar,tursu vsde.
Karnabahar ekin seneye,cok guzel yetisiyor brokoliyle.
Fakat bu yil brokolilerim erken,gelisemeden aciverdi,o yuzden küçük kaldi,bir muddet soguk hava istiyordu.
Karnabaharlarim sanirim gec cins,o yuzden kurtardi,hala yaprak halinde.
Gecen yil gibi bu yil da koklerini toprakta birakacagim hepsinin..
Yarin resim eklerim,ha unutmadan,sogan da cok guzel klonlaniyor,yemeklik soyarken kokunu 1cmden kesiyorum,topraga ektigim soganlar gecen yil tum yesil sogan ihtiyacimi karsiladi:)

Harikasın 🥰
İnsan aynı kafadan birilerini bulunca çok mutlu oluyor. Iyi ki varsın:KK19:Bekliyorum fotoları..
Ekim ayında fide olarak kırmızı pancar,lahana ve karnabahar aldım. Ekmekte gecikince kurumaya başladılar.Ben yinede geçte olsa toprakla buluşturdum. Tutanlar ise sadece şunlar oldu. Peki bunlar sence ne ?lahana mı ?Karnabahar mı?

20210109_164926.jpg

Köklerini ekerek denediklerimde son durum.Yabani otlardan kayboldular gerçi :olamaz:

3adet kereviz toprak üstü yeşil yaprakları oldukça yoğun.Banada onlar lazımdı, tuttu..

20210109_165213.jpg

Lahana yerinde sayıyor​

20210109_165209.jpg

Brokoliler çiçek oldu 😁

20210109_165155.jpg

Pırasa en iyi sonuç veren

20210109_165110.jpg

Kıvırcıkta tuttu

20210109_165041.jpg

Kırmızı pancar kereviz gibi yaprakları oldukça gelişti. Toprak altı ne alemde bilmiyorum 🙈
20210109_165030.jpg

Havuç yaprak olarak büyüyor

20210109_165000.jpg

Harikasın 🥰
İnsan aynı kafadan birilerini bulunca çok mutlu oluyor. Iyi ki varsın:KK19:Bekliyorum fotoları..
Ekim ayında fide olarak kırmızı pancar,lahana ve karnabahar aldım. Ekmekte gecikince kurumaya başladılar.Ben yinede geçte olsa toprakla buluşturdum. Tutanlar ise sadece şunlar oldu. Peki bunlar sence ne ?lahana mı ?Karnabahar mı?

Lahanaya benziyor,karnabahar uzun ve dik yaprakli oluyor,yavas yavas merkezinin uzerine kapaniyor,sanki birbirini kucakliyor yapraklar ve gobusunde bembeyaz bi yavru buyutuyor:))

Köklerini ekerek denediklerimde son durum.Yabani otlardan kayboldular gerçi :olamaz:

3adet kereviz toprak üstü yeşil yaprakları oldukça yoğun.Banada onlar lazımdı, tuttu..

Eki Görüntüle 2757786

Lahana yerinde sayıyor​

Eki Görüntüle 2757787

Brokoliler çiçek oldu 😁

Eki Görüntüle 2757788

Pırasa en iyi sonuç veren

Eki Görüntüle 2757790

Kıvırcıkta tuttu

Eki Görüntüle 2757791

Kırmızı pancar kereviz gibi yaprakları oldukça gelişti. Toprak altı ne alemde bilmiyorum 🙈
Eki Görüntüle 2757793

Havuç yaprak olarak büyüyor

Eki Görüntüle 2757794
Lahananin goz merkezleri kesilmis,bir cm yukaridan kesilse eminim gozden filiz patlardi.
Pancar sorunsuz buyuyecek gibi ,marul da serpilebilir,brokoliye :KK9:diyorum,soyunu garanti altina almis:))
Seneye tohum hazirlamis yavrum:))

Tükettiğimiz belli bazı kök sebzelerin çöpe atacağımız kök kısımlarından yeniden sebze üretimi ile ilgili izlediğim videolardan sonra bende denemeye karar verdim. Evdeki kereviz,lahana,brokoli, havuç, turp gibi sebzelerimi toprağa yeniden ektim. Bakınız 2 günde bu hale geldiler .Sonucu sabırsızlıkla bekliyorum. Sizlerde evde deneyebilirsiniz. Ayrıca toprak yerine cam bir kapta su içinde bile bir süre büyütüp sonra toprağa ekebilirsiniz..
Bunlar dışında kırmızı pancar,soğan,sarımsak,marul, zencefil,patates vs de olabilir

Eki Görüntüle 2719404

Kereviz-Beyaz lahana -turp ve havuç
(Kereviz ve lahana yeşillendi ,havuç ve turp bekliyorum)

Eki Görüntüle 2719406
Brokoli

Arkadasim patates yapiyordu.
Yöntemini unuttum.

20210320_211254.jpg

Isabel bitkilerini gorunce cay demlemeye giderken yolumu degistirip bahceye ciktim ve yagmur altinda maydanozlarimi cektim:))
Hani gec kaldim acaba cikar mi demistim de ekmemi soylemistin.
Kar altinda kaldi filan,pek umidim yoktu aslinda,cok sevindim,maydanozu cok kullanirim cunki😄

Eki Görüntüle 2805674
Isabel bitkilerini gorunce cay demlemeye giderken yolumu degistirip bahceye ciktim ve yagmur altinda maydanozlarimi cektim:))
Hani gec kaldim acaba cikar mi demistim de ekmemi soylemistin.
Kar altinda kaldi filan,pek umidim yoktu aslinda,cok sevindim,maydanozu cok kullanirim cunki😄
Harika görünüyor, çok sevindim.🥰👍 Benimkiler çıkmadı maalesef. Maydanoz kesin olmalı el altında.Çünkü sürekli kullanıyoruz. Ben yeniden ektim bakalım 🥰

Bütün denemelerden sonra son durum şöyle ki ;

Kırmızı pancarlar ve kerevizler biraz büyüyerek ama hepsi böyle yaprak olarak kaldılar onun dışındakiler hepsi kurudu. Yaklaşık 2 ay yoktum dolayısıyla sulayanadım. Belki o yüzdende kurumuş olabilirler..

Pazi be kerevizlerin cok guzel isabel,kerevizi severim fakat koku cok gec gelisiyor,yapragi is goruyor iste tursularda.
Iki yil once fide ektim,yasina girecekti ama kok yapamamis:))

Pazi be kerevizlerin cok guzel isabel,kerevizi severim fakat koku cok gec gelisiyor,yapragi is goruyor iste tursularda.
Iki yil once fide ektim,yasina girecekti ama kok yapamamis:))
Biliyorsun bunlar hep denemelerdi. Ya tutarsa diyerekten. Kerevizin bu haline bile sevindim çünkü yaprağını kullanmaktı amacım. Ama altta durumlar nasıl hiç bilmiyorum 😁
Bir tanesini çekeyim bakayım yarın kök ne alemde merak ettim..Bende seneye ekeyim bakayım 🥰
Bu arada benim lahanaları hatırlarsın. Bak büyüdüler fakat bu nasıl olacak böyle emin değilim. Ortada göbekte yok henüz

20210318_133225.jpg 20210318_133233.jpg