Toksoplazma hakknda bilgisi olan var m?

D

derin__

Ziyaretçi
mrb ben derin.3 yıllık evliyim.evde 2 tane kedi besliyorum.sorum eşimle çocuk düşünüyoruz.ve bu toksoplazma mikrobu düşüğe neden oluyormuş.ben acaba bunu bende olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.ayrıca varsa nasıl bir tedvi yöntemi var.umarım basit bir sorundur.

mrb ben derin.3 yıllık evliyim.evde 2 tane kedi besliyorum.sorum eşimle çocuk düşünüyoruz.ve bu toksoplazma mikrobu düşüğe neden oluyormuş.ben acaba bunu bende olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.ayrıca varsa nasıl bir tedvi yöntemi var.umarım basit bir sorundur.

selam canım
çok basit bir kan testiyle vucudunda BU VİRÜSÜN OLUP OLMADIĞINI VE BAĞIŞIKLIĞINI ÖĞRENEBİLİRSİN.BU VİRÜS GEBELİKTE DÜŞÜĞE VE BEBEK ANORMALLİKLERİNE YOK AÇAR.Bİ KADIN DOĞUM HEKİMİNE BAŞVURUP TESTİ YAPILMASINI TALEP EDEBİLİRSİN.
UMARIM ÖNEMLİ BİŞEYİN YOKTUR.SEVGİYLE KAL

canım eger zaten onceden de evde kedi beslediysen zaten muhtemelen toksoplazma enfeksiyonu gecirmiş olabilirsin. yalnız hamilelik surecinde kedi dıskısından, çiğ et ten vs. gectigi için illaki kedinle ilgileniceksen kumunu sen temizleme. düşüğe tabiki neden oluyo vede benim bildigim kadarıyla çok net belirtileri yok bunun sadece cok ileri safhalarda lenf bezlerinin şişmesi gibi durumlar oluyormus. birde plasenta dan bebege gecip düşüğe sebebiyet veriyor. yalnız ben hamile kalmadan once kedim vardı vede hamile kalmama engel olabilecegi soylendigi icin ben evden gonderdim kediyi. bence sen doktorunla konus

birde gebelikten once kanda toksoplazma ölçümleri yapılıyor boylece rahatça ögrenebilirsin cnm

bendede var toxoplazma ama ne kedim var nede kedilere yakınlığım çiğ et zaten yiyemem eti iyice bişmiş bile yiyemiyorum nerden bulaştı bilmiyorum ama hamilelikte düşüğe sebeb olduğunu söyledi doktor ama hamilelikten en az3 ay önce geçirmiş olmak tehlikeyi azaltıyormuş ben testi yaptırdığımda 6 ay geçmiş tehlike yaratmaz dedi doktor ama hamile kalmak istiyorsan kedinden uzak dur bence

bendede var toxoplazma ama ne kedim var nede kedilere yakınlığım çiğ et zaten yiyemem eti iyice bişmiş bile yiyemiyorum nerden bulaştı bilmiyorum ama hamilelikte düşüğe sebeb olduğunu söyledi doktor ama hamilelikten en az3 ay önce geçirmiş olmak tehlikeyi azaltıyormuş ben testi yaptırdığımda 6 ay geçmiş tehlike yaratmaz dedi doktor ama hamile kalmak istiyorsan kedinden uzak dur bence

salam sosis pastırma yada cok iyi yıkanmamış sebze ve meyveden de geciyo

heh sebze meyva olabilir bak etle aram yok neyse oldu bi kere ama doktor hamileliğini etkilemez dedi tabi hamile kalabilirsem

benimde kedim var, evlendim ve annemin evinde kaldı.Şimdi hamileyim.Eğer ben bu mikrobu aldıysam ve geçirdiysem bağışıklığımmı olmuş oluyor?Çünkü ben kendimle aynı evde 6 sene yaşadım belki o esnada bu hastalığı geçirmişimdir.Bu halde de zararı var mı?

benimde kedim var, evlendim ve annemin evinde kaldı.Şimdi hamileyim.Eğer ben bu mikrobu aldıysam ve geçirdiysem bağışıklığımmı olmuş oluyor?Çünkü ben kendimle aynı evde 6 sene yaşadım belki o esnada bu hastalığı geçirmişimdir.Bu halde de zararı var mı?

ay heralde yok ama doktoruna soyle yinede test yaptırırsınn

canım doktorun bana söylediği hamilelik döneminde ve hamilelikten 3-4 ay öncesinde zararlı olduğu ben bu testi yaptırdığımda 6 ay geçmiş mikrobu kapmamın üstünden yani zararlı olmaz hamile kalırsan dedi önemli olan hamilelik ve 2-3 ay öncesi bu mikrobu kapmamış olmak sen yinede içinii rahat olması için test yaptır

benim kardesimde vardi evde kedimiz yok kardesim bekar 19 yasinda
kardesim birden gozunde seffaf bi tabaka belirdigini soledi gunlerce bekledik gecmedi
sonra bisuru goz dr una gitti hicbirisi anlamadi
en son dunya goz hastanesine gitti dr kan testi istedi yaptirdik ve toksoplazma dieye bi virus oldugunu ogrendik dr annemde olbilecegini muhtemelen hamileyken annemden gectigini solemis
kutu kutu antibiyotik icti.suan bi problem yok ama tekrarlama riski var dr tam olarak iyilesmez demis senede 1 kez gidip tahlileri tekrarliyor
bu virus vuctta 3 yere yerlesirmis
goz, beyin ve lenf bezlerine
hamile kalinmadan once yada sonra mutlaka yapilmasi gereken testler arasinda

Canim hamile kalinca toxoplazmosun olmasa bile kedileri evden uzak tut.Her ihtimale karsi yinede sen bilirsinde canim bence tedbiri elden birakma.

herkeze tşk ederim paylaştığınız bilgiler için.çok yararlı oldu benim için.

benim kardesimde vardi evde kedimiz yok kardesim bekar 19 yasinda
kardesim birden gozunde seffaf bi tabaka belirdigini soledi gunlerce bekledik gecmedi
sonra bisuru goz dr una gitti hicbirisi anlamadi
en son dunya goz hastanesine gitti dr kan testi istedi yaptirdik ve toksoplazma dieye bi virus oldugunu ogrendik dr annemde olbilecegini muhtemelen hamileyken annemden gectigini solemis
kutu kutu antibiyotik icti.suan bi problem yok ama tekrarlama riski var dr tam olarak iyilesmez demis senede 1 kez gidip tahlileri tekrarliyor
bu virus vuctta 3 yere yerlesirmis
goz, beyin ve lenf bezlerine
hamile kalinmadan once yada sonra mutlaka yapilmasi gereken testler arasinda

canım aynen benimde gözümde çııktı bi 5 sene önce ilaçlar tükettim bir sürü her yıl test yaptırıyorum şimdi aktif değil ama antikor oluşturmuş
kadın doğumcum bi sorun olmuycağını söylemişti ozamanlar ama hamile kalırsam muhakkak sorucam tekrar

X