Tanışma

benim babam 70 yasindayken evlendim .sen 6 yildir taniyamadiysan ben nasil taniyayim direk nisan yapalim gecelim dedi 😂
Bizde böyle değil işte.Yok aileler tanışın arastiralim.Kuzenim boşandı.Asiri boşanan da çok.Bizde genelde akraba evliliği de çok büyüklerde.Taninmayan biriyle evlenmeye kalkınca hemen araştıralım tanıyalım derler.

Erkek arkadaşım işi gücü var herkesin hem de tanışma olsa ne olacak 2 3 saatte kim kimi taniyacak diyor yoruldum. Annemlerde sen değersiz misin diyor ne olacak iki sefer gelseler diyor. Biz de düğün de olmayacak sadece nikah . Gerçekten canlari kiymetli sanirim.
Bizimkiler isteme, çeyiz, bayram ziyareti ve kına gecesine gelmişti. Toplam dört kere gelmişler. Hepsi de işi gücü olan insanlar. Başka bahane bulsun nişanlınız. Bu bence değer verme meselesi değil. Ancak bu kadar da rahat olmaya gerek yok. Aileniz öyle mi istiyor, tamam bitti. Uzatmaya, itiraz etmeye gerek yok. Çok absürt bir istek değil. Mesafe çok uzak değilmiş, rahatça gelinebilir.

Malesef ikna edemiyorum karşı taraf da diretiyor. Bu süreçte en çok ben yıpranıyorum herkes bir sey söylüyor.
Ama şöyle düşün nişanlı iken erkek tarafı kız evine kız tarafı erkek evine ziyarete gider.Bunlar nişanlı iken hiç mi gelip gitmeyecekler.Sehirdisindan evlenecekse damat efendi elini azıcık cebine atacak.

Benimkiler de uzaktan gelmişlerdi bir buçuk gün kaldılar başka bir yerde ilk gün geldiler tanıştılar konuştular çok iyi anlasinca birden yüzük takıldı diğer gün tatlıları yiyip çekime gittik normalde ilk gün tanışıp ikinci gün isteyeceklerdi benim babam hiç zorluk çıkarmadı ben karşı tarafın bunu nasıl karşılayacağını bildiğim için böyle kabul ettim babanız haklı olabilir ilerde ailen seni hemen verdi zaten meraklılarmıs falan diyecek yapıda insanlar mı yoksa Allah razı olsun bizi hiç yormadilar diyecek türden insanlar mı ona göre kararını verip aileni bu şekilde ikna et bir tanıdığım iki senelik konuştugu çocukla ailesini başka bir şehire istemeye diye çağırdı, o an babası yan çizmiş yok bir dahakine istersiniz diye o aile çok bozuldu ama tekrar istemeye gittiler ama asla babasının tavrı yüzünden öyle samimi olamadılar
Daha sonrasında siz gitmis miydiniz ?

Ailenizden çok erkek arkadaşınız diretiyor gibi geldi bana.
7 saat uzak bir mesafe değil.
Aileniz söz nişandan önce onları da evlerinde ziyaret etmek isteyebilir.
Sizi asıl zora sormayacak kişi sevgiliniz olmalı. Niye arada bırakıyor?

Bizde böyle değil işte.Yok aileler tanışın arastiralim.Kuzenim boşandı.Asiri boşanan da çok.Bizde genelde akraba evliliği de çok büyüklerde.Taninmayan biriyle evlenmeye kalkınca hemen araştıralım tanıyalım derler.
yemisim kuzeni yemisim aileyi nuranka .benim kocam mantikli biri olsun iyi bir evliligim olsun geri kalan her sey prosedur .ne kendimi ne esimi geremem hele ki halam bisi amcam onu dedi bana ne ya .benim pasa gonlum bilir bak ben param varken bilezik sevmiyorum diye sifir bilezikle evlendim maddi durumum da iyiydi .kesin arkamdan konusan salak bir akraba vardir ama umrumda mi hic degil .

Ailenizden çok erkek arkadaşınız diretiyor gibi geldi bana.
7 saat uzak bir mesafe değil.
Aileniz söz nişandan önce onları da evlerinde ziyaret etmek isteyebilir.
Sizi asıl zora sormayacak kişi sevgiliniz olmalı. Niye arada bırakıyor?
Biraz akrabalari diretiyor akrabalari ile birlikte gelme niyeti var hemen yüzüğü takalim gidelim diyorlar. Annesi öncü değil akrabalari biraz bunaltiyor erkek arkadasimi o da onlarin dedigini bana söylüyor.

Biraz akrabalari diretiyor akrabalari ile birlikte gelme niyeti var hemen yüzüğü takalim gidelim diyorlar. Annesi öncü değil akrabalari biraz bunaltiyor erkek arkadasimi o da onlarin dedigini bana söylüyor.
Senin ailenle sıkıntı yaşaman falan önemli değil, onun akrabalarının istediği olsun yani. Güzelmiş.

Annesi şu an bize 15 saatlik mesafede ve calisiyor annemi cagiramam tanisma icin yasli yoruluyor yüzük takilacaksa anca cagiririm diyor. Annem de annesi olmayacaksa nasil tanisma olur ki diyor. Erkek arkadaşımın akrabalarinin bir tane aile dostu var o bile fikir söylüyor.

Merhabalar kiz isteme ve tanisma ayni gün olur mu ? Erkek arkadaşımın ailesi yaklaşık 7 saatlik mesafeden ilk kez gelecekler . Gelmisken söz de yapalim yüzük takalim istiyorlar . Hem aileden çalışanlar var hem de sehirler birbirinden uzak o yüzden böyle bir talepleri var. Annemle babam böyle olmaz olduya bittiye getiriyorlar diyorlar. Sonrasında nikah olacak zaten düğün yapmayacagiz. Uzak sehirlerde oturanlar nasıl yaptilar tecrubelerinizi paylasir misiniz ?
Ben öncelikle eşim ile ailemi tanistirdim. Sonrasında iki aileyi tanistirdim eşim olmadan. Kendisi yaklaşık 1000 km uzaklıkta yaşıyordu. Ama ailesi ile 2-3 saat aramız vardı. Söz nişan isteme hepsi bir günde oldu. Ertesi günde hemen nikah oldu. Düğünde 5-6 ay sonra olmuştu.

Daha sonrasında siz gitmis miydiniz ?
3 ay sonra birinin düğün için gittik o ara eşyalarım alındı ondan 3 ay sonrada nikah için gittik gün alacaktık kıyıldı birden iki ay sonrada düğünüm oldu zaten onlar gelin almaya geldiler bizde kına yaptık onlarda düğün ama ben kinada gelinlik giydim bizimkiler görsün diye aileler 8 senede iki kere yüz yüze geldi gayet yeterli bence yüz göz olmaya gerek yok

İyi de bu işlerde kız tarafı nasıl talep ediyorsa öyle yapılır. Aileniz de çok aşırı bir istekte bulunmamış. Sizlik bir şey yok.

Biz öyle yapmıştık ama bizimkiler daha önce atandığım ilçede benim evimde tanışmıştı zaten. Ve 14 saatlik mesafe olduğu için bir kere gelip ailemden isteyip yüzük taktılar. Değerin olmaz, oldu bittiye getirme diyenlere katılmıyorum. Kendi başlarına gelen herkesin başına gelmiyor. Eşimin ailesi gayet güzel miktarda altın taktı. Ayrıca eşyalarımızı onlar aldı ve düğünü de yaptılar. Hiç de bana kendimi kıymetsiz hissettirmediler. Ama sizinkiler iki kere gidip gelebilir. Yedi saatlik mesafe nedir ki, sabah çıksalar öğleden sonra orada olurlar. Canları çok kıymetli herhalde. 😁

Bence değersizlik meselesi değil. Değerini insan kendi belirler böyle şeylerle belirlenmez. Ama aile çok aşırı bir istekte bulunmamış. 2 kere gelsinler demiş. Onların da kızı evleniyor. içlerinden böyle geldiyse erkek tarafı uyum sağlamalı bencez

Biz evlenmeye karar verdik, bir hafta sonra isteme ve söz oldu , toplamda 6 kişiydik. Sözden 2 hafta sonra da nikah olacak. Ben sevmiyorum ayrıntı şeyleri , zaten herkes ayrı bir sehirdeydi en kolay bu şekilde olacak

Merhabalar kiz isteme ve tanisma ayni gün olur mu ? Erkek arkadaşımın ailesi yaklaşık 7 saatlik mesafeden ilk kez gelecekler . Gelmisken söz de yapalim yüzük takalim istiyorlar . Hem aileden çalışanlar var hem de sehirler birbirinden uzak o yüzden böyle bir talepleri var. Annemle babam böyle olmaz olduya bittiye getiriyorlar diyorlar. Sonrasında nikah olacak zaten düğün yapmayacagiz. Uzak sehirlerde oturanlar nasıl yaptilar tecrubelerinizi paylasir misiniz ?
Gayet olur niye olmasın? Olmazsa iki gün arayla yapın. Tanışma olsun iki gün sonra da söz takın. Biz öyle yapmıştık. Perşembe aileler tanıştı, cumartesi nişan oldu. Mis gibi oldu. Üstelik Aralık ayında tanıştık ve Ocak ayında nişanlandık. Mayıs ayında da evlendik. 12. yılımızdayız şimdi.

Şartlar neyi gerektiriyorsa aileniz de uyum sağlayıversin. İşi yokuşa sürünce daha değerli olmuyorsunuz. Ailemin iyi niyetinden dolayı da beni hep el üstünde tuttu eşimin ailesi.

Erkek arkadaşım işi gücü var herkesin hem de tanışma olsa ne olacak 2 3 saatte kim kimi taniyacak diyor yoruldum. Annemlerde sen değersiz misin diyor ne olacak iki sefer gelseler diyor. Biz de düğün de olmayacak sadece nikah . Gerçekten canlari kiymetli sanirim.
Gerçekten değerinizi böyle şeylerle mi belirliyorsunuz? İnsanlar defalarca gitsin gelsin? Hatta iki de yetmez beş kere olsun daha da kıymetli olursunuz? 7 saatlik yol, mazot fiyatı almış başını gitmiş... İnsaflı olun biraz.

Son düzenleme:
X