Söz/nişan takı

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin
Niye tartışma çıktı ki herkes üzerine ne düşerse onu yapmak zorunda. Ha gerçekten durumlari yoksa o zaman uzatmamsk gerekir. Ama madem ki durumlari yok niye böyle bir işe girişiyorlar.

Aynı benim kayınvalidem ya. Biz evlenirken adet değil gelenek değil görenek değil dedi dedi hiçbişeye karışmadı. Misafir gibi geldi gitti.

Gün geldi devran döndü kaynım evlendi. Kadının içinden adet gelenek timsali bir kadın çıktı. Herşeyini yaptı olması gerekende de fazla hatta. Evini de verdi üst katından. Yaşıyorlar mutlu mesut.

Bugün anneler günü aramadım bile. Eee ne demiş ne ekersen onu biçersin.
Yalnız ben şunu farkettim şu car car isteyenler kıymetli oluyor vallahi hiç anlamış değilim.

Ay gerçekten ya neye şaşırıyorlar binlerce yıldır gelinin hakkıdır mehir istemek. Bizim kültürümüzde olan biseyj. Az veya çok isteyebilir yani kimse karışamaz . Buradaki bazı üyeler damada 5i biyerde taktım desen sasirmayack ama bir bilezik istedim diyene şaşıyor.
Konu sahibi mehir olarak düğün takılarını mı talep etmiş ? Evlilik birliğinizi medeni hukuka göre mi kuracaksınız, şer'i hukuka göre mi ?

Nişanda yüzük haricinde takı takılmaz, nerenin adeti bu böyle?
Birçok yerde nişanda altın takılıyor ama şahsen kadının kendi değerini altın takılmasına bağlamasını yanlış buluyorum, size 10 bilezik bir gerdanlık seti takılsa, arkadaşınıza 20 bilezik bir gerdanlık seti, arkadaşınız sizden 10 bilezik daha mı değerli oluyor? Yoksa erkek aileleri maddi bedel ödedikleri kadınlara istediğini yaptırmaya hak mı görüyorlar ?
Konu sahibi kayınvalidesiyle altlı üstlü oturacak, düşünün ki çocuğun başka yerde ev almasına bile izin verilmemiş veya çocuk ailesiyle altlı üstlü oturmayı uygun bulduğu için aynı binada ev almış, bu ne demek? Kararları biz veririz gelin hanım da bizim kararlarımıza uyar, bunun böyle olduğunu evlenince görecek, mobilyasından altınına ne masraf yaptılarsa hepsinin karşılığını bekleyecekler, eşi de ailesinin gelinden istedikleri hiçbir şeye karşı koymayacak çünkü ailesiyle aynı binada ev alan adam ailecidir, muhtemelen ev almasına yardım da ettiler.

Şimdiden tek tavsiyem konu sahibi çalışıyorsa, evlenince tüm maaşını eve harcamasın birikim yapsın.

Kolye değil ama benim çevremde nişan sadece yüzükle olmaz, bir tane de olsa bilezik takılır. Nişanda taki mi takılır diyenler olmuş da, oluyor evet.

Siz sevgilinizle kendi aranızda konuşmadıniz mi bu durumu öncesinde?
Ev alınıp borca girildiyse, durumlarını bilirsiniz siz zaten. Ona göre de ailenizle konuşurdunuz.
Siz cift olarak bunu ailelere yansıyan bir sorun haline getirmemeliydiniz.

Alamıyorlarsa ne yapabilirsiniz ki? Biz doğulu olduğumuz halde hiç bunun konusunu dahi yapmadık. Hatta eşim bayağı telaşlıydı bu konuda, çok altın istenirse arabayı satarım diye düşünüyordu ailesinde para olmadığı için. Babam gücünüz neyse o kadar yapın dedi dahasına karışmadı. İki bilezik bir kolye taktılar, ki kolye bu fotodaki gibi değil çok çok daha uygun fiyatlı bir kolye. Onları da eşim ödedi babası sonradan eşime ödedi eşimin o dönemki aldığı parayla hem de, o günkü artmış parasına göre de değil.
Yani yorumlarda "size yapılmadı mı, herkese yapılmıyor mu" diyorsunuz ama hayır herkese yapılmıyor. Durumları yoksa canlarını mı alacaksınız insanların?
Yazık adama da ne korkmuş arabayı satmayı düşünmüş herkes elindeki imkan kadarını yapabilmeli toplumdaki bu dayatmalar ne zaman bitecek hiç sanmıyorum ki bitsin

Birçok yerde nişanda altın takılıyor ama şahsen kadının kendi değerini altın takılmasına bağlamasını yanlış buluyorum, size 10 bilezik bir gerdanlık seti takılsa, arkadaşınıza 20 bilezik bir gerdanlık seti, arkadaşınız sizden 10 bilezik daha mı değerli oluyor? Yoksa erkek aileleri maddi bedel ödedikleri kadınlara istediğini yaptırmaya hak mı görüyorlar ?
Konu sahibi kayınvalidesiyle altlı üstlü oturacak, düşünün ki çocuğun başka yerde ev almasına bile izin verilmemiş veya çocuk ailesiyle altlı üstlü oturmayı uygun bulduğu için aynı binada ev almış, bu ne demek? Kararları biz veririz gelin hanım da bizim kararlarımıza uyar, bunun böyle olduğunu evlenince görecek, mobilyasından altınına ne masraf yaptılarsa hepsinin karşılığını bekleyecekler, eşi de ailesinin gelinden istedikleri hiçbir şeye karşı koymayacak çünkü ailesiyle aynı binada ev alan adam ailecidir, muhtemelen ev almasına yardım da ettiler.

Şimdiden tek tavsiyem konu sahibi çalışıyorsa, evlenince tüm maaşını eve harcamasın birikim yapsın.
Adetten ise sembolik bir şey takılabilir ama illa şu şu olacak diye diretmek çok görgüsüzce bir davranış. Dediklerinizde çok haklısınız, aile apartmanı demek bizim borumuz ötecek demek oluyor her şeyden önce.

Adetten ise sembolik bir şey takılabilir ama illa şu şu olacak diye diretmek çok görgüsüzce bir davranış. Dediklerinizde çok haklısınız, aile apartmanı demek bizim borumuz ötecek demek oluyor her şeyden önce.
Yöreden yöreye değişiyor, baba sülalem aşırı gelenekçidir ve bana göre maalesef diyeyim altın olmazsa olmazlarıdır, nişanda dahi çok altın takarlar ve sülalenin kızları altın konusunda sürekli rekabet içindedir, bir tanesi 15 bilezik istiyorsa diğeri 20, bir başkası 25 derken hepsi bildiğiniz ayaklı kuyumcu gibi geziyorlar, onlar için altın istemek ayıp değil çünkü hep öyle görmüşler normalleri olmuş hatta erkekler de eşlerinin kollarını dirseklere kadar boyunlarını da ağırlıktan taşımayacak kadar doldurmakla gurur duyarlar ama tabii her biçilen değerin bir de bedeli var.

Daha konuyu okurken aynı apartmanda altlı üstlü oturma kısmını okudum olay bitti, delikanlı evi aileden yardım almadan aldıysa dahi aynı binada alması ailesine bağımlılığını gösteriyor, tesadüf ki bugün “aile apartmanında tek gelin olmak” başlığıyla bir konu açılmış, konu sahibi okusun geleceğini görsün.

Yöreden yöreye değişiyor, baba sülalem aşırı gelenekçidir ve bana göre maalesef diyeyim altın olmazsa olmazlarıdır, nişanda dahi çok altın takarlar ve sülalenin kızları altın konusunda sürekli rekabet içindedir, bir tanesi 15 bilezik istiyorsa diğeri 20, bir başkası 25 derken hepsi bildiğiniz ayaklı kuyumcu gibi geziyorlar, onlar için altın istemek ayıp değil çünkü hep öyle görmüşler normalleri olmuş hatta erkekler de eşlerinin kollarını dirseklere kadar boyunlarını da ağırlıktan taşımayacak kadar doldurmakla gurur duyarlar ama tabii her biçilen değerin bir de bedeli var.

Daha konuyu okurken aynı apartmanda altlı üstlü oturma kısmını okudum olay bitti, delikanlı evi aileden yardım almadan aldıysa dahi aynı binada alması ailesine bağımlılığını gösteriyor, tesadüf ki bugün “aile apartmanında tek gelin olmak” başlığıyla bir konu açılmış, konu sahibi okusun geleceğini görsün.
Kesinlikle, aile apartmanı demek pişmanlık demek. Ben de bunu deneyimlemiş bir insan olarak diyorum ki, şu anki aklım olsaydı asla kabul etmezdim bunu ki benim eşim öyle ailesinin ağzına bakan bir adam da değildir. Kayınvalide kayınpeder de asla kötü insanlar değiller, aramızda herhangi kötü bir olay da geçmedi ama ev ev üstüne olmuyor işte bu bir gerçek.

Kesinlikle, aile apartmanı demek pişmanlık demek. Ben de bunu deneyimlemiş bir insan olarak diyorum ki, şu anki aklım olsaydı asla kabul etmezdim bunu ki benim eşim öyle ailesinin ağzına bakan bir adam da değildir. Kayınvalide kayınpeder de asla kötü insanlar değiller, aramızda herhangi kötü bir olay da geçmedi ama ev ev üstüne olmuyor işte bu bir gerçek.
30 yıldır evliyim ve bunca yıl boyunca ne kendi aileme ne eşimin ailesine yakın oturmadım, hiçbirinden de hiçbir şey istemedim, ne yaptıksa eşimle gücümüzün yettiğini yaptık, iki aileyi de hayatımıza karıştırmadık ne zaman ve ne kadar görüşeceğimize bile kendimiz karar verdik, ki evlendiğimizde parmaklarımızda birer yüzük vardı ne düğün ne kına bir nikah bitti gitti, bundan pişman mısınız derseniz, asla.
İyi ki böyle yapmışız, bugün olsa yine aynısını yapardık çünkü biz birbirimiz için doğru insanlardık, ikimizde değerimizi maddiyatla ölçmedik, bugün hala birbirimizi çok seviyorsak ikimizin de maddi şeylere değer vermemesinden bence, karakterlerimize değer verdik yüreklerimize değer verdik, birbirimizin isteklerine hayallerine değer verdik, maddi değeri olan her şeyi kaydedebiliyorsunuz, bir deprem oluyor veya işleriniz bozuluyor eldeki avuçtaki her şey gidiyor ama eşinizle birbirinize verdiğiniz değeri hiçbir felaket yok edemiyor.

Önemli olan doğru insanla beraber olmaktır, karakteri oturmuş, birey olmuş, ailesine hürmetli ama bağımsız, hayatındaki insanlar arasında dengeyi kurabilen biriyle evlenmeli gençler.

Ay bana taktılar bundan, bu taraflarda adetmiş. :KK70: her gelinde var, kayınvalidemde de vardı. Düğünlerde falan takıyorlar burda. Ben tabi ki bir kere bile takmadım, ev alırken bozdurdum oh 🤣

Konu sahibi bence bu altın takı meselesinde takan tarafın adetleri baz alınmalı ya. Biz hiç bizde şu bu takılır demedik. Onlar kendi adetlerine göre aldı taktı. Memleketleriniz farklı olduğunu var sayarak söylüyorum. Yine de sizin söylemeniz hoş olmamış. Ama kayınvalidenin oğlum ev aldı daha ne yapsın demesi de çok çirkin. Zaten nikahtan önce alındıysa bir hakkınız yok o evde. E damat kendi de oturacak yani sanki size alınmış gibi lafının yapılması hiç hoş değil.
Nikahtan once alinan evde hakkinyok zaten parada katmamadigi evde ne hakki olacak ?
Ama konu sahibide kira dusunmeyecek onada yarayacak .kv hakli.

Konu sahibi mehir olarak düğün takılarını mı talep etmiş ? Evlilik birliğinizi medeni hukuka göre mi kuracaksınız, şer'i hukuka göre mi ?
Sermin iyi de Medeni hukuk da geline takılan altın gelinindir diye bu mehir hikayesi yüzünden diyor

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 2017/1038 E. ve 2021/458 K. numarası ile verilmiş olan kararda:

"Mevzuatımızda, düğün sırasında takılan ziynet ile parasal değeri olan bütün eşyanın aidiyeti konusunda yazılı bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki, örf ve adet hukuku uygulanmaktadır. Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına, yaygın örf ve adet ile ülke gerçeklerine göre kural olarak, düğün sırasında takılan ziynet eşyası ve paralar kim tarafından ve hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel malı kabul edilir. Yani erkeğe takılan ziynetler ve paraların da aksi kanıtlanmadığı müddetçe kadına ait olduğu kabulü vardır. Söz konusu ziynet eşyasının (altın vs.) evlenme sebebiyle gerek ailelerce ve gerek yakınlarca kadına geleceğinin güvencesi olarak takıldığı kabul edildiğinden emaneten (geçici olarak) takıldığı konusunda kadının bir kabulü olmadığı sürece genel kural kabul edilecektir. Artık, ziynetlerin geri istenmemek üzere verildiği iddia ve ispat edilmedikçe, bunları alan iade etmekle yükümlüdür."

bizim oralarda eskiden beri mehir diye bir uygulama yoktur, türküm, yörüğüm, müslümanım.
adına "mehir" koyarak nikah sırasında kadının bir mal talep etmesi diye birşeyi biz bilmiyoruz (şimdi dini nikahı kıyarken ne verdin mehir diye soruyor kıyan kişi, eskiden yoktu) -- ki bu konudaki örnekte de kadının nikah sırasında ettiği talep değil bu çoğu ailede mehir olarak nikah sırasında kızın x bir şey istemesi yok adette şimdi yeni yeni müslüman kesim uyandı aslında bu mehir olayına---

ama bizde, gelin erkeğin evine inerken (deveden ya da attan iniyor ya) k.baba gelinin ayağına kurban keser o sırada da 10 koyun veya şu kadar tarla, neyse verirmiş eskiden, mesela bizde mehir kabul edilen şey budur. k.babanın verdiği bu mal o kadınındır mesela, kocası satamaz, kesemez karısından izin almadan. not: damat olan erkeğin kendine ait bir malının zaten olmadığına dikkat çekmek isterim. mal zaten k.babanın çünkü birlik oturuyorlar erkeğin malı ancak evini ayırırsa olabiliyor.

her yörük boyunda aynı olmayabilir, her yöre zaten Türk de değil yöreden yöreye bin çeşit örf adet var Medeni kanun bu konuya zaten hiç bir yasa koymamış ama bakmış millet böyle yaşıyor ee artık kimse de koyun vermiyor tabi geline altınlar mehir yerine gelinindir denmiş çıkılmış. "kadına geleceğinin güvencesi olarak takıldığı kabul edildiğinden" bu mehir değil de ne?

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin
Herkesin bakış açısı farklı oluyor böyle şeylerde. Kimisi adetlere hiç uymuyor karar alıyorlar,kimisi tam geleneksel yapıyor. Sizde aslinda adetlerinize tam uymamissiniz sadece nişanda herkese olduğu gibi istemişsiniz(hevesiniz de olabilir gayet dogal)Zaten düğünde takacaklar misal bi bileziğini nişanda takabilirler. Birde sonraki yorumunuzda okudum kv "ev aldık daha ne istiyor" gibi bisey demis. Bir kere hepsini geçtim bu üslupla konuşan kv niz varsa koşarak kaçın. Birde yapabilecekleri imkanları bilerek yapmiyorlarsa buda insanın alınacağı bir durum olabiliyor. Durumumuz yok diyene de inanilmiyor bu devirde ben benzer şeyleri yaşadım. Düğününüz geçtikten sonra eşinizin ailesinin milli piyango gibi paraları çıkar ortaya merak etmeyin. Sizi zorlayan bir aileyle çok zorlanirsiniz bunu maddiyattan yola çıkarak diğer olabilicek şeyleri düşünerek yazdım. Çünkü maddiyatta cimrilik eden her konuda pürüzlü çıkıyor hiç şaşmaz

Kadının nişanda taki istemesi gayet normal bir şey niye tepki veriliyor her seye anlamdım güçleri neye yeterse onu yapsınlar ama bi zahmet bir bilezikde takabilsinler ya.Burdaki kadınlar ellerinden gelse tabi erkeklere taki takacağı için şaşırmışlar yakında kadınlar gidip erkekleri fln isteyecek gidişat onu gösteriyor !
Valla ben sizin fikrinize katılıyorum kesinlikle. Eski annemlerin zamani adetler olsa buradaki bayanlar kalp krizi geçirir herhalde. Sonra da deniliyor ki şimdiki zamanın erkekleri neden sorumluluk almıyor? Neden eril enerjisi düşük. Herseyi de ev arkadaşı gibi düşünmemek lazım. Evlilikte coşkulu hevesli olan oğlan tarafı kazanıyor. Çok afedersiniz de kız tarafı biseye gerek yok dedikçe de bu sefer "kızlarıni üstümüze attılar"oluyor. Bu örneği öylesine yazmadım. Erkek bir akrabam "erkek olduğu halde" tam olarak bu tarz bir cümle kurdu. Tabiki de ailelerin durumuna göre olmalı yada aileleri karıştırmayıp kendisi ciftler yapanda var. Herkes aynı bir düzenden yapacak diye bisey yok. Bazı yörelerde aşırı geleneksel mesela kıza takılani geçtim,annesine teyzelere filan bile takiliyormus takı oğlan tarafından. Kısacası herkesin düşüncesine göre değişiyor. Ama konu sahibi genç kız gayet normal şeyler yazmış. Neresi abes anlamadım. Olmadi biz kadinlar çiçeğimizi çikolatamizi alıp istemeye gidelim erkeği takiyi takalım. Hatta düğünde de prenses tacı takalım damada tam olsun.

Valla benim eşimle ailesi daha çok eşim kendisi arabasını evini aldılar. Takiyida yaptılar hemde sette dahil. Gelin bohcasida oldu ama esim ayarladı. Isteme nişan bekarliga veda kina düğün hepsini yaptik.Kısacası hamama giren terler. Bende çok zorluklar yaşadım asla takida istemedik. Ama oldu iyi kötü. Ha durumu hiç olmayan yapamaz ama çalıştıkça yapiliyorda isteyen yapıyor. Mutluluk huzur önemli. Diyeceğim o ki kendisi maddi manevi istekli olan adamlarla evlenin. Maddi olarak durumu olduğu halde mıy mıy eden erkekle ömür geçmez. Bende önceleri hep çalıştım bu arada. Kısacası ev arkadaşlığı yapmak için eve çıkmıyoruz. Farklı bir başka adamla aynı eve giriyoruz çok afedersiniz aynı yatağı paylaşıyoruz. Herkes enazindan nişanda bir bilezik takabilir nişanlısını düşünen enazindan on saat mıy mıy etmez bunları konusup, üstüne titrer. Adamlara bu kadar kul köle olmayın. Herkes evlilik sorumlulugunu bunları bilerek aileler de istemeye geliyor. Kimse kimseyi zorla nikah masasına oturtmuyor. Önemli olan birbirini kırmadan ailelerle çok yüz göz olmadan ilerlemek.Bir kez oluyor zaten tüm bunlar. Sonra çoluk çocuk oluyor ciftler hayatına bakıyor. Konu sahibi genç kız nişaninda bitane bilezik görsün enazindan çok değil abartmayalım.

X