Sliuistu kitap okuma günleri 8. anketi

Yeni kitaplarımız

• M.Turhan TAN- Hürrem Sultan

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    11
  • Anket Kapalı .

Sarissa

uyudun uyanmadın olacak..
Kayıtlı Üye
19 Mart 2009
9.766
37
Ameli'den şimdiye kadar ses çıkmadığı için anketi Sliuistu adına ben açıyorum.
İşte kitaplarımız:

YALNIZIZ
Peyami Safa
ÖTÜKEN NEŞRİYAT

Peyami Safa, bu eserinde insanlığı materyalizmin kör çemberini kırmağa, kendini kaybettiği ruhunu bulmaya çağırmaktadır. Asrımızda insanın bütün problemleri bu noktada düğümlenmektedir. Ve Allah'ı bilmedikçe, insanlık buhrandan buhrana yuvarlanacak, huzur ve sükun bulamayacaktır.

KÖRLÜK
Jose Saramago
CAN YAYINLARI

Körlük, 1998 yılı 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşir. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır. Portekiz'in yaşayan en önemli yazarı olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imgelere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanların konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır. Çağdaş dünya edebiyatının bu ünlü adının öteki yapıtlarını da yakında Can Yayınları arasında bulacaksınız.

HÜRREM SULTAN
M. Turhan Tan
OĞLAK YAYINLARI

Osmanlı İmparatorluğu'na hükümdar olmuş en büyük sultan: Kanuni Sultan Süleyman.. ve onun kalbine sultan olan Kanuni'yi kendine aşık eden bir kadın. Hurrem Sultan. Saraya esir bir kız olarak girip, kısa sürede Kanuni'nin tek sevgilisi olan, kendi çocuklarından biri tahta geçsin diye Kanuni'nin veliahtını çeşitli yollarla kışkırtıp öldürten, tarihin gelmiş geçmiş en güzel ama bir o kadar da acımasız kadınının romanlaştırılmış hayatı.. M. Turhan Tan'ın kıvrak kaleminden, gerçek kaynaklara dayanılarak yazılmış "gerçek Hurrem Sultan"nın büyük romanı...

HAYVAN ÇİFTLİĞİ
George Orwell
CAN YAYINLARI

İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok 1984 adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940'lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği'nin kişileri hayvanlardır.
George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında yer albilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı'dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

LİSTEDEKİLER
Sarissa
maiberf
burcu_brc
prensesi
hande80
ameli
sliuistu
gnydn64
smoker
Punchshe
arapsabunu
neyneyse
Cemreeylul

Not: Katılmak isteyenler Sarissa'ya özel mesaj atsınlar.
Lütfen "Kitap Günü"ne katılmayacaklar oy kullanmasın.

Son düzenleme:
Evettt, yeni anketimiz açılmış oldu.
Ben hemen oyumu kullanayım.
Hayvan Çiftliği ve Yalnızız okumuş olduğum kitaplar. Özellikle Hayvan Çiftliği ni zevkle okumuştum. Yalnızız da güzel bir kitaptır. Okuduğum için ikisini de eliyorum.
Hürrem Sultan şu sıralar çok popüler olduğu için okumak isteöiyorum.
Dizisini de izlemiyorum zaten.
Körlük konusunu ilk okuduğumda çok ilgimi çekmişti ve okunacaklar listesine almıştım zaten.
O nedenle benim oyum Körlük'ten yana.

ben de ne zamandır peyami safa okumak istediğim için oyum peyami safa'dan yana. george orwell de olabilirdi. hürrem konusu bu aralar çok popüler olduğu için ben itiyor. diğer kitabı da bilmiyorum.

bakalım bu ay hangisi olacak?

nobel almış olması ve tabikide konusu dikkatimi çektiği için benim oyumda körlükten yana kızlar..:KK71:

meraba arkadaslar, Sarissa'ya mesaj atıp bende katıldım aranıza
oyum Körlükten yana oldu, çünkü Hürrem bana da artık itici geliyo çok gündemde olduğu için, diğer iki kitabı da okumuştum zaten

cemreeylül hoşgeldin aramıza

ben hiçbirini okumadım. hangisi çıkarsa severek okuyacağım.
bende hayvan çiftliği dedim konusu farklı geldi.

cemreeylül hoşgeldin aramıza

ben hiçbirini okumadım. hangisi çıkarsa severek okuyacağım.
bende hayvan çiftliği dedim konusu farklı geldi.

Ankette çıkmasa bile mutlaka okumanı tavsiye ederim.
Yıllar önce yazılmasına rağmen günümüz politikasını, politikacılarnı çok güzel yansıtıyor.

hazır yarıyıl tatili de olunca katılım artar diye düşünmüştüm ama bu sefer de herkes tatile mi gitti:)
ben körlük kitabının ingilizcesini buldum, ona başladım. zaten kalın bir kitap değil sanırım. konusu ilginç gidiyor şimdilik.

hanımlar geldim ben inanılmaz yogun bir hafta geçirdim yaa.. iş buldum..sabah işe akşamda ehliyet kursuna gittigim için sarissadan rica etimştim anketi benim yerime açsın diye sagolsun o da açmış..teşekkürler sarissa yoksa beni bugüne kadar bekleyecektiniz:/oyumu körlüge verdim bende..hep merak ettigim bir kitaptı..hatta onun filmi bile izlemek nasip olmadı ama kitaptan sonra onu da izlerim..:97:

bende oyumu kullandım kızlar
peyami sefa okumak isterim açıkçası :))
ama körlük kazanacak gibi körlük ü inşallah kütüphanede bulabilirim pazartesi kütüphaneye gideceğim
hepinize şimdiden iyi okumalar..
diğer kitabın yorumunuda sabah yapacağım :)

slm kızlar yeni anketimiz hayırlı oolsun bnde :97:eek:yumu körlük'e verdim

körlük kesin artık 3 oy kalmış
onlarda sonucu değiştirmez
hayırlı olsun yeni kitabımız
şipariş veririm artık haftaya
geçen ayın kitabı az kaldı hemen buna başlarım artık
bu sefer bekletmeyeyim sizi

Merhaba arkadaşlar,

Yeni anketimiz hayırlı olsun. Ben bu ankette oyumu kullanmayacağım çünkü bu ankete katılamayacağım arkadaşlar. Daha geçtiğimiz anketin kitabını bitiremedim. Bebekten dolayı çok etkin şekilde katılamıyorum son anketlere bu yüzden kimseye saygısızlık olmasın diye listeden çıkmak istiyorum arkadaşlar.

Sizlere iyi okumalar ve keyifli paylaşımlar diliyorum. Sevgiler...

arkadaşlar kusura bakmayın sizi beklettim . kızım da bende hastayız.kitabımı bitiriyorum 20 sayfa kaldı yavaş yavaş okuyorum. oyumu körlükten yana kullandım kitapları çok beğendim hepside çok güzel hepinize iyi okumalar.

merhaba kızlar ben kitabı kütüphaneden aldım :) zaten 15 gün süresi varmış 15 gün içinde okuyup biştirmeyi düşünüyorum
alırken kütüphanede ki adam da çok güzel çok değişik bir kitap bende okumuştum etkisinden uzun süre çıkamadım dedi..
meraklandım iyice hemen okumayı planlıyorum...

diğer arkadaşlarada şunu söyliycem: hayatımız da öyle zaamnalar oluyorki okumak istemiyoruz istesekte okuyamıyoruz malesef oyüzden sıkıntı etmeyin lütfen gelip burada haber verdikten sonra bence sıkıntı yk bu ay okuyamazsınız ama önümüzdeki ay okursunuz bu sebepler işçin anketimizi bence terketmeyin..
herşey gönlünüzce olsun iyi okumalar :))

X