Sinüzit-sakız-balon

lalosh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2007
8
0
Sevgili arkadaşlar,

Sinüzit benim ilk kez 1994 yılında tanıştığım bir rahatsızlıktır. Aşırı baş ağrısı bendeki en belirgin ve özellikle de çıldırtan tek belirtisiydi.
Annem saçlarımı doğru düzgün kurutmadığım için ağrıdığını söylemeyi kafamı ağrı yüzünden duvarlara vurmaya başladığımda bıraktı. Neyse, sonra doktor, muayene, filim falan derken sinüs kistleri teşhisiyle belli bir yol aldık. Doktor sağlı sollu iki sinüs kistim olduğunu ve bunların operasyonla alınması dışında pekde uzun vadeli bir çözümü olmadığını söyledi. Bir operasyonla kistleri aldı doktorum. Hatta tekrarlamayı geciktirmek için caanım saçlarımı kestirmem bile gerekti (annem haklıydı iyi kurutamadığım saçlarım tetikliyordu sinüslerimin dolmasını). Operasyon sonderece başarılıydı (doktorum Alev Hn. a minnetim sonsuz) Hatta o akşam eve çıktım. Birkaç gün burnumdan sızıntı şeklinde kan geldi ama korkulacak ve beklenmedik bir durum değildi. Velhasıl iyileştim kısa zamanda.

Ancaaakkk,

Bundan birkaç gün önce kulaklarım tıkandı. (Hani şu uçağa bindiğinde birden tık diye tıkanması gibi.) Birkaç günü su kaçmıştır falan filan diye elim kulağımda pompalar şekilde geçirdim, su falan çıkmayınca "tamaam" dedim "kirlendi de ondan tıkandı. Gidip bir temizleteyim".

Uzun lafın kısası dr muayene sonucunda şu bilgileri verdi: 6 adet sinüs kanalı mevcut yüzümüzde. İkisi kaşlarımızın üzerinde, ikisi göz altlarımızda ikisi de burnumuzun her iki yanında. 4 ana kanalım açıktı (filim sonucuna göre) ancak burnumun yanlarındakiler dolmuştu. Bende dr.'a daha önce aynı bölgede kist olduğunu ve operasyonla aldırdığımı anlattım. Dr bana kist adı verilen şeyin aslında bir kütle olmadığını sadece halk arasında bu adın kullanıldığını, sözü geçen şeyin aslında sıvı olduğunu söyledi. Bu kez ağrı yapmamasını da aşırı yoğun olmamasına bağladı. Bir ilaç ve bir mentollü burun spreyi verdi. Ama ilginç olan son sözleriydi. Bana sıvı dolmuş sinüs kanallarımın konumu itibariyle kulakla bir bağlantı kanalı olduğunu, işte bu yüzden de ağzımı açarak sık sık SAKIZ çiğnemem gerektiğini, ara ara da BALON şişirmemin sıvıyı dışarı atmamda son derece faydalı olacağını söyledi.

"Sakız mı??? Zaten severim çiğnemeyi Ohh iyi oldu."

O günden beri çevremde kimse yokken sakız çiğniyorum gönlümce şakır şukur, ama ilginç olan nasıl burnum akıyor her sakız çiğnediğimde. Çok komik. Sanırım burun çevresindeki sinüsleri tıkalı olanlar bu tekniği deneyebilirler. Hiçbir tehlikesi yok (eşinizin/anne-babanızın/arkadaşlarınızın sizden nefret etme ihtimali dışında)
Haa bu arada kulaklarım çok daha iyi durumda. Dur ofise kimse gelmeden bir sakız atayım ağzıma....
Sağlıklı günler...

lalosh verdiğin bilgiler için teşekkürler bende çok sıkıntısını çekiyorum ama benimki genzime akıyor orda tıkanıp kalıyor acaba sakız çiğnersem faydasını görebilirmiyim ??

Yanılmıyorsam bahsi geçen 6 kanal da boğaza akıntı yapabiliyor. Bence istersen önce bir sinüs filmi çektir. Kızılayda çektirirsen 20ytl. (ben orada çektirdim.)

Yanlız çok önemli olduğunu düşündüğüm birşey var boğaza akıntı yapan bu tip rahatsızlıklar faranjit ve bademcik şişmesi gibi başka sıkıntılar doğuruyor. Fazlaca bekleme bana kalırsa. Bak yaz da geliyor deniz/havuz ikiside değilse bile sık duş almak bile kafayı ıslak bırakmaya yetiyor.

En kısa zamanda çözülür dilerim sıkıntın.
Sağlıklı günler...

canım sinüs filmi dediğin nedir tomografimi başka bir fil mi,ben tomografi çektirdim burun yanlarındaki iki sinüsde tıkalıymış birde kist varmış ama doktorum almaktan bahsetmedi antibiyotikle çözebiliriz dedi tuhaf bir şey var benim başım ağrımıyor nasıl sinüzit anlamadım sadece öksürük,burnumdan ve boğazımdan gelen iltihap var bu arada buhar banyosu yapın iyi geliyor akıntıyı kolaylaştırıyor sağlıla kalın...

X