Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Hay çok yaşayın. Valla ben de linç edilirim korkusuyla yazmamıştım açık açık. Daha geçen hafta bir arkadaşıma gittik toplamda 6 kişiyiz. Akşam oldu arkadaşım mutfağa girdi yemek hazırlamaya ben ne yapayım dedim sofrayı kurabilirsin dedi. Gittim bir güzel salondaki masanın örtüsünü katladım üstündekileri aldım gittim örtü sormaya dedi yok orada değil mutfakta yiycez. 6 kişi mantar gibi dizildik sıkış sıkış mutfakta yedik ben hala anlamadım neden öyle bir şey yaptığını. Yorumlara şaşırdım normalmiş demek ki mutfakta misafir ağırlamak bana çok garip gelmişti
İş çıkmasın diyedir neden olacak ama zaten 6 kisiymişsiniz yardım mi etmediniz kadına ondan mı usendi acaba 😂

Oturma odam yok hiç yapmadım,salonum spor iskandiv tarzına yakın.Sadece yemek masam var.Ünite, kitaplık,raflar.
3+3+1 koltuk.Ortada orta sehpa.
Gayet ferah, dekoratif ve kullanışlı.
Bende anlam veremiyorum o yemek takımlarına,mutfağımda yeterli dolap alanı varken ne diye konsol alıp içini tabak çanakla doldurayım ki? .
masanın olduğu duvarada şık bir tablo kodum birde lambader.Fikir olsun sizede

Kesinlikle salona masa almayın bahsettiğiniz gibi geniş değilse salon. Ki koltuklar anca yer bulurlar kendilerine. Mutfak masasını olması gerekenden bi tık büyük alırsanız boğmayacak ise mutfağı kesinlikle tavsiye ederim.
Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.

Oturma odası dünyanın en saçma şeyi.benim nice arkadaşım vardı (90lar cocuguyum) anneleri misafirleri guzel koltukta oturtacak diye çocuğunun yatakodasindan kısıp evin fazla odasını oturma odası yapardı, küntekinte gibi salonda yatardı cocuklari.
Ne acı

Küntekinte benzetmesine kahkaha attım, çok haklısınız. Eskiden çok vardı gerçekten. Benim annem hiç yapmadı şükür ama arkadaşlarımda görüyordum. Koskoca salon tertemiz yapılır kapısı kapatılırdı anca önemli biri gelecek ki açılsın. Oturma odasında herkes oturuyor bir de yatak odası. E zaten oda bitti. Çoluk çocuğa kendine ait alan kalmıyordu sırf misafir gelecek iyi ağırlansın diye.

Oturma odası dünyanın en saçma şeyi.benim nice arkadaşım vardı (90lar cocuguyum) anneleri misafirleri guzel koltukta oturtacak diye çocuğunun yatakodasindan kısıp evin fazla odasını oturma odası yapardı, küntekinte gibi salonda yatardı cocuklari.
Ne acı
Hahahah bu benim annem misafire ayrı odamız var ama bizim odamız yok

Her halükarda yemek yapilacak. Yemeği taa salona taşımak istemiyorum. Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?
Hayır aksine bence güzel durur göz yormaz ferah olur

Ben çalışan kadınım mesela televizyonlu oturma odamda koltukların üstü bazen tozlu kalmış TV'nin yanında çay bardağı ve otuncak kalmış hatta koltuğun üzerinde battaniye kalmış oluyor ki bu durumda eve ansızın biri gelse utanıyorum. Eskiden sizin gibi düşünürdüm de artık salon kesinlikle yapacağım
Böyle düşünüyorsanız misafiri nasıl mutfakta ağırlayacaksınız ki?

Yemek kokusu olur, yetişmeyen yemeğin bulaşığın dağınıklığı olur. Hiç bir şey olmasa bile yedikçe sofradan kalkan tabak çanağın kötü görüntüsü olur.

Ben açıkçası konsol yerine küçük ama açılabilir bir masa alırdım. Koltuk takımınız 3+3+1+1 imiş. Bu bana göre çok büyük bir takım mesela. Ben salonda 3+2+1 kullanıyorum. Hiç yetmediği de olmadı. En kötü masanın sandalyelerinde oturdu gençler.

İş çıkmasın diyedir neden olacak ama zaten 6 kisiymişsiniz yardım mi etmediniz kadına ondan mı usendi acaba 😂

Yani hamama giren terler misafir çağıran iş çıkmasını da göze alacak. Ne iş çıkacak ki ama ekstradan? Yardım da ettik. Servise üşendi desek sofrayı ben kuruyordum yazdığım gibi, bi tabak gelecekti. Masanın, mutfağın toplanmasını da komple erkekler birlikte yaptı o kısma biz karışmadık. Hayır masa olmasa tamam ama vardı, koca masa dururken biz niye kullanmadık hiç anlamadım 😅

Olmaması da garip değil olması da. Benim salonum da masa var. Evimin şekli ona göre uygundu, açıkçası misafir çok ağırlamam ama geleni de yemekli davet ediyorum o yüzden çok rahat ediyorum. Masam öyle çok büyük kaba bir model değil. Şatafatlı bir tarz olsa muhakkak daraltırdı.
Ev sizin eviniz nasıl rahat edecekseniz, nasıl mutlu olacaksanız o şekilde alın. Hiç kimsenin ne dediği önemli değil.
Beğendiğiniz masayı mutfağa alın. İhtiyaç hissederseniz salona geçirirsiniz. Bir kere nasıl yerleştiysenşz o şekilde olacak değil ya. :)

Konsol için ama bir önerim olacak. Büyük konsollar yerine (vivensede çok amaçlı dolap diye geçiyor diğer markalarda bilmiyorum) o şekilde bir dolap alırsanız daha modern ve kullanışlı olabilir. Konsol aldığım için pişmanım mesela.

Evim 2+1 mutfağım uzun ve dar tipte. Ufak bir masamız var günlük yemeğimizi burada yiyoruz. Salonumda ise yalnızca 2 üçlü 2 tekli koltuk ve 6 kişilik masa takımı var. Büfe vitrin tv ünitesi vs yok. Masam olmasa misafirleri ağırlarken çok zor olurdu mutfakta zaten mümkün değil. Mutfağınız büyükse en az 80x120 masa ve 6 sandalye sığıyorsa bence mutfağa konup salona konmasa da olur. Evinize gelen misafir yoğunluğuna göre masa büyüklüğünü tercih edebilirsiniz

Misafir odam yok. Gereksiz buluyorum. Bir tane salonum var sadece. Oturma grubu ve yemek masası var salonda da. Yemek odası takımlarını, konsolları falan da gereksiz buluyorum.
Mutfakta dört kişilik masam var. Genelde onu kullanıyoruz. Misafir olunca salondaki masada yemek yenir.
Bence sadece masa alsanız yeterli.

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Mutfagima misafir agirlayabilecek büyüklükte masa sığıyorsa salona almazdım

Bir odaya 3+3+1+1 çok fazla. Benim salonumda L oturma grubu var 3metreye 3metre. Onun dışında da tv ve tekli bir koltuk var. Orta sehpa yok. Zigonlar var gerektiğinde otraya koyuyorum,lazım değilken kenara topluyorum. Bu sayede yemek masam salonda fazla görünmüyor. Siz 3lülerden birini kaldırmalısınız. Sıkış tepiş bir oda olur çünkü bu haliyle

Bana göre gerekli. Tabi yine siz bilirsiniz ☺
Bazen misafir mutfağa sığmıyor. Cocuklar ayri oturuyorlar.
2-3 seferdir salonda ağırladım gelenleri.
Daha rahat ettiler.

Hay çok yaşayın. Valla ben de linç edilirim korkusuyla yazmamıştım açık açık. Daha geçen hafta bir arkadaşıma gittik toplamda 6 kişiyiz. Akşam oldu arkadaşım mutfağa girdi yemek hazırlamaya ben ne yapayım dedim sofrayı kurabilirsin dedi. Gittim bir güzel salondaki masanın örtüsünü katladım üstündekileri aldım gittim örtü sormaya dedi yok orada değil mutfakta yiycez. 6 kişi mantar gibi dizildik sıkış sıkış mutfakta yedik ben hala anlamadım neden öyle bir şey yaptığını. Yorumlara şaşırdım normalmiş demek ki mutfakta misafir ağırlamak bana çok garip gelmişti
Ben şerbetliyim yedim bunun linçini geçmiş yıllarda 😂

Dediğim gibi biraz yaşam tarzı meselesi. Benim misafirlerim öyle yemek yiyip kalkıp koltuğa geçen cinsten değiller. Saatlerce oturulur yemek masasında. Misafire sulu yemek falan da ikram etmem ya balık ya et vardır ikisi de pişerken kokar zaten, o kokunun içinde misafir ağırlanmaz. Bi de akşam yemekleri önemlidir bizde, aileden öyle gördük. Çok önemli bişey yoksa bütün ev ahalisi akşam yemeğinde aynı sofraya oturur birlikte yemek yer o yüzden akşam yemeği sofrasına özenilir. İki kişiyiz ona rağmen mutfakta yemiyoruz biz. Taşınınca mutfak masasını balkona aldım boşuna yer kaplamasın diye.

Bence de masasiz olmaz ya. Benimde bir koltuk takımı masa ve TV ünitesi var. Günlük yerde yiyoruz eşim seviyor. Mutfakta masam yoktu çekmeceli dolap vardı onu kaldırdım ,küçük ikeadan masa aldım açılır kapanır şekilde. Misafir gelince masada yiyoruz sığmıyoruz hatta bazen yere de ayrı kuruyorum iftar fln olunca. Çünkü çok kalabalıgiz. Kendi ailem kız kardeşlerim gelse 12 kişi oluyoruz en ufak bi yemekli oturmada. Şimdi koltuk takımımi degisicem tekli almicam sevmiyorum. İki üçlü yeter bı TV ünitesi var onu da küçültmek istiyorum ikeadan yine güzel küçük ama açılınca büyüyen masalara bakıcam sandalye takviyesi yaparım gerektiği yerde mutfaktan. Bence koltuk takımını küçültün ama şöyle ufak tipli açılır kapanır bir masa olabilir salonda.

11 yıllık evliyim. Evlenirken annem ve kayınvalidemin hevesi yüzünden oturma odası ve salonu ayrı kurdum. İki koltuk takımı TV ünitesi ayrı konsol ayrı büfesi ayrı masası ayrı alındi. Kaliteli böyle ağır görünümlü mobilyalar aldık dünyanın parasını bayıldık. Hala da taş gibiler valla eskicek gibi görünmüyorlar bı 10 sene 15 sene daha kullanılır ama sıkıldım artıkk yavaş yavaş atıyorum tıkış tıkış. Temizlik bile zor.

Misafiri bilemem; bize pek misafir gelmez de biz kendimiz salonda yemek yiyoruz.

Kahvaltıyı hatta sahuru bile salonda yapıyoruz.

Rahatımıza fazla düşkünüz,evet.

Bence masa olmalı, mutfakta misafire yemek verilmemeli. Yakınlarımız olmuyor her zaman misafirlerimiz yemek kokusu dolmuş bir yerde ağırlamak hoş gelmiyor bana.
Bir de oturma odası ve salon diye iki ayrı yer mi var. Evleriniz kaç +1 salon nasıl yapıyorsunuz çocuk odası da cabası😂

X