Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Bu fikriniz varsa mutfakta misafir sizi yorar
Her halükarda yemek yapilacak. Yemeği taa salona taşımak istemiyorum. Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?

Neden masa istemiyorsunuz ki? İlla böyle varaklı, kakmalı sandalye masa almaya gerek yok çok şık, modern masalar var. Üzerine de aydınlatma ile çok şık durur. Salonu bu şekilde düzenleyin ama çok eşya doldurmayın, konsol falan gereksiz bence.

Oturma odanıza da bir L koltuk, tv ünitesi yeter. :KK51:
Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Çünkü yemeği taa mutfaktan salona taşımak bana zulüm geliyor. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?

Bizim salonda yemek masası var en son ne zaman kullandık hatırlamıyorum. Hep mutfak masasındayız. Yemekten sonra da hep orada vakit geçiririz.
Ayrıca bizim salonda küçük. Koltuk takımını alırken 3-3-1 şeklinde aldık. İyi ki de öyle almışız. Bir tekli daha alsak başımıza bela olurdu.
Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?

Bi kere hele uzaksa salon ve mutfak, gel git gel git aşırı yorucu oluyor zaten. Biraz salonunuzu anlatır mısınız ya da resim atmak da olur 🙃
Evi toplayıp atayım ya az dağıldım :KK53: 2 tane 3'lü koltuk 1 tane berjer var, berjer cam kenarında, yanında ve karşısında üçlü koltuklar var. Üçlünün karşısında TV ve TV ünitesi var. Onun yanında kedomun evi var. Koltukları birbirine yaklaştırıp yan tarafa masa koyulabilirdi ama yürümeye yerimiz kalmazdı ya da L koltukla falan bi şekil oturma alanını daraltmak gerekirdi. Gerek görmedik, belki çok misafirimiz olmuyor ondandır. Kışın mutfakta kalorifer yanmıyor soğuk oluyor, bi kere kışın misafir gelmişti (annelerimiz falan geliyor da onları saymıyorum misafirden) o zaman mutfaktaki masayı salona getirmiştik onlar gidince geri götürmüştük. Güdük falan da kaldığını düşünmüyorum ya aksine ferah geliyor şu anki hali

Yaniiii… bence mutfakta misafir ağırlanmaz ama herkesin yaşam biçimi, görgüsü (size görgüsüz demiyorum) farklı tabi.
Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Çünkü yemeği taa mutfaktan salona taşımak bana zulüm geliyor. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?

Aslında hem mutfaga hem salona yemek masası alsam bile misafirlerimin önemli bir kısmını mutfakta yedirecegim. Aslında yemek nerede yenecek şeklinde değil kaygim. Salon yemek masasiz çok güdük mü kalır hani absürt mu durur estetik olarak yani ?
Absürt kalmaz o sekilde kullanan cok insan var ama yer varsa alin bence 6 kisilik masa, 4 sandalye 1 tanede iki kisilik sedirli olanlar var masa altina cekersiniz hem yerden tasarruf hem şık olur. Oturma odaniz kucukse cocukta varsa orasi daraşma kalabilir. Ev kac metrekare ?

Ben çalışan kadınım mesela televizyonlu oturma odamda koltukların üstü bazen tozlu kalmış TV'nin yanında çay bardağı ve otuncak kalmış hatta koltuğun üzerinde battaniye kalmış oluyor ki bu durumda eve ansızın biri gelse utanıyorum. Eskiden sizin gibi düşünürdüm de artık salon kesinlikle yapacağım
Şunu anlamadım eve ansızın gelen biti oturma odasını hiç göremiyor mu ne bileyim wcye giderken falan kapısını kapalı mı tutuyorsunuz hep? Ben de çalışan kadınım koltuklar öyle aman aman toz olmuyor, velev ki tozlu aniden gelen görecek napiyim her an evi dört dörtlük tutamam ya. Çay bardağını, oyuncağı hayatta bırakmam ortada, diyelim bıraktım eşim toplar zaten. Battaniye katlanmakta yarım dakikalık iş uyumadan önce veya gelen kişinin yanında da yapılabilir. Salonu şöyle bir kaç dakika toplayıp uyusanız tüm dertleriniz çözülecek bence. Salon olmalı zaten de oturma odası neden var onu anlamıyorum. salondan farkı ne ki? Aynı odadan iki tane. Bana hala çok gereksiz geldi maalesef bu konuda katılamıyorum size :KK43:

Evi toplayıp atayım ya az dağıldım :KK53: 2 tane 3'lü koltuk 1 tane berjer var, berjer cam kenarında, yanında ve karşısında üçlü koltuklar var. Üçlünün karşısında TV ve TV ünitesi var. Onun yanında kedomun evi var. Koltukları birbirine yaklaştırıp yan tarafa masa koyulabilirdi ama yürümeye yerimiz kalmazdı ya da L koltukla falan bi şekil oturma alanını daraltmak gerekirdi. Gerek görmedik, belki çok misafirimiz olmuyor ondandır. Kışın mutfakta kalorifer yanmıyor soğuk oluyor, bi kere kışın misafir gelmişti (annelerimiz falan geliyor da onları saymıyorum misafirden) o zaman mutfaktaki masayı salona getirmiştik onlar gidince geri götürmüştük. Güdük falan da kaldığını düşünmüyorum ya aksine ferah geliyor şu anki hali
Bence de gayet hoş bir eviniz var. Ama bu odanız hani günlük rutininizi geçirdiğiniz alan mi? Yoksa misafir odanız mi? Benim günlük rutin odam var TV ünitesi 3+3+1+1 koltuk takımım olan. Ben ekstra misafir odasi yapmak istiyorum çünkü biraz dağınık biriyim ansızın gelen misafirler için temiz oda olsun istiyorum. Hazır yapmisken salon hersey usulüne uygun mu olsun yoksa yine bir koltuk takımı mi atsam sadece kararsızım

Ama mutfakta yemek kokuları eşliğinde de kötü olmaz mı yav? Yani yemek bu hemen hepsi kokuyor sonuçta. Benim mutfağımda masa yok mesela. Hoşlanmıyorum mutfakta yemekten.

Çok çok küçük bir salon değilse masasız tuhaf durur bence. Ama konsola falan gerek yok. Çok büyük mobilyalara da gerek yok.

Benim salonumda bir köşe koltuk, dört sandalyeli bir masa, minik bir tv ünitesi ve kitaplıklar var.

Bence de gayet hoş bir eviniz var. Ama bu odanız hani günlük rutininizi geçirdiğiniz alan mi? Yoksa misafir odanız mi? Benim günlük rutin odam var TV ünitesi 3+3+1+1 koltuk takımım olan. Ben ekstra misafir odasi yapmak istiyorum çünkü biraz dağınık biriyim ansızın gelen misafirler için temiz oda olsun istiyorum. Hazır yapmisken salon hersey usulüne uygun mu olsun yoksa yine bir koltuk takımı mi atsam sadece kararsızım
Ben sevmiyorum oturma odası salon ayrımını. Bi çocukluk arkadaşım var, çocukken salonuna 1 kere falan girebilmiştim ki her gün onlardaydım, benim için kaşıkçı elması daha az korunuyordu mesela onların salonundan :KK70: ki zaten evimiz 2+1, diğer oda çalışma odamız, çatkapı misafir gelmedi hiç o yüzden dağınık yakalandım telaşı olmadı bende. Salon benim anlattığım yer

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Benimde salonda yemek takımı yok mutfak masam altı kişilik gayette memnunum böyle olmasından sıkışık salonlar benim içimi boğuyor takımının güzelliği bile görünmüyor zaten ben mesela konsolumu TV ünitesi gibi kullanıyorum TV duvarda sabit hem yerden tasarruf ediyorum hemde kullanışlı oluyor hemde dediğiniz gibi üstüne aksesuar koyuyorum çokta şık görünüyor

Şunu anlamadım eve ansızın gelen biti oturma odasını hiç göremiyor mu ne bileyim wcye giderken falan kapısını kapalı mı tutuyorsunuz hep? Ben de çalışan kadınım koltuklar öyle aman aman toz olmuyor, velev ki tozlu aniden gelen görecek napiyim her an evi dört dörtlük tutamam ya. Çay bardağını, oyuncağı hayatta bırakmam ortada, diyelim bıraktım eşim toplar zaten. Battaniye katlanmakta yarım dakikalık iş uyumadan önce veya gelen kişinin yanında da yapılabilir. Salonu şöyle bir kaç dakika toplayıp uyusanız tüm dertleriniz çözülecek bence. Salon olmalı zaten de oturma odası neden var onu anlamıyorum. salondan farkı ne ki? Aynı odadan iki tane. Bana hala çok gereksiz geldi maalesef bu konuda katılamıyorum size :KK43:
Ya ikinci bir oda sadece misafiri oturtmak için de değil yatırmak için de işe yarıyor dediğim gibi bir odam var şuan ve eşimin ailesi son derece kalabalık geldikleri zaman bir odamiz daha olsa cok iyi olacak. Bu konuda kafam karışık değil kesin yapacağım orda sorun yok.

Az misfiri olana gereksiz bence. Benim ablamın evinde vardı, söktüler
Mis gibi açıldı salon:) davet olunca da mutfak masasını getiriyorlar, bazen açık büfe şeklinde çiziyorlar, tabağını dolduran koltuğa geçip sehpada yiyor. Mis gibi. Üç ayda bir misafir gelecek diye kazulet gibi masaya gerek yok bence
*Çok sık geleni gideni varsa başka

Salonum kucuk 24 m² dikdörtgen formda

3+2+1 koltuk takimi, 220 cm uzunlukta bir konsol, 6 kişilik bir masa takimi var. Masam 160x110 cm, 2 tane 4m² hali var.

Salonum gayet rahat, zorladigimda 10 kisilik sofraya donusturebiliyorum.

Ama mutfagim cok kucuk, 110x70 bir masa aldim asiri pismanim. O masayi hic kullanmiyorum, kalabalik misafir gelince salona ekliyorum.

Misafir icin ayri oda yaptim kucuk bir iki kisilik yatak ve kucuk bir dolap var, orasi cok sıkışık ama sehir disi misafirim cok diye mecburen kurdum.

Ben bu konuda buralarda çok linç edilmiş bir insan olarak akıllanmayıp yine diyorum ki yemek masasız ev mi olur? Misafirler nerede ağırlanacak? Nerede yiyecek bu adamlar 😂

Hay çok yaşayın. Valla ben de linç edilirim korkusuyla yazmamıştım açık açık. Daha geçen hafta bir arkadaşıma gittik toplamda 6 kişiyiz. Akşam oldu arkadaşım mutfağa girdi yemek hazırlamaya ben ne yapayım dedim sofrayı kurabilirsin dedi. Gittim bir güzel salondaki masanın örtüsünü katladım üstündekileri aldım gittim örtü sormaya dedi yok orada değil mutfakta yiycez. 6 kişi mantar gibi dizildik sıkış sıkış mutfakta yedik ben hala anlamadım neden öyle bir şey yaptığını. Yorumlara şaşırdım normalmiş demek ki mutfakta misafir ağırlamak bana çok garip gelmişti

Salona 3+3+1+1 koltuk koyarsaniz zaten başka hiç bir şey koyamazsiniz,bütün salonu boğar,her yer koltuk.Yeni modellerin geneli 3+2+1 şeklindedir.
Ben de salonda masa tercih edenlerdenim.Hem şık duruyor hem de oldukça kullanışlı.Biz çekirdek aile bile çok kullanıyoruz.
Bu arada yemek odası takımı olarak değil,sadece masa almanızı tavsiye ederim.

Oturma odası dünyanın en saçma şeyi.benim nice arkadaşım vardı (90lar cocuguyum) anneleri misafirleri guzel koltukta oturtacak diye çocuğunun yatakodasindan kısıp evin fazla odasını oturma odası yapardı, küntekinte gibi salonda yatardı cocuklari.
Ne acı

Bizim evde yemek masası yok mutfakta açılır kapanır bı masamız var onunda kullanmayız bile evimizin büyük olmasına rağmen
Yani mutfağınıza olursa oraya alıp koymanız daha mantıklı oturma odasını daraltmayin bence şart diil

X