Premature Bebekler Prematüre bebek normal şekilde gelişecek mi?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

didemy

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
101
15
41
Çocuk gelişimi çok farklı bir hızda ilerler. Prematüre bebeklerin çoğu, önemli sağlık sorunları olmadan gelişebilir. Bununla birlikte, doğarlar ne kadar küçük olursa, motor ve beslenme güçlükleri yaşama riski o kadar artar.

Gelişimi değerlendirirken, gelişim beklentilerini dengelemek için kronolojik yaş ile düzeltilmiş yaşı ayırt etmek önemlidir. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Kronolojik yaş ve düzeltilmiş yaş

Kronolojik yaş bebeğin doğum tarihini dikkate alır. Örneğin: Bebek 1 Eylül'de doğduysa, 1 Aralık'ta kronolojik olarak 3 aylık olacaktır.

Düzeltilmiş yaş prematüre derecesine göre belirlenir. 40. gebelik haftasında doğmuş olsaydı bebeğin olacağı yaştır. Örneğin bir bebek 1 Eylül'de tam 30. gebelik haftasında doğmuşsa, 10 hafta sonra (10 Kasım) doğmuş gibi hesaplanır.

30. gebelik haftasında doğan bu bebek 3 aylık (13 hafta) kronolojik yaşı tamamladığında üç hafta süreyle düzeltilecektir. Ve sadece 10 Şubat'ta düzeltilmiş üç ayı tamamlayacak.

Bu çocuktan beklenen, üç aylık değil, üç haftalık yaşam süresine karşılık gelen gelişimdir. Düzeltilmiş yaş, uyaranların bebeğin potansiyeline göre ayarlanmasına, doğrudan bakılmasına ve gerçekçi beklentilerin belirlenmesinde yardımcı olur.

prematüre yaşı.jpg

Kızlar fikirleriniz lazım 32 haftalık doğdu bebeğim tek bebek değil ikiz eşi fakat oğlumu kaybettim doğumdan 1 gün sonra.25 gün küvezde kaldı kızım 48cm 1870 Gr doğmuştu Şimdi 7 aylık düzeltilmiş yaşı 5 aylık 6kilo 670 Gr ve 63 cm çok mu küçük kaldı sizce.

Kızlar fikirleriniz lazım 32 haftalık doğdu bebeğim tek bebek değil ikiz eşi fakat oğlumu kaybettim doğumdan 1 gün sonra.25 gün küvezde kaldı kızım 48cm 1870 Gr doğmuştu Şimdi 7 aylık düzeltilmiş yaşı 5 aylık 6kilo 670 Gr ve 63 cm çok mu küçük kaldı sizce.
Canım 5. Ayda kilosuu ikiye katı olması gerekiyor diye biliyorum bende prematüre annesiyim 35 haftalık doğum yaptım düzeltilmiş yasa gore kilosu iyi bebisinin Dr ne diyor?

Canım 5. Ayda kilosuu ikiye katı olması gerekiyor diye biliyorum bende prematüre annesiyim 35 haftalık doğum yaptım düzeltilmiş yasa gore kilosu iyi bebisinin Dr ne diyor?
Dr iyi diyor ama drlar aşırı gerilik olmadığı sürece hep iyi diyor.Yapmadığım şey kalmadı ek gıdaya geçtiğimiz için kilo aldırıcı tarifler deniyorum ama nafile kilo alımı durdu.Benim gözüme minicik gözüküyor .Aşıya gittiğimizde bile herkesin çocuğu kocaman benimki minicik gibiydi çok üzülüyorum bu duruma.

Kızlar merhaba. Bir sorum olacaktı sizlere. Cumartesi 28+3 te erken doğum yaptım. Bugün bilgileri aldığımız yenidogan yoğun bakım doktoru cuma günü ayrılacağını söyledi. Bu süreçten sonra normal bebek doktoru ilgilenecekmis. Sizlerin bebeklerinin kalmış olduğu hastanede muhatap olduğunuz doktor yoğun bakım doktoru muydu ya da normal çocuk doktoru mu? Bu durum biraz beni endişelendiriyor, bilgi verirseniz çok sevinirim🥺

Küvezde kaldığı süre boyunca yoğun bakım doktoru ile iletişim halindeydik. Doktor değişti tayini çıktı ama yerine gelen de yoğun bakım doktoruydu.Küvezden çıktıktan sonra çocuk doktoru devraldı süreci.

X