Panikatak anksiyete okb depresyon yaşayanlar....

Niloyatospikk

Believe in yourself
Pro Üye
23 Ocak 2016
30.593
46.119
Güncelleme 18 Mayıs 2021: Doktorumu çok ama çok seviyorum iyi ki sen varsın Okan Ufuk İpek iyi ki Allahım seni karşıma çıkarmış; derdimle dertlenen, doktordan çok bir arkadaşça yaklaşan sanki aileden biriymiş gibi davranan kimi zaman keyifle sohbet ettiğim benim bugünlere gelmeme yardımcı olan ilk başta Allahıma şükür sonra da doktoruma şükranlarımı sunuyorum.

Ekim 2019'dan itibaren her ay gitmiş olduğum terapiye gitme sıklığımı 2 ay gibi bir süreye çektik şuan hem terapilerle hem doktorumun önermiş olduğu kitaplarla ve ilaç desteği ile ilk zamanlarıma göre çok daha iyiyim.

Yaşadıklarım
Benim gibi yaşayanlar var mıdır diye konuyu açıyorum. Belki aynı durumda olan arkadaşlar yazar ve birbirimize destek oluruz.

Sekiz sene önce panikatak hastalığına yakalandım. Ama ilk belirtiler bulantı, istifra olarak başladığı için bunun bir panikatak olduğunu bilmiyordum. Günlerce birşey yiyemedim. Artık ailem mide kanseri olmamdan korkuyordu. Randevu aldık ve endoskopi oldum sonucum temiz çıktı. Doktor bize psikolojik olabileceğini söyledi. Daha sonra psikiyatriye randevu aldık doktor 2 tane ilaç yazdı ve ben bir müddet sonra yemek yemeye eski yaşantıma dönmeye başladım. Ne kadar sonra nüksetti ilaçlarımı bırakmış miydim uzun zaman geçtiği için üzerinden tam hatırlamıyorum. Yine birgün kolum uyuşmaya başladı öyle bir uyuştu ki kalp krizi geçirdiğime kendimi inandırmıştım. Kalp atışım öyle bir hızlandı ki hemen ailemden bikaç kişiyle birlikte acile koştuk. Kalp EKG si çekildi temiz çıktı bir serum taktılar daha sonra eve geldim. Kardiyolojiye randevu aldım. Dr odasında ultrasonografi ile kalbime baktı sadece kalp kapağında biraz kalınlaşma var dedi. Psikolojik olduğunu söyledi. Artık yine psikiyatriye gitme zamanı geldi. Durumu psikiyatriste anlattım. Paxera 10 mg ile başladık 6 ay kullandım ve bu hastalığı atlattım ilacı da bıraktım çok iyiydim. Bir dönem sonra yine nüksetti tabi yine aynı ilaçla devam ettik ve hayatımı o şekilde idame ettirdim. Tabi panikatak teşhisi konulana kadar sayısız kan tahlilleri emar tomografi sürekli vücudumda bişey var bulamıyorlar diye diye tüm branşların kapısını çaldım. Çok acillere taşındık birşey var ve bulamıyorlar. Tahliller çok şükür ki temiz çıkıyordu. Öyle böyle bir 4 seneyi geçirdim anksiyete henüz o zaman yoktu sadece panikatak vardı. Bu geçmiş zaman içerisinde evliyim ve çocuk düşünmediğimiz için ilaç kullandım. Yine panikataklarımın çoğalması sebebiyle randevu aldım. Duxet adlı ilaca başladı doktor ve iyiydim. 5 hafta sonra adetim gecikti ve doktoru arayıp ilaç geciktirmiş olabilir mi diye sordum. O ilacın geciktirme yapmayacağını ve hemen bir test yapmamı söyledi ben derhal test yaptım hamileyim doktorla yine telefonla irtibata geçtim. Doktora ya bebeğim sakat olursa ben ilaç kullandım dedim doktor korkmamam gerektiğini ilk 5 6 hafta ilacın bebeği çok etkilemediğini ve hemen ilacı bırakmamı söyledi. Evet bıraktım gayet iyiydim ama eşimle kan uyuşmazlığı nedeniyle bebeğimin kalp atışı durdu ve kürtaj oldum ondan sonra yine ilacıma devam ettim. Çünkü çok kötü olmuştum 2 hafta hep ağladım neden bebeğimi kaybettim diye 7 8 ay sonra ben yine hamile kaldım ve ilacı hemen bıraktım. Hamilelik sürecim boyunca eşim asla ilaç kullanmama izin vermedi ben de çok aşırı kötü olmadım sadece son aylarda doğum stresinden kaynaklı panikataklarım çoğaldı ve evden dışarı lazım olmadıkça çıkmayarak bu dönemi atlattım ve doğumumu sağlıkla gerçekleştirdim. Hastaneden taburcu olduğum gün daha sokak kapısından girerken beni bir ağlama tuttu. Günlerce ağladım benim için çok ağırdı hep ağlıyordum kendime zarar vermekten korkuyordum bebeğime bakıyordum ama ona bakamama korkusu vardı yaklaşık 1 ayı geçik böyle devam etti ve sonunda doktora gittik lohusa depresyonu teşhisi kondu Efex.. 37.5 ile başladık ve 6 hafta sonra benim ağlamalarım azaldı ve düzeldim 1 yıl kadar o kadar iyiydim ki hayattan zevk alıyor gayet mutlu mesut hayatıma devam ediyordum. Devamını yorumda devam edeceğim.

Son düzenleme:
Yine bir gece yatağa yattım sol tarafımda omzundan aşağısı tutmuyor gibiydi aslında sebebi duş aldıktan sonra hava çok sıcak olduğu için ıslak saçla camın altına yattığım cereyanda kaldığım için öyle olmuştu. Ama ben internette araştırma yaptım belirtiler Ms hastalığını gösteriyordu. Sabah öyle panikle kalktım ki tansiyonumu bile yükselttim. Eşim işe gidiyordu bende Ms belirtileri var ben hastaneye gidiyorum kızımı kucakladım. Annemlere gittim kızımı kardeşime bıraktım. Annemi de uyandırdım. Anne dedim bende Ms belirtileri var öyle bir inandırdım ki kendimi annem de çok üzüldü. Derhal bir özel hastaneye gittik nörolojiye de randevu almıştım evden çıkmadan. Dr muayene yaptı hiç öyle durmuyor ama yapalım tahlilleri emar çekelim dedi. Emar bölümüne gittik yalvar yakar araya alındım. Emardan korkan ben hiç korku yok öğreneceğim sonuç çok korkutuyordu.5 dk sonra doktorun ekranına gitti. Doktorun odasına gittik. Dr emarı açtı tertemiz normal bir insan beyni nasılsa aynı öyle dedi. Ms olsan bak buralar böyle olmaz falan diye ekranda gösterdi. Emar da çektik seni inandırabilirsek ne ala dedi. Yaşadığın bir panikatak ben Ms olmadığım içinok rahatlamıştım. Annemle eve yaramazlık yapmış çocuk edasıyla döndüm.

Yine bir sabah kalktım inanılmaz belim ağrıyor. Ama o hafta içinde belimde ağrı vardı. 6 ay öncesi de annemin belinde fıtık patlamış acilen ameliyata alınmıştı. O sabah öyle bir korkuyla kalktım ki kesin bu bel ağrısı bende de fıtık var ve patladı. O panikle belimin ağrısı daha da çok artmaya başladı. Babamı aradım baba ben çok kötüyüm gel beni al çok kötü belim ağrıyor. Kızımı taşıyacak durumda değilim. Annem yoktur bişey kızım dese de korkmaya başladı. Babamı aldım derhal aynı özel hastaneye başvurduk. Sıra aldım ve fizik tedavi doktoru muayene etti ama yine de bir emar çekelim dedi. Emara sıra verdiler öğleden sonraya o panikle nasıl dururdum. Bebeğim var git gel yapmam zor araya alsanız dedim kabul ettiler. Bir de o emar makinasına komple girmek var nasıl girecektim bakalım. Kapalı emar sordum yarım saatlik mesafedeki diğer şubelerinde olduğunu söyledi. Oraya gidemeyecektim. Bir an evvel sonucu öğrenmek istiyordum. Neyse öyle böyle çekindim. Doktorun ekranına sonuç gitti. Doktor baktı evet fıtık var 2 küçük fıtık var biraz sinire yaklaştığı için ağrı yapıyor olabilir fakat öyle büyük ağrı yapacak bşr fıtık değil patlama falan söz konusu değil dedi. Bir krem ve kas gevşetici verdi evin yolunu tuttuk. Ailem de bu konuda oldukça yıpranıyordu.

Panikatakla tansiyonumu 17 10 lara kadar yükseltiyordum. Kalp atışı 130 ları gördü. Yine ben de kesin birşey var gözlerim de dalıyor. Beynimde de birşey var deyip dahiliye nöroloji yine kapılarını çaldım. Tansiyonum yükselince haliyle başımda basınç oluşuyordu gözlerim anlatamıyorum çok değişik oluyordu. Kesin beynimde birşey var. Dahiliye tahliller temiz çıktı. Nöroloji doktoru sağolsun çok ilgiliydi. Emg miydi neydi beynine teller takılıp gözlerin kapalı çekiliyor onu bi çekelim dedi görünen durum psikolojik gibi duruyor. Ama biz yine de gerekli tetkikleri yapalım. He bu arada ben psikolojik ilaç da kullanıyorum. Nasıl fayda etmiyorsa işte. Boyum damarlarıma da ultrasonla baktırdı. İyi ki baktırdı. Yoksa kafamda kuruyordum. Boyun damarlarımda daralma tıkanma mı vardı acaba o da temiz çıktı. Emg çekildi doktor sonucuma baktı temiz dedi. Dediğim gibi psikolojik bir durum ben ilaç yazmayacağım. Psikiyatri doktorunla yine ilacın hakkında konuşun dedi ve ayrıldım oradan.

Yine bir gün bir arkadaşım komşularının bir yakını şizofren ve intihar ettiğinden bahsetmiş ve bana anlatmıştı. Ben de internette belirtilerine baktım ve aynılarını yaşamaya başladım devlet hastanenin birinde tüm psikiyatri doktorlarının her hafta her birine muayene olmak için gittim. Ben şizofren miyim diye defalarca kez soruyorum ama muayenede hayır değilsin şizofren böyle olmaz dediler. Özel bir hastanedeki doktora da muayene oldum. Doktorun dediği şu akıllı telefonları çıkaranın Allah belasını versin dedi. Biz bunca sene boşa okuduk. İnternette herkes ahkam kesmiş siz de gidip okuyup 3 5 bilgiyle kapımıza geliyorsunuz dedi. Dr ilacımın dozuyla biraz oynadı ve bu fikir bana saçma gelmeye başladı. Ama doz yetersiz gelmeye başlayınca yine anksiyete tavan yapıyordu. Şimdi de psikoz muyum ben korkusu var gelecekten inanılmaz korkuyorum. Her an kötü birşey olacakmış korkusu ile depresyona giriyorum. Hiçbir şey yapmak içimden gelmiyor.

Bi ara anksiyetenin tavan yapmasıyla her an kötü birşey olacakmış korkusuyla çıldırma kontrolü kaybetme korkusu kendime çocuğuma zarar vereceğim korkusu ile evimde duramıyordum. Annemlere eşyalarımı toplayıp kaçıyordum. Evde ne huzur kaldı ne düzen 2 ay 3 ay bu böyle gitti. Sonra psikoterapi almaya başladım. Yavaş yavaş bu korkuyu yendim. Ama yine başımda anksiyete beynimde hep konuşuyor. Hastanelik olucam hastaneye yatırılacağım kendimi bilmeyeceğim korkusu var. Kendime çevreme evime yabancılaşma da yaşıyorum ve bunlar psikoz belirtisi mi diye çok korkuyorum gün boyu yataktan çıkmak çok zor benim için

Aynı şeyleri inan bende yaşıyorum. her sene 3 ay bu durumdaym daha sonra bi süre geciyor gbi oluyor sonra yine aynı bugün oglenden beri bir ic skntısı mide bulantısı hemen yüzüm asılıyor esim anlıyor tabi cik bu moddan diyor ama imkansz.. 1 aydr hergün hastanedeyim doktorlar tahlil istiyor daha sonra hangi tahlili istediklerini bile bulamiyorlar sistemden en son fizik tedavide 2 adet mr cektirdim fizik tedaviye basladm 2 adet küçük fıtığım var

Bh arada bacagm agrıyor dedim bi mr daha cekelim dediler smdide priformis diye bsey cktı pazar günü acildeydim cok fena grip olmusum 2 tane serum yedim allah yardmcimız olsun ben ilacta kullanmıyorum sizofren olma korkusu kanser olma korkusu bende cok var bide ağrılarım oluyor benim onlar cok tetikliyor düsünsel takıntı var bnde hicbsey düsünmüyorsam bile beynimde aynı şarkı calar lanet bsey

Bh arada bacagm agrıyor dedim bi mr daha cekelim dediler smdide priformis diye bsey cktı pazar günü acildeydim cok fena grip olmusum 2 tane serum yedim allah yardmcimız olsun ben ilacta kullanmıyorum sizofren olma korkusu kanser olma korkusu bende cok var bide ağrılarım oluyor benim onlar cok tetikliyor düsünsel takıntı var bnde hicbsey düsünmüyorsam bile beynimde aynı şarkı calar lanet bsey
Aynı ben de öyleyim burada dertleşip birbirimize destek olalım yalnız olmadığımızı bildiğimizde biraz daha güç alabiliyoruz. Küçük fıtıksa korkma bende de var. Benim eşim de bıktı artık ona pek söylememeye çalışıyorum kendi başıma idare etmeye çalışıyorum ama bu hastalık çok zor birşey mücadele etmek çok zor hayattan hiç zevk almıyorum. Anksiyete sonrası depresyon da geliyor.

Geçmiş olsun size de bu ara çok grip salgını var.

Akşam kendimi gayet iyi hissettim hatta temizlik bile yaptım. Sabah yataktan çıkamayıp yatağın içinde hastaneye yatırılma fenalaşma senaryoları bile kuruyordum. Genelde sabahları daha kötü oluyorum. Acaba silkelenip kalksam iş falan yapsam kendime gelir miyim diyorum. Ama sonra bu fikirden cayıyorum çünkü içimden yapmak gelmiyor.

Geçmek bilmiyor bir türlü artık normal bir şekilde hayat sürenlere hayran kalarak bakıyorum. Yaşamayan anlamaz o kadar zor bir durum ki bazen ne ilaç fayda ediyor ne terapi.
Canim sendeki hem panik atak hem de hastalik hastalığı var ayni sorunlar ben de de var kendimi sana anlatayim belki biraz moral olur yani bende ayni sorunlarla ugrasiyorum
Kac kere doktorlara gittim hatta bir doktorla da kalmıyorum 2 3 doktora gidince iyilesiyorum
Yakin zamanda yaşadıklarımdan anlatayim
Kulağım ağrıyordu hemde oyle boyle degil agri kesici bile fayda etmiyordu ve basimda ağrıyordu o kadar korkuyordum ki acaba beynimde bisey mi var diye
Ilk kbb ye gittim muayene etti her şey temiz dedi
O hafta birden agrilarim gecti daha sonra bir daha başladı bu sefer tip fakültesindeki kbb ye gittim o da baktı ablam kulagin da beynin de tertemiz sinüzit bile yok dedi yine geçti 15 gun daha sonra tekrar basladi
Bu sefer hep gittigim kbb doktoruna gittim o da baktı
Temiz dedi kas ağrısı olabilir dedi bende de oluyor dedi ve daha doktordan cikmadan kulagimin agrisi geçti
Şimdiki sorunum ise ocakta tuo bebek yaptirmistim ee haliyle de bir suru hormon ilacı kullandım tedavim negatifle sonuçlandı 15 ocakta ilaçları biraktim adet de oldum ama hep aklimda bu ilaçların göğüslerde bisey cikarir mi acaba kist gibi diye salakca seyler dolanıp dururken sol gogsum sızlamaya başladı ve bir haftadir da iğne batar gibi sizliyor galiba hala ilaçların etkisi ama kafamda deli sorular niye daha cok sol gogsumde oluyor diye gunde 50 kere gogsumu kontrol ediyorum acaba bisey var mi diye yok ama yine de korkuyorum bu sizlama ne diye

Canim sendeki hem panik atak hem de hastalik hastalığı var ayni sorunlar ben de de var kendimi sana anlatayim belki biraz moral olur yani bende ayni sorunlarla ugrasiyorum
Kac kere doktorlara gittim hatta bir doktorla da kalmıyorum 2 3 doktora gidince iyilesiyorum
Kulağım ağrıyordu hemde oyle boyle degil agri kesici bile fayda etmiyordu ve basimda ağrıyordu o kadar korkuyordum ki acaba beynimde bisey mi var diye
O hafta birden agrilarim gecti daha sonra bir daha başladı bu sefer tip fakültesindeki kbb ye gittim o da baktı ablam kulagin da beynin de tertemiz sinüzit bile yok dedi yine geçti 15 gun daha sonra tekrar basladi
Temiz dedi kas ağrısı olabilir dedi bende de oluyor dedi ve daha doktordan cikmadan kulagimin agrisi geçti
Şimdiki sorunum ise ocakta tuo bebek yaptirmistim ee haliyle de bir suru hormon ilacı kullandım tedavim negatifle sonuçlandı 15 ocakta ilaçları biraktim adet de oldum ama hep aklimda bu ilaçların göğüslerde bisey cikarir mi acaba kist gibi diye salakca seyler dolanıp dururken sol gogsum sızlamaya başladı ve bir haftadir da iğne batar gibi sizliyor galiba hala ilaçların etkisi ama kafamda deli sorular niye daha cok sol gogsumde oluyor diye gunde 50 kere gogsumu kontrol ediyorum acaba bisey var mi diye yok ama yine de korkuyorum bu sizlama ne diye

Benim vücudumda hastalık arama bedensel olarak geçti şimdi ruh hastalıklarına sardı şizofren miyim diye bir ara bir sürü psikiyatriste gittim sonra bipolara taktım kesin bipolarım ben diye teşhis koydum şuanda da psikoz belirtileri mi var psikotik miyim düşünceleri sardı belirtilerine bakıyorum ve çok korkuyorum artık belirti okumayacağım olursak olurum Allah kaderde yazdıysa istediğimiz kadar korkalım olur

X