Davranış Bozuklukları Otizimli Çocuğu Olan Anneler

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
meraba ben yeni üyeyim benim 3,5 yaşında yüzde kırk yaygın gelişimsel bozukluk tanısı olan bir oğlum var bizde oğlumu neşe balcı ya götürmek istiyoruz siz faydasını gördünüzmü orda kalmakmı gerekiyo ne kadar sürüyo ücret falan nasıl bilgim olsun istiyorum en önemlisifaydası oldumu bana cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler :KK3:

geçen foxta gösterdi neşe balcı 4 yaşındaki bi çocuğu tamemene yakın iyleştirmiş.çocuk çok güzel konuşuyordu.göz teması ietişim süperdi.aile yurt dışında getirmiş çocuklarını.tedavisi yok demişler oda izmire neşe hanıma götürmüş.sonuç gayet güzeldi.ama sanırım yaşı iye ilerlemeden yapılan tedavilersonuç veriyor.hem zel eğitim hemde bazı masajlar yapılıyormuş.adına bişi dedi unuttum.ayakardaki beyne giden sinir uçları uyarılarak yapıan bi masajmış.ayrıca diyet yapıyormu bilmiyorum.fiyatıda oldukça pahalı olabilir.çünkü çok lüks bi yerdi.yatılı galiba.ve birsürü eğitmen...pahalı olsa gerek.ama iyleşirse insanın gözene gelmez heralde...
netten telini bulup görüşebilirsin.geçmş olsun

geçen foxta gösterdi neşe balcı 4 yaşındaki bi çocuğu tamemene yakın iyleştirmiş.çocuk çok güzel konuşuyordu.göz teması ietişim süperdi.aile yurt dışında getirmiş çocuklarını.tedavisi yok demişler oda izmire neşe hanıma götürmüş.sonuç gayet güzeldi.ama sanırım yaşı iye ilerlemeden yapılan tedavilersonuç veriyor.hem zel eğitim hemde bazı masajlar yapılıyormuş.adına bişi dedi unuttum.ayakardaki beyne giden sinir uçları uyarılarak yapıan bi masajmış.ayrıca diyet yapıyormu bilmiyorum.fiyatıda oldukça pahalı olabilir.çünkü çok lüks bi yerdi.yatılı galiba.ve birsürü eğitmen...pahalı olsa gerek.ama iyleşirse insanın gözene gelmez heralde...
netten telini bulup görüşebilirsin.geçmş olsun
Biz de kızımızı 2010 ağustosunda çocuk psikyatrına götürdük ve atipik otizm(pdd-nos)tanısı koydu.rapora %40 yazdılar.Özel eğitim alıyoruz o tarihden beri.kızımda göz teması azdı,turuncu takıntısı vardı,dönen cisimlere bakmazdı.8 civarı kelimesi varken kelimeleri unuttu.iletişime kapalıydı.2 ay sonra işaretle istediklerini göstermeye başladı.kartlarla nesne isimleri öğretiyorduk ve sorduğunda 3. ayında 65 civarı nesneyi hatasız söyleyebiliyordu.6. ayda iki kelimeyi birleştirdi.mayıs ayında kreş etkinliğinde herkesin karşısında uzun bir tekerlemeyi hatasız ama utanarak okuyordu.şu anda normal çocuktan hiç farkı yok.resimli hikayelere bakarak hayali olarak anlatıyor.beni sabahları günaydın diyerek uyandırıyor ve kahvaltı yapmak istiyorum anne lütfen diyor.
Bence otizmi düzelenler çok hafif etkilenmiş olanlar.Neşe hanımın düzelttiği oluyordur ama o eğitim olmadan planlı özel eğitimde yetecek çocukları düzeltmiştir.yoksa sonuç alınamayan sayısı muhtemelen daha fazladır.Son olarak şunu söyleyebilirim 18-24 ay arası tespit edilen yoğun özel eğitimle düzelen bir sürü çocuk var.işin kötüsü aileler işin başında sonuç ne olur hiç bilemiyor.biz de 8 ay bir cehennemi yaşadık şükür ki şanslıyız hafif etkilenmiş.yaşadığım sehirde benzer 8 civarı düzelen çocuk gördüm ortak özellikleri anne baba beraber sırt sırta mücadele ediyorlar ve başarı geliyor.bu çocuklar zaten sosyal değiller.eğer iletişim başlarsa bu anneyle babayla başlıyor.o yüzden bence çözüm anne ve babada başlıyor ve en önemlisi etkilenmişlik düzeyi.

SLM ARKADAŞLARIM ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN BU HASTALI YAŞAYAN HERKESE RABBİM ACİL ŞİFALAR VERSİN

benim sizinle paylaşmak istediğim arkadaşımın oğlu ile ilgili...3 arkadaşız hepimiz ay farkı ile doğum yaptık..son arkadaşımız erken doğum yaptı..çocuk çork farklıydı hareketliydi..bizde şaşırıyorduk...3 aylıktı dönmeye başladı..yerinde durmuyordu...bu kadar hareketli olmasına rağmen 16 aylıkken yürümeye başladı..sonra ismini söylediğimizde bize bakmıyordu..duymamazlıktan geliyordu..onun dikkatini çekmek için 2 metal tabağı birbirine vuruyorduk ama dönüp bize bakmıyordu bile..önce diğer arkadaşım farketti o uzaktaydı ve hareketlerinde anormallik olduğunu söyledi..ben hep yanında olduğum için farketmedim pek...ama rakadaşım söyleyince benimde dikkatimi çekti..şuan 2 yaşını geçti ama çok konuşamıyor gitme diyor gel diyor bunun gibi şeyler..birşeyi oğlum elinden alsın kafasını yere vuruyor..kendisi mutfakta oynarekn tencere kapağı falan yere düşse korkup ağlıyormuş..benim size söylemek istediğim arkadaşım bunun farkında değil..ve bizde söyleyemiyoruz..aslında biliyoruzki ilgilenilse yeterince bu hastalık geçecek ama bir türlü arkadaşımız üzülür diye söyleyemiyoruz..diğer arkadaşım birşeyler çıtlatmış doktor ismi vermiş git falan demiş ama hiç tepki vermemiş bizimki..acaba biliyorda bizemi söylemeye çekiniyor anlamadım..eşime anlatıyorum sen karışma üzülürler falan diyor..napacağımı şaşırdım..nedersiniz söylemelimiyim sizce?

bir aileye bunu söylemek tabii ki çok zor ama direkt söylenmese bile ima edilerek hikaye uydurularak ,aileye acaba bizimki de öyle olabilir mi ? şeklinde bilinç kazandırılabilir .benim de oğluma 6 ay önce atipik otizm tanısı kondu ve biz sadece oğlumuz konuşmuyor geç konuşacak diye psikiyatra götürdük. sonra ismi söylediğimizde bakmadığını ,gel deyince gelmediğini ... gibi şeyleri yapmadığını adım adım farkettik.özel eğitim gereksiz ,kreşte 1 ayda açılır diye düşündük ama olmayınca sonra raporun çıkmasını beklemeden özel eğitime başlattık.sizin yapacağınız şey arkadaşınıza senin çocuğun otistik demek değil zaten.bunu proflar bile hemen söyleyemiyorlar.sizin yapacağınız şey bir şekilde çocuğunun bir psikiyatra götürülmesi gerektiğini ima etmek.bir insana çocuğunun özel eğitim alması gerektiği çok iç acıtıcı bir şey geliyor ama çaresinin bu olduğunu anlayınca da dersleri aksatmamaya başlıyorsunuz.allah kolaylık versin

Merhaba hanımlar,
bende bir yakınım için belirtileri yazmak tecrübeli ve bilgili olanlarınızdan tavsiyeler isteyeceğim.
benim bebeğimde down sendromu belirlendi ve onu dünyaya getirip ona veda etmek zorunda kaldım. bu kararım yuzunden hergun kendimi yargılıyorum. pişmanım. o zamanlar dünyanın zorlu bir mucadele oldugunu ve bensiz kalacağı zaman ona kimsenin bakamayacağını bahane edip korktum. ve korkularımla yaşamamasına karar vermiş oldum. sanki yaratan benmişim gibi. neyse bu konulara girmek istemiyorum. sizleride üzüp sıkmak istemem. ama hassasiyetim bu yuzden iyice arttı bu özel çocuklarımız için
asıl konu yeğenimde şuan tam 3 yaşına giriyor. bizim aile çok çocukludur bu yüzden her yaştan çocuk elimde büyüdü bebeklerin gelişimi ve çocukların davranış biçimlerini tanıyorum.
ama yine de insan böyle birşeyi konduramıyorum, ailesi durumun farkında değil konuşamamasını önce işitmesine sonra tembelliğine bağladı.
2,5 yaşındayken annesi çocugu birine götürmüş. ben iyi bir pedagog görmeli diyorum ama konuya çok girmek istemiyorum. onalra gore konuşmasında sorun var ama bana göre gelişim bozuklugu bariz, teşhisi nedir bilmem ama normal görünmüyor. ben farkettiklerimi sıralamaya başlayayım. yardımlarınızı ve benim nasıl bu aileyi kırmadan yardımcı olabileceğim konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çok donuk bir çocuk.
hiç sesi çıkmıyor.
bebekliğinden beri çok az gülüyor.
Adını seslendiğimizde hiç tepki vermiyor ( bu yuzden işitmesinde sorun var sanıyorlardı)
direkt göze temas az ediyordu, şimdilerde daha iyi gibi ancak bu sefer dik dik donuk ifadeyle bakıyor.bzen dikilip öylece sadece bakıyor
hiç sesi çıkmıyor nefes alışı bile duyulmuyor bir anda korku filmi gibi yanınızda bitiyor.
kucagınıza rızası olmadan alırsanız kendini yere fırlatıyor tepiniyor.
uzaktan sakince çağırırsanız kendi geliyor.
bazı nesnelerden ve seslerden çok korkuyor, tepinerek ağlıyor.
çocukları çok seviyor, ama mesela bebegin saçına kafayı takıyor, bıraksanız saatlerce saçıyla oynar.
1 yaşında hiç konuşmuyordu şimdiyse 1.5 senedir aynı kelime daarcıgına sahip. ablaları tekrar ettirince bozukta olsa heceliyor.
ama kendi halindeyken hiçbir şey diyemiyor. sadece 2 hecesi var sürekli herşeye o şekilde sesleniyor bu, si gibi.. el işaretiyle anlaşıyor, derdini anlatamayınca doğal olarak çok sinirleniyor.
oyun oynarken hiç görmedim, etrafta avare dolaşıyor, parmak ucu yuruyor, tvde muzik duydumu keyifleniyor dans ediyor, bazen sağa sola sallanıyor.
sanki 1 yaşına yeni girmiş bir çocuk gibi yetenekleri, 3 yaşında bir çocugun yapacağı hiçbir gelişimi sergilemiyor.
çok uslu sessiz diyorlar ama bence bir sorunu oldugu için, sanki çocugun neşesi alınmış, ruhu çekilmiş gibi. mutsuz gorunuyor, depresif ifadesi. hep kaşları çatık.
tuvalate henüz çıkmaya başladı biraz ama yemegini uzun zamandır kendi yiyor.
tehlike algısı yok, ailesi tarafından çok cesur diye tanımlanıyor ama sehpaya çıkıp düşüp kafayı yarıyor sonra ki hafta tekrar sehpaya tırmanıyor. bazı şeylerden çok korkuyor mesela tipsiz bir oyuncak görünce katılarak ağlıyor "koktu" diyor (bu kelimeyi uzun zamandır kullanıyor) ama tehlikeli şeylerin algısına varamıyor.
çocuklar hakkında bir kaç aylıktan itibaren anlatacak çok şey olur, bugun şunu yaptı bugun bunu dedi. ancak bizim yegenimizin anlatılacak hiç.bir etkinlği yok sadece bugun sunu gördü çok ağladı gibi şeylerden bahsediliyor.
kelime daarcığı gelişmiyor, yaşının çok gerisinde. bebekken hiç agu gugu yapmazdı, aslında ta o zaman anormal gorunmuştu ama her bebek aynı olacak değil, sessiz bir kız diye yorumladım. gerçekten çok sessiz. ama kızdıgı zaman krize giriyor. senede 3 ay annesini görmüyor dadısı ilgileniyor acaba bu sebepten depresyonda mı diye düşündüm fakat 2 yaşından öncede gelişimi geriydi.
aklıma gelenler bunlar. bazı özellikleri atipik otizme uyuyor, bazılarıyla normal bir çocuk gibi. göz teması artmış durumda bu beni sevindiriyor. tedavisi oldugunu biliyorum, yakında doktorlara gösterecekler korkum iyi doktora denk gelmemeleri ya da durumu hala ciddiye almamaları. dogru teşhisin konulmaması, ya da ailenin durumu kabullenmemesi. sonucta tedavi gereken bir durum.
ben ne yapmalıyım ailesine durumu açmaktan çekiniyorum, nasılsa doktora gidecekler sabredeyim diyorum ama çocuga kıyamıyorum. beni çocuklar çok sever, beni sevmediğini hissettiğim tek cocuk diyebilirim. zaten kucaga alıp sevemezsiniz ortalıgı yıkar. iletişim kuramıyorum. onlarca cocuk geçti elimden hem baktım hem ilgilendim. ama boylesini ilk goruyorum çok üzülüyorum :KK43:(
cevap vereceklere şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
galiba artık konuyu takip eden yok :KK43: çok sıkıntılıyım. allah yardımcımız olsun, çocuklarımıza hastalık, acı vermesin ne olur.

canım otizm belırtılerını cogu var ama en ıyı teshıs cocuk nörologu ve cocuk psikıyatrı koyar şimdi bizim bişey dememız yanlıs olur ama eger otizm varsa özel egıtım le cok güzel yere gelebılır bunun içinde vakıt kaybetmemek lazım doktora gıdecekler demişsin cocuk nörolojye mı gıdecekler en azından bu yönde yönlendırebılırsın <canım

canım otizm belırtılerını cogu var ama en ıyı teshıs cocuk nörologu ve cocuk psikıyatrı koyar şimdi bizim bişey dememız yanlıs olur ama eger otizm varsa özel egıtım le cok güzel yere gelebılır bunun içinde vakıt kaybetmemek lazım doktora gıdecekler demişsin cocuk nörolojye mı gıdecekler en azından bu yönde yönlendırebılırsın <canım

ben hep pskolog gormeli diyordum onlara, ama dediğin gibi nörologun görmesi daha doğru gibi. eminim tedavi özveriyle hiçbir hasar kalmayacaktır ancak aile çok bilgisiz, çocugun buyukanne babalarıda dahil durumun kimse farkında değil. hiç bir şeyin farkında değiller. en tehlikeli olan bu. durumu farkedip kabullenme aşamasına geçmeliler.
teşhisi nörolog koyuyor anladığım kadarıyla, o zaman pskolog ve pskiyatr zaman kaybı olabilir. ben yönlendirmeye çalışıcam inşallah düşmanlıklarını kazanmam :KK43: aile içi daha zor oluyor inanın.
çok teşekkür ederim

ben opglumu basta cocuk doktoruna göturdum ogluma hıc bakmadan konusmamasına takılıp 4 yasından önce mudahale etmıyoruz dedı ama oglum ısmıne de bakmıyodu kresle bunu yendık şimdiki tanısı uyaran eksıklıgı ama ben önce cocuk nörologa sonra cocuk psikıyatrıye gıttım canım o yüzden normal bı doktor zaman kaybı olmakla beraber yanlıs teshıs koyabılır benım oglum otizm lı olsaydı ben doktoru dınleyıp 4 yasına kadar bekleseydım cok zaman kaybım olacaktı öyle bişiy yok şükür ama şimdilik tabı :KK34:

ben hep pskolog gormeli diyordum onlara, ama dediğin gibi nörologun görmesi daha doğru gibi. eminim tedavi özveriyle hiçbir hasar kalmayacaktır ancak aile çok bilgisiz, çocugun buyukanne babalarıda dahil durumun kimse farkında değil. hiç bir şeyin farkında değiller. en tehlikeli olan bu. durumu farkedip kabullenme aşamasına geçmeliler.
teşhisi nörolog koyuyor anladığım kadarıyla, o zaman pskolog ve pskiyatr zaman kaybı olabilir. ben yönlendirmeye çalışıcam inşallah düşmanlıklarını kazanmam :KK43: aile içi daha zor oluyor inanın.
çok teşekkür ederim

neden düşmanlık kazanacaksınız ki sevaba girersiniz aile bilinçsiz olabilir belki anne yada babaya otizimle ilgili birşeyler anlatın belirtilerin yazdığı bir sürü bilgiler mevcut onlar götürmüyorsa siz randevu alıp götürün yazık günah boşa zaman kaybı olmasın otizim geç kalınmayı sevmez erken teşhis çok önemli.. kabullenmek zor kimse yakıştırmak istemez otizimi evladına ama kabullenmek iyileşmenin yarısıdır siz bu aileye destek olun lütfen

dedikleriniz çok doğru ancak aile yaz başından beri tatilde...
dönüşte bir konuşma uzmanına götürelim diyorlar. yani toz pembe. bu yaz cocugun doktor görmemesi bence çok büyük zaman kaybı. gerçi şuan 3yaşında tam zamanı. ama yine de ben duramazdım çok duyarsızlar. bilmiyorum belki benim sezdiğim çocukta ki dünyaya karşı aşırı duyarsızlık genetik bir şeydir ben büyütüryorumdur. ama hiç bu kadar donuk bir çocuk görmedim.diğer özelliklerde üstüne gelince.. korku aldı gidiyor.
bayram sonrası dönecekler sanırım, bir bahanesini bulup bilmemkiminde çocugu böyleymiş çocuk nörologuna gitmesi gerek derim artık..
pskiyatr görmeli diyorum ama pek oralı değiller. cocuk doktoruna götürcez konusma terapistine götürücez falan diyorlar.. benimde korkum donanımsız bir kişinin elinde farklı yönde eğitilmeye kalkışılması. o zaman nasıl mudehale edicem.

bu konuda direnicem yardımcı olmaya çalışıcam. aslında sizden duymak istediğim şu: yazdığım belirtiler sonucu ben çocukta atipik otizm olduğunu sezinledim, sizce ben mi abartıyorum, yoksa evet belirtiler uyuyor mu dersiniz.
yoksa bazı çocukların yetenekleri - yaptıkları 3 yaşındayken bu kadarla kısıtlı kalabiliyor mu dersiniz? ben hiç böyle bir 3yaş görmedim :KK43:((

bazı çocuklar otizime benzer özellikler gösterebilir belli yaş döenemlerinde ama ne kadarı evet bu çocuk otizimli demeye yeter biz bilemeyiz ismine tepki vermemesi 2 yaşına geldiği halde anlamlı kelimeler kullanmaması göz teması sanırım ilk akla gelenler bunlar otizim çok geniş bir yelpaze ve hepsi aynı değil kimisi çok güzel resimler yaparken kimisi şişe kapağını bile çeviremez kalem tutmak istemez herbiririn özellikleri birbirinden farklı

moderotörlerden başlığın adının değişmesini rica ediyorum lütfen sizde bildirin.. otistik değil otizimli

Allah herkesin yardımcısı olsun..
Bende Temple Grangin filmini iziledikten sonra bu otizmin ne kadar farklı olduğunu öğrendim.
Otizimli bir profesorörüün biyografik filmi Temple Grandin.... Hekese şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle ferrest gump'ı sevdiyseniz.....

merhaba
ben otizm konusunu hiç düşünememiştim.taki dün çok yakından 2 saat otizm teşhisi konan 2,5 yaşında olan bir erkek çocuğu görene kadar.
oğlumda bazı geriliklerin olduğunu farkediyordum bazen. fakat her çocuğun gelişimi ayrı olabilir diye hiç üzerinde durmamıştım.

oğlum 1 hafta sonra 19 aylık olacak bugün araştırma yaptım bazı belirtiler var gibi geldi bana
henüz hiçbir kelime söylemiyor
devamlı hareket halinde
bazı nesnelere takıntısı var kalem
kaşık gibi saatlerce elinde gezdirebiliyor
tekrar tekrar hiç durdan anlamadan onun için tehlikeli olan şeyleri yapmaya çalışıyor. seslenince dönüp bakıyor genelde fakat birşeye konsantre olmuş ise çığlıkda atsam bakmıyor
oyuncakları ile oynamıyor hiçbirini eline bile almıyor abuk sabuk şeylerle oynayıp duruyor. bul-tak yada küplerle oynatmaya çalıştığımda yapamayınca hemen sinirlenip fırlatıyor ve tekrar denemiyor kalkıp gidiyor.
parka gidince kumlara takılıp kalıyor başka birşeye ilgi göstermiyor
bazen büyük çocuklarla kaydıra tırmanmayada çalışıyor tırmanıyorda
fakat güzel yaptığı şeylerde var al bunu babana götür diyorum götürüyor
mesela fırçan nerede diyorum gidip arıyor
kendi dilinde bıdır bıdır birşeyler anlatıyor
mutfağa gidelim sana su vereyim diyorum susamışsa benden önce gidiyor
ben balkondayken babası otoparktan anneye bak diyor başını kaldırıp bana bakıyor gülüyor
cee oyununu ve kovalambaç oynamayı çok seviyor

merhaba nergis hnm otizm ile ilgili yazınızı yenı okudum bnım kızımda 18 aylık sızın cocugunuzda oln özelliklerin hemen hemen endıselıyım siz herhangı bı doktora gittinizmı

cümleleri anlamli düzgün cümle kurabiliyor ama yerinde kullanmiyor,soru sordugumuzda cevap alamiyoruz,cogu zaman soruyu tekrar ediyor.müzige cok ilgili ismini sordugumuzda cogu zaman tepki vermiyor ama sevdigi müzik calinca uykuda bile olsa hemen uyanip dinliyor,sonrada sarkilari tekrar ediyor.önceleri tehlikeye duyarsiz diye düsünmüstük ama birkac kez kucagima alip balkona pencereye cikardim ciglik atiyor,kendini iceri dogru cekiyor.düstügü zaman önceden hicbisey olmamis gibi kalkip yoluna devam ederdi bacagindaki morluktan bilirim caninin yandigini.simdi biryeri aciyinca anne öp diye bana aciyan yerini öptürüyor.ama yazdiklarinizin cogu dönem dönem bizdede oluyor.bazen kayboluyor normal oldugunu hissediyorum ama niye böyle oluyor henüz cözemedik üniversite hastanesi erken cocukluk otizmi teshisi koydu.özel hastanede muayene ettirdik.bashekimi prof.dr .bize %100 garanti verebilecegini cocugun otistik olmadigini söyledi.ama inkar edemem otistik özellikleri cok var.sebep olarak erken dogumun etkisi olabilecegini söylüyorlar.sizde mi erken dogum yapmistiniz?

yardimci olurmusunuz

X