Öğrenciyim ufak tefek para biriktiriyorum, gram altınla mı biriktireyim?

Bankada bir dolar bir de altın hesabı aç 500 -500 her ay yatır illa bir gram almak zorunda değilsin bankada 0.3 0.5 ne kadar para vereceksen o kadar alabiliyorsun. Bu gidişatta doların da altının da düşmesi pek yakın değil. Eğer bir gün faiz yükseltme kararı vs. çıkarsa doları özellikle hemen boz :)
Ben de tavsiye istiyorum. Dolar mı altın mı yakın zamanda daha avantajlı olur? Banka hesabı mı yoksa kuyumcudan mı almak daha mantıklı olur bir de? Nasıl yapayım? Tavsiyeniz neler?

Herhangi bir kıymetli maden veya döviz ürünü uzun vadede sana kar sağlayabilir ama unutma öğrencisin ve sana her an para lazım olabilir. Yatırım enstrümanları bi gecede yarı fiyatına düşebilir ve bu toparlanma süreci ayları bulabilir bunu da göz önünde bulundurmanda fayda var canım. Bu tür bir düşüş Aralık ayında yaşandı ve toparlanması uzun sürdü

Merhaba ben de tavsiye istiyorum. Altın olarak yatırım yapacağım ama bankadan hesap mı açmak mantıklı yoksa kuyumcudan almak mı?
Ben de maaştan kalanı altına yatıran biriyim. Fiziki altın başa bela açıkçası; kaybetme, çalınma durumunda yatırımın çöp oluyor. Bankalardan altın hesabı açmak bana en mantıklı geleni.

Ben geçen seneden beri garanti bankasındaki hesabımdan altın hesabına yatırım yapıyorum. Uzun vadede altın almak çok daha kârlı bence. Oraya atıp onu tamamen unutuyorum.
Ama işte şuanda da başka bir bankadan mı hesap açıp orada biriktirsem diye düşünüyorum. Yüksekten alıp düşükten satmış olacağım garanti bankasından. Her gram alımında komisyon ücretide baya kesiyor. Bankaların altın hesaplarında makas aralığına bakmak gerekiyormuş ama hiçte anlamam o işlerden. Anlayan varsa el atabilir mi ya 😅 Kuveyt Türk bankası için altın hesabı iyi diyorlardı.
Kuveyt Türk eskiden iyiydi ama şimdi onda da makas aralığı çok fazla. HSBC iyi diyorlardı ama araştırmadım ben henüz.

Peki makas farkı ve kur olarak uygun mu? Garanti için de iyi diyorlardı.
Açıkçası onu takip etmek lazım keşfettiğim bişey var belki de denk geliyorum ama pazartesileri, mesai başlangıçları ve bitimlerinde makas fazla oluyor haftaiçi gün ortasında makası ben normal buluyorum. Tabii benim yatırımım uzun vadeli bozduğum zaman altını artık makas söz konusu olmuyor

Ben de tavsiye istiyorum. Dolar mı altın mı yakın zamanda daha avantajlı olur? Banka hesabı mı yoksa kuyumcudan mı almak daha mantıklı olur bir de? Nasıl yapayım? Tavsiyeniz neler?
Banka bozdurma vs. durumlarında daha az zarar ettirir. Ancak kendinize hakim olamıyorsanız yani hemen harcarsanız fiziksel almanız daha iyi olur. Yalnız altın daha uzun vadeli bir yatırımdır normalde. Dolar ise şu an baskılanıyor ancak ekonomik durumlardan dolayı süşse bile suni bir düşüş olacaktır. Ben bu yıl doların her türlü artacağını düşünüyorum. Faiz arttırma kararı verilirse ancak o zaman düşer. Ben banka taraftarıyım. Ani durumlardan etkilenmemek için ise parayı dağıtmak en mantıklısı. Yani ikisi de bu yıl kazandıracaktır. Eğer paranız yüksek bir mebla ise kur korumalı faiz hesabı da düşünebilirsiniz.

Son düzenleme:
Banka bozdurma vs. durumlarında daha az zarar ettirir. Ancak kendinize hakim olamıyorsanız yani hemen harcarsanız fiziksel almanız daha iyi olur. Yalnız altın daha uzun vadeli bir yatırımdır normalde. Dolar ise şu an baskılanıyor ancak ekonomik durumlardan dolayı süşse bile suni bir düşüş olacaktır. Ben bu yıl doların her türlü artacağını düşünüyorum. Faiz arttırma kararı verilirse ancak o zaman düşer. Ben banka taraftarıyım. Ani durumlardan etkilenmemek için ise parayı dağıtmak en mantıklısı. Yani ikisi de bu yıl kazandıracaktır. Eğee paranız yüksek bir mebla ise kur korumalı faiz hesabı da düşünebilirsiniz.
Açıkçası dolar da var altın da var. Ben altın için banka hesabı açtırmayı düşünüyorum öyle çok yüksek bir meblağ değil ama uzun vadede biriktirmeye başlayacağım. O yüzden banka hesabı mı yoksa somut mu olsun diye tavsiye almak istiyorum. Harcamayı düşünmüyorum yakın zamanda. O yüzden banka hesabı daha uygun sanırım. Peki banka ya da uygulama tavsiyeniz var mı?

Açıkçası dolar da var altın da var. Ben altın için banka hesabı açtırmayı düşünüyorum öyle çok yüksek bir meblağ değil ama uzun vadede biriktirmeye başlayacağım. O yüzden banka hesabı mı yoksa somut mu olsun diye tavsiye almak istiyorum. Harcamayı düşünmüyorum yakın zamanda. O yüzden banka hesabı daha uygun sanırım. Peki banka ya da uygulama tavsiyeniz var mı?
Ben yapı kredi kullanıyorum ama artık hepsinin makas vs. aralıkları fazla. Bu nedenle çokta farketmiyor. Kuveytturkun altın atmleri falan var. Fiziksel olarak çekmek isterseniz Kuveytturkte olabilir. Bence altın dolar için banka farketmiyor. Faiz için önemli bankalar.

Altın alsam,altın düşer.Döviz alsam o düşer.Eşim hep tersini yapar.En iyisi alıp ulaşamayacağınız bir yerde saklamak.
Bir filmde kadin oğluna diyor ya; doğduğun gün güneş tutuldu. Kırkında sel oldu. Hamama vardın harman tutuştu. Askere gittin muharebe çıktı. Köye döndün sel bastı... diye. Kendinden böyle bahsetmişsin.🤣

Bir filmde kadin oğluna diyor ya; doğduğun gün güneş tutuldu. Kırkında sel oldu. Hamama vardın harman tutuştu. Askere gittin muharebe çıktı. Köye döndün sel bastı... diye. Kendinden böyle bahsetmişsin.🤣
Bir de annem kadir gecesi doğdun derdi.Bu konularda o kadar şansızım ki.Evren bana belki de bir mesaj gönderiyor.Birikim yapma harca!😂

Selam hatun kişileri.
Okuldan boş vakit kalınca çalışıyorum, para harcamaya aşırı düşkünüm ama artık şöyle biner biner para biriktirip koymak istiyorum.
nakitte mi biriksin, gram mı alayım, nabayım ya...
Ben hayat sigortası yaptırdım dolarda birikiyor yıl sonu dolar bazında temettü veriyor en az 5 yıl kalmanız lazım sistemde

Yo hayır satarken aynı aslında sadece fark ödememiş oluyorsun gram birikiminle şayet alırsan adana burması al alırkende aynı satarkende aynı zararın olmaz diğerlerinde olur hani tek tek kaybedilir birşey olur tek parça halinde dursun amacıyla söyledim
Adana burması nasıl alırken de aynı satarken de aynı😱 işçiliği çok fazla
Adana burmasına özel bir durum mu bilmediğim için soruyorum

X