Nü model: Okuldaki herkes bedenimi benden daha iyi biliyor

sanat sanat için yapılır çoğu zaman kakao. sanatı toplum için yapanlarda var. ama bu sorduğun şey,
sanatçı eserini halk anlasın diye yapmaz zaten. sanatı sanat için yapanlardır. halk anlasın diye değil.
bu bir birikimdir dışavurumdur. duygularını yıorumunu katar esere. halk onu anlamayabilir. bıuda o sanatçının umurunda değildir çoğu zaman

Ilginc... sanat sanat icin yapilir deyip ardindan da hedef kitle olarak elitleri, sanattan anlayanlari veya sozde entel elestirmenleri gosteriyorsun. Demek ki ne olursa olsun bi hedef kitle var, sanat sanat icin yapilmazmis demek ki sadece. Karsidan bi begeni veya elestiri beklentisi olmasa bunlar sergilenmezdi bile, sirf sanat olsun deniyor. O yuzden celisik konusuyorsun. Gercekte ise durum, sanat(!) kasmaya calismaktir cogu zaman. Kimseyi takmiyom ben yaaa sadece sanat olsun diye yapiyorum diyenler icin aslinda bu bi nevi uslup meselesidir. o da kendini oyle satiyor iste, elit olacak ya sozum ona asfasd. ama kulahima anlatsinlar. Anadolu cocugu yer mi boyle sozde aydin tavrini? Yemez.

Diger bi gariplik de hem halk icin yapmaz diyorsun, hem halkin kafasi basmaz diyorsun hem de halk begenmeyince halki kotuluyorsun sanat cahilligiyle. Bu ne lahana tursusu peki?

Ilginc... sanat sanat icin yapilir deyip ardindan da hedef kitle olarak elitleri, sanattan anlayanlari veya sozde entel elestirmenleri gosteriyorsun. Demek ki ne olursa olsun bi hedef kitle var, sanat sanat icin yapilmazmis demek ki sadece. Karsidan bi begeni veya elestiri beklentisi olmasa bunlar sergilenmezdi bile, sirf sanat olsun deniyor. O yuzden celisik konusuyorsun. Gercekte ise durum, sanat(!) kasmaya calismaktir cogu zaman. Kimseyi takmiyom ben yaaa sadece sanat olsun diye yapiyorum diyenler icin aslinda bu bi nevi uslup meselesidir. o da kendini oyle satiyor iste, elit olacak ya sozum ona asfasd. ama kulahima anlatsinlar. Anadolu cocugu yer mi boyle sozde aydin tavrini? Yemez.

Diger bi gariplik de hem halk icin yapmaz diyorsun, hem halkin kafasi basmaz diyorsun hem de halk begenmeyince halki kotuluyorsun sanat cahilligiyle. Bu ne lahana tursusu peki?
anlatmak istediğim buydu ellerine sağlık..:KK50:

bak iki çeşit görüş var sanat sanat için sanat toplum için.
ama her ikisindede sanata saygı söz konusu olmalı. sanatçının eserine tüküreyim denmemeli.. çoğu sanatçı kendi için yapar. beğenilmek tabiki önemli. ama sanatı sanat için yapan ödün vermiyor eserinden. yorumunu değiştirmiyor..
tabiki insan egosunda resmini göstermek beğenilmekte vardır ama sanatı sanat için yapan kesim bunun için değiştirmez tavrını. onuda anlayan beğenir. beğenmeyende içine tükürmesin bir zahmet

Benim ailemde hacı bir üyemiz var ve salonumuzda nü bir kadın tablosu var.
Yıllardır da orada durur, hiçbirimizin aklına 'aaa salonumuzda cıbıl var' demek gelmedi.
Tablo ve sanattan öte bakmadık o resime.
Bu algıyı oluşturabilmek mesele.

Ya bu cok da mesele degil. Sen onu normal bulursun bir digeri de senin normal goremeyecegin erotik bi tabloyu normal bulur, ve ne kadar acik goruslu olduguyla ovunur.

Peki o tablo yerine David heykeli gibi poz vermis bir nu erkek tablosu olsaydi ne olurdu? bence daha garip olurdu...

Bir digeri de neden illa herkeste bu algiyi olusturmak gerekiyor, niye onemli ki bu? Buyuk bir dert mi gercekten? Bu olunca milletce yukselise mi geceriz, yoksa tam tersi refah arttikca mi bunlar daha normallesir?

Bence bos bi dayatma

bak iki çeşit görüş var sanat sanat için sanat toplum için.
ama her ikisindede sanata saygı söz konusu olmalı. sanatçının eserine tüküreyim denmemeli.. çoğu sanatçı kendi için yapar. beğenilmek tabiki önemli. ama sanatı sanat için yapan ödün vermiyor eserinden. yorumunu değiştirmiyor..
tabiki insan egosunda resmini göstermek beğenilmekte vardır ama sanatı sanat için yapan kesim bunun için değiştirmez tavrını. onuda anlayan beğenir. beğenmeyende içine tükürmesin bir zahmet

Ben ikisini de sacma buluyorum.

Sanat sanat icindir diyenlere sanatcinin solcusu diyorum, ve cogunun yaptiklarini estetikten ve caziplikten uzak, hani ruhsuz denir ya, maneviyattan cok uzak, soguk ve materyalist... oyleler. Laf olsun torba dolsun diye cogu zaman sacmaladiklarini dusunuyorum. Kasinti tiplerdir ayrica. Kimeye hitap etmemek icin ugrasip sonra da kimse begenmeyince "halk cok cahil be monşer, bi halttan anlamiyorlar hah hah haa" diye çemkirip elitlik kasarlar.

Sanatcinin asiri sagcisindan (sanat toplum icindir diyenlerden) cok daha cekilmezdirer genellikle.

Ben hem sanat sanat icindir hem de toplum icindir diyorum. Denge lazim. Ne tutup halk begeniyr diye sacma sapan populerlik kassinlar... ne de sirf sanat olsun, kimseyi takmiyom yaaa diye gezinip anlamsiz seyleri sanat diye kakalayip sonra da "siz ne anlarsiniz cahiller" diye viziklanmasinlar.

Ben ikisini de sacma buluyorum.

Sanat sanat icindir diyenlere sanatcinin solcusu diyorum, ve cogunun yaptiklarini estetikten ve caziplikten uzak, hani ruhsuz denir ya, maneviyattan cok uzak, soguk ve materyalist... oyleler. Laf olsun torba dolsun diye cogu zaman sacmaladiklarini dusunuyorum. Kasinti tiplerdir ayrica. Kimeye hitap etmemek icin ugrasip sonra da kimse begenmeyince "halk cok cahil be monşer, bi halttan anlamiyorlar hah hah haa" diye çemkirip elitlik kasarlar.

Sanatcinin asiri sagcisindan (sanat toplum icindir diyenlerden) cok daha cekilmezdirer genellikle.

Ben hem sanat sanat icindir hem de toplum icindir diyorum. Denge lazim. Ne tutup halk begeniyr diye sacma sapan populerlik kassinlar... ne de sirf sanat olsun, kimseyi takmiyom yaaa diye gezinip anlamsiz seyleri sanat diye kakalayip sonra da "siz ne anlarsiniz cahiller" diye viziklanmasinlar.
buda senin görüşün. ortayı bulmaya çalışıyorsun. olabilir bu görüşte

Uryan gelip uryan gideceksek hic giyinmeyelim ciplak olalim disarda sokakta yiginla ciplak insan sürüsü Allah korusun bence ortunmek de sanattir nu resim sanat olabilir bana gore degil...insan vucudunun ciplak hali evimin ortasinda olsa geken giden akrabalarim tovbe ceker gider☺☺lutfen bi dusunun bizim toplumumzda nu model olmak nasil algilanir soyunmak bu kadar mi normal....
Sokakta nü çalışması yapıp gözünüze sokmadıklarına göre veya evinize zorla nü tablosu asılmadığına göre sizi rahatsız eden nedir?

Nü model: Okuldaki herkes bedenimi benden daha iyi biliyor
iyi ne mutlu sana...!

Sanatı her alanda görmek istiyorum en gerekli olan yerlerde kentlerimiz insanın ruhunu okşuyor , bu çizim olabilir, pano olabilir veya çiceklerle döşenmiş caddeler olabilir , şekillendirilmiş ağaçlar olabilir , renklerle boyanmış güzel resim yapılmış duvarlar olabilir daha sayamıyacağım çok şey olabilir

Ya bu cok da mesele degil. Sen onu normal bulursun bir digeri de senin normal goremeyecegin erotik bi tabloyu normal bulur, ve ne kadar acik goruslu olduguyla ovunur.

Peki o tablo yerine David heykeli gibi poz vermis bir nu erkek tablosu olsaydi ne olurdu? bence daha garip olurdu...

Bir digeri de neden illa herkeste bu algiyi olusturmak gerekiyor, niye onemli ki bu? Buyuk bir dert mi gercekten? Bu olunca milletce yukselise mi geceriz, yoksa tam tersi refah arttikca mi bunlar daha normallesir?

Bence bos bi dayatma

Dayatma yapanlardan biri de sizsiniz bilmem farkında mısınız?
Yani "bence normal" diyen herkese dünden beri "hayır normal değil, aslında sizce de normal değil, bak tabudur" deyip duruyorsunuz. Madem dayatmalara karşısınız, kendince normal olduğunu söyleyenlere niye normal olmadığını dayatmaya çalışıyorsunuz?

Annemle beraber yaşadığım evde antrede şu poster vardı mesela uzun süre (bizimkinde yazı yoktu):
images

Yani olabilir, sizin için tabudur, sizin için normal değildir. Benim için öyle. Siz niye bana/bize "haayıırr sizin için de tabu, sizin için de normal değil aslında" diye diretiyorsunuz madem?

in vino veritas in vino veritas bingoooo :KK9: Sen dilediğin kadar savun nü leri :KK52::KK52::KK52:

Ben zaten yeteri kadar cevap almıştım , kimse nü poz vermiyormuş , (sen hariç :confused: )

Ama senin cevabın şuna ışık tutuyor ; kendisi veya çocuğu ya da eşi ; nü model olduğunda bunu kabul edemeyen beyinler , henüz bu tabularını kendi içinde yıkamamış beyinler , burada çıkıp nü yü ''uç'' bulan beyinleri eleştirmesindi benim meselem .Aslında (sen hariç:confused:) hiç birimiz öyle kolay kolay soyunamıyormuşuz , sanat için de olsa .

Yoksa kimsenin sanatla , nü tablolarla bir düşmanlığı yok :rolleyes:

Not: Tabu olan kısım nü tablo sevmek , evinde bulundurmak değil ; nü tabloya model olmaktan açılmıştı ''tabu'' konusu .

Bence bos bi dayatma
Yakın zamanda Davut heykelini görme ve inceleme imkanım oldu.
Gerçi gördüğü zarardan dolayı birebir kopyasının sergilendiği hakkında dedikolar olsa da farkı apaçık ortada.
Çevresindeki diğer heykellerle karşılaştırınca inanın onu Michelangelo'nun yaptığı, kas dokularının, damar hatlarının
kusursuzluğuyla kendini belli ediyordu ve hayran olmamak elde değil.
Sanatla yakından uzaktan alakası olmayan kocam, ben hayranlıkla heykeyi incelerken hiçbir rahatsızlık duymadı, duymamalı da.
O heykelin salonumda olması, nü bir tablodan farksız olacaktır benim gözümde.
Sizin boş dayatma dediğiniz şey, yineliyorum bir sanattır!
Sanatı algılamak ve olduğu gibi bırakmak gerekir.
Sanatın teşhiri, erotiği ya da seksapalitesi olması mümkün değildir.
İşte bu algının oluşması bir toplum için inanılmaz önemlidir.
Sizin boş bir dayatma olarak gördüğünüz algı oluştukça, bireylerin at gözlükleri atılacak.
İnsan bedeninin 'sahip olunacak' bir şey olmaktan çıkıp, herkesin kendine aitlik duygusuyla yer değiştirecektir.
Sanat, birçok olumsuz davranış, hal ve tutumu yüzyıllardır yerinden eden bir yapıya sahiptir.
Biz ki, dünyanın birçok yerinde sanat eserlerinin bulunduğu alana adını yazan milletiz(gözlerimle türkçe isimler gördüm!), sanatın bu sonsuzluğu ve salt değerlendirilmesi gerektiğini anladığımız an özgürlük ve düşünce kavramımız kendimizle sınırlanacak, bir başka bireyin beden ve düşüncelerine zarar verecek davranışlarından ister istemez kaçınacağız.
Bu yüzden bu algıyı oluşturmak dayatma değil, gerekliliktir.
Sanat, sanattır.
Altında başka bir şey aramak, kendi pis düşüncelerimizi o eserde göstermeye çalışmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Son düzenleme:
in vino veritas in vino veritas bingoooo :KK9: Sen dilediğin kadar savun nü leri :KK52::KK52::KK52:

Ben zaten yeteri kadar cevap almıştım , kimse nü poz vermiyormuş , (sen hariç :confused: )

Ama senin cevabın şuna ışık tutuyor ; kendisi veya çocuğu ya da eşi ; nü model olduğunda bunu kabul edemeyen beyinler , henüz bu tabularını kendi içinde yıkamamış beyinler , burada çıkıp nü yü ''uç'' bulan beyinleri eleştirmesindi benim meselem .Aslında (sen hariç:confused:) hiç birimiz öyle kolay kolay soyunamıyormuşuz , sanat için de olsa .

Not: Tabu olan kısım nü tablo sevmek , evinde bulundurmak değil ; nü tabloya model olmaktan açılmıştı ''tabu'' konusu .

İyi de insanın kendi soyunmaması çıplaklığı tabu olarak görmesi anlamına gelmez ki? Bunun için çıplaklıktan rahatsız olmaması yeterlidir.

Şimdi sokakta çırılçıplak yürüyen bir insan görsem ben de rahatsız olurum ya da sokakta çıplak dolaşmam. Ama bu bir filmde, bir tabloda ya da bir kitapta çıplaklıktan ya da erotizmden rahatsız olacağım anlamına gelmez.

Sen hayat ve sanatı birbirine karıştırıyorsun. Sanat apayrı bir dünyadır, gerçek hayattan örneklerle anlamlandırıp açıklayamazsın.

Ben çıplaklar kampına gitmek isterim o sayılmaz mı :KK70: :KK70:

X