Namaza başlamak istiyorum. Napmaliyim bakabilir misiniz?

Cok doğru Kendi kendime onu dedim. Ne için yaşıyoruz ne yapıyoruz. Gelme amacımız ne biraz bunlar etkiledi. Bide üste gelen imtihanlar Allah aslında uyarıyor bizi dedim.
hayalhanemin videolarini izliyordum bana biseyleri yapmama vesile oldu bos bos nette onun bunun ne yiyip ne ictigine evlerine konuk olup sahte mutluluklarini takip etmektense uzak durmayi tercih ettim simdi daha iyiyim sizede tavsiye ederim .

Cevap sorunuzun içinde.
Namazlara ibadetlere devam edemememizin sebebi dünya işiyle çok vakit geçirdiğimizdendir
Düşünün günün 23 saati dünya işiyle meşgul olup sadece bir saati ibadet ettiğimizde ibadet halindeyken de aklımız dünya işlerine kayıyor. O beklediğimiz huşuyu yakalayamadığımız içinde ibadet etmek zor geliyor. Biz bekliyoruz ki namaza durunca otomatikman uhrevi aleme dalalım. Ama şeytan ve nefsimiz bunun olmaması için savaşıyor o yüzden biz de onlarla savaşmalıyız

En büyük cihad nefse karşı olandır. Nefsiniz sizi zorlasa da alt etmeniz gerek bir iki derken artık kılmadığınızda rahatsızlık duymaya başlarsınız. Hatta kılmamak sizin için bir seçenek bile olamaz

Yediğimizin içtiğimizin giydiğimizin helal olması gerek bu da çok etkili.
Ben bir ara her namaz arkasından iki yaprak kuran okuyordum o zamanlar içimde acayip bir namaz aşkı oluşmuştu. Vakit girdiğinde kılınca namazım bitecek diye kılmayı geciktiriyordum😁 halbuki kaza kıl nafile kıl o zamanlar bunları akıl edememiştim
Kendinizi zorlayın kısaca ve namaz esnasında namazda kalmaya gayret edin aklınızı başka şeylere kaydırmamaya çalışın o zaman daha huşu içinde kılarsınız sonraki vakti kılmak da daha kolay olur sizin için ve bol bol tefekkür edin

Bir de naçizane bir tavsiye yapabiliyorsanız her vakit abdest alın. Ben önceden aynı abdestle kaç namaz kılıyordum. Sonra sürekli abdest almaya başladım ve iki namazım arasında çok fark var ben önceden namaz kılmıyormuşum ki.

Dini videolar izleyin gerçekten çok etkili oluyor. Ben instagramda karşıma çıktığında bile etkienip namaz kılma dürtüm harekete geçiyor

hayalhanemin videolarini izliyordum bana biseyleri yapmama vesile oldu bos bos nette onun bunun ne yiyip ne ictigine evlerine konuk olup sahte mutluluklarini takip etmektense uzak durmayi tercih ettim simdi daha iyiyim sizede tavsiye ederim .
Çok teşekkür ederim . Ne tesadüftür ki. Bir haftadır filan onları izliyorum sürekli karşıma çıkıyor 😊

Cevap sorunuzun içinde.
Namazlara ibadetlere devam edemememizin sebebi dünya işiyle çok vakit geçirdiğimizdendir
Düşünün günün 23 saati dünya işiyle meşgul olup sadece bir saati ibadet ettiğimizde ibadet halindeyken de aklımız dünya işlerine kayıyor. O beklediğimiz huşuyu yakalayamadığımız içinde ibadet etmek zor geliyor. Biz bekliyoruz ki namaza durunca otomatikman uhrevi aleme dalalım. Ama şeytan ve nefsimiz bunun olmaması için savaşıyor o yüzden biz de onlarla savaşmalıyız

En büyük cihad nefse karşı olandır. Nefsiniz sizi zorlasa da alt etmeniz gerek bir iki derken artık kılmadığınızda rahatsızlık duymaya başlarsınız. Hatta kılmamak sizin için bir seçenek bile olamaz

Yediğimizin içtiğimizin giydiğimizin helal olması gerek bu da çok etkili.
Ben bir ara her namaz arkasından iki yaprak kuran okuyordum o zamanlar içimde acayip bir namaz aşkı oluşmuştu. Vakit girdiğinde kılınca namazım bitecek diye kılmayı geciktiriyordum😁 halbuki kaza kıl nafile kıl o zamanlar bunları akıl edememiştim
Kendinizi zorlayın kısaca ve namaz esnasında namazda kalmaya gayret edin aklınızı başka şeylere kaydırmamaya çalışın o zaman daha huşu içinde kılarsınız sonraki vakti kılmak da daha kolay olur sizin için ve bol bol tefekkür edin
Çok teşekkür ederim yavaş yavaş düzeltiyorum kendimi. Arada nefsime uysamda. Sonra düşünüyorum. En fazla ne kadar yaşayacağız ya sonrasi diyorum sonra

abdest alıp namaz kılmak mı zor geliyor yoksa namazın rekatları mı gözünüzde büyüyor ?
ikinci seçenek ise öncelikle farzlar ile başlamıştım(başla-bırak oldu sürekli böyle videolar izledim bi hevesle gaza geldim sonra o balon söndü tabi :KK70: ) ben daha sonra sünnetlerin önemini kavrayınca onları da kılmaya başladım ve sonuç olarak çok şükür kılmadan yatmıyorum,dışarı çıktıgımda ezan okunurken ilk aradıgım mescit,camiler oluyor .Uyuyakaldıgım vb durumlar dışında kaçırmamaya gayret ediyorum.Kılmadıgım zaman içimde dev bir huzursuzluk oluyor kıldıktan sonra da bir ohh çekiyorum
Cebinden para çıkmadan borcunu ödüyormuşsun gibi düşün
Geçmişteki kılamadıgın namazlar için de niyet et vakit namazını kıldıktan sonra 1 kaza namazı kıl max 5 dk sürüyor :KK70: Onda da geçmişteki borcunu cebinden para çıkmadan ödüyormuşsun gibi düşün ve bunun sayesinde hem kabul olacak dua şansın oluyor hem de sevap kazanıyorsun

Telefonuna ezan vaktini indir o sana hatırlatacaktır bide gercekten niyet etsen ALLAH sana namazı hatırlatacak bişeyşeri karsını cıkatacaktır

X