Lenf bezi şişmesi

senaprlkts

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2022
14
4
27
Merhaba herkese ben başıma gelen bi olaydan bahsetmek istiyorum burdaki yorumları okuyunca herkesin başına geldiğini gördüm ve rahatladım bundan 2 hafta önce gribal bi enfeksiyon geçirdim onun öncesinde fananjit be sürekli bogazım şişip iniyordu tekrar grip oldum ve bogazım şişti dahiliye gittim bogazımda ki şişlikler için ultarasonla bakıldı büyüklükleri anormaldi hemotolaga yönlerdirdi tanıdığımız bi hemetolog vardı biyopsi istedi geç olunca tedbir amaçlı pet ct çektirelim dedi çektirdm ve doktor raporu görmeden görüntüye bakarak yüzde 80 enfeksiyon olduğunu söyledi raporum da böyle yazmıyordu ama sonrasında KBB ye gittim antibiyotik verdi ve şişlik küçülmeye başladı şuan hala şiş ama antibiyotik kullanıyorum ve bi kaç Prof. Dr gittim CD görüntümü izledi ve yüzde 80 enfeksiyon kaynaklı olduğunu söyledi ama hala içim rahat degil 26 sında biyopsi olucam patoloji için parça almıyo dr gerek görmüyor ve sürekli elim bogazımda psikolojim çok bozuldu napcam gerekiyor yaşayan başka arkadaşlarım varsa cevap verebilirler mi çok korkuyorum

Benim 3 yıldır çenemin altındaki lenf bezlerim şiş. Defalarca doktora gittim antibiyotikler geçici küçülttü. Doktor dediki Bu senin vücudunun savunma sistemi yapacak bir şey yok çok rahatız olursan ameliyatla alınır. Ama kötü huylu değil zararı yok diyor. ben o şişilikten rahatsız oluyorum ama ameliyat olmak da istemiyorum. O yüzden o şişilikle yaşıyorum.

Merhaba herkese ben başıma gelen bi olaydan bahsetmek istiyorum burdaki yorumları okuyunca herkesin başına geldiğini gördüm ve rahatladım bundan 2 hafta önce gribal bi enfeksiyon geçirdim onun öncesinde fananjit be sürekli bogazım şişip iniyordu tekrar grip oldum ve bogazım şişti dahiliye gittim bogazımda ki şişlikler için ultarasonla bakıldı büyüklükleri anormaldi hemotolaga yönlerdirdi tanıdığımız bi hemetolog vardı biyopsi istedi geç olunca tedbir amaçlı pet ct çektirelim dedi çektirdm ve doktor raporu görmeden görüntüye bakarak yüzde 80 enfeksiyon olduğunu söyledi raporum da böyle yazmıyordu ama sonrasında KBB ye gittim antibiyotik verdi ve şişlik küçülmeye başladı şuan hala şiş ama antibiyotik kullanıyorum ve bi kaç Prof. Dr gittim CD görüntümü izledi ve yüzde 80 enfeksiyon kaynaklı olduğunu söyledi ama hala içim rahat degil 26 sında biyopsi olucam patoloji için parça almıyo dr gerek görmüyor ve sürekli elim bogazımda psikolojim çok bozuldu napcam gerekiyor yaşayan başka arkadaşlarım varsa cevap verebilirler mi çok korkuyorum
Doktor gerek görmüyorsa telaşa kapılma ben farklı farklı doktorlara gidip kötü huylu kist olabilirmi dedim. Hepside orada olmaz dedi. Rahatsız olursan aldır dediler.

Anladım ama benimki anormal büyüktü en son çekildiğim ultrasonda küçülmüş dediler ve benim elim sürekli bogazımda kontrol ediyorum 2 haftadır sürekli bunlsrı araştırıyorum pskolojiş olarak çöktüm gerçekten

Boynun yan tarafındaki büyükler mi şişen benim de bir ara şişmiştiler ağrıyordu abim lenf kanseri olunca biyopsi yaptırdım. Enfeksiyon kaynaklı denmişti. Sigara kullanıyorsanız o da sebep olabiliyor şişmesine.

Benim 3 yıldır çenemin altındaki lenf bezlerim şiş. Defalarca doktora gittim antibiyotikler geçici küçülttü. Doktor dediki Bu senin vücudunun savunma sistemi yapacak bir şey yok çok rahatız olursan ameliyatla alınır. Ama kötü huylu değil zararı yok diyor. ben o şişilikten rahatsız oluyorum ama ameliyat olmak da istemiyorum. O yüzden o şişilikle yaşıyorum.
Benimde çenemin altında evet

Çenenin altındaki lenf nodülleri için gittiğim doktorlar orada kanser olmaz telaşlanma. Yinede boyutunu arada kontrol ettir. Rahatız olursan da ameliyatla aldır dediler.

Abiniz atlattımı peki çok geçmiş olsun
Lenfomayı atlattı ama başka bir türe yakalandı.

Siz hiç endişe duymayın bence sigara kullanıma bağlı bir ağrıdır. Enfeksiyon kaptınız ama sigarayı bırakmadınız bu tedavi sürecinde😉 geçer zamanla hassasiyeti.

Şuan agrı yok şişlik var sadece ama küçülmüş öncesindedir al enfeksiyon geçirdim antibotik kullanınca küçüldü biraz hala kullanıyorum inşallah bişey çıkmaz bilgiler için çok teşekkür ederim 🙏

Tariflediğiniz tablo enfeksiyon kaynaklı lenf bezlerinin şişmesi. Antibiyotik kullanıp küçülüp küçülmediğini izlemek gerekirdi diye düşündüm. Hematolog PET-CT' de neden şüphelendi de biyopsi istedi? %80 enfeksiyon? başka bir şeyler daha olmalı.

Tariflediğiniz tablo enfeksiyon kaynaklı lenf bezlerinin şişmesi. Antibiyotik kullanıp küçülüp küçülmediğini izlemek gerekirdi diye düşündüm. Hematolog PET-CT' de neden şüphelendi de biyopsi istedi? %80 enfeksiyon? başka bir şeyler daha olmalı.
Meraba şöyle söyleyim ben grip enfeksiyon oldım sonra dahilere gittim direk KBB gitmeden oda şişlikten ulstradonda büyük çıkınca hemetologa yönlendirdi hemetolog doktoru tanıdığımızı biyopsisi çok geç randevu verince bi pet çektirelim bişey varda geç kalmayalım dedi sonrasında pet ct çektirdim ben pet ct görüntülerini gören hemetolog bu hücre 80 enfeksiyon dedi ama rapor da lemotologrif hastalıklar düşündürmüştür yazıyo muayene ve biyopsi önerilir yazıyor sonra genel cerrahiye gittim Prof bi doktor du o da baktı rapora ultarasonla baktı ama lenfoma böyle olmaz dedi sonrasında yine bu radyolojik görüntüleri yorumlayan bi tanıdık Prof bulduk vs o görüntüleri inceledi ve eğer bu rapor da böyle bişey yazmıyor olsaydı yüzde yüz enfeksiyon derdim ama ortada böyle bi rapor varken kimse kesin konuşamaz ama yüzde 80 enfeksiyon görüyorum ben dedi onun sonrasında ben ultrason çektirdm ve küçülmüş dü lenf bezi hemetolog doktoruylala iletişim halindeydil aradık o da lenfoma küçülmez dedi o yorumlayan doktorda pet ct çok etken çekilmiş ilk antibiyotik kullanılır eğer küçülme görülmezse yine pet degil biyopsi olur en son iş pet ct dir dedi KBB doktoru ben burda patplokil olcak bi parça göremiyorum alamam dedi falan bu şekilde gelişti psikolojim inanılmaz bozuldu

pet ct çok etken çekilmiş ilk antibiyotik kullanılır eğer küçülme görülmezse yine pet degil biyopsi olur en son iş pet ct dir dedi KBB doktoru ben burda patplokil olcak bi parça göremiyorum alamam dedi falan bu şekilde gelişti psikolojim inanılmaz bozuldu
Bence de PET-CT de biyopsi de erken. Bana değil tabii ki, bu konuda en yetkin olan hematoloğun dediklerini yapın.

Şişlik kaç mm ayrıca ultrason sonucunuzda ne yazıyor ve pet sonucunuz çıktımı çok soru sordum ama eşim lenf kanseri geçirdi az çok bilgim var doktorunuz gerek görmediyse gerek yoktur ama içinizin rahat etmesi açısından yardımcı olabilirim.

Şişlik kaç mm ayrıca ultrason sonucunuzda ne yazıyor ve pet sonucunuz çıktımı çok soru sordum ama eşim lenf kanseri geçirdi az çok bilgim var doktorunuz gerek görmediyse gerek yoktur ama içinizin rahat etmesi açısından yardımcı olabilirim.
Boyutu baya büyük 4 dü galiba 3 e düştü ya çok sevinirim acaba direk iletişime geçebilir miyim sizinle

X